Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MIUI 10 - интересни функции, за които може да не знаете
#1

Здравейте, това не е правено от години, но все пак за активните потребители във форума е ясно, че с MIUI винаги има какво ново да се научи.
Все пак ъпдейтите на OS са ежеседмични, а не винаги може да се проследи всичко ново.
Ще започна с някои кратки и вероятно известни неща, но се надявам в някакъв момент и аз да бъда изненадан с нещо интересно.

Само да отбележа, че заради вида на ром-а може някои неща да липсват в останалите ромове.
В Девелопърските версии е по-вероятно да има нещо, което го няма в Стабилните.
В къстъм версиите (xiaomi.eu, miui pro и т.н) може да има неща, които липсват в стоковите ромове...
Затова при постване на функционалност моля да указвате нейния източник и най-добре да се придържаме към стоковите ромове, за да не подведем хората с това да пожелаят нещо, което няма как да имат на заключен буутлоудър Smile

До тук с въведението.

Аз съм с China Dev ROM, все още върху андроид 8.1
Започвам с бърз преглед на нещата, които биха били интересни на останалите.

1. Старо, но все пак доста полезно - Дълъг скрийншот:
След извършването на процедура по заснемане на екрана (екранна снимка, скрийншот), чрез един от 4те метода (плъзгане на трите пръста едновременно надолу по екрана, избиране на опцията Екранна снимка при смъкната лента на статусбара, с комбинацията бутони Меню+VolDown, чрез предварително зададен пряк път в Quickball)...
Ta след като направите тази екранна снимка в горния десен ъгъл се появява малък правоъгълник със заснетото.
Натискате върху него и в долния ляв ъгъл ще имате квадратче, под което ще пише Scroll или съответния превод на езика, на който ползвате телефона си.
При натискането му ще започне заснемане до дъното на екрана, на който сте в момента.
Забележка: Не се поддържа Google chrome и вероятно с някои приложения може да работи бъгаво тази функция, но със стоковия браузър и стоковите приложения няма такива проблеми.
Както и в настройките на телефона.
Правите колкото си искате дълъг скрийншот, натискате DONE като прецените, че имате заснето това, от което имате нужда, като след това можете да го редактирате.
При избор на edit-crop (изрязване) отстрани виждате на заден план реалният изглед и може лесно да съобразите коя част да си оставите.
За съжаление няма как да има нагледен материал с всичко горе изброено. Тествайте най-добре.  В най-лошия случай ще имате няколко ненужни екранни снимки повече, които можете да изтриете.



2. При смъкване на щората на статусбара всяка от опциите води до някъде при дълго задържане, като при блутуут и wifi има и опции за бързо меню, така че внимавайте точно къде натискате и задържате.
- При задържане на тихия режим ви се отваря опция за смяна между стандартен, тих и режим "не ме безпокойте" като има и възможност да си зададете предварително в колко часа кой режим да се включва автоматично, чрез добавяне на допълнителни профили (Schedule turn on time - add - и добавяте име, в кои дни от седмицата да работи, час на стартиране, час на връщане в предишния режим и в кой режим да минете)
- при задържане на фенерчето нищо не се отваря
- при задържане на иконата за запис на екрана се отваря информация за приложението за запис на екрана
- при задържане иконата за GPS ви се дава възможност да изберете в какъв режим да работи услугата. Или го спирате изцяло, или го държите на Battery saving. (когато не го ползвате, разбира се)
- при задържане на иконата за пестене на батерията излиза меню с пояснение точно какво прави този режим, както и опции за автоматичното му пускане, кога и дали да спре и т.н


3. Запис на разговори:
Дори без да сте отворили приложението Recorder и да сте настроили качество на записа и тип запис би трябвало да може при иницииране или получаване на обаждане да натиснете бутона record (долу в дясно) и да си запишете разговора. Поддържа се и при андроид 9. И всъщност не знам дали има други устройства, които да го могат (Моля да бъда поправен ако някъде другаде тази вградена и удобна функция работи толкова лесно колкото в MIUI).
Разбира се, в България е незаконно да записвате разговори, без да уведомите отсрещната страна, имайте го предвид в случай че го използвате като представяне на доказателство или се посъветвайте с адвокат, за да сте наясно с правата си и правата на останалите участници в разговора.

