Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Преминаването ми от LG V20 на Xiaomi Pocophone F1, плюсове и минуси.
#1

Преминаването ми от LG V20 на Xiaomi Pocophone F1, плюсове и минуси.
1. Галерията.
1.1- Първо докато разбера как се копира снимка ми побеля и останалата 1/2 от косата. Пък то трябвало да натисна трите точки > добави в албум > да избера албум или да създам нов и чак тогава да избера какво да я правя, да я копирам или преместя. Това са 4 стъпки.
При LG натискам трите точки (и там имам 2 пъти повече опции) > копиране и избирам къде. 1 стъпка по-малко. Не е болка за умиране, но все пак.
1.2 - Редактиране на снимка.
При MiUi ми отваря собствения редактор, докато при LG ме пита с кой от всичките (имам 3-4 инсталирани) да я редактирам. Изтрил съм данните по подразбиране та не е от това.
1.3 - При MiUi няма как от галерията да разбера кои албуми са на външната SD карта, всичко трупа на 1 място. Например MiCam ми запазва снимките в картата, а GCam във вътрешната памет, но в галерията са в една обща папка ''камера''.
При LG са в две отделни папки ''камера'', като на едната има иконка на карта и от време на време тия от вътрешната ги местя в картата, бързо и лесно.
1.4 - При MiUi има кошче в галерията, но трябва да си плащаш за Cloud Trash.
При LG се съхраняват в устройството 7 дни след изтриването и чак тогава се изтриват напълно.Къде се съхраняват точно не съм търсил, но не ме и интересува. Важното е, че ако съм изтрил нещо по погрешка имам 7 дни на разположение да го възстановя.
1.5 - При MiUi липсват опции за преоразмеряване на миниатурите и ги показва в списък, като трябва да скролвам а в дясно от албумите има 3/4 празно пространство, като на него могат да се вместят поне още по 2-3 албума. Липсва и опция за създаване на Gif.
На LG галерията с разтягане или събиране на двата пръста можеш да уголемиш/намалиш снимките/албумите и да ги показва от 3 до 4 албумите и от 3 до 6 снимките в редица. И има опция за създаване на Gif или примерно пускане на телевизор.
До тук с галерията. Знам, че ще ми кажете да ползвам файловия мениджър или да си изтегля друга от Плей стора, но аз не искам.

2. Сега да започнем с единствения проблем, който може да се каже, че ме дразни и е пълна недомислица от страна на MiUi или може би Google с Андроид 9.
Имам в настройки на звука звук при докосване, но този звук е свързан с този на звънене и фактически е неизползваем тъй като съм принуден да намалям звука на звънене, да търпя силното пльокане при докосване и всичи около мен да го чуват, или да го изключа. Е то е ясно, че ще го изключа и всички ще ми кажете, че първо това изключвате. Да, но на LG се намалява този звук и на 1-2 ми идваше тамън. Както в клавиатурите има опция за сила на звука при въвеждане, предполагам всички, които го ползват са го намалили.

3. Началния екран. Добре поне, че при поко има чекмедже с приложения!  
3.1 - Има много опции, но не и превъртане на екраните. Примерно от много време насам съм свикнал да имам 3 екрана. Така само с едно превъртане отивам и на последния и на втория. При Поко трябва да скролна 2 пъти за да ида на последния. Пак не е болка за умиране, но да го отбележа, че при LG си е удобство. И все пак си реших проблема като оставих средния екран да е начален/по подразбиране.
3.2 - При Поко всички икони са различни и според темата. При LG независимо от темата, всички икони могат да се направят с една и съща форма, като можеш да избираш 4 различни форми - стандартни (според темата всяка икона е с различна форма), заоблен квадрат, кръг и цилиндър. При Поко трябва да издирвам тема с еднаква форма на иконите, които обаче може и да не ми харесват.
3.3 - Папки. При Поко не мога да избирам цвят на папката. Сигурно с различни теми се променят, но аз не искам друга тема. Не мога и да маркирам всички приложения, които искам и на веднъж да ги сложа в папка.
Да, да, знам, че ще кажете, че в Плей стора има хиляди Лаунчери, но аз не искам от всички приложения по 2, а и LG ги ползвах съвсем стокови от Андроид 4 до 8. Имах Мейт 9 преди LG V20 и за пръв път ми се случи да търся заместител на стоковото приложение бележки, тъй като липсваше елементарна синхронизация на бележките с Гугъл акаунта ми. Иначе и него го ползвах почти стоков. В приложението бележки на Поко също липсва синхронизация с Гугъл.
При LG има от Андроид 4 всичко това. Има превъртане на екраните, има 12 цвята на папките, има 4 форми на иконите (това го въведоха в Андроид 8). Достатъчно е да плъзнеш една икона върху друга за да създадеш папка, след което от плюса в нея маркираш всички приложения, които искаш да добавиш и си готов. Не е нужно 1 по 1 да ги търсиш в app drawers.
Надявам се, че няма да ми се наложи често да си подреждам екраните и папките, а цвета така или иначе няма да го сменям та и с това ще свикна. Но все пак е едно улеснение и LG са помислили за това доста отдавна. И не, не ми казвайте, че LG са пълни с Bloatware защото от години започнаха да си изчистват софтуера и почти няма повтарящи се  приложения с на Гугъл и техни. Например вече няма 2 браузъра и 2 клавиатури (никога не е имало 2 клавиатури), и LG в операторски телефон имат 267 системни приложения, а в неоператордки са с около 20 по-малко. Поко има 239 в глобал дев рома. И на LG почти всички операторски и гугълски приложения могат да се деактивират от настройки на приложения, докато със Шаоми трябва да се правят гимнастики през Плей стор или с инсталиране на специална програма, с която деактивирах точно 3 приложения.

