Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Някой има ли интерес към програмирането, работи ли като програмист?
#1

 [Изображение: Progate.jpg]

Някой има ли интерес към програнимаренто, колко езика знае, работи ли като програмист?

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

Аз мисля да се запиша на курс някъде в Пловдив и после да търся работа с това.. просто още разпитвам къде ще е най-добре..

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Цитирай
#3

Аз уча към Варненски Свободен Университет Компютърни науки и програмиране дистанционно докато съм в Чужбина. За сега уча Java заради към интереса ми към Мобилни Апликации но като навляза по-сериозно в нея искам и Python да науча, после C и C++ но за сега само Java. Все още съм във втора учебна година и съм новобранец в програмирането но навлизам малко по малко.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G Snapdragon 
Galaxy Watch 4 44mm Silver 
Цитирай
#4

Един съвет - концентрирайте се в конкректен език и технологиите, свързани с него, бил той Java, .NET(като цяло), С++ и т.н.

Иначе.. Jack of all trades, master of none.

Huawei P10
Цитирай
#5

Курсове за програмиране не ви трябват, за да станете програмисти. Достатъчно е достъпен интернет в днешно време за да си свалите книжка, отворите документацията на съответния език, който ще искате да учите. След това сядате и кодите, дебъгвате и т.н. След като натрупате опит със собствени проектчета, кандидатствате във някоя фирма и там вече трупате и практически опит от старуте кучета. И така някой ден, ако ви се отдава програмирането ще станете и вие стари кучета.
Цитирай
#6

Бях се пробвал на Java (base development) при softuni (дистанционно обучение), но Наков никъде не споменава формулите, които се използват, а само ти дава "домашно", което да се чудиш как да решиш без да знаеш формулите. Намерих им готовите решения, но като няма кой да ти обясни това се използва в този случай, а онова в другия случай или това служи за еди какво си ... просто се отказах.
Пък за една програма като чух, че е средно по 100 000 реда код (е не буквално да се пише буква по буква, а с автоматичното довършване на командите) още повече ме отказа.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#7

Трудно е те първо както казаха, трябва да се чета 1 книга, която е на езика, който искаш, после трябва много да се решават задачи, и всеки път когато ти не е ясно, да гледаш в интернет, а това е доста напрежение, а и то като научиш нещо, после трябва да учиш и други неща, сегашните се променят и така, поне така чета когато имам възможност , а някой който работи това от каква заплата е почнал, къде е учил, защото гледам има и фирми, където заплатата стига до 9000лв.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#8

@centur в програмирането няма такова нещо като "формули". Това не е математика за да има една "задача" един начин на решение. В програмирането едно нещо можеш да го направиш по няколко начина, затова и даскала ви е дал само едно условие, което е напълно достатъчно за да стигнеш до крайния искан резултат.

А и щом се плашиш от това "чух, че програма била средно 100к реда" и си се уплашил значи по-добре да не се занимаваш с друго. (без да се обиждаш). 

и да внеса малко пояснения за тези програми със 100к. Щом е необходимо толкова много код значи продукта е сложен, то тогава ще има екип от няколко програмиста. След това половината редове сигурно ще са от някой добавен framework, plugin, или нещо подобно, така че един програмист не пише 100к реда код, пък и писането на програми не е да пишеш роман с примерно 123123123123 символа на един ред. един ред може да ти е простичък if

Код:
if( а > b) {
 //
}


@hazART в този бранш съм над 10г и това нещо да гледаш другия колко взима е напълно погрешно. И ако само гледаш кой колко взима и по този критерий търсиш работа по добре търси друга професия. Годините стаж също не са най-важен критерий. Всеки може да научи различен по обем знания за примерно 1 година и така двама програмисти с 1 година стаж могат да имат 2 коренно различни заплати. Затова всеки персонално си договаря възнаграждението.
Цитирай
#9

