Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Избор на лаптоп за домашна употреба
#26

Моето Dell-че (Vostro 1015) е на 9 години и 10 месеца - единствено му сменях HDD, защото на 5 - 6 години някъде започна да сдава багажа. Сменял съм едната платка на RAM-та, защото даваше грешки, а другата беше добре.
По него време беше 1100 лв., води се бизнес лаптоп (с вградена видео карта, която не става за игри), но поне 1080p подкарва без проблем.

Параметрите му са:
15.6” High Definition LED Anti-Glare Display 1366x768
Intel Core 2 Duo T5870 (2GHz, 2MB L2)
4096MB DDR2 SDRAM SO-DIMM (Up to 8GB)
500GB HDD Serial ATA
Intel Graphics Media Accelerator X4500MHD

Сменял съм му WLAN картата с по-актуална - неговата беше Broadcom-ска (едва поддържаше "n" draft стандарт), но му сложих Intel-ска N1030, която го съживи 300/300 Mbps.
Сложих му SSD - направо летеше в сравнение с преди, но след гаранцията от 3 години SSD-то умря тотално, след което пак му взех HDD и наскоро попаднах на една оферта, където имаше 512GB SSD за 127 лв. и сега отново е пушка, а стария HDD с кутийка като външен (пак ми върши работа).
На няколко пъти (горе долу през 2 - 3 години) го носих при един познат да му сменя термо лепенка и паста, но не защото не мога сам да го разглобя и направя това, а просто ще купя една тубичка, която ще си изсъхне от старост, докато ми се наложи да я ползвам, а термо лепенката предполагам, че с течение на времето може би си губи гъвкавостта.
За почти 10 години се е изплатил отдавна и когато му дойде времето направо ще го сменя с нов.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
Аксесоари
#27

Според мен i3 няма да го бива. Процесора и видеокартата са много важни. Замисли се за i7.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#28

За геймър например лаптопа е голям компромис! Преди години, майка ми купи топ лаптоп на моите деца. След 5 години ползване/ беше очукан и счупен тук-там/ продадох го на части. Ако автора вземе топ машина, след време ще я продаде за части

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#29

Опа, опа, накъде тръгнаха нещата. Никой не говори за геймърски лаптоп (което по принцип е пълна простотия), а за лаптоп за първокласник, на който и аз ще гледам филми от време на време. Продължава дилемата втора употреба за 600 лв макс (изискването за IPS екран ми разбива бюджета) или нов за 800-1000 лв (800 лв всъщност не е нов, а реновиран или както се казва там https://ardes.bg/product/lenovo-ideapad-...k-g-147524, пък новия за 1000 https://ardes.bg/product/asus-x541uv-dm9...ssd-141694. Пак да питам - заслужава ли си разликата в цената (в някои случай двойно) с нещо втора употреба (има много добри предложения в рамките на 300-400 лв, но изискването за IPS вдига цената към 600. В момента работя на i5-82.., 8 gb RAM, SSD и Вин 10 про и при моето ползване нямам забележки. Ако нещо такова намеря за около 600 лв (като бързина и производителност) няма да го мисля, но не знам какво да очаквам от i3 и i5 процесорите от по-старо поколение като бързина, така че тук малко е дилемата 9ако отида на i7 стар може би ще е по-добре, но и там скача бюджета).Уфф, не знам.

А иначе колко изкарва батерията и колко тежи машината няма значение, така или иначе ще се ползва по десктоп модел.
Цитирай
#30

Човек, много хубаво си се ориентирал.
За 350-400 лв си намираш втора ръка хубава машина, има и с IPS.
Никакъв смисъл няма от това да дадеш 1000 лв за машина,която ще се ползва от деца за филми и браузване.
И като характеристики не е нищо особено.
Същото ,че и малко повече, може да го получиш от втора ръка хубав и качествен лаптоп за далеч по-малко пари.
В момента гледам в olx един DELL с FULL HD IPS, 14 инча, Windows 10, i5 процесор, за 8gb се заплаща 20 лв над цената за машината от 350 лв.
Има и други обяви.
Цитирай
#31

Проблема с ОЛХ е, че няма никаква гаранция какво ще вземеш, докато при "магазините" за втора употреба има някаква гаранция, макар че и там не е ясно доколко е реална и може да се ползва при нужда.
Цитирай
#32

(2019-10-10, 14:51:37)rossenboy написа:  Опа, опа, накъде тръгнаха нещата. Никой не говори за геймърски лаптоп (което по принцип е пълна простотия), а за лаптоп за първокласник, на който и аз ще гледам филми от време на време. Продължава дилемата втора употреба за 600 лв макс (изискването за IPS екран ми разбива бюджета) или нов за 800-1000 лв (800 лв всъщност не е нов, а реновиран или както се казва там https://ardes.bg/product/lenovo-ideapad-...k-g-147524, пък новия за 1000 https://ardes.bg/product/asus-x541uv-dm9...ssd-141694. Пак да питам - заслужава ли си разликата в цената (в някои случай двойно) с нещо втора употреба (има много добри предложения в рамките на 300-400 лв, но изискването за IPS вдига цената към 600. В момента работя на i5-82.., 8 gb RAM, SSD и Вин 10 про и при моето ползване нямам забележки. Ако нещо такова намеря за около 600 лв (като бързина и производителност) няма да го мисля, но не знам какво да очаквам от i3 и i5 процесорите от по-старо поколение като бързина, така че тук малко е дилемата 9ако отида на i7 стар може би ще е по-добре, но и там скача бюджета).Уфф, не знам.

