Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Впечатления от Android 9 Pie върху Nexus 5
#1

Здравейте, не видях да има такава тема, а наскоро инсталирах Android 9 върху Nexus 5, та да споделя впечатления.

ROM-а е предоставен от FirstEver на тази страница. Инсталацията по-скоро е restore на backup, и си стана от първия път без поблеми (първия му коментар е инструкции за инсталиране).

Като цяло не виждам кой знае какви новости спрямо 6-цата, но добре си изглежда андроида. На един ред вече побира 5 иконки вместо 4, което е готино.

Неща, които съм изпробвал и работят:
- wifi
- мобилни данни
- GPS
- обаждания и смс-и
- bluetooth и bluetooth audio
- night mode
- светкавица / фенерче
- снимки и видео
- безжично зареждане
- root-ване с Magisk

Неща, които не работят:
- Google searchbox
- настройки на часовник на screen saver
- функции на камерата - фотосфера, панорама, lens blur, HDR
- завъртане на екрана
- скролването на екрана с приложенията е леко насечено
- рядко но от време на време не приема командата, а само отива на началния екран

Две големи предимства:
- Свободно място. В момента заема по-малко място от Android 6. Имам 16 GB версия на телефона и като бях с Android 6 ми оставаха по-малко от 3 GB свободно място (след инсталиране на приложения, качване на музика и други). С 9-ката в момента имам поне 6.5 GB свободни.
- Батерия. Първите дни като го купих батерията падаше с около 4% за една нощ, което си е супер. После някои ъпдейти го караха да точи повече от батерията, на моменти се оправяше. Нормата беше около 10% за една нощ, но наскоро с едни ъпдейти почна да точи по 25% и отгоре, което никак не е добре. Инсталирах 9-ката, инсталирах всички приложения които използвам и заредих батерията напълно. На следващата сутрин батерията беше паднала само с 5%! А в края на деня след умерена употреба беше на 72%.

Всесели празници
Цитирай
Аксесоари
#2

Не видях как да си редактирам поста, та още две неща, които не работят са:
- dark theme (тъмна палитра)
- proximity sensor (сензор за близост)
Цитирай
#3

...също така:
- не мога да изпращам sms съобщения, но изглежда че мога да получавам
- батерията започна да пада малко по-бързо
- battery saver mode няма осезаема разлика в консумацията на енергия
- от време на време крашва и се рестартира - предимно работейки с facebook и messenger, но и примерно при отключване на екрана
Цитирай
#4

Малко ъпдейт: В крайна сметка реших, че недостатъците надделяват над предимствата. Флашнах телефона със стоков ром, Андроид 6, build M4B30Z, руутната с Magisk, и всичко почна да си работи както трябва. Отначало беше добре, после като че ли започна да работи по-бавно дори и от преди всякаква намеса, впоследствие стана очевидно. Понякога просто се затлачва и работи бавно, и трябва или да се остави известно време или да се рестартира. И това не е приемлив вариант затова наскоро реших да пробвам да го изчистя малко (и добре че пробвах!). Ето какво направих - както си е със стоковия ром:

1. Деинсталирах и изтрих от списъка в Google Play всички ненужни приложения.
2. Също така деактивирах доста стокови приложения
3. Изтрих всякакви ненужни файлове и папки, включително thumbnail файлове
4. Направих чистене с SD Maid
5. Опитах да инсталирам Android Go приложенията, които са олекотени
6. Намерих и инсталирах по-леки приложения заместители на приложения, които вече имах
7. Прегледах списъка с permissions и премахнах достъпа където е излишен/ненужен
8. Настроих всички приложения да са battery optimized от Settings
7. Изчистих кеш данните от Settings
8. От TWRP рикавъри изчистих cache partition и Dalvik cache
9. Рестартирах (при влизане изписане съобщение че оптимизира няколко приложения)

Резултатът е супер! Едно, че си освободих доста място, второ че живота на батерията се подобри значително. Преди ми оставаха по-малко от 3 GB свободни, а сега имам 7.26 GB (включително вече заето място от офлайн карти, някои допълнителни приложения и малко музика, а също и изтрих около 1 GB други ненужни офлайн карти). Батерията си е заводската на 5+ години вече и последния път като засичах беше паднала с 4% за една нощ - от 85% на 81%.

Допълнителна информация:
- От всички Go приложения само Maps и Google бяха налични за мен. Google не ми трябва, защото не измества стоковото приложение а и не го ползвам, затова инсталирах само Maps. Ако ви трябва и навигация, трябва да се инсталира отделно приложение.
- От деактивирането на стокови приложения не съм забелязъл последици засега. След кликване на Disable ме пита дали искам да върна стоковата версия на приложението. Ако избера 'не', нищо не става. Ако избера 'да', приложението се деактивира и даунгрейдва до стоковата версия. В резултат заеманото място намаля. Някои приложения трябваше да ги деактивирам 2-3 пъти. По-подробно:

Това са всички стокови приложения, които деактивирах:
Chrome 12.56 MB
Docs 16.00 KB
Fit 12.18 MB
Google Keyboard 20.00 KB
Google Play Books 19.85 MB
Google Play Games 18.11 MB
Google Play Movies and TV 15.04 MB
Google Play Music 25.18 MB
Google Play Newsstand 16.00 KB
Google Text-to-Speech engine 0.00 B
Google+ 2.37 MB
Hangouts 22.54 MB
Maps 48.38 MB
Messages 16.00 KB
MusicFX 28.00 KB
News & Weather 7.55 MB
Photos 26.30 MB
Sheets 16.00 KB
Slides 16.00 KB
TalkBack 3.47 MB
Telephone 0.00 B
YouTube 26.02 MB

Това са стокови приложения, които продължавам да използвам:
Calculator 10.67 MB
Calendar 63.77 MB
Camera 68.11 MB
Clock 15.30 MB
Contacts 27.63 MB
Contacts Storage 3.64 MB
Drive 90.61 MB
Gmail 85.13 MB
Google 308 MB
Google Now Launcher 8.01 MB
Google PDF Viewer 15.76 MB
Google Play Services 396 MB
Google Play Services for Instant apps 24.59 MB
Google Play Store 98.01 MB

Това са олекотените приложения, които намерих:
браузър - Via 3.48 MB
клавиатура - Simple Keyboard 1.50 MB
лаунчер - Lawnchair 24.56 MB
карти - Maps Go 376 KB
карти - Navigation for Maps Go 49.88 MB
музика - Musicolet 17.19 MB
разговори - True Phone 15.06 MB
SMS - SMS UX 12.38 MB
Youtube - Play Lite 1.13 MB също и уеб версията през браузъра
чат - Messenger Lite 31.50 MB

Поздрави
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)