Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Моето (негативно)впечатление от камерите на телефона
#1

Имам телефона от около 3 седмици и тъй като преди съм се занимавал с фотография (любителски), ще споделя детайлно (или поне неща, които не съм видял по други форуми, да не говорим за ютуб клипчета) моето мнение. Понеже сме се нагледали и наслушали на платени възхваляващи ревюта реших да споделя моето искрено и негативно мнение за камерите.

Предварително предупреждавам, че се познавам достатъчно добре и знам, че ще се издразня докато изказвам това мнение. Следователно е възможно да има саркастично-хумористично-трагични вмятания, които най-вероятно ще бъдат малко преувеличени. За това тях ще ги направя в italic , за да има все пак някаква реална обективна гледна точка, а не тази, отразена от призмата на яростта ми.

Снимки - Навсякъде възхваляват нощния режим - колко яко излизат снимките - при минимална светлина - максимални резултати. Да ама не. Момента в който отворите снимките на компютър се вижда ужасната JPEG компресация - все едно някой ми е пратил снимка по фейсбука. Стават за разглеждане от телефон или на по-малки устройства, но това е всичко. Въпреки че е впечатляващо как без статив софтуерно се постига такъв ефект, аз лично не се кефя на нощния режим. 
Също така ми прави впечатление, че фокусът при 3х оптичен зуум не винаги е точен, даже и при добри условия. Като че ли божа работа дали дадена снимка ще е с добър фокус или не. Което е леко досадно ако си хванал нещо интересно и накрая се окаже, че не е на фокус. Apperture режим естествено не ти дава реален контролвърху това колко отворена е блендата а просто софтуерно ти замъглява това, което не трябва да е на фокус. Естествено е далеч от перфектен и много често замъглява част от предмети, които би трябвало да са на фокус (особено ако са полупрозрачни например). Струва ми се че и White balance понякога избира странни стойности, но за това по-скоро бих се въздържал от мнение преди и други хора да потвърдят същото.

Видео - Да си дойдем на думата. Не мога да повярвам, че телефон за 1800 лева прави ТОЛКОВА НЕВЪОБРАЗИМО ОТВРАТИТЕЛНО ВИДЕО. Всеки път като гледам на компютъра ми това, което съм снимал, имам чувството, че ще получа епилепсия/голямо дразнение от постоянното насичане при движение и Framedropping (не съм сигурен как да го кажа на Български - изпускане на фреймове?). Това, наред с безочливата лъжа за 960fps slow motion ме убедиха никога повече да не вярвам на ревюта и да не си купувам толкова скъп телефон преди да съм изчел 93242347678772438 независими форума и изгледал 12368789661 клипа в ютуб, които имат под 50 гледания. Защото от там човек може да добие реална представа какво точно купува. Да се върнем на темата. При абсолютно всеки формат и с 3 различни програми за снимане на видео (включително с изключен електронен стабилизатор) се получава изключително лагващо видео. Направи ми впечатление, че на всеки (може би) 0,5 секунди има нещо като мини лаг. Мога да го опиша като много добре разпределено машинално насичане, което се образува на точно определен интервал от време. Това се забелязва най-добре първо при движение от ляво надясно при наличие на множество обекти на по-малко от 10-15 метра от вас и второ при използване на 3х оптичен зуум, но не е лимитирано до тях. Най-малко си личи ако се движите само напред или назад, без да въртите много камерата. Изпуснатите фреймове определено се забелязват.

