Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Арестуваха финансовия директор на Huawei в Канада
#1

Финансовият директор на Huawei е арестувана в Канада и екстрадирана в САЩ

[Изображение: 768x432.jpg]

Финансовият ръководител на глобалния производител на телекомуникационна техника Хуауей (Huawei) е арестувана в Канада и екстрадирана в САЩ. Арестът е по искане на САЩ заради подозрения, че Мън Уанджоу е нарушила американските санкции срещу Иран, предаде Ройтерс.

Уанджоу е била арестувана във Ванкувър на 1 декември. Новината бе съобщена от канадския в. "Глоуб енд мейл" и потвърдена от министерството на правосъдието. За петък е насрочено съдебно заседание за евентуалното пускане на китайката под гаранция.

Освен финансов директор, Мън е и един от зам.-председателите на управителния съвет на Хуауей и дъщеря на основателя на китайската компания Жън Чжънфей.
Властите в САЩ разследват Хуауей поне от 2016 г. за предполагаемо продаване на американски стоки на Иран и други страни в нарушение на американското законодателство за износа и санкциите, казаха източници на Ройтерс през април.

[Изображение: 10591082-3x4-340x453.jpg]

От Хуауей заявиха, че няма данни за нарушения, които нейния финансов директор да е направила. 
„Компанията има много малка информация за обвиненията и няма данни за нарушения от страна на г-жа Мън“, казаха от компанията в изявление.

Ние вярваме, че канадската и американската съдебни системи ще стигнат до справедливо решение, казаха още от Хуауей. Компанията спазва всички закони и регулации в страните, в които оперира, включително и контрола на износа, санкциите и регулациите в САЩ, ООН и ЕС, се посочва още в изявлението.
Китайските власти протестираха срещу ареста и призоваха за освобождаване на Мън. Китайската страна твърдо се противопоставя и протестира срещу такъв вид действия, които сериозно нарушават човешките права на жертвата, пише в изявлението на Пекин.

Източник: ABC News , Abv.bg, money.bg
Цитирай
Аксесоари
#2

Американският шантаж срещу китайския технологичен сектор продължава.
Търговската война ще се разраства в бъдеще.
Цитирай
#3

Американците видяха, че за безсилни срещу китайската икономика, и се опитват с долни средства да се борят с тях.
Цитирай
#4

Защо само хуавей? Само те имат забрани в САЩ.

Sent from my LM-G710
Цитирай
#5

Гаранция властите са направили грандиозно представление за ареста на Мън. Голяма показност, голяма новина. По принцип никак не е изключено толкова голяма личност да участва в подобни нарушения. Дано американците просто да си правят реклама с желанието си да махнат китайските производители от пазара си, после ще махнат корейските, европейските. САЩ туко виж са станали затворена нация.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
[-] 1 потребител изказва благодарност на bitmad за това мнение:
  • extremee13
Цитирай
#6

Защото хуавей е най-големия производител на телекомуникационно оборудване в света, и защото бързо задминаха ябълките.

"make America great again"
[-] 1 потребител изказва благодарност на johny за това мнение:
  • vovalinder
Цитирай
#7

В Страната на неограничените килограми са се взели за някакъв световен фактор и господар, който може да се бърка където си иска и както си иска.
Сега щели да пращат и американски кораби в Черно Море. Нищо чудно и да разпалят война!
Това няма отношение по темата, но има връзка с бъркането на "Супермена" във вътршните работи на държавите по планетата.
Безполова и толерантна Европа-кофата за боклук на САЩ, най-вероятно пак ще изнесе всичко на гърба си.
Цитирай
#8

Скандалът около ареста на финансовия директор на Huawei се задълбочава

[Изображение: picpath-3-44942-1.jpg]

На 1 декември докато сменяше полети във Ванкувър беше арестуван финансовия директор на Huawei Мън Уанжоу, която е и дъщеря на основателя на компанията Рен Джънфей. Арестът остана в тайна до средата на миналата седмица, когато стана ясно, че той е по искане на Щатите и е свързан с потенциално нарушаване на санкциите срещу Иран. В петък Мън се изправи пред съда, който трябваше да вземе решение дали да я освободи под гаранция от 1 милион долара, но решението беше отложено за понеделник.


По време на продължилото 5 часа изслушване стана ясно, че след евентуално екстрадиране в Щатите Мън Уанжоу може да получи максимална присъда от 30 години затвор за всяко обвинение. Според информацията между 2009 и 2014 година тя е използвала хонконгската компания Skycom, за да заобиколи санкциите срещу Иран и продава компютърно оборудване на страната. Адвокат на канадското правителство посочва, че обвинението включва заговор за измама на множество финансови институции. Той твърди, че Мън Уанжоу е отрекла пред американски банкери наличието на директни връзки между двете компании, но в същото време Skycom е била неофициално подразделение на Huawei.


Заповедта за арест е била издадена от съд в Ню Йорк още в края на август. Ситуацията около задържането на Мън Уанжоу може да ескалира допълнително и много американски компании, които работят в Китай, се опасяват от ответни мерки. Китай предупреди Канада, че ако финансовия директор на Huawei не бъде освободен последиците може да са много сериозни, а самия случай беше определен като "изключително неприятен.
" Арестът става в изключително деликатен момент за отношенията между САЩ и Китай, които през последните месеци се намират в състояние на търговска война.

Интересно е, че канадските власти са задържали Мън Уанжоу докато Доналд Тръмп се споразумя със Си Дзинпин за тримесечно примирие около вносните мита и начало на преговори, на които да се обсъдят всички наболели въпроси между страните. По-късно стана ясно, че Тръмп е бил държан в неведение за действията на канадските власти, за да не се отрази това на разговорите му с неговия китайски колега.


В петък европейският комисар за единния цифров пазар Андрус Ансип заяви в Брюксел, че Европа трябва да се притеснява от Huawei или други китайски компании. Той посочи, че е загрижен за вероятността китайските технологични компании да бъдат принудени да сътрудничат на местните разузнавателни служби като осигурят "задни вратички" за достъп до криптирани данни. Думите на Ансип предизвикаха бърза реакция от Huawei, която изрази изненада и разочарование от позицията му и заяви, че никога не получавала нареждания да инсталира технологии, които могат да се ползват за шпиониране и никога не би го направила.


Според Huawei към киберсигурността трябва да се подходи съвместно на глобално ниво, а производителите на оборудване не трябва да се третират различно според произхода или страната. "Изолирането на един производител не помага на индустрията да идентифицира и адресира по-ефективно заплахите за киберсигурността." Междувременно източници на Reuters споделиха, че китайската компания смята да похарчи 2 милиарда долара, за да подобри сигурността на софтуера на своите инфраструктурни продукти и така да адресира заключенията в тазгодишен доклад на британското правителство.

Източници: 
Mobile  Bulgaria
BBC
Reuters
Цитирай
#9

Аферата с Huawei би струвала на американските компании милиарди долари

https://www.capital.bg/biznes/kompanii/2..._kompanii/

Китай почна да задържа канадци след ареста на финансовия директор на Huawei

https://www.actualno.com/america/kitaj-p...11457.html
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)