Оценете темата:
  • 5 гласа - средно 3.8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Huawei P30/P30 Pro - Лични впечатления и коментари
#1

[Изображение: 146589-phones-feature-huawei-p30-and-p30...ndkfip.jpg]

Huawei P30 Pro, който логично осигурява най-много екстри, но тази година и стандартното издание P30 също предлага повече от възможностите на своя по-голям събрат. Размерите на Huawei P30 Pro са се увеличили, но това е свързано и с ползвания 6.47” OLED панел с извити страни и резолюция 2340х1080 пиксела (19.5:9) - според компанията тази резолюция е достатъчна за окото и намалява консумацията на енергия. В него има малко изрязване за селфи камерата с резолюция 32MP (f/2.0), която поддържа функция за комбиниране на пикселите при намалена осветеност. Дисплеят крие и друга изненада - P30 Pro няма традиционен говорител, а предава звука при разговор директно през панела чрез технологията Acoustic Display. Телефонът разчита на чипсет Kirin 980 в комбинация с 8GB RAM и 128/256/512GB памет за файлове, която може да се увеличи чрез NM карта. Включена и нова система за охлаждане, която използва материала графен. Устройството отново е водоустойчиво (IP68) и има батерия с капацитет 4200 mAh, която поддържа бързо жично (40W) и безжично (15W) зареждане, а освен това може да зарежда безжично и други устройства. Това са неща, които вече ни предложи Mate 20 Pro. Жак за слушалки липсва, а сред характеристиките откриваме още инфрачервен порт, Dolby Atmos, NFC възможности и Bluetooth 5.0. Устройството е с алуминиева рамка (с интересно отсичане в двата края) и извит стъклен заден панел, който ще се предлага в няколко интересни цвята. Като цяло и двата телефона ще са налични в 5 цвята - перлено бяло, червено (amber sunrise), черно, breathing crystal и twilight aurora, но в България ще ги видим само в последните три. Иначе последните два са с градиент и изглеждат много ефектно. Breathing crystal прелива между бяло и синьо, но при подходящо осветление може дори да стане червен. На свой ред aurora имитира ефекта на Северното сияние с интересни преливни между синьо и зелено. Изработката е солидна, но и теглото на телефона от около 200 грама не е малко. Стигаме и до камерата на P30 Pro, която се разработва от над 2 години и обещава да направи не по-малко важна стъпка напред от тази, която видяхме с P20 Pro. Камерата отново носи логото на Leica и на пръв поглед е подобна на тази в Mate 20 Pro, но има някои съществени разлики. Основният сензор пак е 1/1.7" с резолюция 40MР (по подразбиране снима в 10МР като комбинира пикселите), но според компанията е нова разработка на Sony, която се ползва за първи път в света. Сензорът е наречен SuperSpectrum и има нов цветен филтър с конфигурация RYYB или red, yellow, yellow, blue, който според компанията ще революционизира цялата индустрия. В случая на мястото на зелените пиксели от подредбата RGBG са поставени жълти. Huawei твърди, че това позволява да се увеличи светлочувствителността и да се подобри цветопредаването и уловените детайли при снимане на тъмно. Сензорът получава с 40% повече светлина спрямо P20 Pro и докато той поддържа ISO 102 400, P30 Pro вече може да снима при невероятните ISO 409 600. Сензорът стои зад 27 мм оптика с бленда f/1.6 и е снабден с оптична стабилизация за компенсиране на движението. Към него е добавен 20МР сензор с 16 мм ултра широкоъгълна оптика (f/2.2, 107 градуса) и 8МР сензор с телефото оптика за 5х оптично приближение (f/3.4, 125 мм), който има и оптична стабилизация. Подобна оптика може да увеличи значително дебелината на телефона, но компанията е заложила на система с перископ, която ползва призма за пречупване на светлината под ъгъл от 90 градуса в корпуса. Системата поддържа 10х хибридно приближение (270 мм), което ползва основния сензор и този с телефото оптика за осигуряване на кадри с по-добро качество, а освен това позволява 50х дигитално приближение. Към всичко това е добавен и 3D ToF (time-of-flight) сензор, който измерва разстоянието до обектите пред камерата и помага за постигане на многослоен боке ефект с още по-високо качество, а