4. Запис на екрана.
За съжаление на Български звучи странно, но в момента не се сещам за по-добър превод.
В оригинал си е screen recorder и представлява както отделно приложение, така и функция при смъкната лента на статусбара.
Разликата е, че през приложението трябва да се отвори самото то и да се стартира записа, а през свалената щора просто натискате на прекия път и записът започва (с настройките по подразбиране или настройките, които вие сте му направили:
Резолюция, качество на картината, ориентация на дисплея, източници на звук,  фиксиран или динамичен брой кадри в секунда, дали при заключване на екрана да спира записа, да показва ли къде натискате по екрана, да показва ли като натискате хардуерен бутон кой е той (menu, back), и дали след записа да влиза ви отваря програмата.
Удобно е. Това е един от най-лесните начини да обясниш нещо на някой било проблем, било как да направи някоя настройка и т.н.

5. В най-новата версия на калкулатора имаме поддръжка да бъде смален като widget на главния екран (иконката е две диагонални стрелки сочещи горе ляво и долу дясно), като след това има опция за регулиране на прозрачността и големината на смалената ЕлКа Smile
Остава на преден план върху който и прозорец да отворите
                   
Oще информация, снимки, видео: https://c.mi.com/thread-2220155-1-0.html

6. Разкриване на Developer Options
рядко се налага и го има на всеки андроид телефон, но все пак при MIUI 10 трябва да влезете в настройките - Мy device - All specs - и да тапнете (натиснете за кратко) 7 пъти върху реда MIUI Version. Ще ви изпише, че вече сте разработчик и ще може да достъпите менюто от Settings - Additional settings - developer options

7. Не виждате опцията да изберете пакет за инсталиране в менюто на Updater приложението:
Натискате 10 пъти върху логото на MIUI 10
(интересно на MIUI 100 колко пъти ще трябва да се натиска...)

8. При избор на нов тапет обикновено имате предварителен изглед с часовника и бутон Apply.
като тапнете (натиснете за кратко) екранави се появяват иконите от реалния начален екран заедно с widget-ите които ползвате (за по-добра ориентация как ще стои)
като освен това в горен десен ъгъл се появява и възможност да изберете дали да е статична картинката (ако е по-широка от екрана) или да се плъзга при смяна на екраните (scrolling wallpaper)

9. Да речем, че сте си добавили пакетът с данни като информация в Set data plan и вече при всяко смъкване на щората си виждате днешно потребление + оставащи мегабайти до изчерпване на плана. Но получавате подарък 750 мегабайта, които не можете да проследите.
Смъкваме щората на статусбара (така и не мога да измисля подходящо име, така че моля да ме извините), натискате върху информацията под преките пътища (today 20MB Remaining 750MB примерно). След това горе в дясно бутонът с настройките - Data plan - Custom data plan - TOP-UP PACKAGE (раздел) с единствена опция Package size. Taм въвеждате ново постъпилите мегабайти и общата сума ще се увеличи до зануляване на съответната дата. Можете да изберете за кои приложения да не ви следи трафика, ако имате безплатен неограничен към viber, facebook и т.н например.
Изключително удобни настройки за хора пестящи данните си или държащи да ги проследят с точност.

10. Няколко полезни кода (вероятно сте запознати и от други теми, но все пак):

- информация за мрежите (много внимателно със Set preferred network type - препоръчвам само да се гледат настройките, но не и да променяте ако не знаете какво правите)
*#*#4636#*#*   - това е кодът. Работи и на други андроид телефони

- Тестово, инженерно меню набира се отново със *#*#цифри#*#* но по-лесно се помни, защото цифрите отговарят на буквите MIUI от телефонната клавиатура. Така получаваме:
*#*#6484#*#*  (има алтернативен код, както и опция от настройките с определен брой тапвания да се достъпи това меню, но тук все пак говорим за кодовете, които аз знам наизуст)

- Активиране скритото меню за контрол на VoLTE: Aналогично с горния код и тук цифрите отговарят на буквите, така че набираме *#*#VOLTE#*#* което в цифрово отношение изглежда така:
*#*#86583#*#*

-Aктивиране скритото меню за контрол на VoWiFi: пак така цифрите отговарят на буквите: *#*#869434#*#*

11. Tъмен фон в приложението Clock
Отваряте приложението, натискате трите точки горе в дясно - Settings -  Background color - Black
Бонус съвет: Може да видите дали в долната част на настройките има personalized content recommendations и да махнете отметката

