Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Нужда от помощ - kais.cadastre.bg/bg/Map
#1

Трябва ми помощ (ако някой знае разбира се) как да направя КМЛ файл с координати от kais.cadastre.bg/bg/Map

Прикачвам и снимка за случаен парцел, въвеждам градуси/минути но не излиза в Google Maps камоли да мога да го направя на карта..

Някакви идеи къде бъркам?


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
Аксесоари
#2

До колкото знам Кадастъра и Google Maps използват различни координатни системи, и по тази причина не ти се получава директно пренасяне. Със сигурност има начин за конвертиране, но би могъл да ти помогне някой, който се занимава с това. Аз косвено съм се сблъсквала със същото, и имам обща представа за разликите Smile

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#3

Пробвай дали с тази програма няма да можеш да конвертираш координатите на точките. Виж най-долу на картата на КАИС кои са координатните системи. Вероятно ще трябва да конвертираш от WGS UTM 35N във WGS84 (квадратни в географски координати).
http://www.cadastre.bg/news/programen-pr...koordinati

Има още една - UlTra, но не знам дали може да се изтегли от някъде. С нея може да конвертираш UTM в географски.

Sony Z5 Compact.
Цитирай
#4

BGSTrans - работи, да. Използвам съм я за трасиране на недвижими имоти в "китайска" навигация.
Използвахме това ръководство: http://blog.garmin.bg/%D1%82%D1%80%D0%B0...81-garmin/
Цитирай
#5

Самият сайт може да избера:

wgs utm 35n или ККС 2005


В самата програма BGSTRANS каква координатна система трябва да избера за изходни данни?


Благодаря на всички включили се!

Изборът е:

Координатна система 1930
Координатна система 1950
Координатна система 1970
Координатна система ETRS89, епоха 1989.0
Софийска система
Координатна система БГС2005
Цитирай
#6

Цитат:Обикновено скицата се дава само на хартиен носител и общинската служба е длъжна да отпечата на нея координатите на граничните точки на имота. Въпреки, че скоро беше приета координатна система (к-с) 2005, вероятно още дълги години ще се използва к-с 1970 г.

Ако имате данните в цифров вид можете да ги ползвате наготово или да преобразувате файла до необходимия формат.

Т.е може да използваш - Координатна система 1970

Въобще, виж инструкциите от линка, който ти изпратих по-горе (блог статия от сайта на Garmin.bg) - макар и писана през 2012г. свърши отлична работа миналото лято. Wink
Ето, отново ти я давам --- тук ---
-----
hint:
Цитат:Преди да потеглите за трасирането, можете да направите още нещо, което ще Ви улесни – вижте имота наложен върху сателитната снимка на Google Earth. От BaseCamp чрез командата View > Google Earth посочете *.gpx файла с имотите и те автоматично ще изчертаят върху сателитната снимка, отваряйки Google Earth.


Още един титориъл (начин) "ZEmap" - agrofind.wordpress.com

Цитирай
#7

Пробвах точно от сайта да гледам и настройките бяха едно към едно (освен зоната К3,5,7,9) и когато се опитам да конвертирам единична точка за изходни резултатите ми дава грешка...
Цитирай
#8

(2019-07-02, 20:34:36)simeonivanov22 написа:  Пробвах точно от сайта да гледам и настройките бяха едно към едно (освен зоната К3,5,7,9) и когато се опитам да конвертирам единична точка за изходни резултатите ми дава грешка...

Пробвай с - БГС2005 (виж ТОВА и ТОВА) - Инструкция за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски материали и данни в „Българска геодезическа система 2005"

------------
edit: WGS84 UTM (всички зони) - МОДУЛ COGO
Цитирай
#9

Изтрито
Цитирай
#10

Може и GISExplorer да използваш - gisexplorer.eu
С негова помощ, имаш директно достъп до инструмент за създаване и поддържане на географски бази от данни, проектиране, геодезически услуги, анализи, създаване на географски карти и други.
Свободен е за използване.
----------

edit: коя версия използваш на BGSTrans? Трябва да е 4.2 - би трябвало без проблеми - БГС2005 да ги вкараш в нормални GPS карти/координати.
Цитирай
#11

Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?
Цитирай
#12

(2019-07-02, 20:58:37)simeonivanov22 написа:  Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?
Цитат:След влизането на нашата страна в Европейския съюз тенденцията е да се използва БГС2005, която представлява приетата в ЕС ETRS-89. Тази координатна система все още е в процес на узаконяване.

