Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MIUI - седмични ъпдейти - Промени
#1
Lightbulb 

Здравейте, от много време ми се искаше да има такава тема. Все пак MIUI съществува от малко повече от 9 години (първата версия е 0.8.16 от 16ти Август 2010).
Което прави около 450 ъпдейта (ако смятаме 9 години по 50 седмици, защото все пак има и почивки, а има и дни от август 2019 до декември 2019-та.) грубо.

Всеки от тези ъпдейти внася нещо ново или поправя нещо старо по системата и ми се иска хората да са запознати с новостите и какво да очакват за в бъдеще ако са със стабилен ром.

За база винаги е най-добре да се ползва Китайската бета, но тъй като съм с xiaomi.eu ще описвам тамошните нововъведения.
Още не съм решил какъв да бъде форматът, защото някои неща не могат да бъдат описани, а други не могат да бъдат обяснени във видео без звук или говор, но.. от този петък ще започна да добавям информация за промените и какво от тях виждам на своя телефон (mi note 3). Ако някой даде полезна информация от текущата седмица ще се добавя в поста за съответния ъпдейт.
Номерацията е лесна: 3 цифри, разделени с точки.
Първата показва годината 0 = 2010, 9 = 2019. Втората е месецът 8 = август, 12 = декември.
Третата е денят, в който е пуснат ъпдейта (понякога датата отговаря на четвъртък, но ъпдейтите излизат предимно в петък. От там идва и името Orange friday.

Преки пътища към версиите от 9.11.28 нагоре:

9.11.28
9.12.5
9.12.12
9.12.12 v2
[-] 6 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • gyural, hegys, hrissim, karas, milenvn, valentyno
Цитирай
Аксесоари
#2

Нека започнем с 9.11.28.
Не намирам информация от китайския ром, затова прилагам тази от xiaomi.eu:

   

1. обновен секюрити пач за някои устройства
Mi note 3 не е сред тях. Още стои с версия на защитата от 1ви Октомври 2019

Следват 2 фикса за Private DNS на андроид 10
и проблем с 5GHz хотспот. Явно е давало някаква грешка

Не съм тествал. Не съм имал проблеми, а съм и с андроид 9

2. фиксове за камерата.

3. Най-накрая нещо ново и интересно.
При заключен екран като плъзнете с пръста надясно в ляво ви се отваряше един екран с преки пътища, които не могат да се променят.
Е от петък вече може. (за Xiaomi.eu 100%. За китайския - нямам идея).
Менюто се намира в Locksreen настройките и се казва Side panel shortcuts. Отнася се само за отвесния списък приложения.

   

Можете да добавяте, размествате...

   

Не съм тествал каква бройка поддържа и ако се напълни екрана дали ги скролва или има друг начин да се покажат останалите, но... важното е, че може да си сложите каквото искате или да махнете всичко и да остане само непроменяемият ред долу.

Това е от тази седмица.
Очакваме 9.12.5 или 9.12.6 за да запълним следващия пост
[-] 2 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • emzo, milenvn
Цитирай
#3

9.12.5


Добро утро!

Успях да сложа ъпдейта.
За Mi note 3 потвърждавам, че секюрити патч-а е от ноември (най-накрая и евала едновременно. Все пак е на две години модел).

Сега направо започвам по списъка.
1. Секюрити патч обновен до ноември или декември (в зависимост от устройството), което разбира се, повишава сигурността на съответното устройство

2. Ми макс 3, Ми 8 лайт - получават ъпдейт до андроид 10 (тук не мога да кажа дали ЕУ ромът е базиран на публичната или закритата бета, но .. честито на ползвателите и притежателите)

3. Нов инсталатор на външни приложения
(вече е още по-MIUI-ско. Има възможност да изтриете APK файла след инсталацията, да видите какви разрешения ползва по подразбиране и, в допълнителните настройки, да позволите опцията за сканиране за вируси преди инсталацията. Интерфейсът е съобразен с общия изглед на MIUI 11)

4. Новото permissions меню вероятно се отнася за даването на разрешения при първо стартиране на която и да е програма.  Вече не ги иска в Андроид стил, а отново е направен с менюта, съобразени със системния изглед.

ВАЖНО!  Ако разчитате на някакви програми да си работят автоматично след ъпдейта ви ПРЕПОРЪЧВАМ да ги отворите и да видите дали не искат наново някакви разрешения.
Меssenger Не ми поиска нищо, но Viber и Телеграм си поискаха нещата, които вече им бях дал при инсталацията.
Освен това си проверете менюто Autostart за допълнителни програми.
При мен се бяха самовключили Калкулатор, Календар, Аларма(часовник) и още 1-2 програми.
Общо взето си разгледайте програмите, които ползвате. Дайте им необходимите разрешения и си почистете Autostart, за да няма фалове

5. Това за Гугъл асистента няма как да го тествам, понеже съм го забранил. Ако някой добави нещо по въпроса ще бъде добавено тук:
---

6. Опция за директно набиране от SMS съобщенията
Като четете съобщение в горния десен ъгъл вече има слушалка, с която веднага може да се набере номерът, от който сте получили съответното съобщение

7 и 8 са анимации. Цялостни и такива при активации на функции от рода на Wi-Fi, Bluetooth и т.н
Може дори да не разберете, че има промени.

