Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Вегетарианство
#1

Има ли хора, които са вегани, вегетарианци? Интересно ми е да чуя мнението ви, защото от известно време съм спрял временно месата ( само риба консумирам от време на време ) и се чувствам по-добре, но пък не мога да изпитам това чувство за ситост след мръвките Smile) Може ли да ми е вкусно и да се засищам от зелени салати и такива неща..?
Цитирай
Аксесоари
#2

Аз бях две години без месо, но не защото се правих на вегетарианец а като опит. Жена ми иначе от 15 години си е вегетарианец без консумация и на риба, то реално ако видиш или чуеш вегетарианец да яде риба..., не е вегетарианец . Иначе от моя личен опит мога да споделя, че бързо се свиква до седмица две, то е и малко индивидуално де. Колкото до салати, това ще ти стане любимо ястие, има хиляди, и повярвай ми на приказки от типа "как без месо ще си набавя протеина" можеш да чуеш от незапознати хора. Реално човека чрез месо обработено, печено, варено почти нищо не остава като протеини за тялото. Докато примерно един боб ти дава в пъти повече същите протеини които са в месото. Ама темата е дълга... Аз лично си до казах, че мога. И всъщност разбираш, че не ти липсва месото, а миризмата на скара, подправките. Защото в крайна сметка всичко е до подправки. Като факт днес ядох бургер с кюфте от червен боб... Е ако опиташ няма да познаеш, че е от боб. Както стават и от соя... То без това в каймата слагат и там соя

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#3

"Докато примерно един боб ти дава в пъти повече същите протеини които са в месото. Ама темата е дълга... "

Да, това наистина е така само, ако грамажът на боба е в пъти повече от грамажа на месото.  Big Grin

https://spidersport.com/calories.php


Към автора. Аз си ям месо, но имам приятели, които са/бяха вегани/вегетарианци. Споделиха ми и двамата поотделно, че трябва да се внимава в набавянето на хранителни вещества на организма при този вид хранене. Примерно по-малко желязо ще получаваш. (А това е едното, за което да се внимава)

На мен салатите винаги са ми харесвали, като мога да се заситя с една такава. Лятото с млечен сос са екстра.
Цитирай
#4

(2019-03-20, 07:31:38)galaxyhopper написа:  "Докато примерно един боб ти дава в пъти повече същите протеини които са в месото. Ама темата е дълга... "

Да, това наистина е така само, ако грамажът на боба е в пъти повече от грамажа на месото.  Big Grin

https://spidersport.com/calories.php


Към автора. Аз си ям месо, но имам приятели, които са/бяха вегани/вегетарианци. Споделиха ми и двамата поотделно, че трябва да се внимава в набавянето на хранителни вещества на организма при този вид хранене. Примерно по-малко желязо ще получаваш. (А това е едното, за което да се внимава)

Нямам проблеми с месото. Не виждам причина да се отказвам от него.
Това което си пистнал е таблица за калории, нищо общо с протеините! А желязо си набавяш от всичко зелено, спанак, коприва примерно, в яйцата има желязо (яйчния жълтък) в лещата също и още хиляди. Перфектния протеин е боб комбинация с пълнозърнест продукт, лимец, булгур, ориз...

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#5

Е как да няма нищо общо с протеините? Има в таблицата колона с белтъци (протеини)!

Не съм казал, че не се получава желязо от растителните храни, а само да се внимава. В тях желязото е доста по-малко отколкото в месото и човек не би му обърнал внимание..

Спанакът е водещ в класацията със съдържание на желязо при растенията ( 2,71 мг на 100 г продукт.), а гъшият черен дроб – 30,5 мг в 100 г.

Но примерно.. аз боб с ориз не бих опитал в комбинация.
Цитирай
#6

(2019-03-20, 08:08:20)galaxyhopper написа:  Е как да няма нищо общо с протеините? Има в таблицата колона с белтъци (протеини)!

Не съм казал, че не се получава желязо от растителните храни, а само да се внимава. В тях желязото е доста по-малко отколкото в месото и човек не би му обърнал внимание..

Спанакът е водещ в класацията със съдържание на желязо при растенията ( 2,71 мг на 100 г продукт.), а гъшият черен дроб – 30,5 мг в 100 г.