Мисля, че 11 са достатъчни на този етап.
Вероятно са много повече.
Надявам се темата да е интересна и полезна.
Споделяйте и своите открития или това, което смятате Вие за полезно
[-] 22 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • andreti013, armsel, Be6i4, bobibmv, dp4u4umi6ev, esil2, Friz, hsgrgs, JollyRoger, karas, krassiy, milstan, nenovskip, petar37, pocko, redsys, ronnie72, scorceni, skysoft, sokkoban, truewarrior22, velqn
Цитирай
Аксесоари
#2

Oще 13 трика: https://c.mi.com/thread-1615511-1-0.html

Съдържание:
1. Split Screen - Разделяне на екрана или 2 работещи едновременно приложения на един екран
2. Quickly Switch Between Apps - бързо превключване между последните 2 приложения
3. Create Collages - създаване на колажи
4. Add Images To Photos Tab in Gallery - добавяне на снимки от външен албум в галерията
5. Erase Background - редакция на снимки, изтриване на обекти (буквален превод - изтриване на заден фон(вероятно заден план))
6. Access Shortcuts On Lock Screen - достъп до преки пътища при заключен екран
7. Move and delete multiple apps - едновременно преместване/изтриване на множество приложения
8. Set default home screen - избор/смяна на главен екран по подразбиране
9. Enable silent Mode - метод за минаване в Тих режим
10. Share Files using Mi Drop - споделяне на файлове с Ми Drop
11. Access app info from receent apps - Достъп до информация за приложението през таск мениджъра
12. Show Ram Status in recent apps - показване на свободна оперативна памет в таск мениджъра
13. Group unimportant Notifications - групиране на неважните известия
[-] 16 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • andreti013, Be6i4, BlackBone, bobibmv, esil2, JollyRoger, karas, krassiy, milenvn, milstan, nenovskip, pocko, redsys, ronnie72, scorceni, sokkoban
Цитирай
#3

Браво доста неща си изброил които е добре да се знаят
Цитирай
#4

Тъмния фон на часовника не го знаех. Много е полезно да има за всяка версия на MIUI такава тема.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#5

Изключително добра и полезна тема!

Колегата @suffer вече е споменал, че функцията за запис на разговори продължава да работи и в Андроид 9 и базираният върху него MIUI. Реално не знам друга марка смартфони, където тази толкова важна опция да работи без нужда от руут, външна програма и да записва безпроблемно и с кристално качество и двете страни!

Друга изключително ценна опция е тази за клониране на приложения! Налична е от години в MIUI и позволява независима работа на втора версия от всяко едно приложение- втори фейсбук, втори вайбър с друг номер, който работи и без втората сим карта да е в телефона, второ olx за пускане на обяви и т.н.  Възможните приложения са безброй!

И третото нещо, което ще отбележа е Второто пространство. Опция с която все едно имате втори телефон. Начален екран, приложения, настройки, тапети и мелодии ако щете- всичко това може да бъде напълно различно от "Телефон 1". Може да се разглежда и като Личен/ Служебен телефон в едно устройство.
Клонираните приложения може да се местят във второто пространство и оттам те не ви безпокоят, докато не влезете. Например получавате съобщения на клонираният вайбър във второто пространство- нищо не индикира за това  Smile  Скритите снимки и файлове също могат да се местят във второто пространство, където отново може да се направят скрити! Влизането във Второто пространство става само със парола или пръстов отпечатък!


[-] 1 потребител изказва благодарност на milenvn за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#6

Аз така и неразбрах как точно става местенето на скритите снимки например те са ми в карта памет и като създам второ пространство файловия мениджър ги показва и там.
Цитирай
#7

Картата вероятно е общодостъпна. Трябва да си ползваш вградената памет
Цитирай
#8

Записът на разговор може да бъде включен автоматично и така да записвате всеки разговор.
За целта се отива (има и други пътища до там) в Settings - System app settings - Call settings - Call recording
Taм имате възможност за следното:
1. да има или да няма нотификация при запис
2. да се записват или не автоматично всичките разговори
3. дали това да се случва за всичките номера или само за определени от вас

-----------------------------------------------------

Другото, което се сещам е доста старо и вече не работи по същия начин като преди (било заради Notch Модата или затова, че MIUI доста се измени в последните години), но все пак е добре да се знае. Става въпрос за Промяна името на оператора с текст или картинка по избор.
Ограничени сте до това, което поддържа клавиатурата ви и текущия ви шрифт.