4. Видео плеър - Никакви настройки освен за цвят на субтитри, яркост и сила на звук, като последните 2 можеше дори и да ги няма, тъй като с плъзгане по екрана се регулират като при LG и при него ги няма още веднъж в настройките. Но пък при него има избор какво да се прави след свършване на клип, дали да пусне следващо видео или да спре. Има опция за бутон с който да правиш скрийншот, да забавиш или забързаш видеото, възпроизвеждане на заключен екран, обърнете за да спрете на пауза и автоматично затваряне на видео плеъра.

5. Прогнозата за времето - Да, на МиУи има и предимства като промяната на теми и 5 дневна прогноза (на LG е само 4 дневна), но пък липсва настройка за това колко често да се актуализира информацията за нея, като има друга - вечер от колко до колко да не се актуализира. На LG може да се настрои на ръчно, 1, 3, 6 и 12 часа. При MiUi времето ту има почасова прогноза, ту не. В повечето случаи няма и от както имам Поко съм я виждал точно 2-3 пъти. При LG поне знам, че я няма почасовата прогноза, а при Поко я има но не работи в 99.9% от времето.

6. Меню с настройки - Чувал съм, че нямало по-разхвърляно меню с настройки от това на LG. За някои може и да е така, но не и за мен.
Например защо при МиУи трябва да има отделна настройка в главната страница за състояние на защитата? Та нали я пише в информация за телефона! Актуализация на системни приложения можеше да е под/над актуализация на системата. В МиУи на главната страница има списък с 32 категории настройки, при LG са 14, като може да са в списък или в 4 отделни категории - мрежа, звук, дисплей и общи. Да, знам, че има търсачка, но като има не може ше ли тогава да ги подредят в по-малко категории и да е по-чисто и подредено. На LG влизаме в екран и там е всичко, което е свързано с него - начален екран, теми, шрифтове, сензорни бутони, размер на текста, комфортен/нощен режим, яркост, авто завъртане, таймаут, скрийнсейвър, мини изглед за 1 ръка. Като най-долу ти предлага и настройка за заключен екран и сигурност. На МиУи тези неща са разхвърляни на главната страница в настройки в 5 отделни категории, като режимът за една ръка е наврян в други настройки (LG няма такива, там всичко е точно и ясно написано) с изключение на една категория, която добавиха в Андроид 8 - ''Разширения''. В нея са навряни настройки за Smart Doctor, игри, Smart Settings, клавиши за бърз достъп и настройката за вкл./изкл. на екрана с двойно почукване, която е само една за разлика от МиУи, където за заключване е в настройка на началния екран, а за отключване в дисплей.
При МиУи за да включа диода за известия трябва да ида в други настройки вместо да е в известия и лента на състоянието. Даже нямаше да знам, че Поко има диод ако не бях гледал преди това клипове в YouTube, тъй като случайно намерих настройката и първоначално помислих, че става въпрос за известия със светкавицата на камерата.
В лентата на състоянието има плъзгач за яркостта, но не и отметка за автоматична яркост, която махам на LG когато играя игри примерно или разглеждам снимки/видео и не искам да ми променя яркостта. При МиУи трябва да ходя в настройки. Отделно, че на LG  може да се добави и слайдер за звука и въобще да не ползвам бутоните, а също и споделяне на екрана и файл с друго устройство.

