Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MIUI 10 - препоръчителни настройки
#1

Здравейте, вече месец използвам Miui 10 - китайската версия. Изключително съм доволен.


Специално за моя телефон имаше 2 бъга:
Цитат:1. Получаваше се някакво рестартиране на мрежите, което го оправиха за около седмица
2. на този етап камерата продължава да снима незадоволително - вероятно и това ще го оправят.


Това разбира се не е важно в случая, а с какви настройки се сблъсках.
Нямам подреден или установен ред и метод, чрез който си настройвам телефона при първо пускане след ресет или флаш на нов ром и точно поради тази причина може да ви изглежда малко хаотична подредбата на "менютата" по-долу, за което се извинявам. Също трябва да ме извините, че минавам през настройките на английски, но в китайския ром няма друго освен китайски и английски.

Също да допълня, че настройките биха били полезни, ако ви притесняват разни реклами, препоръки или незнайно падане на батерията...


Започваме с началния екран.

Всички знаете, че вече имаме непроменяем най-ляв екран, който на английски се води App Vault.
признавам, че е полезен. Даже по време на световното имаше опция да показва малко информация за мачовете, а отгоре може да се сложи снимка (функцията е скрита, появява се след неколкократно тапване по празното място  горе до датата.
   

Идеята е, че във все повече ромове вече има опцията този екран да се изключва.
Няма значение дали знаете прекия път до настройките на началния екран.

Минаваме през  Settings - > Home screen & Recents -> App vault - OFF
и така и така сте тук, можете да си включите да ви показва колко свободна RAM има  в таск мениджъра.
Опцията се намира най-долу на същия екран и се казва Show memory status
   

Второто нещо е в developer options - aко не сте позволили това меню няма да е зле да го включите поне за малко:

Settings -> My Device (най-горе) -> All specs -> и натискате 7 пъти върху MIUI version (ще ви изпише, че вече сте програмист Big Grin )
след това Settings -> Additional settings -> Developer options:

Aggressive WLAN to mobile handover - OFF -  Тук при по-слаб безжичен сигнал телефонът ще преминава към мобилна мрежа приоритетно. Не смятам че е удачно за батерията и за хората, които са се закачили за Wi-Fi, за да спестят някой и друг мегабайт.
Всеки преценява за себе си. При мен това стои изключено на този етап.

Два реда по-надолу:
Mobile data always active - OFF - вероятно е полезно за хора, които играят игри и не искат връзката им да прекъсва, но това вероятно хаби много повече батерия.

Както и в темата за настройките на MIUI 8 и тук е добре да се понамалят малко анимациите - така получавате малко по-бърз интерфейс:

Windows animation scale - .5x или off - вие преценявате
Transition animation scale - .5x или off - вие преценявате
Animator duration scale - .5x или off - вие преценявате

За хората, които са любители на работата на едновременни две приложения на екрана би било полезно да си включат:

Force activities to be resizable - това ви дава правото да ползвате приложения, които преди не ви е позволявало да сместите на екрана. За пример давам Music, Clock, но вероятно би станало и с Clash Royal и т.н - тествайте

Сега преминаваме към менюто за SIM картите:

Settings - SIM cards & Mobile networks

Dual 4G - off (вероятно ползвате нет от първата карта, а втората за разговори, така че не ви трябва и двете да са на 4G, което не винаги е с разумен обхват, щадящ батерията)

Use mobile data during VoLTE calls on the secondary SIM - OFF - Това дори не съм сигурен как точно да го обясня, но на този етап VoLTE в България е малко условно понятие.
Трябва и двамата участници в разговора да го поддържат, и двамата да са в 4G обхват, и двамата операторът им да го предлага като услуга и да се случи разговор, та чак тогава да има значение дали да се ползват данните от евентуалната втора сим карта... - преценявате си сами. за мен е безмислено и ненужно.
Рядко ползвам нет докато водя разговор. 

Настройки за безжичните мрежи:

Settings -> WLAN

и съответно

Settings -> WLAN - Additional settings

WLAN Assistant - OFF - Подобно, а може и директно да са свързани, на опцията в developer options и тук имаме възможност да превключим на мобилен интернет при слаба wi-fi връзка. Тъй като е аналогично, аналогично би хабило повече батерия - оставяте го включено по ваша преценка.

WLAN speed mode - ON - Oставил съм го включено, защото не съм сигурен дали би било по-добре така или по подразбиране от системата (в смисъл, че няма как да знам настройката по подразбиране и предпочитам да е контролирана от мен).
При включен режим на скоростта ще видите че имате REGULAR и EXTREME като възможности.
Първото ви дава възможността да разпределяте приоритета на интернета по равно между всичките приложения
А второто насочва основия трафик към приложението, с което работите в дадения момент, като е уточнено, че процесите на заден план може да нямат възможност да се свържат с мрежата. - След като тази настройка е малко агресивна го държа на REGULAR

За хората чиито телефони поддържат NFC, но не използват тази функция препоръчвам да я изключите:

Settings - More -  NFC - OFF

Проценти на батерията в статус бар-а:

Settings - Notifications & Status bar - Battery indicator - Percentage

MIUI LAB

тук ще видите тестови функции. Ако не знаете какви са по-добре ги изключете.
При мен в момента активно е само търсене на снимки в галерията - Изключил съм го защото си е моята галерия и мога да си намеря снимките. Не е нужно да са сортирани по животни или цвят на ириса на рибата в сладководния аквариум на 200 метра зад мен при портрет с Боке