В наши дни името на оператора/операторите (ако ползвате 2 сим карти) може да се вижда само при заключен екран. Когато е позволено в горния ляв ъгъл виждате нещо от рода "Оператор 1 | Оператор 2"
Настройките:
Settings - Notifications & Status bar - Show Carrier when device is locked - поставяте отметката (плъзгача)
И на реда отдолу започвате да творите за Sim1 и Sim2.
За пример ще сложа две емоджита и имената на картите от червения оператор ще се превърнат в биричка и кафенце.
Имайте предвид, че е добре като сте в роуминг да виждате към какво сте свързани, за да не ви обелят с някоя космическа сума за балкански роуминг, ако минавате покрай сърбия, например и европейският ви оператор загуби обхват.
         

За връщане на имената от оператора просто изтрийте каквото сте написали по редовете

По едно време имаше индийски шрифт, който се инсталира ръчно и поддържаше икони на операторите, но това вече е по-дълбока заигравка и не на всеки би му се занимавало
eто на индийски, може и да добиете представа: https://c.mi.com/thread-1502356-1-1.html
Доколкото помня след инсталацията на шрифта, той трябваше да бъде приложен като такъв по подразбиране и после да бъде добавен и индийски в клавиатурата, за да излязат логата.


-------------------------
Третото, което се сещам също е доста стара функция, но все пак може да е интересна или забавна за някои от вас.
При набиране на номер обикновено се чуват тоновете от тоналното избиране.
Това може да се смени със звуците на Пиано, като по-музикалните от вас могат да си докарат и някоя мелодийка в До Мажор. Поддържа тоновете от До на първа октава до Сол на втора.
Активация:
Settings - System app settings - Call settings - Advanced settings - Dial pad touch tones - Включвате опцията
и на долния ред избирате Piano Keys
------------------------------------------------------------------
В същото меню можете да махнете досадната трета икона за бърз отговор чрез СМС при входящо позвъняване:
Settings - System app settings - Call settings - Advanced settings - Quick responses - Изключвате най-горната опция и вече ще си имате само Зелена и Червена слушалка
[-] 9 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • andreti013, armsel, esil2, Friz, Johnny Bravo, JollyRoger, milss, Monipeev, ronnie72
Цитирай
#9

Експериментални настройки в камера приложението:

https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=97924
Цитирай
#10

Здравейте ,

Искам да попитам има ли по бърз начин за набиране с miui 10 dialer . За да набера които и да е номер след като кликна на него ме праща в записа на контакта или профила (незнам точно как се нарича) и от там кликам на телефония номер и чак тогава набира. Има ли начин още от името да се набира и не трябва да се влиза чак в записа.
Цитирай
#11

За съжаление няма.
Можеш да си изкараш преки пътища за контактите на екрана или да ползваш друг dialer
Цитирай
#12

Има ли приложение което позволява както е при Huawei например с пръстовия отпечатък да вдигаш зелената слушалка в случая става въпрос за Redmi note 7
Цитирай
#13

(2019-10-11, 20:29:32)ov3r написа:  Здравейте ,

Искам да попитам има ли по бърз начин за набиране с miui 10 dialer .  За да набера които и да е номер след като кликна на него ме  праща в записа на контакта или профила (незнам точно как се нарича) и  от там кликам на телефония номер и чак тогава набира. Има ли начин още от името да се набира и не трябва да се влиза чак в записа.
След като влезеш в дайлъра, задръж някой от бутоните от 2 до 9.
Трябва да ти излезе това
Избираш си номер и готово.Набирането става по същият начин-със задържане на съответното число.

GP8P
[-] 2 потребители изказват благодарност на tuutii13 за това мнение:
  • Compare, milenvn
Цитирай
#14

Удобен начин за показване на текущо sms съобщение:

Отваряте приложението (говорим само за MIUI Messaging)
и натискате  два пъти на празно място в самото съобщение.
Резултатът е - по-големи букви за по-добра четимост на цял екран
(използваемо е някъде където трябва да се покаже само това съобщение. Например при получаване на пратка, ако не искате да диктувате номера. Тапвате два пъти на съобщнието и давате телефона на служителя да си преписва Smile


Прикачени файлове Миниатюри
       
[-] 7 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • Be6i4, krassiy, logmax, mormybet, redsys, ronnie72, tsvetanm
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)