Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

NFC - защо някои брандове се отказват от тази технология
#1

Отдавна един от критериите за избор на нов смартфон за повечето потребители стана поддръжката на NFC технологията, осигуряваща възможност за безконтактни плащания. Поради тази причина вече дори и брандовете от втория ешелон се опитват да вкарат този модул в бюджетни смартфони, а да не говорим за флагманите. Но не всички брандове се придържат към позицията на безусловна употреба на NFC. Някои от тях са против, като се  опитват бързо да се откажат от този компонент. Но защо?
Според анализатори, поне четирима популярни производители на смартфони се стремят да изоставят NFC устройства: Xiaomi, LG, Alcatel и Oppo. Само през последните три години те са намалили дела на смартфоните, които поддържат безконтактно плащане, от 3 до 25%. Това е доста странно, ако се вземе предвид, колко е популярна към момента NFC - безконтактна услуга, които ви позволява да плащате покупките си безопасно и без използването на карти и пари в брой.
  [Изображение: 037ad231e17ef6597a57bcc93a4ed6ff-full.jpg] 

Най-малък интерес към NFC идва от страна на Oppo. Само 3% от общия брой на своите смартфони към 2018 г. са били оборудвани с NFC спрямо 28% през 2015 г. При Xiaomi положението е малко по-добре, но и при тях процесът върви в същата насока: до края на 2018 г. в портфолиото на компанията този процент вече е по-малък от 9% на съвместимите с NFC устройства, докато преди три години те са почти още една трета. Alcatel през това време е намалило броя на смартфоните с поддръжка за безконтактно плащане почти два пъти - от 21 до 12%, а най-малкото от LG - от 69 до 55%.
Защо тези компании масово започват да се отказват от NFC? 
Компаниите са фокусирани върху популяризирането на най-вече достъпни смартфони, а подкрепата за безконтактно плащане може значително да увеличи цената им. Освен това на производителя се налага да вложи средства в самия модул, а също и е необходимо да се оптимизира този компонент към изискванията на софтуера, което от своя страна също струва пари.
В допълнение, изричната неприязън на Oppo и Xiaomi към NFC може да се дължи на ориентацията на китайския пазар, където потребителите са свикнали с други платежни системи. Поради факта, че в Китай много онлайн услуги са забранени, този пазар от самото начало се разви напълно различно от пазарите на САЩ, Европа и т.н. Там се формира един напълно уникален метод за безконтактно плащане с помощта на Messenger WeChat и бот за четене на QR-кодове.

Източник: >>>>>>

 
Цитирай
Аксесоари
#2

Според мен заглавието е неточно. Трябва да е "Защо някои брандове...." Така излиза, че всички фирми се отказват от NFC.

И да, именно други налични системи за плащане в Китай и Индия са причината основните 2 бранда засегнати в статяита да нямат интерес да слагат NFC.

Ето го и един от първоизточниците на новината: https://www.androidauthority.com/nfc-sup...es-953465/

И неговото заглавеие "Поради някаква причина, тези 4 производителя имат по-малка NFC поддръжка сега спрямо 2015-та"
[-] 3 потребители изказват благодарност на GH0STFACE за това мнение:
  • divna, NoMaD, suffer
Цитирай
#3

А според мен статистиката за отказа на xiaomi от технологията е супер измислена.
Нека забравим паузата между ми 3 и ми 5. От там нагоре всеки от модели във високия клас е с nfc.
Ако се прави сравнение на база пуснати телефони на пазара то е некоректно, защото повечето телефони са среден и нисък клас
2016-та година - 5 модела с nfc (mi 5, mi5s, mi 5s plus, mi note 2, mi mix
2017-та - 3 модела (mi 6, mi mix 2, mi note 3)
2018-та - (mi mix 2s, mi 8(ee, pro), mi mix 3)
за 2015 и 2014 няма какво да коментираме, но поне nfc е с пълен съпорт за разлика от самсунг и apple

за мен това заглавие си е чист кликбейт
[-] 6 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • anatol06, cinizam, divna, Friz, milenvn, milss
Цитирай
#4

Познавам няколко човека, които много се зарадваха на характеристиките на Xiaomi Pocophone F1, но именно липсата на NFC ги отказа.
Дано в F2 да не го пропуснат!

Какво общо има NFC с online пазаруването - нищо!
NFC е точно за плащане на място.