А иначе колко изкарва батерията и колко тежи машината няма значение, така или иначе ще се ползва по десктоп модел.

Щом държиш да има гаранция, пък и си харесал Thinkpad, в Subincho има Т450 (IPS) с отстъпка. Свържи се с тях и разпитай за други варианти. Купувал съм от тях и съм доволен. 

По-назад в темата беше зададен въпрос, но никой не го отрази. Задължително ли е лаптоп, щом ще се ползва по "десктоп модел"? Един SFF със Sandy Bridge процесор (напр. Optiplex) и 23-24 инча IPS монитор ще струват под 400 лева и ще имаш доста повече производителност и възможности за бъдеще обновяване от лаптопа.
Цитирай
#33

Леновото за 700 лв е за английския пазар и кара 5ч на батерия, вега 3 си слабее колкото интелската вградена, но мисля, че за тея пари става лаптопа. http://psref.lenovo.com/syspool/TempFile...110435.pdf
За второто леново не бих дал толкова пари в никакъв случай, имаме интел 10то поколение вече, ти ще взимаш с 6то за 1000лв.
https://www.emag.bg/laptop-hp-15-db1012n...D8WGW5BBM/
Този е чисто нов, райзън 5 с вега 8, която е п- силна от вградени и външни видеокарти за тея пари, и е с 40лв над бюджета.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#34

Отразих зададеният въпрос относно десктоп вариант - не го разглеждам като вариант, защото: 1. Няма място (не можеш да го ползваш на дивана);2. Когато пътуваме някъде, не можеш да вземеш десктопа да си гледаш филми напр.

Повлиян от идеята на колегата greensmoke7777, прегледах ОЛХ и пак стигнах до https://www.olx.bg/ad/lenovo-thinkpad-t4...7Jfk1.html, което май не е много по различно от предложението на колегата totto за събинчо (малко по-висока цена, по-слаб процесор (май) и липса на ОС, което да речем лесно се лекува.
И така, отново съм разтроен, защото https://www.olx.bg/ad/dell-latitude-e641...7REvY.html, това е много добре като цена, SSD и RAM се слага ако потрябва на по-късен етап, но цената подозрително ниска...
Цитирай
#35

Цената не е ниска-говорим за 10 годишен лаптоп.
От друга страна Thinkpad-а има всички предимства пред Dell-a:
Първо е по-нов, към 5 годишен или е напълно възможно да е работил два пъти по-малко, по-хубав IPS с по-висока резолюция, повече рам-8gb като може и още да му се сложи, по-бърз и нов процесор, i7 макар да е U с намалени възможности,има и SSD, батерията му нищо чудно да е нова, както и даже има гаранция, макар 3 месеца.
Цитирай
#36

И така за себе си май изясних концепцията: към момента съм се спрял на Lenovo ThinkPad T430-440 с i5 5300 или i7 4..., IPS, SSD (128 или 256) за 500 лв. Това от различни магазини за втора употреба с някаква гаранция( 6-12 месеца). Другият вариант е Dell Latitude 7 серия със същите параметри за същите пари. Но май клоня повече към Леновото...? Ако пък не търся IPS, бюджета става съвсем приличен-300-359лв, но от тези години TN матрицата ми се струва не добър избор.
EDIT: Дали имат черен петък тези ,,магазини" за втората употреба? Тогава би могло да излезе нещо интересно (не разчитам нещо ново да е интересно покрай черните петъци по отношение на цена).
Цитирай
#37

Последното решение: при еднаква цена кое е по-добре-Lenovo Т450s или Dell Latitude 7450, като всичко им е еднакво-i5-5300, 240 SSD, IPS,..., за около 500 лв., което може би е добре и като цена.
Цитирай
#38

Щом всичко им е еднакво аз бих избрал ThinkPad-a

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
Цитирай
#39

(2019-10-19, 09:27:25)rossenboy написа:  Последното решение: при еднаква цена кое е по-добре-Lenovo Т450s или Dell Latitude 7450, като всичко им е еднакво-i5-5300, 240 SSD, IPS,..., за около 500 лв., което може би е добре и като цена.
Ето ти сравнение
https://www.notebookcheck.net/Face-Off-L...282.0.html

Galaxy S2 - Google Nexus 7 - Galaxy S4 - Xiaomi MI3 - Xiaomi MI NOTE PRO -Le Eco Le MAX2 - Xiaomi MI PAD 2 - Galaxy S9 PLUS -
GALAXY NOTE 10 PLUS-Aura Glow,GALAXY Watch black
Цитирай
#40

Бих препоръчал нещо малко по-старо от Т450 и нещо малко по-старо от 7450. Хубави са машинките, но са с доста ниско качество на материали.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)