освен това може да се ползва за прецизно измерване на различни обекти. Може да послужи и за 3D сканиране на малки обекти подобно на функцията в Mate 20 Pro. Отново откриваме функция за супер макро снимки, която ползва ултра широкоъгълната леща и алгоритми за намаляване на изкривяването в краищата при снимане на разстояние от едва 2.5 см. Компанията е добавила и нов AI HDR+ режим, който може да създаде карта на експозицията на кадъра и след това да коригира отделните зони в него като разпознава и наличните обекти и прави съотвените настройки. Камерата е снабдена с познатата технология за стабилизиране на картината с изкуствен интелект - Huawei AIS, която помага при ползване на нощния режим. В P30 Pro тя вече може да се ползва и през деня за снимане на портрети или пък за заснемане на течаща вода - подобна функция съществуваше и досега в телефоните на компанията, но тя изискваше работата със статив. При портрети (Super Portrait Mode) устройството прави сегментация на кадъра в до 10 точки и създава карта на осветеността, за да може след това да коригира яркостта според нуждата - да я засили или да я намали. Пак при портрети се ползва и ToF сензора за промяна на боке ефекта според разстоянието ви до обекта. Huawei P30 осигурява много от екстрите на P30 Pro, което го прави много добро предложение за търсещите по-компактен и по-евтин модел. За начало отново предлага OLED дисплей с резолюция 2340х1080 пиксела (19.5:9), но с диагонал 6.1". По отношение на паметта ще е налична само с 6GB RAM и 128GB за файлове, която може да се увеличи чрез NM карта. Водоустойчивостта на корпуса е намалена до IP53, но той отново ще е наличен в споменатите цветове. Устройството има батерия с капацитет 3650 mAh, която поддържа бързо зареждане с технологията Huawei SuperCharge, но не при 40 вата. Смартфонът е по-компактен и лек от P30 Pro и се усеща много добре в ръката, а наличието на плосък екран вероятно ще му спечели фенове. Освен това и има малко по-симетрични рамки около екрана, което също работи в негова полза. В допълнение P30 е снабден с жак за слушалки и отново има оптичен сензор за отпечатъци в дисплея. При основната камера също има някои разлики, като очевидната е липсата на ToF сензор. В същото време отново откриваме 1/1.7" 40МР SuperSpectrum основен сензор, но той вече е с бленда f/1.8 и без оптична стабилизация, а освен това поддържа ISO 204 800. Добавени са още 16МР сензор с ултра широкоъгълна оптика (f/2.2) и 8МР сензор с 3х телефото оптика (f/2.4), който има OIS. Като цяло това означава, че до голяма степен можем да очакваме в повечето случаи снимките и видеото от телефона да са подобни на заснетите с P30 Pro. И двата телефона работят с Android 9 с интерфейс EUMI 9.1. Сред новите добавки е файловата система EROFS (Extendable Read-Only File System), която повишава скоростта на четене на информация от паметта. Включена е и поддръжка за технологията Huawei Share OneHop, която улеснява споделянето на информация между телефони компютри на  компанията. А другата разлика между телефоните засяга максималната скорост за изтегляне на данни през LTE - до 1.4Gbps при P30 Pro и до 1Gbps при P30. Друга интерсена добавка - устройствата могат да се ползват като дигитален ключ за отключване на автомобили на Audi. Най-добрата новина е, че няма да се наложи да чакате седмици, за да се сдобиете с телефоните, защото продажбите им в България започват още на 27 март. Всички, които закупят P30 или P30 Pro между 27 март и 26 април, могат да се регистрират в Huawei HiCare за Premium Service, която включва 90-дневна застраховка за еднократна безплатна подмяна на счупен заден панел или дисплей в резултат на изпускане или случайно притискане на телефона. Операторите ще предложат различни цени според комбинацията с мобилен план, но в търговската мрежа Huawei P30 ще се продава за 1349 лв., а P30 Pro ще е на цена 1749 или 1949 лева според вградената памет - 128 или 256GB.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
[-] 2 потребители изказват благодарност на hazART за това мнение:
  • suffer, vovalinder
Цитирай
Аксесоари
#2

