Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

SONY Xperia 1 - Лични впечатления и коментари
#1

[Изображение: sony-xperia-1-2.jpg]


Компания на представените днес от Sony телефони от среден клас прави и нов флагмански модел на име Xperia 1. Сигурно забелязвате, че Sony променя схемата на именуване на продуктите си, а това се прави с цел опростяване на портфолиото и улеснение на потребителите. Идеята е подобно на автомобилите всяка година в сериите да има нови модели при запазване на основното име. И така, какво предлага Sony Xperia 1? Устройството следва традициите на Sony при смартфоните с 4K дисплеи, като предлага първия 4K HDR OLED панел. Той е с диагонал 6.5" и се управлява от мобилна версия на технологията X1, която познаваме от OLED телевизорите Bravia на Sony - тук тя отговаря за цветовете и контраста при възпроизвеждане на съдържание. На практика това е вторият смартфон с OLED панел на компанията след миналогодишния XZ2, а от краткото време с него останахме впечатлени от цветопредаването и контраста. Дисплеят заема голяма част от предната част на телефона, но на фона на актуалната тенденция за намаляване на рамките Xperia 1 предлага сравнителни широки зони под и над екрана. Панелът включва и специален режим Creator, който е вдъхновен от професионалната серия Master Monitor на Sony - той се възползва от 10-тоналната градация на панела за показване на по-дълбоки нюанси на черното и по-естествени цветове. Компанията е добавила и друго приложение, което е създадено с помощ от професионален екип на Sony - този, който стои зад камерите CineAlta. Приложението осигурява много ръчни настройки при заснемане на видео, ползване на ръчен фокус, активиране на цветови филтри, снимане на 4K HDR при 24fps, контрол на затвора и баланса на бялото, заснемане в 21:9 и др. Стигаме и до камерите. Върху задния панел на Xperia 1 има три камери с резолюция 12МР и оптика с различно фокусно разстояние – 26 mm, 52 mm и 16 mm. Това означава, че на разположение имате ултра широкоъгълна и 2х телефото оптика в допълнение на нормалната широкоъгълна, която е с бленда F1.6. Две от камерите имат оптична стабилизация. Камерата се е сдобила с някои функции от фотоапаратите Alpha като например Eye AF, който автоматично се фокусира върху очите на човека в кадър. Sony е добавила и нов алгоритъм за редуциране на шума още в RAW, преди кадрите да бъдат компресирани в JPEG. На теория това означава, че снимките би трябвало да са по-качествени, но предстои да видим дали това е така. Камерата поддържа и снимане със скорост при 10fps със следящ автофокус. Телефонът залага на чипсет Snapdragon 855, който е допълнен от 6GB RAM и 128GB разширяема памет. Конструкцията е от метал и стъкло Gorilla Glass 6 и подобно на други модели на Sony е водоустойчива (IP65/68). Върху дясната страна на корпуса е поставен сензор за отпечатъци, а бутонът за включване се намира под него. Сред другите характеристики откриваме поддръжка за Dolby Atmos звук, стерео говорители, познатата система за динамична вибрация на Sony, Dolby Atmos и Bluetooth 5.0, а батерията с капацитет 3330 mAh може да се зарежда бързо чрез USB PD 3.0. Операционната система е Android 9 Pie, а сред другите софтуерни добавки освен подобрените опции за мултитаскинг и Side Sense откриваме и приложението Game Enhancer, което блокира нежеланите нотификации по време на игра и осигурява опция за запис на геймплея. Xperia 1 ще се предлага в бяло, черно, сиво и пурпурно, но в България ще го видим само в черно. Продажбите би трябвало да започнат в края на пролетта.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

Всичко ми харесва в телефончето и даже се влюбих в него, НО... този OLED панел отново е препъни камък за мен, което директно ме отказва от покупка. Явно като си замине XZ2-ката ще преминавам на среден клас телефони, които използват IPS.  Sad

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
Цитирай
#3

Ще направиш грешка, като не си вземеш OLED, но като не искаш си вземи iPhone XR или Huawei Mate 20.
Много ще ми хареса, това съотношение да се наложи, и да почнат да копират от него, но трябва и доста реклами.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#4

Имал съм телефон с OLED и това беше най-голямата грешка в живота ми. Зарекъл съм се никога повече такъв дисплей.
Нито iPhone, нито Huawei (или, който и да е китаец) ще си взема. Просто ще мина на среден клас (примерно XPERIA 10 Plus) и това е.