И аз съм програмист от няколко години. Учих програмиране (Паскал, Делфи) в училище, след това учих КСТ в ТУ Варна, където учихме C, C++, Java. По някое време докато бях там започнах и сам да се уча на Java, след това минах на Android Development с Eclipse и постепенно преминах към Android Studio когато навлезе. Сега всичките си приложения за Android ги пиша на Java в Android Studio. От няколко месеца започнах и с разработка на iOS приложения. Започнах, отново сам, да се уча на Swift и сега работя с него в xCode и правя приложения и за iPhone, iPad. Скоро мисля да направя нещо и за MacOS, но има тенденция от Apple да пуснат нещо, което да улесни девелъпърите да си конвертират приложенията по лесно и ще изчакам да видя как върви там. Ако не, сам ще се заема.
Искам да уточня, че почти всичко, което знам е било с основа още в училище и след това в университета, но най-много работа си свърших сам. Почти всичко, което научих беше от tutorial-и в youtube и въпроси за помощ в stackoverflow (не съм питал аз, а съм чел на другите хора, което ме интересува). Книги за програмиране не съм чел. Не че са излишни, но когато видиш нещо да става на практика си е друго.
За всички начинаещи - първо се учи английски език! На български програмист няма да станете според мен. Всичко, за което се запънете, а то ще има такова, ще намерите решение на английски.
Това е от мен, ако имате въпроси пишете, ще се радвам да споделя.
Ето и портфолиото ми: https://radefffactory.com/
Цитирай
#10

@ndsbg казах го най-общо "формули", но в случая команди специфични за решението на еди каква си задача.
Наков поне казва: "Ако не ви се стои по 8 часа на ден затворен между 4 стени пред компютър ... тази професия не е за вас".
Проблема при мен е, че НЕ съм учил английски, заради липса на достатъчно хора, за да сформират група и да ни обучават, след което насила ни учиха на руски (просто нямаше друга алтернатива освен руски или френски, ама френски език като чуя ми се гади, а какво остана да го уча) и така завърших с немски и руски, вместо с немски и английски както исках.
Малко по малко от компютрите взех да свиквам с английския, гледам си предавания на английски в youtube и горе долу ги разбирам, но друго щеше да е, ако имах основни познания от училище, след което да го усъвършенствам и сега нямаше да ми е трудно.
Ако имаше къде да се обучавам било то на Java, C++ или друго, но с преподавател, който да обяснява кое и кога се използва може би щеше да ми е по-лесно да навляза, докато Наков си очаква да имаш "основата" и директно си говори все едно си програмирал от няколко години и просто си дошъл да се упражняваш.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#11

nds аз това го казах, смисъл, не че гледам кой колко взима, а откъде се почва, за да стигнете до тези пари, то сигурно трябва да знаеш почти всички езици за тази заплата. А като почнах да чета какво е програмиране от онлайн на Python език, от на Светлин Наков там университета, много време ми отнема, и се чудя, ако почна колко време трябва да си отнемам, за да науча нещо, защото си е трудно, а и се променя всичко там, и все трябва да се учи нещо, ти какво си учил и чел, къде си учил, сега четеш ли още, заслужава ли си въобще, как се стимулирате, ти и @yosakura.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#12

Попринцип за заплати във фирми не мога да говоря, защото работя сам и не знам как е бизнеса. Аз написах как се учих през годините и от къде съм започнал. Само трябва да отбележа, че няма как да седнеш и да научиш езика за програмиране. Научаваш основите, надграждаш и продължаваш да градиш през годинте и никога не стигаш края. Просто продължаваш да учиш това, което ти трябва и от което имаш нужда в момента и в бъдеще. В много случаи един език не е достатъчен и трябва да прескачаш между няколко, но както казах, това се гради постепенно. Не прочиташ 5 книги и си готов! Аз направих първото си приложение за андроид 1 месец след като започнах да уча Java и първото за iOS 2 седмици след както започнах да уча Swift. Това означава, не че съм научил езика за толкова време, а че съм си сложил основата и съм готов за нещо просто. И сега всеки път като правя нещо ново, продължавам да научвам нови неща, а с андроид се занимавам от около 7 години.
Иначе как се стимулирам? Ами като направя нещо, което ми е в главата и го видя на телефона си, как работи и какво прави, точно както ми е било във въображението е голямо удоволствие. Това е и едната от причините заради, които не съм започнал работа във фирма. Ако работя за някой много често ще пиша код, част от нещо по голямо и няма да виждам голямата картинка. А тук имам крайни продукти, които знам че съм направил от 0 и съм стигнал до нещо готово. Да видиш, че кода ти работи е голямо удоволствие и това ме кара да продължавам.
Цитирай
#13

пак ще ви повторя с тези курсове няма да станете програмисти. Те не ти преподават нищо повече от това, което е описано в документацията на съответния език. С гледане на клипове можете да си помогнете как да си настройте работната среда и нещо подобно, но не си мислете, че с тях ще станете също програмисти. Всичко става с четене, пробване, логичесно мислене, пак четене пак пробване, мислене как да подобриш нещо, което си написал и т.н.

