Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Android Q - новини, слухове, очаквания
#1

С появата на първите информации относно Android Q е време за нова тема.

XDA са успели да получат gsi на Android Q и са го качили на Pixel 3. Доста неща са счупени и не работят, но т видеото може да видим част от новостите, които се очакват:


На първо четене, 2-те неа които ми направиха най-силно впечатление са новинте настройки около Услугите за местоположение и възможноста за тъмна тема.

Относно местоположението, ще има възможност освен да се включва и изключва за дадено приложение, да може да се избира то да ползва местоположението само когато е отворено (в бекграунд няма да може да го ползва).
Друга новост при местоположението е, че когато дадено приложение стартира използването на gps-a ще се появява информация в статус бара от кое/кои и от колко приложения се използва в момента.
Има изцяло ново меню за статистика на местоположението.

В Android Q се въвежда нова функция за тъмна тема. Ще има възможност освен за постоянно включена тема, да се избере да се превключва от бяла на тъмна и обратно в зависимост от периода на денонощието.
[-] 11 потребители изказват благодарност на GH0STFACE за това мнение:
  • divna, doktorra, Dowper, karas, milenvn, petarco, Radan Ispaneca, sapiora, Shortyoko, vlaf, шерлок холмс
Цитирай
Аксесоари
#2

това за тъмната тема иначе и при 9 го има,само без опцията за превключване според ден/нощ.

Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#3

Дарк мод при хуавей има на орео, че и по-отрано сигурно

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#4

Некви "страшни иновации" ни чакат. Явно вече няма какво толкова да се измисли. Всяка година нова версия без особен смисъл
[-] 2 потребители изказват благодарност на vaso22 за това мнение:
  • Dowper, scorceni
Цитирай
#5

Видеото е много добре направено, хареса ми Smile Вълнувате се най-вече за тъмната тема Smile А на мен много приятно впечатление прави, че акцентират над поверителността. Освен, че вече 1.) по-детайлно може да се дава разрешение - как и кога да се ползването камерата, микрофона, локацията и т.н. - дали винаги, дали само при ползване на дадено приложение или и на заден фон; също 2.) ще има и pop-up нотификации горе в статус бара - отваряш месинджър и ти изписва - в момента е активиран микрофона, примерно; и да можеш да го изключиш. Или отваряш друго приложение и горе  ти изскача предупреждение - "локацията е включена" - така, че може да се влезе в настройките и да се определи за това приложение - как да се ползва локацията - дали никога, или при ползване на приложението или и на заден фон. 
Това, като че ли е по-съществената промяна, на този етап за мен.

[Изображение: android-q-permissions-xda-1.jpeg?itok=1R-qhhOV]

[Изображение: android-q-permissions-xda-3.jpeg?itok=Hh9EW5r5]

[Изображение: android-q-permissions-xda-2.jpeg?itok=N70Fn9fp]

Над силата е само умението да я владеем!
[-] 5 потребители изказват благодарност на divna за това мнение:
  • anatol06, bodonance, Dowper, n0nam3, NaniG
Цитирай
#6

Google публикува мистериозно съобщение в мрежата, което скрива датата и мястото на годишната конференция за разработчици I/O 2019. Едно от основните традиционни събития ще бъде представянето на новата версия на Android.  На потребителите бе предложено сами да решат комплексен интерактивен пъзел, за да разберат датата и мястото на конференцията за разработчиците тази година. Събитието е насрочено за 7-9 май в Shoreline Amphitheatre, Калифорния.
[Изображение: a2ba9c26d404e806a593bdf96757f681-full.jpg] 
Източник: >>>>>>

 
Цитирай
#7

Тая велика тъмна тема какво и е толкова доброто? Които са с андроид 8 нямат ли опцията в достъпност? Аз поне я имам на G7, не помня на S7 Edge дали я имаше, там по презумция си бях с тъмна тема заради амоледа.
[-] 2 потребители изказват благодарност на degman за това мнение:
  • milenvn, scorceni
Цитирай
#8

Аз също не виждам причина да се превъзнася тъмната тема, като че ли сега откриваме топлата вода. При Xiaomi например, винаги е имало налично фирменото приложение за теми, където може да си избереш каквото ти душа иска, включително и много тъмни теми.


Цитирай
#9

по-скоро се има предвид автоматичното сменяне според ден/нощ.

Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#10

Аз пък не разбирам, защо изобщо се коментира тази версия на Андроид ? Така или иначе, малко хора ще я ползват преди Q1 на 2020г. 
Само по коментарите можем да разберем, че или никога, или поне скоро не са ползвали чист андроид, в което няма нищо лошо разбира се. Лошото е, когато хора от екипа започнат да задават лаишки(без да искам да обидя когото и да било) въпроси и да сравняват чистия андроид с къстъм версиите на производителите.Smile
Цитирай
#11

Ок, лаишки са, но лошо няма хората да знаят колко е изостанал въпросния "чист" андроид от разните му там къстъм изпълнения. Примерно Wink
[-] 2 потребители изказват благодарност на degman за това мнение:
  • fifth_root, milenvn
Цитирай
#12

(2019-01-26, 17:19:49)degman написа:  Ок, лаишки са, но лошо няма хората да знаят колко е изостанал въпросния "чист" андроид от разните му там къстъм изпълнения. Примерно Wink
Това е така. Едно елементарно нещо като "тъмна тема", го няма вече 9 години, но по-добре късно отколкото никога.Smile
Лошото е, че с всяка следваща версия, андроида се доближава все повече до iOS, но какво да правим ? Ще трябва да свикваме.
Цитирай
#13

тъмна тема има от години....

Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#14

С Android Q вероятно ще имаме възможност да сменяме фонта, формата на иконите и акцентиращия цвят. Споделя го потребител в XDA, който е флашнал "изтеклия" Android Q build на своя Google Pixel 3 XL. В началото на публикацията прави преглед - какви възможности за персонализиране има при някои телефони (тъй като тук сега сигурно ще последва - аз и сега това го правя).

Опциите за избор са между:

Fonts
  • Arvolato
  • Rubik
Icons
  • Rounded Rectangle - квадрат със заоблени ъгълчета
  • Square - квадрат
  • Squircle - средно между квадрат и кръг
  • Teardrop - капка
Accent Colors
  • Black - черен
  • Green - зелен
  • Purple - лилав
Цялата публикация (струва си да се прочете, на мен ми хареса): https://www.xda-developers.com/android-q...-overlays/

И малко екранни снимки с промените:

Иконите - по подразбиране:

[Изображение: Android-Q-Default-498x1024.jpeg]

Rounded Rectangle - квадрат със заоблени ъгълчета

[Изображение: Android-Q-Rounded-Rectangle-Icons-498x1024.jpeg]

Квадратни икони:

[Изображение: Android-Q-Square-Icons.jpeg]

Между квадрат и кръг (Squircle icons):

[Изображение: Android-Q-Squircle-Icons.jpeg]

Капковидни:

[Изображение: Android-Q-Teardrop-Icons.jpeg]

И с двата фонта => Arvolato font и Rubik font
[Изображение: Android-Q-Arvolato-Font-498x1024.jpeg] [Изображение: Android-Q-RubikRubik-Font-498x1024.jpeg]

И акцентиращите цветове:

Черно, зелено, лилаво:

[Изображение: Android-Q-Black-Accent-Color-498x1024.jpeg] [Изображение: Android-Q-Green-Accent-Color-498x1024.jpeg] [Изображение: Android-Q-Purple-Accent-Color-498x1024.jpeg]



Друго, върху, което се работи, като опция на Android Q е "Лицевото разпознаване".

Малко предистория: Андроид телефоните внедриха сензорите за пръстови отпечатъци доста преди Apple, но им отстъпват по отношение на лицевото разпознаване. Apple комбинират Time of Flight (TOF) сензор, IR illuminator, dot projector, и други сензори за хардуерно лицево разпознаване, което Apple обозначават, като ‘Face ID’. Да, има Андроид смартфони с подобна опция, като Huawei’s Mate 20 Pro и Xiaomi Mi 8 Explorer Edition, но производителите им трябваше доста да се потрудят, за да адаптират Андроид така, че да поддържа този хардуер. С Android Q Google ще се погрижи да осигури тази поддръжка.

Цялата публикация: https://www.xda-developers.com/android-q-face-id-rumor/

Над силата е само умението да я владеем!
[-] 6 потребители изказват благодарност на divna за това мнение:
  • alexkara, Monipeev, NaniG, ss_23, tiesto_pld, vlaf
Цитирай
#15

Това с формата на иконите може да се прави и в девятката. Но важи само тези на началния екран и формичките са малко по- различни.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#16

Новост е за чистия "Аndroid".  Доста компании, които предлагат  Android-базирани устройства, модифицират операционната система така, че да се използва различен launcher (базов потребителски интерфейс) от оригиналната версия. Съответно т.нар. custom (фирмен) вариант предлага специфични опции, липсващи в оригиналната Google версия на „чистия” Android. Отделно има всякакви други launcher-и, опции за различни икони, теми и прочие Smile вкл. смяна на фонт и т.н.

Лично за мен би било по-полезно и интересно да се разработи възможност за по-сигурно лицево разпознаване Smile Така, че ОС да поддържа нужния за целта HW. Но ще видим какво ще направят Smile

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#17

Тъмната тема не е лоша, особено през нощта.Попринцип тъмна тема имах на S3-ката със стоковия 4.3, както и на N8-цата още от Symbian^3. Попринцип на G4 не се отразява на батерията, но при S3-ката като съм я пробвал с маршмелото, халвата и дори и с ореото батерията е по-зле и екрана хаби повече ток. Смятам, че при амолед екраните ще е доста по-добре да има като опция да се сложи и тъмна тема.
Цитирай
#18

(2019-01-27, 23:20:59)divna написа:  Новост е за чистия "Аndroid".  Доста компании, които предлагат  Android-базирани устройства, модифицират операционната система така, че да се използва различен launcher (базов потребителски интерфейс) от оригиналната версия. Съответно т.нар. custom (фирмен) вариант предлага специфични опции, липсващи в оригиналната Google версия на „чистия” Android. Отделно има всякакви други launcher-и, опции за различни икони, теми и прочие Smile вкл. смяна на фонт и т.н.