p30 има ли Huawei AIS ще може ли да се снима от ръка нощни снимки без да е нужен статив

HUAWEI P30 / samsung s22 ultra
Цитирай
#3

Да има Smile

SIMENS A70 -> Nokia N95 8GB - > SONY XPERIA VIVAZ -> Nokia N8 - > HTC Explorer -> HTC Wildfire S -> HTC One X -> Samsung Galaxy S3 -> LG G2 -> Sony Xperia Z1 Compact - > Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy A5 -> LG G3 -> HTC ONE A9 -> SAMSUNG GALAXY S6 -> Sony Xperia X Compact - > Samsung S8 - > Huawei P20 Lite -> Samsung S10 -> Samsung S22
Цитирай
#4

Не е лош телефона. Като цяло винаги взимам Pro моделите след като излезнат най-новите на марката. За сега п20 про ми върши работи. Може би за Коледа хем и като падне цената ще си направя подарък. Smile
Цитирай
#5

Телефона не е лош, той е брутален. И да донякъде това е заради ЗООМ камера и 4200 mah батерията. Обаче се гововори , че пръстовия отпечатък , не е толкова сигурен ,както при Samsung S10 , някой да има повече информация.

SIMENS A70 -> Nokia N95 8GB - > SONY XPERIA VIVAZ -> Nokia N8 - > HTC Explorer -> HTC Wildfire S -> HTC One X -> Samsung Galaxy S3 -> LG G2 -> Sony Xperia Z1 Compact - > Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy A5 -> LG G3 -> HTC ONE A9 -> SAMSUNG GALAXY S6 -> Sony Xperia X Compact - > Samsung S8 - > Huawei P20 Lite -> Samsung S10 -> Samsung S22
Цитирай
#6

Мене ме дразни че дисплея е с резолюция на телефон от средния ценови клас, камерата неподдържа 4к видео с 60 fps, не че е голям дерт, но...

Siemens A50 --> Sony Ericsson T610i --> Sony Ericsson K700i
Nokia N95 --> Nokia 5800 Xpress Music --> LGKU990 Viewty
HTC Sensation --> Samsung Galaxy S4 --> Samsung Galaxy S6 Edge --> HUAWEI Mate 20 Lite --> SAMSUNG Galaxy S10+
Цитирай
#7

Както винаги при операторите, извън Шопия наличности няма.....
Цитирай
#8

Беше ясно ,че ще е така ,макар че в Technopoois не е ли наличен или в Citytel

SIMENS A70 -> Nokia N95 8GB - > SONY XPERIA VIVAZ -> Nokia N8 - > HTC Explorer -> HTC Wildfire S -> HTC One X -> Samsung Galaxy S3 -> LG G2 -> Sony Xperia Z1 Compact - > Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy A5 -> LG G3 -> HTC ONE A9 -> SAMSUNG GALAXY S6 -> Sony Xperia X Compact - > Samsung S8 - > Huawei P20 Lite -> Samsung S10 -> Samsung S22
Цитирай
#9

Технополис ги продават от вчера.
Набързо, минуси (те най се набиват на очи). Липсата на ЛЕД индикатора. Липсата на горен високоговорител. За разговори вградения в екрана е ок, но стереото....
При сравнение с М20Про лицевото е видимо по-бавно (на друг принцип), но пръстовия скенер е на по-удобно място и работи доста по леко и бързо.
Набързо за камерите: На дневна светлина нищо неочаквано, зуумът обаче е брутален. Нощем ми се струва, че улавят повече детайл, но това ще се уточнява през уикенда. Корал цвета е много красив, на снимки не може да се види.
[-] 1 потребител изказва благодарност на dardanov за това мнение:
  • divna
Цитирай
#10

Интересно миналата година, от емаг взех п20 про 14 дни преди да стъпи по веригите, а тази година към днешна дата нямат наличности.
Както и да е.
Взех от теленор. Първото впечатление е, че държа самсунг в ръката си - чууууден екран Big Grin

Второ впечатление - пинтии, няма силиконов кейс в комплекта.
Цитирай
#11

Операторите имат електронни магазини..Моят телефон дойде за 24 часа.....

HUAWEI P30 / P10 /Huawei MateBook D14 2020, Huawei Watch GT2 Pro/ GT
Цитирай
#12

От вчера съм с Р30, не Про версията и вече имам някакви впечатления.
Телефона е доста добър, поне за каквото аз го ползвам. Дисплея е адски добър и удобен размер. Камерата - ми не съм спец във фотографията, за мен е много добра. Хареса ми че има подарът часовник GT, но още не съм го получил и не знам как е. Също така ме изненада че имам и калъфче в комплекта, но не знам дали е от оператора или от Huawei защото е в отделна кутия и е на Puro 0,3mm прозрачен, което е супер защото цвета Aurora е страхотен и да го скриеш с някакъв черен кейс си е престъпление.
За съжаление имам няколко забележки
1. Сензора за отпечатъци се държи меко казано странно и не работи много добре, предполагам са наясно че има някакъв проблем и ще пуснат ъпдейт.
2. Няма notification light и е доста неприятно, особено ако си свикнал да има.
3. Управлението с жестове трябва да се пипне защото стават интересни неща в някои приложения.
[-] 1 потребител изказва благодарност на russy за това мнение:
  • divna
Цитирай
#13

радвам се, че си доволен от телефона, особено от дисплея, защото четох по форуми, че уж не бил добър и даже много се усещало, че е с 398 ppi density! със здраве да си го ползваш и да нямаш ядове с него Smile
Цитирай
#14

Може ли инфо за подаръка? Часовника.

Нотификейшън леда не е болка за умиране, нали има AOD.
Цитирай
#15

Не знам къде ги четете тез глупости, но дисплеят е наистина много хубав! Не, че има кой-знае какво значение, , но той е с 422 ppi density (едва ли има някой, който може да направи разлика с просто око между 400 и 420 dpi).