А именно голяма част на китайски транспорт в големите градове може да си платиш през NFC с приложение на Android.
Octopus в Хонконг също e на NFC.

Софтуерното орязването на NFC при Apple също дразни много хора. Имат го, ама не точно! Може да си ползват само с Apple Pay (ако се предлага за съответната банка).

Samsung Pay дори добавиха MST (имитиране на карта с магнитна лента) в S6..., Note5... A5(2016...)..., A3(2017...), J5/7(2016...) и др. модели, за да спечелят още повече потребители на мобилни разплащания на места (особено в щатите, но не само) където в много от магазините апартите им все още не поддържат NFC.

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
[-] 3 потребители изказват благодарност на Чо :) за това мнение:
  • divna, milenvn, suffer
Цитирай
#5

Аз съм изключително доволен от Samsung Pay, и по специално от MST чипът в телефона. Това дефакто ми позволява да го използвам абсолютно навсякъде. Дори когато съм си в България работи на всякакви терминали.

Samsung Galaxy Z Fold 3 5G Snapdragon 
Galaxy Watch 4 44mm Silver 
[-] 1 потребител изказва благодарност на CuBG за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#6

(2019-02-18, 14:36:32)Чо :) написа:  Познавам няколко човека, които много се зарадваха на характеристиките на Xiaomi Pocophone F1, но именно липсата на NFC ги отказа.
Дано в F2 да не го пропуснат!

...
И мен това ме отказа ..но в последствие минах на NFC смарт ринг, който си има и четец ...та в това отношение съм малко независим от към телефони вече ...
Цитирай
#7

Интересно как Xiaomi се отказва като тепърва пуска гривни и часовници с NFC
[-] 3 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • cinizam, milenvn, milss
Цитирай
#8

Флагманските модели на Xiaomi винаги са поддържали NFC и ще продължават да поддържат, разбира се. Ето линк за идващият MI 9: https://twitter.com/xiaomi/status/1097470333488005120


[Изображение: 25448582.jpg]


Цитирай
#9

Интересна новина. Аз за момента все още не съм ползвал nfc. Все се каня да си настроя Phyre и да започна да го ползвам, но това така и не се случва. Нещо и за IR Blaster видях, но не видях да се коментира? То и от тапталка ми е малко неориентирано... Но също е функция без която мога.
Цитирай
#10

(2019-02-18, 18:49:05)mefistoreyon написа:  Интересна новина. Аз за момента все още не съм ползвал nfc. Все се каня да си настроя Phyre и да започна да го ползвам, но това така и не се случва. Нещо и за IR Blaster видях, но не видях да се коментира? То и от тапталка ми е малко неориентирано... Но също е функция без която мога.

В поста над твоя има инфо за Mi 9 - ще поддържа мултифункционално NFC, а ще има и IR бластер   Tummenupp Не ползвам тапата и нямам представа какво и как се вижда от там Smile

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#11

Колеги, чета постовете ви и не вярвам на...ушите си, ама честно. За мен в темата само две мнения в темата, на @GH0STFACE и @mefistoreyon, са адекватни и на място, за което им благодаря. Всички останали меко казано гола вода и кал по гърба. Защо веднага се постват мнения за работата на NFC на Samsung (вечната ябълка на раздора в 99 % от темите тук)? Брандът въобще не е упоменат в статията дори с една буква. Ни в клин, ни в ръкав и в защита, се изреждат моделите на Xiaomi, които имат или нямат въпросната опция, упоменават и моделите, които тепърва ще излизат, че и те щели да имат NFC, като чели това има някакво отношение към темата. Да очаквам ли сега адептите на LG и Alcatel да направят и те същото? Добре, че на форума все още няма фенове и на Oppo. В статията се акцентира общо, в глобален мащаб и в проценти накъде вървят някои от компаниите в предлагането/непредлагането на NFC и без конкретно посочване на конкретни модели или брандове. Какво общо има с темата това, дали вие ползвате тази опция тук и с кой точно телефон? Доволни сте или не от NFC - също. А и за капак съм обвинен в прав текст за clickbait /термин, описващ уеб съдържание, което цели генерирането на приходи от онлайн реклама, правейки компромис с качеството и точността на предоставяната информация!?/. Ясно ми е, че някои от вас тук все още не са получили криза на съвестта. Хората правилно са казали: Направи добро, изяж лайно. Нямам друго какво да ви кажа, освен - Мир Вам, колеги, Мир Вам!