Като гледам примерен курс бейсик за java 2 месеца 700 лв и направо се чудя как дерат кожи и накрая нищо нямат в главата завършилите. И го казвам не за да се обидите, а защото есен/зима 2018 минаха през мен няколко завършили такива курса и нито един не удобрих да го наемем на работа.

За да разберете кой език искате да научите, първо разберете какво искате да направите, като краен продукт. За пример ще дам аднроид апп (понеже сме в такъв форум). Искате да правите андроид приложения, учите джава, това е езика за такива приложения. Забравете за туловете които правят хибридни приложения - като кордоба, ионик и тем подобни. Те първо са бъгави, второ перформънса им е ужасен, трето ако искате да си искарвате хляба със това, то никоя фирма няма да ви наеме с тези знания.
Цитирай
#14

А ще кажеш ли това, което съм питъл, както отговори той в предния пост.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#15

Добре де, не е като да не съм го написал по-горе, но повече езици НЕ значи повече пари.

Ще се съглася с ndsbg, парите не трябва да са водещ фактор в нашия сектор, особено за човек без опит, който бил чул някъде нещо. Защото мераклии бол(особено с академийки разки), но ставащи тц.

Ако те влече, сядаш си на задника, гледаш, пробваш, проваляш се, търсиш начин докато успееш и чак тогава можеш да си мислиш за работа в сектора. И без претенции в заплащането, поне в началото.

Ако не те влече, с малка доза късмет пак би успял. За жалост пазара е такъв, че отбиващите номера, които много лалат, не са изключения.

Huawei P10
Цитирай
#16

(2019-01-04, 20:53:27)hazART написа:  много време ми отнема, и се чудя, ако почна колко време трябва да си отнемам, за да науча нещо, защото си е трудно, а и се променя всичко там, и все трябва да се учи нещо, ти какво си учил и чел, къде си учил, сега четеш ли още, заслужава ли си въобще, как се стимулирате, ти и @yosakura.

Щом се чудиш още и си мислиш, че много време отнема то тази професия не е за теб. Във всички професии научаваш нещо ново след дори и 10г стаж. И да учил съм в колеж, и да продължавам да гледам нови неща през свободното си време, но не за сметка и на почивката с приятели, скитане и т.н. 
На въпроса "заслужава ли си" въобще нямам на идея какво имаш на предвид, а стимулирането е стил "ала HR-ски въпрос", но ще ти отговоря просто "когато съм пораствал съм си казал "ще искам да работя на топло и комфортно през зимата, и на хладно и комфортно през лятото в офис"
Цитирай
#17

Ти това и като секретарка можеш да го правиш Big Grin
Цитирай
#18

Е то не се ли учат основни неща, с които когато си на работа ще можеш да ги вършиш и без да учиш постоянно, разбира се за езика на който искаш, а през свободното си време да учиш, или трябва всеки ден да препрочиташ нещо ново.
Иначе, то е ясно, че като тръгнеш на работа не трябва да питаш за пари, защото когато не знаеш много, и да искаш доста пари, не само не е добре, но и прави лошо впечатление. Big Grin

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#19

Преди около 3 години започнах да се занимавам с програмиране и от 2 и половина конкретно с Ruby/Ruby on Rails. Работя от година и половина, като постепено броят от технологии, с коиото боравя, се увеличиха.

OnePlus 6T 8/128 Midnight Black
Цитирай
#20

Истината в тази професия, а и в почти всички е че трябва да се учи и практикува с желание, също така и да се отдава на човека. Иначе всички ще са ИТ специалисти. Не всеки е създаден да се занимава с компютри, не всеки става за учител, не всеки е роден да бъде предприемач, не всеки може да е физик, химик, математик, счетоводител и прочие. Затова приказката че всеки си има призвание и трябва да си го открие е по-стара и от динозаврите.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G Snapdragon 
Galaxy Watch 4 44mm Silver 
Цитирай
#21

@yo_asakura да но секретарката говори по телефона, а програмиста джитка само на компа Big Grin Big Grin Big Grin

@hazART всеки сам си преценява за него какво, по-колко и кога да учи. Общо взето ако хванеш логическото мислене и станеш добър в един език, то започването да ползваш друг не е много трудно, започваш със синтактиса на езика, типовете му данни (може да има различен начин да деклариране и т.н.) и после задълбаваш в самия език, така ще се сблъскваш със някакви проблеми специфични за този език, ще ги научиш и така ще продължиш напред.