Нека поговорим малко и за кадрите в секунда. Телефонът се рекламира с 4K 30fps; 1080p 60fps; 720p 960fps. 
Първо, флагшип на такава цена с 4K 30fps е просто смешно. За жалост няма и как да се ъпгрейдне софтуерно до 60fps, защото просто процесорът не го поддържа. За това и 960fps не е истинско 960fps, но за това по-късно.
За 4К-то няма да говоря, защото мисля, че всичко му знаем косурите със стабилизацията, а това, което казах за лагването, важи и тук.
Интересно става при 60fps (и като цяло при slow motion). Камерите, които поддържат различна скорост от 30fps са телекамерата (с 3х оптичен зуум) и широкоъгълната камера. Широкоъгълната я отписвам още на секундата, защото качеството докато снимаш с 60, 120, 240 и т.н. fps е по-лошо от това на картоф (невероятно размазана, не може да фокусира обект на повече от 2-3 метра). Остава телекамерата. ЗАЩО ПО ДЯВОЛИТЕ МИ Е ДА СНИМАМ ВИДЕО СЪС ШЕЙСЕТ КАДЪРА В СЕКУНДА НА ТЕЛЕКАМЕРА??? Кой себеуважаващ си среднонемалоумен човек ще сметне, че могат да се правят хубави клипове с камера с 3х оптичен зуум??? Ако искам да си снимам детето как си играе на площадката в незабравим 60кадъров клип трябва какво, да отида от другия край на тротоара предполагам?!
Това е просто пълна пародия. Още по-голямата пародия е, че малоумниците от хуавей са сложили пак 0,6х 1х и 3х зуум, когато искаш да снимаш в 60fps. Само дето 1х = 3х зуум, а 3х = 5х зуум, който те кара да си мислиш, че играеш на конзолата на баба ти с 5 на 5 пиксела. Какви са тези истории от страна на хуавей??? Това за мен е пълна измама!
960fps - реално не знам дали е вече интерполирано 480fps или 240. Ако е 480 (което най-вероятно е), защо по дяволите не ни дадат да го ползваме поне него, ами трябва да се справяме с 960, където освен ако не снимаш падащ куб, така, че да изглежда двуизмерен и при добро осветление, няма да получиш нищо друго от цветно и размазано петно??

Така че ако трябва да дам оценка на камерите, тя ще бъде максимум 3/10.
Под 3/10 разбирайте ЦЯЛОСТНА оценка на всичи фактори взети заедно. Защото както примерно за снимки обожавам телекамерата, която дава невероятно различна перспектива, или широкоъгълната, с която мога даже себе си да видя, докато снимам, така и само като видя режим видео, ми иде да отида в изгнание и никога повече да не погледна телефона си. Освен това наглите лъжи на хуавей им носят допълнителен пакет от минус точки. Така че да.
[-] 13 потребители изказват благодарност на Justicar Akasha за това мнение:
  • BGDropche, dani_z25, degman, DEVILBOY, forbidden8, ganchev, hsgrgs, martoo, milss, saw888, Stivaka, TiL, vesoisthebest
Цитирай
Аксесоари
#2

Експериментите се правят с мейта, после ги оправят в P серията.
Цитирай
#3

Казал съм си мнението за камерата. Камера на телефон. Какво искаш повече. Просто в случая трите камери скапват идеята point and shoot. Не знаеш коя камера кога ще реши да снима. Както съм писал в другата тема камерата под светкавицата почти не се ползва. Можеха да сложат нещо друго там. Изобщо концепцията е сбъркана. Обаче дизайна (подредбата на камерите) е супер. Big Grin.

Изпратено от моят LYA-L29 с помощта на Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на azcv за това мнение:
  • Stivaka
Цитирай
#4

За видеото съм съгласен, но снимките... Ясно, че не ти харесват толкова на компютъра, но същите снимки от други телефони по-добре ли се получават? Общо взето като любител фотограф много постно критикуваш снимките.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#5

Я качи тия клипове тука да ги видим ние на G Sync 144hz монитор дали има такъв Stutter. Говоря за оригиналните файлове

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#6

Колегата е изразил мнение, и аз го прочетох много внимателно...два пъти, и още по-внимателно преглеждах до сега снимките на компютър, а после и видеото въпреки че не съм направил много клипове, защото като цяло не заснемам много видеа. Или не разбирам колкото него, но при мен такова нещо не видях, а видеото ми е от новогодишната нощ и при слаба светлина. И все пак на мен мнението му ми беше интересно, и всеки има право на такова.
[-] 1 потребител изказва благодарност на vovalinder за това мнение:
  • yankoa
Цитирай
#7