Поради многообразието на координатни системи, за практически цели често се налага трансформиране на координати от една система в друга. Това е сложен математически проблем и за решаването му се използват специализирани софтуерни продукти, които е възможно да работят с различна точност. Такъв продукт е и CadIS, където тази функционалност се изпълнява от модула CoGo.

link - http://cadis.bg/2012/01/23/%D0%BA%D0%BE%...%BC%D0%B8/
--------------
Може да работиш и с това - http://truenorth.bg/bg-trasformirane%20n...inati.html (мисля, че мога да ти изровя от архива Ultra.exe, ако ти върши работа този метод)
--------------

Ето още за конвертирането - https://www.offroad-bulgaria.com/showthr...553&page=7

Цитат от темата в offroad:
А ако посочените от теб координати са в габровско (не вярвам да е другаде), то те са в КС 1970-К3 и за да ги трансформираш трява именно това да зададеш на "входдни праметри". На "на изходни параметри" трябва да зададеш КС БГС2005 примерно, а мерните единици по твой избор.

Ако те устройват в метри ехо ти ориентировъчни - Е - 360586.93, N - 4753048.09 (UTM 35). Тези спокойно се отварят в Гугъл и в ръчен GPS.
ПС: И едно уточноение метрите не са НЕнормални координати.
-------------

Edit - http://geodesy-bg.net/phpBB3/ - ако не се справяш, питай тук.
Цитирай
#13

(2019-07-02, 20:58:37)simeonivanov22 написа:  Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?

Google Maps работи с географска ширина и дължина, като:
  • градуси, минути и секунди (DMS): 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E
  • Градуси и десетични минути (DMM): 41 24.2028, 2 10.4418.
  • Десетични градуси (DD): 41.40338, 2.17403
Ето например това: 42°42'32.0"N 23°19'01.6"E можеш да го копи-пейстнеш в полето за търсене и ще ти го намери:

[Изображение: 27083555.png]

Аз по-често търся по десетични градуси: 42.708889, 23.317111

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#14

(2019-07-02, 22:41:12)divna написа:  Google Maps работи с географска ширина и дължина, като:
  • градуси, минути и секунди (DMS): 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E
  • Градуси и десетични минути (DMM): 41 24.2028, 2 10.4418.
  • Десетични градуси (DD): 41.40338, 2.17403
Ето например това: 42°42'32.0"N 23°19'01.6"E можеш да го копи-пейстнеш в полето за търсене и ще ти го намери:

Аз по-често търся по десетични градуси: 42.708889, 23.317111

Това не отговаря на въпроса му. Това са мерните единици (формат за позиция), които WGS 84 използва. Т.е. WGS 84 е координатната система, която се използва от Гугъл, Бинг, ОпънМапс и т.н. Най-общо казано - GPS (The World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and satellite navigation including GPS.)
Нещо, като псевдонауката астрология, която използва Астрономията (разбираш ме...)
 
Казах му го по-горе, плюс 4 линка с форум теми, където е разискван същия въпрос.
Аз правих за служебни цели изцяло нов изключително семпъл вариант на GPS навигация, която използваше GoogleMaps за основа, но ръчно се вкарваха допълнително обекти, които се трасираха заедно с offline карта на Google Maps API... И затова ми се е налагало да конвертирам от единия стандарт в другия (Гугълски). 
b0bb0 правилно го упъти, аз му дадох титориъл и линкове, по които изградих цяло приложение...
Направо да казва за к`во му е и да му го събера.
-----

Литература:
Web Mercator projection
Coordinate system and projection for georeferencing Google Maps
Българска геодезическа система 2005 – история и бъдеще
Using Google Maps Coordinate System in QGIS?
Global Positioning System
World Geodetic System - 1984 (WGS-84) - (PDF)
How does Google maps coordinate system works?
Universal Transverse Mercator (UTM)
Online coordinate converter and map tools
Convert coordinates from Universal Transverse Mercator (UTM) to Geographic (latitude, longitude)
Инструкция за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски материали и данни в БГС 2005
Цитирай
#15

Успях да си ги оправя данните с BGSTRANS

Сега търся програма, която да направи KML файл като и задам примерно 4,5 координати и ми изчертае линия между тях.

Някакви идеи?
Цитирай
#16

Никой ли не се сеща за такова чудо?
Цитирай
#17

По добре късно отколкото никога Wink 
http://content.satimagingcorp.com.s3.ama...ctions.pdf

Примерен KML в който просто може да се заменят координатите и допълнителната информация Wink
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)