Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проектите BgMountains, www.kade.si и OruxMaps
#26

(2019-12-21, 13:20:22)Nikolay_Milev написа:  Понеже, разбирам че пишещия е по някакъв начин свързан с екипа на БгМаунтънс искам да обърна внимание, че отваряйки онлайн картата през Орукс-а символите са доста дребни и трябва да сложа зуум нивото на 125-150% за да се четат символите, на офлайн картата /гармин формата/ и на другите карти пък в такъв случай стават малко едри, като за пенсионери
.
Моля, въпроси не свързани конкретно с естеството на настоящата тема /офлайн картата/, да не се задават тук - няма да бъде отговаряно на тях и постовете ще бъдат докладвани.

Подобни въпроси задавайте в съответна тема в този раздел на Планинарския форум.. На тях ще отговарят хора от екипа на BgMountains и www.kade.si

Благодаря за проявеното разбиране!
Storstark

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
Аксесоари
#27

Хм, един въпрос. В началото на темата изрично е споменато, че товзи визуален мод е за по-мощни телефони, а има ли наблюдения как се отразява той на разхода на батерията?
По личен опит с Орукса от доста години батерия ми е стигала за цял ден писане на трак и преглеждане от време на време на маршрута. В панините мобилното покритие е доста по рехаво и телефоните вдигайки мощността изяждат батерията по-бързо и пак по личен опит е добре да се ползват по-леки версии на програмите, и да се изключват всякакви визуално приятни за окото но повишаващи разхода на батерията модове

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#28

(2019-12-22, 18:42:54)Han_Solo написа:  Хм, един въпрос. В началото на темата изрично е споменато, че товзи визуален мод е за по-мощни телефони, а има ли наблюдения как се отразява той на разхода на батерията?
По личен опит с Орукса от доста години батерия ми е стигала за цял ден писане на трак и преглеждане от време на време на маршрута. В панините мобилното покритие е доста по рехаво и телефоните вдигайки мощността изяждат батерията по-бързо и пак по личен опит е добре да се ползват по-леки версии на програмите, и да се изключват всякакви визуално приятни за окото но повишаващи разхода на батерията модове
.
Аз лично нямам целодневни наблюдения за разхода на батерията на телефона по простата причина, че ползвам Garmin 60 Csx GPS приемник в планината.
Орукса го ползвам за по 2-3 часа най-много в режим запис на тракове и проследяване на маршрут, когато гореупоменатото устройство не е в мен.
Също така Орукса го ползвам и за справка за някой маршрут, обща географска такава или за местоположението на обект, защото телефона ми е подръка. Т.е. това ми е спомагателен начин за ориентиране.
Общо взето разходът на батерия е както на BgMountains офлайн картата във вариант за ползване Garmin - с .img файла.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#29

Зададох въпроса, защото при по-активно натоварване на видеото би трябвало да има и повишен разход.
Аз лично имам няколко такива няколкодневни излизания, с телефон с по-маломощна батерия от този с който съм сега и при настройки на Орукса за позициониране на всеки две секунди ми е издържал 8-10 часа /от нощуване до нощуване/ ползване или с гарминската карта или с кеширана и записана за ползване в офлайн режим карта /обикновено комбинирам със сателитна, защото понякога изскачат пътища , които ги няма нанесени, обикновено прекарани от дървосекачи...
И без да омаловажавам направеното - доколко е необходимо то, особено за хора умеещи да "четат картата", аз лично предпочитам да гледам хоризонталите. Разбирам че за останалите тази визуализация улеснява разчитането на маршрута, но аз съм привърженик на максимално изчистената от украшателства карта - максимално функционална.
За допълнителните устройства - имайки предвид че по планините обикновено мъкна и радиостанция настроена на местните репитри не съм много склонен да нося още едно устройство ... е нося си компас / бусола

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#30

Отскоро съм приятно изненадан и от възможностите на Osmand, има интуитивни настройки, възможност за наслагване на 2 карти, в момента я тествам с векторна карта + топографска карта (руска) за подложка, а и ги има и пътеките.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#31

Османд има възможност да се ползват и сателитни карти по-полезно е от топографски от времето когато си карах задължителната двугодишна военна служба
Между другото и в Орукса могат да се гледат сателитните карти /неофициален мод/

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#32

Не са лоши топографските карти, не се е променил много релефа, а ако е по идеологически причини - има и американски, но не гарантирам тази прецизност. Относно сателитните карти - в Орукс могат да се ползват ОФИЦИАЛНО и офлайн, сваля се интересния район.

