Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

нов вид измама, или ....
#1

Я да попитам, ако знаете, какъв е случая тук - пускам си обява в базар бг , че продавам нещо и почти веднага ми се пише съобщение , ири на вайбър с някакви номера +23 +38 и така нататък, да ме разпитват за продукта. Как се прави тая измама, нещо не ми е ясно.....тия за толкова убити ли ни имат ? Не мога да си прадставя да пратя нещо на стойност 400-500 лв и да чакам добрия дух да ми го плати .... пък тия не искат предварително да плащат

HTC 10 rose gold > Nokia 8 Blue
Цитирай
Аксесоари
#2

Аз също последните няколко пъти като пускам някаква обява в OLX получавам съобщение почти веднага на някакъв развален български, тип Google Translate със някакви въпроси и оставен имейл за връзка. Бежанците са налазили сайтовете за обяви  Big Grin Има някаква измама със сигурност, но не вярвам някой да се върже.

iPhone 11 Pro + AirPods2 + Apple Watch 4
Samsung S20 Plus Samsung S10 Samsung Note 9
Цитирай
#3

Българи трудно биха се вързали, но в Европа ...

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#4

Хич не е нов тип, за такива случаи съм чел в хардуербг още преди година и нещо от опарени. Бягай далеч от такива.
Цитирай
#5

И каква е точно схемата?

Doogee S30
Цитирай
#6

Не пращайте на съмнителни хора и това е.
Само на хора които си говорят правилен Български език и до офис на Еконт. (аз не съм получавал такива съобщения досега, интересно)
Цитирай
#7

Вчера и аз получих съобщение във Viber на английски
от някаква г-жа Lao май беше
Питаше дали аз продавам определена стока и каква ми е крайната цена
Не и обърнах внимание, защото беше с някакъв номер от рода на +123
Отделно не ставаше въпрос за коя точно вещ уж пита
Обаче днес получих още едно съобщение във Viber от същата и вече изяде банана   Lol
Цитирай
#8

Аз преди седмица получих такива отговори на обявата в olx и най-странното е, че вместо да ми пишат лично съобщение в olx ... направо по Whatsapp (от американски номер), а другия тип пък на SMS-и (с попълнен email, на който да пиша дали съм бил продал стоката или не).
Този по Whatsapp ме изуми каква схема измисли: уж за подарък на сина си, но той живеел в Англия и ми искаше пълните имена + IBAN (уж да ми прати парите направо в сметката), ама без никакъв адрес, до който да изпратя продукта от olx, което доста ме съмнява, че е някакъв вид измама и му писах, че ще пращам продукти само на хора живеещи на територията на България, но не и извън нея.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#9

Аз затова не си давам номера в обявата. Smile
Който иска на л. с. ще му го дам да се чуем и нямам проблеми.

Sony Xperia 1 II, black
Цитирай
#10

Е да, ама аз пък например на обяви без телефонен номер не обръщам внимание и ги подминавам. Във 90% от тези обяви има нещо нередно.

iPhone 11 Pro + AirPods2 + Apple Watch 4
Samsung S20 Plus Samsung S10 Samsung Note 9
Цитирай
#11

Вероятно събират база данни с имена, телефони, мейли, банкови сметки ... каквото изкопчат.
Аз също не си публикувам телефонния номер никъде. Ако е необходимо за уговорка за лична среща при продажба - да. На тези платформи има опция телефонният номер да е скрит.

Приятел наскоро сподели, че е пуснал обява, и за кратко време телефонният му номер е бил прегледан множество пъти, без никой да го потърси ...

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#12

Имам една сим карта само за обяви и си я ползвам само нея, каквито и да било проблеми до сега не е имало, обаждали са ми се от къде ли не за обяви Румъния,Унгария,Германия както и са вземали пратката от посоченият адрес!

@divna,А до колкото че телефония номер е бил прегледан няколко си стотици пъти за кратко време зависи в коя Интернет платформа е обявата и колко е атрактивна .И на мен ми с е е случвало така никой да не звъни докато не намаля цената примерно и самата обява да по изменя.Мисля че няма нищо стряскащо.


@chinchilla ,лично аз не правя нищо дори и резервация без да платят цялата сума или проценти от нея по Pay Pal, проблеми съм нямал

Това си е мое мнение и мое преживяно ако някой има различни възгледи моля без излишни нападки.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#13

Да прегледат обявата разбирам, но за какво им е да цъкнат, и да видят телефонния номер на този, който я е качил?

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#14

От чисто любопитство, и на мен ми  се е случвало да поглеждам и телефонният номер Smile
Не виждам нищо нередно .

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#15

(2019-02-04, 20:22:11)divna написа:  Да прегледат обявата разбирам, но за какво им е да цъкнат, и да видят телефонния номер на този, който я е качил?

Примерно да видят дали е на някой познат.
Веднага се вижда дали е от контактите ти
Някои стигат още по-далече като проверяват дали с този номер
има регистриран контакт във Viber, Facebook и/или други подобни
Шарен свят както се казва. Могат да те разузнаят отвсякъде...
Цитирай
#16

Имам познат, който си добавя в контакти телефонен номер от обява, която го интересува и влиза във вайбър, като по снимката преценява дали на човека можело да му се има доверие... Всякакви странни(меко казано) хора има, но съвременните технологии ги улесняват много.

От няколко години съветвам всички познати и приятели при пускане на обява да използват произволна предплатена карта. Само 6 лв. е при всеки от операторите и няма стотици непознати да имат достъп до част от личната ви информация.

