Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Обработка на снимки - какво, как, защо
#1

Здравейте, приятели! Заснемането и обработката на качествени снимки е една безкрайна тема, включваща безброй елементи и техники, на които сам трудно ще ви науча. Не знам дали във форума има подобна публикация, но от известно време се каня да направя тема, в която да споделя опита си за обработка на снимки - независимо дали са направени с телефон или фотоапарат. А и честно казано, понякога се дразня като видя хубави кадри, качени тук или в социалните мрежи, които не са обработени изобщо или са загрозени повече вследствие непознаването на този тип софтуер.
Базисната обработка отнема не повече от 5 минути, а разликата в дадената фотография (в повечето случаи) е огромна!

За целта има десетки подходящи програми, но предпочитаната от мен е Lightroom - както на компютъра, така и на телефона. Snapseed и останалите работят на същия принцип, така че нещата, които ще напиша по-долу, са приложими и за тях.

Обработката, която ще споделя, е на основни точки, но постига невероятен ефект, ако се изпълнява точно. Лесна е за използване и се отнася до по-реалистичните фотографии, но може да бъде приложена и от тези от вас, които харесват снимките си "по-арт". Това е моят начин, така че съм готов да приема критиките ви.  Angel

Ще започна с няколко стъпки, които предхождат същинската обработка на дадената снимка:
- Lens correction - премахва изкривяванията (Distortion), базирайки се на обектива, който сте използвали. В някои случаи, ако снимката е направена с телефон, ще трябва ръчно да намерите и изберете марката и модела. Иначе това става автоматично.
- Изравняване на хоризотна - това наглед нищожно действие може да промени качеството и перспективата на снимката. Става от секцията Crop & straighten - Angle. Все пак никой не харесва криви снимки, нали?
- Правило на третините (Rule of thirds) - изрязвате снимката така, че фокусът да е разположен на местата на кръстосване на линиите, разделящи хоризонтала и вертикала на 3 - Линк за по-подробно разяснение

10-те стъпки в реда, в който предпочитам да ги изпълнявам:
1. Highlights - обикновено ги намалям силно (до -100), за да премахна свръхярките участъци от снимката.
2. Shadows - увеличаването им разкрива детайли от снимката, които преди това са били затъмнени/скрити. Много полезно, но бих препоръчал да се избягва покачването им над 80.
3. Exposure - с двойно кликане върху нея можете да помолите устройството ви да калибрира яркостта на снимката, ако се двоумите колко трябва да е. Не винаги обаче това е точно, затова е най-добре сами да си поиграете със слайдера и да прецените колко би било най-подходящо.
4. Clarity - прави снимката по-малко или повече ясна. Високите му стойности помагат да се постигне HDR-ефекта изкуствено, което в много случаи прави снимката по-нереална и неестетически приемлива. Имайте предвид, че Яснотата е в пряка връзка с контраста.
5. Contrast - подобно на яркостта, всеки сам определя колко би бил най-добрият контраст за дадена фотография, но и тук съветът ми е да не се прекалява с него.
6. Vibrance & Saturation - увеличават/намалят наситеността и гамата на цветовете. Чрез повишаване стойностите на първото ще постигнете по-голямо разнообразие в нюансите на всички цветове, докато второто ще увеличи техния интензитет (наситеност). Обикновено не ги качвам повече от 20.
7. Sharpness - остротата на детайлите в снимката. Трябва да внимавате с него, когато снимката има повече дигитален шум (по-високо ISO), тъй като остротата увеличава и него.
8. Noise reduction - редуцира дигиталния шум за сметка на съседни пиксели. Силното му увеличение може да направи снимката по-размазана, а детайлите в нея - по-малко видими.
9. Temperature & Tint - обикновено не ги променям много, тъй като това довежда до цветови промени, нереалнистични за дадената фотография. С тях може да се постигне по-арт ефекта.
10. Whites & Blacks - отговарят за белите и черните участъци в снимката и техния интензитет.

Бонус:
- Spot Removal - премахване на даден участък от снимката, копирайки съседен сходен такъв на негово място. Удобно е за махането на малки елементи.
- Graduated Filter - добавяне на низходящ филтър с определени характеристики в дадена равнина от снимката (например небето).
- Radial Filter - подобен на горния филтър, но за избрана от вас зона с неправилна форма.
- Vignetting - добавя черна или бяла рамка по ръбовете на снимката. Можете да контролирате големината и интензитета му.
- HSL (Hue, Saturation, Luminance) - тук можете да си поиграете и редактирате всеки цвят по отделно.

Съвети:
- Винаги снимайте в RAW - този формат снимки са по-големи по-размер, но и носят много повече информация, която после да редактирате.
- Избягвайте крайностите - не искате снимките ви да станат с неестевен HDR-ефект. Това е нещо, по което всички в началото се увличат.

Надявам се, че съм бил полезен. Ще се радвам да споделите и вашите съвети и мнения, а защо не и някои снимки, с които се гордеете.  Cool

Samsung S3 / Note 4 / Note 8
Huawei P30 Pro
Цитирай
Аксесоари
#2

Много полезна тема. Коя версия на Lightroom ползваш?
Цитирай
#3

Последната, но реално няма съществена разлика от предишните.

Samsung S3 / Note 4 / Note 8
Huawei P30 Pro
Цитирай
#4

Благодаря!

Galaxy S24 Ultra
Galaxy Watch6 Classic, 46 мм

Цитирай
#5

Супер темичка!
Само не видях засегнат белия баланс, никъде из текста. Според мен той е от критично значение най-вече за онези които не снимат в RAW формат, тъй като разполагат с по-малко информация в снимката за редактиране/обработка. Давам си сметка, че съм го подценявал известно време.
П.С. От скоро се запалих по фотографията. Instagram - "pixeldemic"
Ще се радвам да обменя опит с колеги които имат същото хоби.
Цитирай
#6

White balance го оставям на автоматична степен, рядко има нужда да го променям.

Samsung S3 / Note 4 / Note 8
Huawei P30 Pro
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)