Фиксове:
- За тези, които са имали проблем с достъпването на настройки на известяване за дадено приложение от статус бар-а - трябва да е оправено
- Ако на някой му е излизала грешка при пет последователни, неуспешни опита за отключване с пръстов отпечатък - трябва да е оправено
- Ако сте изпитвали проблеми с уголемен или не на място статусбар - трябва да е оправено
- имало е проблем с несъответстие на прогрес баровете в нотификациите и това, което реално е в плеъра - оправено е
- Нещо за Second space, което не мога да разбера също е оправено Smile

9. Оптимизиран е процесът за добавяне на лице в лицевото отключване.
не ми се занимава да трия и пак да добавям данните, за да видя промените
10. вече можете да видите информация за IP и DNS сървър на мобилните мрежи
(не го намирам къде е, но пък за сметка на това в менюто за мобилните мрежи има опция да помни от коя карта сте набирали пследно даден номер, и да го набира пак от нея за в бъдеще)
11. Фейс ънлока вече поддържа отключване и с второ лице.
Сменили са иконата на заключен екран показваща, че лицевото отключване работи или не работи

и за финал:
Още два фикса за дългия скрийншот - обичайните проблеми: Не работещ дълъг скрийншот в някои приложения, припокриване на снимките и т.н - трябва да е оправено.



Ако някой намери чейнджлог от China dev, да го дава насам. Ще обновя поста.
Честито на всички обновили. Дано да намерите нещо интересно и полезно за себе си от днешния ъпдейт



Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
#4

Инсталиран още в малките часове - ми 9т.
Някои апове си поискаха пермишъни.
Цитирай
#5

Какви са тези ежеседмични ъпдейти? Аз съм с Mi Mix 2s и няма такива.

Изпратено от моят Mi MIX 2S с помощта на Tapatalk
Цитирай
#6

когато си с китайски Dev ром или Xiaomi.eu седмичен - има седмични ъпдейти.
За глобалния ги спряха засега и върви само Стабилна версия там през 1-3 месеца
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • SXS
Цитирай
#7

Здравейте. Днешната версия е 9.12.12

   

1. Ново: Добавена е поддръжка за Bluetooth LHDC кодек (Ми 9, Ми 9т Про)
2. Фиксове:
- Удебеленият текст не работи както се очаква в някои приложения - Оправено
- Грешка при настройване на 5 гигахерца хотспот на регион Европа (само за устройства със снапдрагон 710/712). - Оправено
- някаква грешка при инсталиране на приложения (вероятно ръчно) - оправено
- Отново може да се добавя Ultra battery saver в преките пътища в Status bar-a (Quick settings)
- За андроид 10 устройствата е имало проблем с разрешенията на външни приложения за SMS.
Трябвало е да се добавят ръчно - Оправено

3. Ново - тъмен режим и в Security приложението
4. Ново - анимация при затъмняване на екрана?
5. Фиксове:
- Оправен е проблем с лицевото отключване, който не мога да разбера
- блутуут иконата за батерията на свързаното устройство не е била изобразявана правилно - оправено
- оправено е забиването на Wifi quick switch (Не разбрах дали пряк път на екрана или в статус бара, но е оправено)
- Проблем с преминаването в Second space И обратно (чрез рисунка(Pattern)) - oправено
- оправен е и проблемът при включване режимът за защита на окотo (DC-Dimming вероятно)

6. Хората с АМОЛЕД дисплеи могат да се радват на иконите на приложенията при Винаги включен дисплей.
Вероятно при известия
Цитирай
#8

Не пишат нищо за volte, с предния ъпдейт просто изчезна и volte и vowifi на 9T.
Но вече не мога да пробвам.
Цитирай
#9

Може да не е репортнат този бъг
Цитирай
#10

Излезе ми отново 9.12.12 от Xiaomi.еу. Не виждам промяна в чейнджлога, но явно има реъплоуд поради някаква причина.
Ако някой има информация да каже
Цитирай
#11
Photo 

[Изображение: bc8957c1dd532aa9.jpg]

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#12

Тази е стабилна. Какъв е въпросът?
Цитирай
#13

9.12.19

На първо четене мога само да кажа, че Security patch-a при мен още си е ноември и клийнъра наистина има тъмен режим вече.


Прикачени файлове Миниатюри
   
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • emzo
Цитирай
#14

(2019-12-20, 09:55:23)suffer написа:  9.12.19

На първо четене мога само да кажа, че Security patch-a при мен още си е ноември и клийнъра наистина има тъмен режим вече.

И при мен цъфна на China Beta. Всичко е окей...