Можете да регистрирате и втори вайбър на този номер, да ви пишат на него. Макар че моят личен опит сочи, че сериозните купувачи ви звънят, тези които пишат по вайбър се пазарят обикновено и почти никога не купуват.


Цитирай
#17

Ами ако някой си сложи на вайбър изображение като на аватара ти, как ще прецениш? На мен и на жена ми например се обаждат по телефона, жена ми ги реже от раз, а аз пък ги изслушвам и тогава. Иначе по мейли получавам предложения да инвестирам в жена на арестуван в ЮАР милионер .... Ама гугъл преводач не превежда добре на български от незнам какъв език го превежда измамника. На телефоните е хубаво, че можеш да ги блокираш след първото обаждане! Подкликвали са ми и от различни части на света, но просто не им вдигам, тъй като може да е импулсен. Който и познат от чужбина да иска да се свърже с мен, ще го направи.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#18

Аз действам на следния принцип:Ако аз продавам стока,винаги си оставям номера защото Вайбър НЕ използвам и не се притеснявам от подобни индивиди.Ако някой ми напише-Интересувам се от стоката,изпратете ми я на адрес ***** с имена *** и телефон ****,абсолютно никога НЕ го правя преди да съм се чул с човека.Ако аз купувам нещо,съответно първо държа да се чуем по телефона,да го "усетя" до колкото е възможно за стоката и да задам колкото се може повече въпроси,ако се изнерви още на 2-рия въпрос значи имаме проблем.Говорим за основни въпроси от сорта на- има ли забележки дори и дребни,в какво състояния са да речем "бутоните" или каквото е там..това са само някакви измислени примери от мен.Често се случва да излъжа,че е за подарък и държа да знам забележките до най-малката подробност,защото няма смисъл да праща стока,която ще върна.Винаги ги предупреждавам да ги изпращат за моя сметка ако ми хареса и съответно за тяхна,ако не ми хареса.Ако видя,че и двете посоки са за моя сметка(следя си онлайн Еконт-а)заплашвам,че няма да отида до офиса и да се спасява.Прекалено много взеха да мишкуват и да набутват дефектни стоки..много хора изгоряха.

Galaxy S10+ Prism Black
Huawei Watch GT2 Pro
Цитирай
#19

(2019-02-05, 10:34:16)vesoisthebest написа:  Винаги ги предупреждавам да ги изпращат за моя сметка ако ми хареса и съответно за тяхна,ако не ми хареса.

Тоест тест и преглед за сметка на продавачът ли?
Цитирай
#20

Не,не ме четеш правилно.Ако ми хареса стоката-съответно аз си я плащам,ако не ми хареса,съответно той си плаща обратната доставка,но ако не ми хареса в случая(и вече съм отворил пратката за преглед) ще трябва да платя едната посока,която е била към мен.Защото някой хора пускат двете посоки за сметка на купувача,което не е справедливо според мен.

Galaxy S10+ Prism Black
Huawei Watch GT2 Pro
Цитирай
#21

(2019-02-04, 21:27:18)solo5 написа:  Примерно да видят дали е на някой познат.
Веднага се вижда дали е от контактите ти
Някои стигат още по-далече като проверяват дали с този номер
има регистриран контакт във Viber, Facebook и/или други подобни
Шарен свят както се казва. Могат да те разузнаят отвсякъде...
Че това не е ли нормална практика?
Аз обикновено първо проверявам номера през сайта на truecaller, после ако изскочи име заедно с номера се впускам на малко пътешествие в гугъл. Понякога се натъквам на интересни неща.
Примерно обяви в друг сайт под друго име но със същия номер но със споменат скайп, скайп името го намирам във форум от години назад където присъства и мейл, по мейла намирам че има регистриран домейн, от данните на домейна намирам адреса му, покрай това открих че има и няколко фирми, покрай това намерих няколко дела в сайта за съдебни актове, накрая даже егн-то му открих и проверих дали си е плащал здравните вноски. Big Grin Естествено тотално се отказах да купувам каквото и да било от него.
Като купувач предпочитам да съм внимателен. Angel
(2019-02-04, 18:09:31)ivan_vylka написа:  Е да, ама аз пък например на обяви без телефонен номер не обръщам внимание и ги подминавам. Във 90% от тези обяви има нещо нередно.
Естествена реакция. Ако човек е честен няма какво да крие.
Примерно всичко, което съм си купил от продавалник/олх+базара е от хора споделили достатъчно инфо, че човек лесно да прецени може ли да им има доверие.
През годините съм забелязал, че в 99% от случаите хората, които си крият номерата са цигани-схемаджии. Нерядко се пробват да пробутат и крадени неща така. Ако е техника винаги искайте серийни номера/имей/етц за проверка в нета. Ако откажат - работата мирише...
Ако се зачетете в голямата тема за олх в хардуербг ще разберете за какво говоря.
Цитирай
#22

(2019-02-05, 18:09:53)HTC Explorer написа:  Ако е техника винаги искайте серийни номера/имей/етц за проверка в нета. Ако откажат - работата мирише...

Аз никога не бих ти дал имеи номера на телефона си предварително.

        [Изображение: androidbg.png]             
Цитирай
#23

Къде можем да направим проверка в нета ?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#24

https://www.google.com/search?client=fir...check+imei

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#25

(2019-02-07, 14:09:43)Friz написа:  Аз никога не бих ти дал имеи номера на телефона си предварително.
А причината е? Това е супер смешно и нелепо. Като не го дадеш си дръж стоката за себе си. Защото в обявата може да си написал, че си го купил преди 2 седмици, ама ИМЕИ ще си покаже. Не само да се занимавам с Еконт и да установя, че си ме излъгал.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)