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
Цитирай
#5

xn3k, оледите доста напреднаха. Няма ги вече онези изкуствени цветове. Доста по-ествествени са сега.
Просто трябва да си дадеш шанс и да потъркаляш един ОЛЕД 1-2 седмици
Цитирай
#6

Не цветовете са ми проблем, а шима и прегарянето на пикселите (особено първото). Заболяват ме очите и главата, когато гледам такъв дисплей повече от 5 минути и особено вечер. Шим-а отдавна е изчистен при качествените IPS панели, но при OLED засега това е невъзможно.

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
Цитирай
#7

Предполагам, че и по тези показатели има все пак някакви подобрения в модерните олед.
Цитирай
#8

Лошото е, че xperia10 и 10 плюс имат смехотворни батерии и при този диагонал на екрана едва ли ще изкарват цял ден при умерена към натоварена употреба. Xperia 1 е с по-солидна батерия, плюс нов и енергоефективен чипсет, плюс амолед, който харчи по-малко ток, плюс типичната за Сони добра оптимизация... Имах възможност да ползвам xz3 известно време и изобщо не бях впечатлен от oled дисплея му, дано при xperia 1 да има някакъв ъпгрейд.

Изпратено от моят H8216 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#9

Дали и в този модел дисплея е на LG!?
Или пък дали някъде не срещнах, че може да е на Samsung...или си въобразявам и е било за някой друг телефон статията. Не мога да се сетя.
Цитирай
#10

Батериите на 10 и 10 Plus ще ги преглътна, но OLED екрана на 1 - не. Ако трябва ще зареждам 3 пъти на ден, но държа на IPS без шим, защото очите са ми по-важни от комфорта на голямата батерия. Дисплея на XZ2 ме устройва идеално. Предполагам, че в 10 и 10 Plus дисплеите ще са подобни.

GH0STFACE, едва ли нещо се променило, защото самата технология на OLED и липсата на подсветка не позволява корекция на осветеността без шим. Sad

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
Цитирай
#11

Не е важно, кой какво е свикнал да ползва, а това че SONY представиха добър телефон, от който няма да ги е срам.
@xn3k, щом то SONY и Apple, използват вече OLED, това трябва да ти говори нещо. Аз не съм тръгнал да споря с теб, ти си знаеш кое е по-добре за теб.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#12

Новия директор на мобилната дивизия май е свършил брилянтна работа и може би ще върне Sony в играта. На първо четене камерата е брилянтна и май задминава тази на Galaxy S10 Plus. По-натурални цветове, повече детайл и по-добър контраст.



Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
[-] 1 потребител изказва благодарност на xn3k за това мнение:
  • Ванkата
Цитирай
#13

SONY Xperia 1 се очаква на пазара в края на пролетта, но при анонса японците не посочиха конкретна цена. Днес флагманът се появи в онлайн магазина Clove където станаха ясни някои детайли около дебюта му във Великобритания. На Острова устройството ще излезе в края на май, а цената му там ще бъде £849, което е около 1900 лв.