7. Известия - Чувал съм, че е заради ноча, но други производители с ноч нямат подобен проблем. На Поко иконата на известието се появява от ляво на ноча и след около 1-2 сек. изчезва и повече не се появява. Ако не си видял появяването, може дълго да не разбереш, че имаш известие ако не дръпнете лентата за известия и не проверите. Диода не свети за всички приложения, въпреки, че в настройките за известия на съответното приложение е включен. Например на телеграм не свети, нито имам известия на заключен екран от него. Но на Фейсбук свети и на заклюпен екран също има. Имах проблем като цяло с този телеграм. Докато бях на стабилен глобален 10.1.3.0 изключих изкачащите съобщения за известия на екрана за телеграм и спрях да полупавам всякакви известия от него. Въпреки, че всичко включих отново, известия не се появиха, нито значка, нито нищо. Флашнах глобален дев 8.12.27 и точно обратното,  не можах да се отърва от звук и изскачащи съобщения от телеграм. Изключвам ги и те след малко сами се включват. Играх си 2-3 часа да ги изключвам и те все включени. Рестартирах, пак на ново ги изключих и след малко пак се включват. Деинсталирах, инсталирах Плюс и нещата се оправиха, но пак не свети диода.

8. Вграден Calls Blocker - В Поко има 2 начина за блокиране:
1. С добавяне на контакт, или като се изпише целия номер, като не ти позволява да напишеш примерно "+359***" а трябва да напишете "00359***"
2. С префикс. Добавят се първите цифри на номера и би трябвало да блокира всички обаждания започващи с тези цифри. Да,  би трябвало но не го прави. Пробвах с "00359", "0359" и само "359" но не блокира. "+" не ти позволява да напишеш.

При LG също има 2 начина и те са същите като при Поко, но за разлика от него работят. Вторият начин при LG се казва дигитален филтър и блокира всички номера започващи с тези цифри. И за разлика от Поко, при LG може да се изпише "+". Така например ако добавя дигитален филтър "+35" ще блокира всички обаждания започващи с тези цифри, включително цяла България и други държави с код започващ с +35.

9. Камера - При добро осветление снима добре, бих казал колкото V20, но при по-слабо осветление има много шум, размазване заради липсата на OIS и общо взето нищо не става от снимките. Въпреки, че добавиха нощен режим, той не върши никаква работа. За щастие GCam работи много добре и с нея снимките стават по-добри бих казал и от тези на V20. Тук Xiaomi добави измисленото 960 fps SwolMo, което снима само 3 сек. и го разтяга до 10 сек. а счупиха 260 и дори 120 fps SwolMo, които преди добавянето на 960 fps си работиха добре.
Камерата на Поко веднъж отказа, даваше само размазан екран, за щастие след рестарт се оправи. Не помогнаха триенето нито на кеш нито на данните на камерата. Това при LG  никога не ми се е случвало.


Стига с минусите до тук, сигурно има и още от софтуерна гледна точка, но за мен единствения плюс спрямо LG са редовните ъпдейти. Това, че лесно се отключва, рутва и слага къстъм ром за мен не е плюс, тъй като от LG V10 насам не го правя защото не виждам полза от това.

Плюсовете спрямо две годишния ми LG V20 са:
1. Размера, по-малък е и в същото време с по-голям екран но само в упределени условия. Например при разглеждане на снимки в оригинален размер 4:3 снимката е по-голяма на екрана на V20, видеото също. Да, видеото може да се разтегне на Поко и да заеме целия екран, но тогава ноча разваля картината, а и видеото си личи, че е разтеглено, а също е и изрязано от всички страни.
2. Хардуера естествено е по-мощен, все пак е с 2 годин по-нов и има 2 гб. рам повече.
3. Най-важното за мен е парите. LG не прави за 550 лв. телефон с подобен хардуер, а и кой ли прави, там цените са почти по 2.
4. Редовните софтуерни ъпдейти предстои да ги видя. При LG са рядкост, но за сметка на това без бъгове. Камерата знаех и наистина не надгради тази на V20, но през деня снимат почти еднакво, като все пак на V20 цветовете са по-естествени. С Gcam бих казал, че снима толкова добре колкото и V20.
5. Батерията на Поко още от първия ден държи поне 2 пъти повече от тази на V20, да  не кажа и 3.
6. Не грее и не е прекалено студен ако е стоял на студено и не се чувства некомфортно в ръката като V20. Той понеже е метален и много беше студен през зимата и топъл лятото.
7. Звукът през високоговорителите е по-силен  и е стерео, макар, че от слушалката почти не се чува.
8. И все пак Поко е един чудесен телефон, който си заслужава парите и ако сега трябваше да избирам между V20 нов за 300 - 400 лв. или Поко за 550 лв. отново щях да избера Поко заради по-новия хардуер, който е ясно, че прави телефона по-бърз и заради по-голямата батерия.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
[-] 8 потребители изказват благодарност на vargala81 за това мнение:
  • degman, dp4u4umi6ev, droid_sense, ganchev, oxuboxu, stoyanov.bs, venko1407, Victormihov
Цитирай
Аксесоари
#2