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#33

Не става дума за идеология, става дума че за тези години доста са се изменили пътища и пътеки, бил съм свидетел , как за половин година, поради отнесен от порой мост горски път обраства така с храсталаци , че е непроходим даже за велосипедисти, по тази причина преди години престанах да ползвам ОФРМ и заложих на БГМаунтънс... е после престанаха и да се появяват нови версии в "свободен" достъп

А , да и къде в Орукс официално има достъп до сателитни карти?
Как се правят през MOBAC знам, ама там не съм правил от години и по спомен нещо го бяха поотрязали
А аз имам това:[Изображение: 1dafff434aa1cb4416fff2513790b935.jpg]

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#34

(2019-12-27, 23:04:19)Han_Solo написа:  Не става дума за идеология, става дума че за тези години доста са се изменили пътища и пътеки, бил съм свидетел , как за половин година, поради отнесен от порой мост горски път обраства така с храсталаци , че е непроходим даже за велосипедисти, по тази причина преди години престанах да ползвам ОФРМ и заложих на БГМаунтънс... е после престанаха и да се появяват нови версии в "свободен" достъп
Тук става на въпрос за силата на доброволчеството и съпричастността към безплатен проект на ползу роду :-)
Заедно сме силни.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#35

Да де, така е, аз също помагам с каквото мога, даже си спомням един куриозен случай около Тодорини кукли в Стара планина, където помагахме с ориентирането на един полугол бегач носещ само gps и телефон и искащ да пише трак оттам до Клисурския манастир... ние бяхме дошли откъм Петрохан. Там също много ми помогнаха и планинарката карта и сателитните снимки в Орукса - заради новите пътчета...
А за стандартния Орукс със сателитни карти какво стана, ще разясниш ли че действително ме заинтригува, даже погледнах на един друг телефон как е без допълнителния мод дето го имам:[Изображение: 3c2a19c5cf83794a083ea492c03a90a1.jpg]

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#36

https://cloud.mail.ru/public/L7AD/kVMCewVR5

това се копира в Oruxmaps/mapfiles със заместване, просто в новите версии Orux прекратиха сътрудничеството си с гугъл. Ако е нужно рестартирайте.

трябва да се получи това -


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#37

(2019-12-28, 12:22:45)getzov написа:  https://cloud.mail.ru/public/L7AD/kVMCewVR5

това се копира в Oruxmaps/mapfiles със заместване, просто в новите версии Orux прекратиха сътрудничеството си с гугъл. Ако е нужно рестартирайте.

трябва да се получи това -
Колеги, тук коментираме OFFLINE карта.
Чудя ви се с кой акъл си доверявате живота на връзката с интернет... в планината...
Носете си основно средство за навигация истински GPS приемник, със сериозни алкални батерии и резервен комплект, отделно телефон с OruxMaps за спомагателно средство.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 2 потребители изказват благодарност на hrissim за това мнение:
  • Han_Solo, xamstera86
Цитирай
#38

(2019-12-28, 12:40:04)hrissim написа:  Колеги, тук коментираме OFFLINE карта.
Чудя ви се с кой акъл си доверявате живота на връзката с интернет... в планината...
Носете си основно средство за навигация истински GPS приемник, със сериозни алкални батерии и резервен комплект, отделно телефон с OruxMaps за спомагателно средство.
Аз си конвертирам онлайн картата на района преди да тръгна в офлайн затова отворих приказка за сателитните карти, които са много добро помощно средство.
Gps приемниците в телефоните са приемливо точни така че за момента са добри за ориентация, а точно заради рехавата gsm мрежа, като спомагателни средство си нося радиостанция, все един репитер се чува

(2019-12-28, 12:22:45)getzov написа:  https://cloud.mail.ru/public/L7AD/kVMCewVR5

това се копира в Oruxmaps/mapfiles със заместване, просто в новите версии Orux прекратиха сътрудничеството си с гугъл. Ако е нужно рестартирайте.