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • alexkara
Цитирай
#12

(2019-02-18, 20:19:47)NoMaD написа:  Колеги, чета постовете ви и не вярвам на...ушите си, ама честно. За мен в темата само две мнения в темата, на @GH0STFACE и @mefistoreyon, са адекватни и на място, за което им благодаря. Всички останали меко казано гола вода и кал по гърба. Защо веднага се постват мнения за работата на NFC на Samsung (вечната ябълка на раздора в 99 % от темите тук)? Брандът въобще не е упоменат в статията дори с една буква. Ни в клин, ни в ръкав, в защита, се изреждат моделите на Xiaomi, които имат или нямат въпросната опция, упоменават и моделите, които тепърва ще излизат, че и те щели да имат NFC, като чели това има някакво отношение към темата. В статията се акцентира общо, в глобален мащаб и в проценти накъде вървят някои от компаниите в предлагането/непредлагането на NFC и без конкретно посочване на конкретни модели или брандове. Какво общо има с темата това, дали вие ползвате тази опция тук и с кой точно телефон? Доволни сте или не от NFC - също. А и за капак съм обвинен в прав текст за clickbait /термин, описващ уеб съдържание, което цели генерирането на приходи от онлайн реклама, правейки компромис с качеството и точността на предоставяната информация/. Ясно ми е, че някои от вас тук все още не са получили криза на съвестта. Хората правилно са казали: Направи добро, изяж лайно. Нямам друго какво да ви кажа, освен - Мир Вам, колеги, Мир Вам!

1. В статията, която си цитирал има ПРОИЗВОДИТЕЛИ (БРАНДОВЕ) на телефони и СРАВНЕНИЕ 2015:2018 кой е увеличил или намалил ползването на NFC.

2. После коментират ПРОИЗВОДИТЕЛИ, които са намалили вграждането на NFC.

3. Писано е и защо (според автора на статията) тези ПРОИЗВОДИТЕЛИ от т.2 са ги намалили.




По 1:
Коментираме как, на какво се дължи и защо ПРОИЗВОДИТЕЛИ увеличават ползването значително на NFC като се дават примери в използванвто и защо се увеличава.
Всеки си има мнение и други се засягат на марка. Всякакви хора има...

По 2 и 3:
Производителите намаляващи използването на NFC в моделите си от по-нисък клас, защото ползват по-стари и по-поевтинели SoC (SystemOnChip) решения, за да предлагат по-достъпни (ценово) телефони. Предлагат много почти идентични модели и от там голямо разнообразие съответно намалено съотношение "без nfc" спрямо годините.
Във високия (скъп клас) всички (с някои изключения) имат NFC.

Също написаното за Китай смятам, че НЕ е вярно и съм изложил причини защо.



Какъв ТОЧНО очакваше да коментират потребителите на този форум пускайки темата?

И защо се ядосваш, че някой мисли, разсъждава и пише различно от теб?

За тези, които те "обвиняват" в нещо, което ти не си правил: Просто "Да са живи и здрави" и продължаваш нататък. Следващото мнение/тема и толкова

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
[-] 5 потребители изказват благодарност на Чо :) за това мнение:
  • cinizam, doktorra, milss, musster, suffer
Цитирай
#13

Драги г-н @NoMaD,
Тъй като очевидно имате проблем с разбирането на българския език, който употребявам ще го обясня малко по простичко:
1. Наистина се изказах неподготвен относно работата на NFC при самсунг. Явно разчитам на информация от преди 2 години, което си е мой пропуск, за което се моля засегнатите да ме извинят. И ми е интересно как брандът не е упоменат като стои на първо място в таблицата?
2. Тъй като смятам, че съм доста запознат с моделите на Xiaomi изразих несъгласие със статистиката, която вероятно е на база всички модели, които са избълвали, като моята корекция е да се гледа Ми серията (висок клас(телефон, който и вие все още ползвате)). Мисля, че по тази точка няма какво да се пише повече
3. Кликбейта е от руския източник, а не от преводача.
Явно е трябвало да го уточня в поста си.

Не знам как ги виждате тези лични нападки и вендети.
Така, че нека всички си пием валериана и да запазим добрия тон
[-] 6 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • cinizam, doktorra, Friz, milenvn, milss, ronnie72
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)