Но примерно.. аз боб с ориз не бих опитал в комбинация.
Добре, а как стомаха взима ензимите след като обработиш гъшия дроб , или го ядеш суров?
Не е задължително боб с ориз, а бомбени храни в комбинация с ориз, може салата от ориз. Може леща с ориз, има хиляди рецепти.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#7

Значи си ми схванал идеята в поста както и останалите. Това ми е достатъчно.
Ясно е, че няма да ядеш всеки ден гъши дроб. Аз си хапвам пилешко, свинско месо (най-често, други също хапвам), те си ми набавят достатъчно желязо, протеини и тези неща не ги мисля. Но това излиза от питането на автора, тъй като той иска мнения от хора, които ядат растения и риби.
Риба тон ми е любимата риба, но пък е вредна.. Препечете си една филийка, след това сложете риба тон отгоре (по цялата филийка) и резени домати (повече). Става бонбон Big Grin
Цитирай
#8

То цялата работа е, че имах лек здравословен проблем, но когато хапвам риба ( скумрия, сьомга, пъстърва или тон ) не се чувствам така както след пилешко или свинско месо. За зелени салати знам, че има много видове и голямо разнообразие . Мисля, че като цяло първо трябва да си направя онзи кръвен тест за непоносимост към храни и да видя какво мога и какво не мога.
Цитирай
#9

Принципно ако питаш мен, защо ти е да спираш месото? Най-доброто хранене е когато балансира храните които консумираш.Има в Интернет сума ти съвети, ръцепти за разделно хранене, което ако имаш желание и отделиш малко време ще научиш доста нови неща за всички видове храни. Бях месец на разделно хранене, не е от тежките, просто избягва белия хляб (замествах само хляб от квас, да няма мая) газираното го спрях(най-тежко ми бе за бирата), и комбинира храните. Примерно ако ям пържола задължително с зелена салата... За 27 дни 4кг смъкнах без да съм на някви диети, храни се нормално и най-важното здравословно. Но пак повтарям трябва да прочетеш малко.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#10

(2019-03-20, 08:51:37)tiesto_pld написа:  Принципно ако питаш мен, защо ти е да спираш месото? Най-доброто хранене е когато балансира храните които консумираш.Има в Интернет сума ти съвети, ръцепти за разделно хранене, което ако имаш желание и отделиш малко време ще научиш доста нови неща за всички видове храни. Бях месец на разделно хранене, не е от тежките, просто избягва белия хляб (замествах само хляб от квас, да няма мая) газираното го спрях(най-тежко ми бе за бирата), и комбинира храните. Примерно ако ям пържола задължително с зелена салата... За 27 дни 4кг смъкнах без да съм на някви диети, храни се нормално и най-важното здравословно. Но пак повтарям трябва да прочетеш малко.

Sent from my King Power using Tapatalk
А бирата как я спря и замени ли я с друг алкохол?

Изпратено от моят BLA-L29 с помощта на Tapatalk

Huawei P 40 Pro    Angel
Цитирай
#11

(2019-03-20, 10:42:11)doktorra написа:  А бирата как я спря и замени ли я с друг алкохол?

Изпратено от моят BLA-L29 с помощта на Tapatalk
Чаша червено вино си позволявах, но говорим за месец в който си наложих от 74 да стана 70кг.Сега си пийвам бира, но просто гледам да не прекалявам, газирано иначе като цяло не пия.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#12

На мен по принцип ми е по-голям проблем сладкото и неговото спиране, отколкото месото ( въпреки, че очаквах да издържа и 2 дена без месо, защото менюто вкъщи почти постоянно включва месо) . Не знам дали е от значение, че от 3 годишна възраст на до 15-16 пиех едни хапчета за астма и от тях се пълнееше драстично и оттам да са се развили различни неща, но някак си сега примерно като съм на свежи зелени салати и хубава риба на скара, стомахът ми не е толкова подут колкото други меса. Предполагам няма да стана вегетарианец, но пък без месото се чувствам по-добре и може би ще го намаля, пък и сега както идва топлото време, освен салати друго не вкусвам.. Ще видим, но наистина трябва да проверя в коя клиника в Пловдив правят такива тестове за хранителна непоносимост. Така ще се види всъщност какъв е проблемът и кои храни да консумирам.
Цитирай
#13