Е нали и аз показах подобно, правено от руснаци
За протокола не Орукс прекратиха с гугъл а обратното - пишеше го на сайта на разработчика

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#39

Точно за офлайн карта говорим, предварително се сваля интересния район


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#40

(2019-12-28, 18:41:09)getzov написа:  Точно за офлайн карта говорим, предварително се сваля интересния район
.
А, ок - извинявам се и на двамата.
Апропо - защо не направите една инструкция подобна на моята?
Ще направим по-комплексна темата, след като и без това се разширява.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#41

Аз така го направих:
горе трите точки-
global setting/потребителски интерфейс/buttons/панел с бутони. Оттук се избират кои бутони да се показват отляво и отдясно. За добавяне на карта е символът на картата с едно плюсче в единия ъгъл.
Избира се район с 2 точки (както на горната снимка) и се сваля, зависи колко подробна карта искате, размера и времето може да е доста.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
[-] 1 потребител изказва благодарност на getzov за това мнение:
  • hrissim
Цитирай
#42

На мен не ми изписва имената на езерата на офлайн картата, при вас кака е, не вярвам картата да е направена без тях, ама знае ли се...
[-] 1 потребител изказва благодарност на juspar за това мнение:
  • hrissim
Цитирай
#43

При мен ги изписва, ползвам карта Google hibrid


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#44

Аз като привърженик на по-изчистения интерфейс не съм наслагал бутони, работя през менютата
1. Отваря се онлайн картата в интересуващия ни район
2. Отива се в меню "карта" /map/ оттам мап туулс и оттам мап креиейтър...
3.Появява се меню с което се избира района като в скрийншота на колегата
4. След това се избират нужните нива на мащаб , дава се име на картата и се цъква на свали

Внимавайте с нивата на зуум, че някъде картите не са чак толкова подробни и ще сваляте ненужни мегабайти
[Изображение: bc15de722816c1b126161dd97378d08d.jpg]

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
[-] 2 потребители изказват благодарност на Han_Solo за това мнение:
  • getzov, hrissim
Цитирай
#45

(2019-12-29, 09:33:59)getzov написа:  При мен ги изписва, ползвам карта Google hibrid

Става дума за офлайн картата на BGM
Цитирай
#46

Да, вярно че липсват, на една друга карта ми излизат.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#47

Явно е нещо от oruxmaps, защото същата карта на locus map ги изписва.Коя е тази карта?
Цитирай
#48

(2019-12-30, 22:40:58)getzov написа:  Да, вярно че липсват, на една друга карта ми излизат.
Излизат и на гарминската и на онлайн картата[Изображение: 03596203af419bb3d2de428455675b6e.jpg][Изображение: 96a1a2077c70e8f6f14503e1ca233b77.jpg]

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#49

(2019-12-28, 21:57:11)juspar написа:  На мен не ми изписва имената на езерата на офлайн картата, при вас кака е, не вярвам картата да е направена без тях, ама знае ли се...
Искам да благодаря за отзива и за споделянето на този проблем в другия форум, където четат разработчиците!

Приканвам и други да споделят неточности и пропуски там!
Защото:
(2019-11-16, 21:50:15)hrissim написа:  ...
Проектът е в последен етап на тестване и "има за довършване разни дреболии по изгледа", но скоро ще бъде анонсиран официално.
Това ще се случи в планинарския форум, в сайта bgmountains.org, от където най-вероятно ще може да се теглят файловете, и в тази тема.
...

Christmas Tummenupp ЧНГ 2020!  Tummenupp Christmas

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#50

Добавена в първия пост алтернативна лесна връзка за сваляне /архив/.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 1 потребител изказва благодарност на hrissim за това мнение:
  • getzov
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)