Лично за мен би било по-полезно и интересно да се разработи възможност за по-сигурно лицево разпознаване Smile Така, че ОС да поддържа нужния за целта HW. Но ще видим какво ще направят Smile

Ама моята Нокиа е с чист Андроид и го има това с формичките.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#19

Човекът, писал публикацията в xda конкретно е посочил какво е правил, и как са постигнати изводите. Прочети пак първия абзац, или цялата статия.

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#20

Предвижда се и разработване на Desktop Mode, какъвто в последните години предлагат Samsung и Huawei.  

[Изображение: Samsung-DeX-840x420.jpg]

Още информация: https://www.androidauthority.com/android...es-944275/

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#21

В xda-developers има доста обстойна публиакция относно разрешенията, които ще се изискват в среда Android Q. Публикацията е хубава, започва с преглед назад във времето на "permition managementa"-a, както и сравнение с Андрои Пай. Разбира се и детайлна информация какво предстои с доста изображения, които онагледяват написаното.

Въз основа на тази публикация C. SCOTT BROWN e направил резюме и е синтезирал акцентите в публикация в androidauthority. Аз мислех да драсна само за тези, за които не е писано нагоре, но в крайна сметка ги оставих - да са си заедно, според наличното инфо към днешна дата:

  • Ако инсталираме приложение, което таргерира  API level 22 или надолу, то вероятно има за цел да заобиколи някои изисквания за разрешения, вградени в Android Q. В тези случаи Android ще ни предупреди за това, да си имаме едно наум за разработчиците на тези приложения.

  • Както стана ясно по-рано Android Q ще дава възможност да позволяваме на приложенията да имат достъп до локацията ни само, когато се ползват. Също така по наша преценка - това разрешение може да е перманентно.

  • Ако разрешим на приложение да има достъп до локацията ни винаги, дори когато не го ползваме, Android Q ще ни напомня - за всеки случай с изскачаща нотификация. Ако чукнем върху нея - ще ни отвежда към мястото, на което даваме разрешения, за да си променим избора, ако сме си променили решението.

  • В среда Android Q ще има нова икона в лентата на състоянието, която да ни подсеща, че приложението ползва микрофона, камерата или локацията. Когато иконата се появи в лентата на състоянието, можем да дръпнем щората, да тапнем на нотификацията, и да видим кои приложения какви разрешения имат. 

  • Google се заема и с приложенията, които имат достъп до информацията в клипборда. Разбира се, ще можем да копираме текст от едно приложение, и да го пействаме в друго, но други приложения на заден фон няма да могат да четат какво има в клипборда. Това може да е за сметка на някои функционалности на клипборда. За момента не е ясно какъв ще е крайния резултат.

  • Ще можем прецизно да следим коя част на вътрешната памет е видима за приложенията, и дали да могат да променят нейното съдържание. Отнася се за музика, снимки, видео. Ще избираме за дадено приложение дали да може да достъпва тези секции, като ще можем да даваме разрешение за всяка една от тях.

  • И за ни улеснят - ще има нови "роли" в Android, които да дават конкретни разрешения наведнъж. Например, ако на дадено приложение присвоим роля "Галерия", то автоматично ще получава разрешения, като за приложение за галерия. (ще има достъп до снимки, видео, локация ...) 

Над силата е само умението да я владеем!
[-] 4 потребители изказват благодарност на divna за това мнение:
  • Friz, GH0STFACE, NaniG, vlaf
Цитирай
#22

Покрай темата за алтернатива на imessages в Андроид, коментирахме RCS (Rich Communication Services). Google настъпва по въпроса съвместно с няколко производители на смартфони, за да се ползват RCS през техните приложения за съобщения. Samsung използват RCS за стоковото си приложение за съобщения, но щатските оператори са доста бавни с поддръжката на RCS, като клиентите им следва да изчистят доста неща, ако искат да ползват RCS. Може да се каже, че RCS са достъпни при много малко приложения за съобщения, за малко устройства, и малко мрежи.

Очаква се развитие по темата с RCS в среда Android Q.  Android Q вероятно ще отвори RCS към приложенията за съобщения. Ако Вашият оператор поддържа RCS, ще можете да изпращате съобщения през други (не стокови) приложения за съобщения, като  Pulse SMS and Textra.

Източник =>

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#23

Вероятно името ще е Android Quiche
Цитирай
#24

Тъй като съм още с Android 8.0
и без проблем ползвам приложение за запис на разговор,
в Android Q как стои въпросът?
Имам спомен, че въпросните приложения имаха проблем и Android P
Цитирай
#25

(2019-02-22, 08:38:49)solo5 написа:  Тъй като съм още с Android 8.0
и без проблем ползвам приложение за запис на разговор,
в Android Q как стои въпросът?
Имам спомен, че въпросните приложения имаха проблем и Android P

Да, Android P има проблеми със записите на разговори, а не виждам защо и в Android Q да няма проблем.

Като проблема не е просто бъг, а преднамерено ограничение.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)