Поверителност - Privacy:

Settings - Additional settings - Privacy:

задължително проверете кои са

Device admin apps - приложенията с администраторски достъп в телефона и по свой избор ограничете правата на тези, които не би трябвало да имат такъв достъп.
Тъй като при мен в списъка са Find My Device и Google Pay  (и двете от google) съм преценил да ги спра, така че на този етап нямам активно приложение с администраторски права

Location - от тук пускате и спирате GPS, както и услугите за позициониране чрез мобилна/безжична мрежа.
Настройвате както смятате за добре.
Доколкото разбрах при глобалния ром с регион в ЕС не може да ви локализира автоматично прогнозата за времето. Вероятно ограничението ще е и за други приложения, така че би било добре да изключите като цяло Location access, с цел пестене на батерия

Install unkown apps - от кое приложение да могат да се инсталират други, външни приложения.
Например сваляте apk файл през Телеграм messenger или през Браузъра. Ще бъдете попитани еднократно дали през него да се стартира приложенето за инсталация. При отказ ще трябва да си го потърсите ръчно във файловия мениджър - вие преценявате. Можете след това да си коригирате настройката от това меню.

Notification access - тук избирате кои приложения да имат достъп до вашите нотификации - при мен стоят активни само  Mi Fit и Xiaomi services framework(като за второто не съм сигурен какво би станалк при евентуално изключване). За сметка на това са ми спрени Battery and performance, Mi AI, msa, Security - вие преценявате в случая

Apps with usage access - Тук ще видите списък с няколко приложения. За всяко приложение имате следната информация:
Позволява на съответното приложение да след какви са другите приложения, които използвате, колко често, както и настройките за доставчик, език и други данни.
Не знам как да го коментирам, но преценете сами в този списък на кой бихте дали тези данни.... Не забравяйте да позволите и системните от бутончето долу в средата, за да видите целия списък

User Experience program - OFF - Изпращате данни за това как си използвате телефона с цел подобряване на MIUI. Вероятно се отразява на батерията. Има и други вероятности, но да не се занимаваме с конспирации. Аз го спирам, вие преценявате за себе си

Send Diagnostic data automaticaly - OFF - Подобно на горното. Ако искате да пращате някакъв репорт данните ще се генерират за дадения момент и ще ги пратите ръчно, така че не ви трябва телефона да си прави каквото си иска на заден план.

Ad services - Personalized ad recommendations - OFF - тук въпросът е спорен, защото никой не обещава да спре рекламите, а само да не са персонализирани.
Предпочитам да не са персоализирани и ако може да не ги виждам Smile

SYSTEM APPS

Settings - System apps:

Browser - Notifications - OFF

Security(мисля, че се води Оптимизация на Български):
Receive recommendations - OFF - oт тук може да ви идват част от рекламите. Затова го спрете
Load only using WLAN - OFF - това е безмислено, ако горното е спряно, но .. го държа изключено.
   

И сега влизаме в подменютата, за да спрем още 1-2 подобни:
Cleaner:
Receive recommendations - OFF
Load only using WLAN - OFF
поради изброените по-горе причини

Тук може да спрете автоматичното чистене и по-точно подканата му:
Remind to clean - OFF

Data usage:
Report data usage stats - OFF - по принцип уж трябва да е полезно, за да си подобрят услугите, а дефакто вие си преценявате. Така или иначе доста хора си дават информацията, без да знаят



Остава настройката на приложението за Изтегляния. Не знам в глобалния дали изобщо има някакви възможности за контрол, но в китайската версия нещата стоята по следния начин:
Downloads -> трите точки горе в дясно - > Settings -> Content settings:
Only load content using WLAN - OFF
Show recommended content - OFF

Oтново по обясними причини.
   

Последно си проверете в папките дали имате някакви реклами. Спирате се като изберете да преименувате папката.
promoted apss - OFF
   
[-] 34 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • armsel, Be6i4, Compare, dani_z25, dankin78, Denev, Doynov, dp4u4umi6ev, fresh9222, Friz, gothicmanbg, hapi6, heis3nberg, HSGeorgiev, iwan33, JollyRoger, karas, karry, Monipeev, mpower_, muggs, NTM, redsys, ronnie72, scorceni, sokkoban, The_Jack, todesto, ubp, user32, valiovg, vanko001, vargala81, yanku
Цитирай
Аксесоари
#2

Здравейте,
имам проблем със телефона Mi Max 2 (MIUI 10) който не може да се свърже с компютъра ,някой може ли да помогне в случая ?
Щоричката която се смъкваше да се избере между прехвърляне на данни и зареждане на телефона .... просто изчезна след ъпдейта на MIUI 10?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#3

Опитайте рестарт на телефона, друг кабел, друг usb порт, друг компютър и дали с други телефони работят нещата
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • Compare
Цитирай
#4

Благодаря за мега бързия и позитивен отговор, оправих го благодарение на теб.
Не съм вкарал USB кабела в РС порта както трябва няколко кратно , за това и се получило така.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#5

https://c.mi.com/thread-2183387-1-0.html - още една тема с инструкции за премахване на рекламите (препоръките) в MIUI 10
[-] 3 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • andreti013, Be6i4, ronnie72
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)