Както казва @CuBG трябва си практика, сядаш четеш пробваш, чупиш, оправяш и продължаваш.
Цитирай
#22

Ако имате голям интерес и искате да се захванете с програмиране ето

The Complete Front-End Web Development Course

https://www.udemy.com/the-front-end-deve...L3Qp0zRBOc

code FREE19

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#23

Добър ден! На 17 години съм и искам да се развивам като програмист. В момента съм записан на "Училищната Телерик Академия". Учи се уеб програмиране с езика JavaScript, също така и HTML и CSS. След 2 години ще съм завършил гимназия и следователно трябва да се ориентирам къде да продължа.   Аз съм решил да уча в СофтУни искам да се занимавам с уеб приложения, може би с езика Java.

  Единственото нещо, което ме притеснява е английският ми език. Имам леки затруднения с него поради простата причина, че в моето училище английски почти не се учеше, а от следващата година изобщо няма да се учи. Видях, че в СофтУни почти всичко е на английски и това някак ме притесни, че ще провали развитието ми и следователно няма да успея да се реализирам. 

  Та въпроса ми е дали можете по някакъв начин да ме насочите какво да правя, дали си струва да се запиша на частни уроци по английски за следващите 2 години и да се опитам да наваксам? Имам огромно желание да се развивам и да имам хубаво бъдеще! 

  Опитах да говоря с родителите ми, обаче тях въобще не ги вълнува какво правя и какво искам да правя. Просто не ме слушат, когато говоря за образоването си. Те единствено ми казват "учи и ще се справяш в бъдеще". Даже не ме слушат какво искам да уча, къде, как.

  Те не могат по никакъв начин да ме ориентират към това какво да уча, с кое да започна, с какво да започна. Заради това моля за някакви съвети. Дали не съм закъснял вече? То кога ще се учи английски, кога програмиране... 

   Кажете мнението си и ако имате въпроса към мен питайте ще ви отговоря веднага когато съм онлайн!
Цитирай
#24

Никога за нищо не е твърде късно, разбира се че имаш време и разбира се запиши частни уроци по английски, определено ще ти е нужен.

За академия - чувал съм мнения от програмисти, че Телерик е по-добрата от двете, та ако има възможността проучи как са там нещата и продължи обучението си там.

Успех!
Цитирай
#25

(2022-08-10, 02:06:30)Djakikki написа:  Добър ден! На 17 години съм и искам да се развивам като програмист. В момента съм записан на "Училищната Телерик Академия". Учи се уеб програмиране с езика JavaScript, също така и HTML и CSS. След 2 години ще съм завършил гимназия и следователно трябва да се ориентирам къде да продължа.   Аз съм решил да уча в СофтУни искам да се занимавам с уеб приложения, може би с езика Java.

  Единственото нещо, което ме притеснява е английският ми език. Имам леки затруднения с него поради простата причина, че в моето училище английски почти не се учеше, а от следващата година изобщо няма да се учи. Видях, че в СофтУни почти всичко е на английски и това някак ме притесни, че ще провали развитието ми и следователно няма да успея да се реализирам. 

  Та въпроса ми е дали можете по някакъв начин да ме насочите какво да правя, дали си струва да се запиша на частни уроци по английски за следващите 2 години и да се опитам да наваксам? Имам огромно желание да се развивам и да имам хубаво бъдеще! 

  Опитах да говоря с родителите ми, обаче тях въобще не ги вълнува какво правя и какво искам да правя. Просто не ме слушат, когато говоря за образоването си. Те единствено ми казват "учи и ще се справяш в бъдеще". Даже не ме слушат какво искам да уча, къде, как.

  Те не могат по никакъв начин да ме ориентират към това какво да уча, с кое да започна, с какво да започна. Заради това моля за някакви съвети. Дали не съм закъснял вече? То кога ще се учи английски, кога програмиране... 

   Кажете мнението си и ако имате въпроса към мен питайте ще ви отговоря веднага когато съм онлайн!

Винаги си струва да се запишеш на уроци по английски, дори да не станеш програмист.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)