HUAWEI P30 / P10 /Huawei MateBook D14 2020, Huawei Watch GT2 Pro/ GT
Цитирай
#16

[Изображение: Screenshot-20190330-112822-com-huawei-phoneservice.jpg] [Изображение: Screenshot-20190330-112851-com-huawei-phoneservice.jpg]

Да не забравите!


________
Екрана е уникален, 3ти ден имам чувството, че държа самсунг в ръката си Big Grin
Цитирай
#17

В trustedreview конкретно четох за дисплея и в друг сайт, но не помня името. Просто споменавам какво съм прочел, извинявам се ако съм заблудил някого!
Цитирай
#18

3 пъти вече ходя до технополис и гледам в YouTube клипчета, и се вежда, че видеото дори при full HD 60 fps, засича. Примерно пускам телефона да прави клип и го движа и се усеща как за частни от секундата всякаш засича, и то неведнъж а постоянно, много е дразнещо и незнам дали ще е хардуерен или софтуерен проблем. Чудя се между S10+ и P30 Pro, заради този досаден проблем, няма и 4k с 60fps както при S 10+,но това не е болка за умиране, при положение, че камерата като цяло на P 30 Pro е доста по-добра,поне за мен.

Siemens A50 --> Sony Ericsson T610i --> Sony Ericsson K700i
Nokia N95 --> Nokia 5800 Xpress Music --> LGKU990 Viewty
HTC Sensation --> Samsung Galaxy S4 --> Samsung Galaxy S6 Edge --> HUAWEI Mate 20 Lite --> SAMSUNG Galaxy S10+
Цитирай
#19

Може да е субективно усещане, но специално за видеото нито един андроид не може да докара "мазното" вървене като при ябълките Big Grin.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Цитирай
#20

(2019-03-30, 13:27:26)plamen_jelezniq написа:  3 пъти вече ходя до технополис и гледам в YouTube клипчета, и се вежда, че видеото дори при full HD 60 fps, засича. Примерно пускам телефона да прави клип и го движа и се усеща как за частни от секундата всякаш засича, и то неведнъж а постоянно, много е дразнещо и незнам дали ще е хардуерен или софтуерен проблем. Чудя се между S10+ и P30 Pro, заради този досаден проблем, няма и 4k с 60fps както при S 10+,но това не е болка за умиране, при положение, че камерата като цяло на P 30 Pro е доста по-добра,поне за мен.

Интересно, но мисля че или нещо с live demo модела не е наред или друго, но си направих труда да пусна един и същи клип на Full HD 60fps на всичките устройства покрай мен (P30, P10, P9, Mediapad M5, Galaxy S5 Neo, Galaxy S4) и повечето си го караха без проблеми ,насичания и т.н., даже и S4-ката. Може пък аз да не виждам, макар че гледам с 4, но според мен причината не е в модела. За камерата и клиповете от нея - не съм компетентен защото правя адски рядко, на стария за 2 години имам 6-7 клипа.
Цитирай
#21

Аз рева че звукът на мейт 20 про не е на топ ниво, а той се оказва по силен и добър от п30 про. Имах възможност да го тествам и е доста слабичък. Явно това ще му е минуса само, като изключим и FHD+ дисплея. Най-после Huawei ще добавят 4К 60 fps чрез ъпдейт, което е доста добре. Камерата няма да я коментирам, както винаги е топ. Телефонът се очертава да бъде много добър конкурент на S10 Plus. и дано пожъне успеха на п20 про. И честито на колегите които го имат вече.
Цитирай
#22

(2019-03-30, 11:31:03)emzo написа:  [Изображение: Screenshot-20190330-112822-com-huawei-phoneservice.jpg] [Изображение: Screenshot-20190330-112851-com-huawei-phoneservice.jpg]

Да не забравите!


________
Екрана е уникален, 3ти ден имам чувството, че държа самсунг в ръката си Big Grin

Къде точно трябва да се направи регистрацията?

Това ли трябва да е? https://consumer.huawei.com/bg/support/s...istration/

Genius at work!

Цитирай
#23

Hicare приложението в телефона.
Цитирай
#24

Живея в Дания и от 1 от операторите тук (казва се 3), но при всички има подарък часовник, а и калъфче Smile
Цитирай
#25

(2019-04-01, 15:59:42)russy написа:  Живея в Дания и от 1 от операторите тук (казва се 3), но при всички има подарък часовник, а и калъфче Smile

При нас , в Третия свят Хуявей си ги спестява тези неща. Даже и субсидиите не са дали и затова операторите вдигнаха цените.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)