Не знам какво ядете, но аз винаги ям по-малко от колкото мога, и не ям чипсове, не ям вафли, не пия газирано, не пия алкохол, освен когато няма как, също така и хляб ям по една филия на сядане. След като отслабнах просто си наложих режим. А докато отслабвах не съм ял никакви вредни храни, само ще ви кажа, че съм ял шоколад само в неделя. И то половин шоколад, друго сладко не, салата без никакви сосове. Хляб почти не. Вредните храни ги забравете. Сега не е така, но просто отслабнах, разбира се през това време съм ходил на фитнес доста често през седмицата. Това беше преди няколко години. На фитнеса съм правил и силови упражнения, освен че съм тичал над час на пътеката. Обслабнах с 27кг. Но не си загубих почти нищо от това което трябва, смисъл защото ходех на фитнес. Миналата година пих и протейн, защото имах програма, която още имам и наблягам да оформяне на тялото. За това, което съм постигнал не съм питал никого, просто си наложих воля. И на доктори да ходите и на каквото и да било, няма ли я няма да стане. Сега качих малко килограми, но те са мускулна маса.
Това стана за 3 месеца и най-много още 1. Сега ходя на финтес когато мога, но ако имах време щях да съм доста редовен. Просто е добре, да изглеждаш и да се чустваш както искаш и трябва.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#14

Браво hazart Smile
Аз съм 82 кг. като си ям от всичко. Ям доста вредно, но имам едно правило, което спазвам - да се движа. Спазвам го не заради килограмите си, а защото не ми харесва да съм обездвижен и да се застоявам. Все едно не е това моето тяло. Харесва ми да тичам, да се изкачвам на планина, да плувам, да играя баскетбол. Освен заради тялото, спортувам и заради ума. Психически се разтоварвам.
Не съм много висок, но не съм и нисък. Никога не съм се замислял да свалям килограми.
Цитирай
#15

Аз пък свързвам Вегетарианство с някакъв вид разболяване .Надявам се че няма да засегна някой.
Знам истински Вегетарианци гледал съм и по телевизията пробвал съм и аз да ям абсолютно само салати но не се получи въобще .След десетия ден без да преувеличавам ми се виеше свят и се чувствах някак си доста слаб ,беше ми отпаднало.Преди това ядох като разпран месо по не една не две порции ами толкова колкото може да се яде, докато в един момент организма каза стига толкова месо ,като видех  месо ми ставаше лошо и така обърнах и на салати само 2 седмици както написах по горе ми беше доста зле почнах да се храня нормално без мазно,чипсове ... всичко останало което е в големи количества бях 107кг сега съм 93кг.
Според мен трябва да ти е заложено да си Вегетарианец не е само до диетата .А само да се ограничаваш, живот ли е !
РЕкЛамА
НЕ пия алкохол (Строго забранено от 20 доктора) ,не трябва да ходя и по жени , и да псувам на обществени места ша ма баннат от Форума и не мога се кандидатирам за атмин, Lol спрял съм и газираното както и много мазните меса ,ходя редовно на контролен преглед всеки месец и всичко е в рамките на допустимото.Не пуша ,25години Стигат Smile Фитнес по 1-2 пъти на седмица.
Хапвайте, сръбвайте и не прекалявайте с каквото и да било.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#16

(2019-03-21, 09:30:24)Compare написа:  Аз пък свързвам Вегетарианство с някакъв вид разболяване .Надявам се че няма да засегна някой.
Знам истински Вегетарианци гледал съм и по телевизията пробвал съм и аз да ям абсолютно само салати но не се получи въобще .След десетия ден без да преувеличавам ми се виеше свят и се чувствах някак си доста слаб ,беше ми отпаднало.Преди това ядох като разпран месо по не една не две порции ами толкова колкото може да се яде, докато в един момент организма каза стига толкова месо ,като видех  месо ми ставаше лошо и така обърнах и на салати само 2 седмици както написах по горе ми беше доста зле почнах да се храня нормално без мазно,чипсове ... всичко останало което е в големи количества бях 107кг сега съм 93кг.
Според мен трябва да ти е заложено да си Вегетарианец не е само до диетата .А само да се ограничаваш, живот ли е !
РЕкЛамА
НЕ пия алкохол (Строго забранено от 20 доктора) ,не трябва да ходя и по жени , и да псувам на обществени места ша ма баннат от Форума и не мога се кандидатирам за атмин, спрял съм и газираното както и много мазните меса ,ходя редовно на контролен преглед всеки месец и всичко е в рамките на допустимото.Не пуша ,25години Стигат Smile Фитнес по 1-2 пъти на седмица.
Хапвайте, сръбвайте и не прекалявайте с каквото и да било.
Доста хора като теб правят същата грешка мятайки се на салати директно и започва оплаквания от виене на свят, немощ. Затова казвам, че трябва да се комбинират правилно храните, те са три вида неутрални, алкални и киселинни. Хубаво преди да се предприемат някви действия да се запознаем дет се вика, за какво става въпрос, да се изгради режим на хранене и видовете комбинация храни.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#17

Е аз не съм искал и не искам да ставам вегетарианец ,изведнъж почна да ми става лошо от месото и за това обърнах на салати както вече написах .
Прав си, без надзор такава рязка промяна в храненето пак си е проблем.Вид наука си то но просто не ми се отдава .

