До колкото знам Кадастъра и Google Maps използват различни координатни системи, и по тази причина не ти се получава директно пренасяне. Със сигурност има начин за конвертиране, но би могъл да ти помогне някой, който се занимава с това. Аз косвено съм се сблъсквала със същото, и имам обща представа за разликите
Над силата е само умението да я владеем!
(Последна редакция: 2019-07-02, 17:48:42 от divna.)
Пробвай дали с тази програма няма да можеш да конвертираш координатите на точките. Виж най-долу на картата на КАИС кои са координатните системи. Вероятно ще трябва да конвертираш от WGS UTM 35N във WGS84 (квадратни в географски координати). http://www.cadastre.bg/news/programen-pr...koordinati
Има още една - UlTra, но не знам дали може да се изтегли от някъде. С нея може да конвертираш UTM в географски.
Sony Z5 Compact.
(Последна редакция: 2019-07-02, 19:25:23 от b0bb0.)
В самата програма BGSTRANS каква координатна система трябва да избера за изходни данни?
Благодаря на всички включили се!
Изборът е:
Координатна система 1930
Координатна система 1950
Координатна система 1970
Координатна система ETRS89, епоха 1989.0
Софийска система
Координатна система БГС2005
(Последна редакция: 2019-07-02, 20:19:36 от simeonivanov22.)
Цитат:Обикновено скицата се дава само на хартиен носител и общинската служба е длъжна да отпечата на нея координатите на граничните точки на имота. Въпреки, че скоро беше приета координатна система (к-с) 2005, вероятно още дълги години ще се използва к-с 1970 г.
Ако имате данните в цифров вид можете да ги ползвате наготово или да преобразувате файла до необходимия формат.
Т.е може да използваш - Координатна система 1970
Въобще, виж инструкциите от линка, който ти изпратих по-горе (блог статия от сайта на Garmin.bg) - макар и писана през 2012г. свърши отлична работа миналото лято.
Ето, отново ти я давам --- тук ---
-----
hint:
Цитат:Преди да потеглите за трасирането, можете да направите още нещо, което ще Ви улесни – вижте имота наложен върху сателитната снимка на Google Earth. От BaseCamp чрез командата View > Google Earth посочете *.gpx файла с имотите и те автоматично ще изчертаят върху сателитната снимка, отваряйки Google Earth.
Пробвах точно от сайта да гледам и настройките бяха едно към едно (освен зоната К3,5,7,9) и когато се опитам да конвертирам единична точка за изходни резултатите ми дава грешка...
(2019-07-02, 20:34:36)simeonivanov22 написа: Пробвах точно от сайта да гледам и настройките бяха едно към едно (освен зоната К3,5,7,9) и когато се опитам да конвертирам единична точка за изходни резултатите ми дава грешка...
Пробвай с - БГС2005 (виж ТОВА и ТОВА) - Инструкция за преобразуване на съществуващите геодезически и картографски материали и данни в „Българска геодезическа система 2005"
Може и GISExplorer да използваш - gisexplorer.eu
С негова помощ, имаш директно достъп до инструмент за създаване и поддържане на географски бази от данни, проектиране, геодезически услуги, анализи, създаване на географски карти и други.
Свободен е за използване.
----------
edit: коя версия използваш на BGSTrans? Трябва да е 4.2 - би трябвало без проблеми - БГС2005 да ги вкараш в нормални GPS карти/координати.
(Последна редакция: 2019-07-02, 21:00:42 от cinizam.)
Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?
(2019-07-02, 20:58:37)simeonivanov22 написа: Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?
Цитат:След влизането на нашата страна в Европейския съюз тенденцията е да се използва БГС2005, която представлява приетата в ЕС ETRS-89. Тази координатна система все още е в процес на узаконяване.
Поради многообразието на координатни системи, за практически цели често се налага трансформиране на координати от една система в друга. Това е сложен математически проблем и за решаването му се използват специализирани софтуерни продукти, които е възможно да работят с различна точност. Такъв продукт е и CadIS, където тази функционалност се изпълнява от модула CoGo.
Цитат от темата в offroad: А ако посочените от теб координати са в габровско (не вярвам да е другаде), то те са в КС 1970-К3 и за да ги трансформираш трява именно това да зададеш на "входдни праметри". На "на изходни параметри" трябва да зададеш КС БГС2005 примерно, а мерните единици по твой избор.
Ако те устройват в метри ехо ти ориентировъчни - Е - 360586.93, N - 4753048.09 (UTM 35). Тези спокойно се отварят в Гугъл и в ръчен GPS. ПС: И едно уточноение метрите не са НЕнормални координати. -------------
(2019-07-02, 20:58:37)simeonivanov22 написа: Въпроса е гугъл мапс в каква координатна система изисква да са координатите? В каквато и да ги конвертирам от БГС2005 към "дадена" не ми излиза нищо в maps-a?
Google Maps работи с географска ширина и дължина, като:
градуси, минути и секунди (DMS): 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E
Градуси и десетични минути (DMM): 41 24.2028, 2 10.4418.
Десетични градуси (DD): 41.40338, 2.17403
Ето например това: 42°42'32.0"N 23°19'01.6"E можеш да го копи-пейстнеш в полето за търсене и ще ти го намери:
Аз по-често търся по десетични градуси: 42.708889, 23.317111
Над силата е само умението да я владеем!
(Последна редакция: 2019-07-02, 22:42:39 от divna.)
(2019-07-02, 22:41:12)divna написа: Google Maps работи с географска ширина и дължина, като:
градуси, минути и секунди (DMS): 41°24'12.2"N 2°10'26.5"E
Градуси и десетични минути (DMM): 41 24.2028, 2 10.4418.
Десетични градуси (DD): 41.40338, 2.17403
Ето например това: 42°42'32.0"N 23°19'01.6"E можеш да го копи-пейстнеш в полето за търсене и ще ти го намери:
Аз по-често търся по десетични градуси: 42.708889, 23.317111
Това не отговаря на въпроса му. Това са мерните единици (формат за позиция), които WGS 84 използва. Т.е. WGS 84 е координатната система, която се използва от Гугъл, Бинг, ОпънМапс и т.н. Най-общо казано - GPS (The World Geodetic System (WGS) is a standard for use in cartography, geodesy, and satellite navigation including GPS.)
Нещо, като псевдонауката астрология, която използва Астрономията (разбираш ме...)
Казах му го по-горе, плюс 4 линка с форум теми, където е разискван същия въпрос.
Аз правих за служебни цели изцяло нов изключително семпъл вариант на GPS навигация, която използваше GoogleMaps за основа, но ръчно се вкарваха допълнително обекти, които се трасираха заедно с offline карта на Google Maps API... И затова ми се е налагало да конвертирам от единия стандарт в другия (Гугълски). b0bb0 правилно го упъти, аз му дадох титориъл и линкове, по които изградих цяло приложение...
Направо да казва за к`во му е и да му го събера.
-----