(2019-01-16, 08:53:09)vovalinder написа:  Колегата е изразил мнение, и аз го прочетох много внимателно...два пъти, и още по-внимателно преглеждах до сега снимките на компютър, а после и видеото въпреки че не съм направил много клипове, защото като цяло не заснемам много видеа. Или не разбирам колкото него, но при мен такова нещо не видях, а видеото ми е от новогодишната нощ и при слаба светлина. И все пак на мен мнението му ми беше интересно, и всеки има право на такова.

а това видео има ли заглушаване на моменти и насичане на звука както е при мен? Или съм само аз с дефект отново?
Цитирай
#8

(2019-01-16, 09:25:01)ickata25 написа:  а това видео има ли заглушаване на моменти и насичане на звука както е при мен? Или сам само аз с дефект отново?

Качеството не е от най-добрите, но проблеми с насичане нямам.
Цитирай
#9

Брат ми със P20 Pro видях че има такова засичане, не го забелязах докато не го сложих 1 до 1 със моя S9+ като S9+ беше видимо по мазен

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#10

Силно се надявам, че всеки е направил информирана покупка какво точно взима - дали ще е кола, дали ще е телефон - гледаш, тестваш, избираш и тогава купуваш - не през обратният ред. Относно снимките, съм го писал и друго мнение - че човека снима, не телефона и на размазани снимки може да се сърдите само на вас. Истината е че софтуера на камерата можеше да е изпипан повече, но след няколко теста, проба-грешка, правиш си оптималните настройки, научаваш спецификите на камерата, четеш малко и правиш хубави снимки. С последните ъпдейти е оправено видеото, за тези които снимат видео.

Не знам вие за какво ползвате снимките от телефон, но има няколко възможности:
За споделяне в някоя мрежа - може да е всякаква снимка
За уеб - повече от 2МР не е нужно и не трябва - преоразмерявате, иначе гугъл "глобява" сайта, като го избутва надолу
За печат - снимате в ПРО режим и RAW и може да печатате до А3

Най-хубавото е че, който не е доволен от покупката, или е имал други очаквания може да го продаде с минимални загуби и да вземе нещо друго. Но за момента освен LG V40, няма друг аналог с подобни камера функции, а той не се намира много лесно, поради лошата мобилна политика на LG.
[-] 2 потребители изказват благодарност на yankoa за това мнение:
  • doktorra, Mondiso
Цитирай
#11

@yankoa

Много точно си казал, че за снимките е по-важно задмобилното устройство ;-) Както за управлението на една кола е важно задкормилното такова.

А иначе ме кефи, как първия пост на колегата Justicar Akasha е харесан от 4 човека, които не са с такъв смарт

https://www.youtube.com/watch?time_conti...fc6fkoAwy8


Huawei Mate 20 Pro Midnight blue & Twilight®
[-] 3 потребители изказват благодарност на Mondiso за това мнение:
  • elcerebro, gamerz7, yankoa
Цитирай
#12

И кво като не съм? Имам P20 Pro до мен и мога да пиша каквото си искам

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#13

(2019-01-17, 12:02:29)Mondiso написа:  А иначе ме кефи, как първия пост на колегата Justicar Akasha е харесан от 4 човека, които не са с такъв смарт
Как няма да го харесат ? Някои може да са изпитали и душевен оргазъм. Smile
Колкото до поста на "колегата", има някои неточности, което ме навежда на мисълта, че е имал достъп до телефона преди повече от месец. Smile
Цитирай
#14

Аз съм с версия 122 и камерата е зле. Има ли някой, който да му е дошъл ъпдейт?

Изпратено от моят LYA-L29 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#15

(2019-01-17, 13:57:12)BGDropche написа:  И кво като не съм? Имам P20 Pro до мен и мога да пиша каквото си искам

Темата е за Мейт 20 Про, а не за Р20 Про. Всеки може да си пише каквото иска, но смятам, че всеки е редно да пише в раздела на телефони, които има и ползва, а не където му падне. Така и мнението му би било някаква тежест.