 
[-] 2 потребители изказват благодарност на NoMaD за това мнение:
  • AloneCrew, Ванkата
Цитирай
#14

Много красив и елегантен телефон дори само от рендерите си личи. Ще изчакам да бъде пуснат май месец, за да реша дали да се обзаведа с него.

https://m.youtube.com/watch?v=6kHOdC-s1Xc&t=117s

Samsung Galaxy S9+ Duos (64+128GB)
iPad (2017) 128GB WiFi only
Цитирай
#15

https://www.telenor.bg/bg/private/device...y-xperia-1
Вече се появи и тук.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#16

https://mobilebulgaria.com/news/sony-xpe...peratorite
Телефонът влезе в предложенията при оператопите.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#17

https://www.youtube.com/watch?v=EystbOk5_jY
Ето  ви едно видео.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#18

От 2 дена съм с него. Засега - перфектна камера, добра батерия, прекрасна изработка! Дисплея е много добър. Телефона работи бързо и гладко!

Xperia 1 V
ОТ ОГЪНЯ НА ЧУЖДАТА ОМРАЗА ОСТАНА САМО ПЕПЕЛТА. НАШАТА ЛЮБОВ Е ВЕЧНА,ВИНАГИ ЩЕ ИМА ЦСКА!
Цитирай
#19

Честито! Сподели как се усеща в ръката предвид размера. Също така, дай мнение от първа ръка спрямо П30 про камерата как се представя.
Цитирай
#20

Усеща се перфектно в ръката. Размера на екрана е невероятен. Изгледах 2-3 филма - усещането е прекрасно! Нещо важно за мен - Сони са върнали поддръжката на HDMI и мога да го включа към док станцията, която имам и да ползвам телефона с мишка и клавиатура като десктоп. Сега за снимките. Много по-реалистични са от P30 Pro-то. Цветове са естествени и не дразнят като китаеца. При нощният режим китайчето има лек превес, но при дневните и най-вече при видеото, за мен Сонито е безпорен победител. Накрая за батерията - въпреки по-малкия си размер при Сони, тя издържа същото време като на Huawei - я. Сонито е по-лек и не тежи в джоба, което е важно за мен, особено през лятото. Като сглобка телефона е просто перфектен! С две думи - доволен съм!

Xperia 1 V
ОТ ОГЪНЯ НА ЧУЖДАТА ОМРАЗА ОСТАНА САМО ПЕПЕЛТА. НАШАТА ЛЮБОВ Е ВЕЧНА,ВИНАГИ ЩЕ ИМА ЦСКА!
[-] 2 потребители изказват благодарност на geopit за това мнение:
  • ddqnov, Димитър!
Цитирай
#21

Сравнение на камерите на Huawei P30 Pro и Xperia 1, автоматичен режим:

               

Xperia 1 V
ОТ ОГЪНЯ НА ЧУЖДАТА ОМРАЗА ОСТАНА САМО ПЕПЕЛТА. НАШАТА ЛЮБОВ Е ВЕЧНА,ВИНАГИ ЩЕ ИМА ЦСКА!
[-] 3 потребители изказват благодарност на geopit за това мнение:
  • ddqnov, karas, Димитър!
Цитирай
#22

Страхотно е, че си направил това сравнение! Нека пак някой да каже, че Сони не работят по софуера на камерата Smile
Между другото - хубаво е да пуснеш и нощни снимки за сравнение.
Ето едно ревю на видеокамерата на Xperia 1: http://4pda.ru/2019/06/23/358492/

Galaxy Note 20 Ultra
Цитирай
#23

Камерата на Sony Xperia 1 - Пълен обзор

 
Цитирай
#24

(2019-06-22, 09:57:46)geopit написа:  Сравнение на камерите на Huawei P30 Pro и Xperia 1, автоматичен режим:
Ето и нощен режим:


Прикачени файлове Миниатюри
       

Xperia 1 V
ОТ ОГЪНЯ НА ЧУЖДАТА ОМРАЗА ОСТАНА САМО ПЕПЕЛТА. НАШАТА ЛЮБОВ Е ВЕЧНА,ВИНАГИ ЩЕ ИМА ЦСКА!
Цитирай
#25

Не че разбирам, ама и двете ми се виждат ужасни Smile Може би си ги щракнал набързо. Иначе ми се виждат на едно ниво.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)