След 6 месеца същите мъчения, които изпитвах и с Хуауей Мейт 9 - изключително трудно писане с която и да е клавиатура, включително и купени, с много правописни грешки, се върнах отново на V20 и се родих. Поне от към леснота на ползване и писане е много по-добре от Поко и Мейта.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#3

Аз ползвам Google Keyboard на всички мои устройства и като цяло няма особени разлики. Речникът ми се синхронизира и предимно ползвам swipe въвеждане, не обикновеното набиране.

ПП - може да тестваш LG Keyboard на Huawei, въпреки че вероятно изобщо няма да тръгне - си струва да се опита.
Цитирай
#4

yankoa, отдавна нямам Хуауей, V20 замени Мейт 9. С Мейта се опитах да заменя V10, тъй като 3 пъти ходи на ремонт заради дисплея (първите 2 пъти ми го връщаха уж ремонтиран, но не беше), но не се получи. С Покото се опитах да сменя V20 пак заради проблем с дисплея, но отново не се получи. V20 купен от онлайн магазин го оправиха от първия път, а V10 купен от Технополис го оправиха на третия път. Аз не пиша със слайд, така и не се научих. Кълва си като кълвач с единия пръст.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#5

Преди 2 месеца трябваше да сменям телефона и в крайна сметка смених LG с LG и една от причините е интерфейсът. Интерфейсът на Xiaomi на ми е така интуитивен, а от време на време се налага да ползвам такова устройство, така че имам преки наблюдения. Наскоро трябваше за кратко да ползвам и Samsung S9+ и там също не ми хареса. И в крайна сметка това, от което се оплакват по ревюта и форуми - интерфейсът на LG, е нещото, което при мен помогна за избор и оставане при същата марка. В LG за разположение на приложенията съм ги сложил всички на Home и няма чекмедже. Вече като вляза в настройки на друг телефон и той не е групиран по начина на LG ми отнема известно време да се ориентирам кое какво е и къде е. Като цяло смятам, че LG правят добри телефони, които са доста подценени от широката публика. Сред масите някак звучи странно ако не си със Самсунг, Айфон и до скоро Хуауей. "Ама работи ли?". Да, добре работи.
[-] 2 потребители изказват благодарност на galaxian за това мнение:
  • fifth_root, vargala81
Цитирай
#6

И аз не разбирам защо по ревютата масово мрънкат от софтуера на LG, за мен е изключително удобен и добре подреден интерфейса им. По принцип на всичките си телефони ползвам nova launcher, oбаче на сегашното ми LG си карам със стоковия лаунчър и е супер удобен. Плюс това дабъл тапа за отключване е много добра опция. Не ползвам отпечатъци, лицево разпознаване и прочее глупости. Дабъл тап и това е, бързо и удобно.

Изпратено от моят LM-G710 с помощта на Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на whitehart за това мнение:
  • fifth_root
Цитирай
#7

Покото също има дабъл тап, но забележете - ако искате да светнете дисплея за да видите часа или известията без да го отключвате, не можете отново с двоен тап да го загасите. Трябва да изчакате сам да си загасне след 5 + сек. или да ползвате Power бутона. При Мейта беше още по-зле. Там можеше да светнеш екрана с двоен тап, но беше принуден да заключиш с бутона. Явно имаше много оплаквания заради това, защото и уиджети за заключване от маркета не работеха, затова след известно време добавиха уиджет за заключване.
Аз лаунчери освен стоков не ползвам от Андроид 4.0 насам. И на Мейта си бях направил тема с икони като на LG,  на Покото намерих тема пак с иконите на LG и вчера в един канал в телеграм показвам скрийншот на анимацията на времето на заключен екран (гръмотевици) и фен на MIUI ми казва, че ми липсвало Покото и затова съм сложил MIUI икони на V20, а то беше точно обратното  Big Grin Друг ползвател на MIUI от доста години, но фен повече на чистия Андроид ми казва, че нямало по-разбъркано меню от това на LG, при условие, че аз на друг телефон не съм видял да може настройките да са разделени на 4 категории или в списък. А в същото време за мен MIUI е най разхвърления.
В MiUi има меню "открийте нови функции", но там всичко е старо. Показване на цял екран, тоест да махнеш софт бутоните и да преминеш на жестове, да скриеш ноча вместо да са в дисплей, или поне под него, те са в средата на списъка. Настроката за лед диода вместо да е в известия, тя е навряна в други настройки.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)