Huawei Mate 20 Pro Midnight blue & Twilight®
Цитирай
#16

@Mondiso харесали са хората пост#1, защото не са фанатици. Не са като като теб: като кажеш HUAWEI и мед да ти капе от устата.

1916 
[-] 3 потребители изказват благодарност на milss за това мнение:
  • Barbaron, degman, ganchev
Цитирай
#17

(2019-01-17, 20:53:45)milss написа:  @Mondiso харесали са хората пост#1, защото не са фанатици. Не са като като теб: като кажеш HUAWEI и мед да ти капе от устата.

Абе колега, не става въпрос за фанатици и мед от устата, а че хора без да са имали допир с апарата дават мнение за него, и това не е само в тази тема.
Цитирай
#18

Абе колега, ти май не четеш. Автора на темата пише, че има устройството. Обаче вие си имате култ в лицето на прехваления HUAWEI MATE 20 PRO и виждате само това което ви харесва.

1916 
[-] 1 потребител изказва благодарност на milss за това мнение:
  • degman
Цитирай
#19

(2019-01-18, 09:31:36)milss написа:  Абе колега, ти май не четеш. Автора на темата пише, че има устройството. Обаче вие си имате култ в лицето на прехваления HUAWEI MATE 20 PRO и виждате само това което ви харесва.

Аз добре съм прочел, ти прочети колегата за кои други коментира, кои други четирима от които ако се поразровиш ще видиш, че коментират в темо в които имат наблюдения за даден апарат, на база видяно в някой клип, без да са имали допир до апарата.
[-] 1 потребител изказва благодарност на vovalinder за това мнение:
  • Mondiso
Цитирай
#20

Кои точно сте Вие че ще намеквате и казвате да се забрани на хората да пишат за даден модел телефон? Ако ще и по снимка, по видео или коментари във форуми да коментират аз не виждам абсолютно никакъв проблем! Като видите коментар за Mate 20 Pro който не ви харесва, имате право да си замълчите без да изливате агресията си върху хората. Както правите и в момента. Разбирам да има конспирация за очерняне на телефона, ми то просто хората си казали мнението. Хайде бъдете малко по сериозни, никой не е длъжен да говори само хубави неща за Mate 20 Pro Smile

И моля без отговори на това мнение, поредна тема ще стане на нищо.

Sent from my LM-G710
[-] 2 потребители изказват благодарност на degman за това мнение:
  • Barbaron, ganchev
Цитирай
#21

Агресия??? Къде видя агресия, съвсем нормален коментар от двете страни, и къде видя забрана от някой за коментиране?
Цитирай
#22

Не говоря само за тази тема. Но както и да е.

Sent from my LM-G710
Цитирай
#23

Има един момент в който дадено мнение е дадено от некомпетентен (по дадена тема) човек, то това мнение не е стойностно. Много може да се спори по темата, но мисля че е излишно. 

В момента Mate 20 Pro е смартфонът с най-добрите камери на пазара, тествано от мен (скоро ще кача и аз снимки), но и според DXOmark, които преди малко качиха ревюто - 

https://www.dxomark.com/huawei-mate-20-p...uggernaut/

   

Разбира се има много място за подобрение и скоро се надявам да видя новите Huawei P30 и Samsung S10 с какви възможности ще излезнат.
[-] 1 потребител изказва благодарност на yankoa за това мнение:
  • Mondiso
Цитирай
#24

Аз на резултати от тестове, видеа в тубата, както и на тези DXOmark не вярвам, като цяло резултатите на флагманите са много близки и повечето, да не кажа 100% от хората няма да направят разлика в снимките.
Цитирай
#25

Има в dxo сравнение на снимки от мейт 20 про с п20про и айфон xs. При кропването на айфона се вижда, че е далеч от качеството на мейта и прото.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 6 гост(и)