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#18

Или както е казал един от седемте гръцки мъдреци Клеобул - Παν μέτρον άριστον т.е. Умереност във всичко!   Smile

Samsung galaxy GTi7500 Samsung galaxy nexus Meizu MX4 Redmi 3pro Huawei nova Redmi Note 5 MI 8 POCO F3 Samsung galaxy a52s
Цитирай
#19


Doogee S30
Цитирай
#20

Виждам, че доста влогъри а и хора не правят разлика между вегетарианец и веган. А двете неща са различни, просто на всички им викат вегани.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#21

(2019-03-22, 10:18:16)tiesto_pld написа:  Виждам, че доста влогъри а и хора не правят разлика между вегетарианец и веган. А двете неща са различни, просто на всички им викат вегани.

Sent from my King Power using Tapatalk

Цитат:Автор на думата „веган“ е британецът Доналд Уотсън, който я образува от английската дума vegetarian, използвайки началото и края на думата. Тази дума започва да се използва официално със създаването на Веган общество/дружество (Vegan Society) на 1 ноември 1944 г. в Лондон, учредител на което е самият Доналд Уотсън. 

Ако гледаме произхода на думата май май са си 1:1 ... просто съкратена ...

Инак личното ми мнение е, че когато се яде месо "краката мръзнат" ...
Цитирай
#22

Ми тука влизаме преносно в английската дума, как се превежда.
Накратко:
Вегетарианците
В основата си всички вегетарианци са обединени от идеята да не се яде никакво месо или риба в най-общ смисъл. Но този тип диета често е съпровождан и от допълнителни ограничения. Ово-вегетарианците, например, не ядат пилешко, но хапват яйца. Пескетарианците пък допускат риба в режима си, но никакви други продукти от месо.

Вегани
Веганите може да се каже, че са една стъпка напред, защото те странят от всички продукти с животински произход - мляко, сирене, кашкавал, яйца и т.н. При тях желатинът също не влиза в менюто, което означава, че желираните мечета остават недосегаеми в тяхно присъствие.Това, с което веганите наистина се отличават от вегетарианците, е, че те често са маниаци на тема защита на животните и отказват да носят каквито и да е дрехи, направени от животински тъкани.

Фрутарианците

Фрутарианците са онези хора, които считат, че не бива да ядем плодове, освен ако сами не са паднали от дървото или храста - за тях брането на плодове е убийство. За фрутарианец официално се счита всеки, чиято диета се състои от поне 75% плодове, а останалото най-често са ядки.





Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай
#23

Изпуснал си соровоядците и още една не малка част от различните фракции с име и без име ... много са ...

В нета по темата се среща тезата за колко е умен всеки 3ти вегетарианец ...за мен е крайна и обидна ... но пък поне не им мръзнат краката ...
Цитирай
#24

(2019-03-19, 23:27:02)tiesto_pld написа:   Защото в крайна сметка всичко е до подправки. Като факт днес ядох бургер с кюфте от червен боб... Е ако опиташ няма да познаеш, че е от боб. Както стават и от соя... То без това в каймата слагат и там соя

Чак пък всичко да е подправки. Ходи до Ниш или Белград и изяш в някоя истинска кръчма една плескавица и тогава напиши в темата, че кюфте от боб и кюфте от кайма са едно и също. Това, че тук си поръчваш боклуци (за кайма) и си мислиш, че е месо не значи, че всичко е подправки.
Цитирай
#25

(2019-03-22, 11:22:20)ndsbg написа:  Чак пък всичко да е подправки. Ходи до Ниш или Белград и изяш в някоя истинска кръчма една плескавица и тогава напиши в темата, че кюфте от боб и кюфте от кайма са едно и също. Това, че тук си поръчваш боклуци (за кайма) и си мислиш, че е месо не значи, че всичко е подправки.
Е аз през 2 седмици ходя до Белград мой човек, плескавици ям от години. Ама и там е подправка, ти да не мислиш, че извънземно месо или там са по-големи готвачи. Иначе друга тема е какво блъскат в животните, съответно после месото е лошо. Затова домашно си набавяш.

Sent from my King Power using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)