[-] 1 потребител изказва благодарност на cinizam за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#15

Появи се това, което очакваме утре.
При мен няма промяна в security patch-a. Още съм на 01.11.2019.
От новостите нищо не се отнася за ноут 3.
Не виждам да има избор на gps източници


Прикачени файлове Миниатюри
   
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • cinizam
Цитирай
#16

И аз ъпдейтнах China Beta на MIX2 до 9.12.26 - но интересното е, че секюрити пача ми се върна на 2019.09.01 - иначе, всичко е наред с ъпдейта. Root, Magisk и т.н. няма проблеми.


Прикачени файлове Миниатюри
   
[-] 1 потребител изказва благодарност на cinizam за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#17

Очакваме новият ъпдейт да е с номерация 20.1.2
Явно това ще е номерчето за префикс тази и следващите години

https://sourceforge.net/projects/xiaomi-...ES/20.1.2/
Към дадения момент само за 3 телефона има ъпдейт:
Redmi Note 5, 6, 8


Ъпдейтът е наличен. Май и тази седмица няма да видим андроид 10 за redmi Note 7.
При мен още стои security patch от ноември.
Прогнозата за времето може да се гледа информация за град, без да бъде добавен.


Прикачени файлове Миниатюри
   
[-] 2 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • Be6i4, hegys
Цитирай
#18

След ъпдейта до 20.1.2 на China Beta ми се появи странен "бъг"...
При входящи обаждания от абонати чиито номера имам записани в указателя, ми слага +359 пред номера и обаждането излиза като "неизвестен" номер - т.е. все едно не е записан в указателя... Когато го добавя към вече съществуващия номер (който е без +359) всичко се оправя... 
Търсих из опциите някаква отметка и т.н. но не откривам нищо.
Някакви идеи?


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
#19

По принцип мрежата винаги ти прави входящото обаждане да е +359, но по темата:

опитай в приложението Phone - Call settings - Location - default country code (пише ли нещо различно от +359)

При мен изглежда така менюто


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
#20

Същия проблем имах и на последната за 2019 чайна дев и опцията предложена от suffer я видях, но не помагаше.
Решение е да си редактираш всички номера в контактите да са с +359
Цитирай
#21

(2020-01-07, 08:37:36)suffer написа:  По принцип мрежата винаги ти прави входящото обаждане да е +359, но по темата:

опитай в приложението Phone - Call settings - Location - default country code (пише ли нещо различно от +359)

При мен изглежда така менюто

Да, при мен също беше така. Всичко изглежда наред. Опитах и изключена опция - пак същия ефект. Обаче забелязах, че отпред няма + т.е. е само 359... При опит да го променя, не записва настройката и остава 359, без +... Освен това да е проблем, не виждам какво друго може да е.
Остава да върна фабричните настройки... Не знам. Пробвах и със смяна на региона на целия профил - отново си седи на 359. Big Grin

(2020-01-07, 13:05:26)emzo написа:  Същия проблем имах и на последната за 2019 чайна дев и опцията предложена от suffer я видях, но не помагаше.
Решение е да си редактираш всички номера в контактите да са с +359

Почти 800 контакта... Но явно това ще е начина.
Цитирай
#22

ако се експортнат в CSV после с ексел лесно може да се промени префикса от 0 на +359 за всичките на куп

https://www.extendoffice.com/documents/e...other.html

[Изображение: doc-replace-nth-character-with-another-1.png]

Като гледам формулата ще е нещо от рода =REPLACE(Името на клетката,1(1(първия знак от съответния ред, който по подразбиране трябва да е 0)),"+359") ->
получаваме =REPLACE(Името на клетката,1,"+359")
и хващаш надолу всичките клетки, за което се отнася като плъзгаш от десния долен ъгъл надолу и трябва формулата да се приложи за останалите клетки автоматично.
Плюс е ако и преди е работено с ексел Smile
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • cinizam
Цитирай
#23

Или чака следващия ъпдейт, щото не беше така Smile
Цитирай
#24

20.1.9

Това е ъпдейтът, който чакаме днес.
При Xiaomi.eu Има забавяне и вече като имаме чейнджлог чакаме да се поосвободят огледалните сървъри, че да можем и да изтеглим ъпдейта Smile

Накратко:
- Декемврийски секюрити пач за още няколко устройства (по-късно ще кажа дали mi note 3 присъства този път. Дано третия да е на късмет Smile)
- Имало е бъг с външните приложения, които не могат да определят местоположението или показват грешно такова (Оправен е вече)
- Privacy policy-то на опцията Screen time е било на китайски (вече не е)

Оправени са няколко проблема касаещи заключен екран и статусбар:
Изчезващ екран след получаване на известие от календара, Непоказваща се икона за известия при използване на MIUI известия, вместо Android такива
и Невъзможност за забраняване на надписа Displaying over other apps (отнасящо се само за андроид 10 устройства)
И трите са оправени

- Обновени са иконите в Launcher-a
- Oправен е проблемът с празния All таб след рестарт(при забранена настройка App sugestions)
- Dark mode в Google feed не може да се приложи докато не рестартирате Launcher-a

- В темите е оправен липсващият предварителен изглед за вградените Classic и Limitless икони

ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА REDMI NOTE 7 Могат да се радват на Андроид 10 от днес!


Прилагам скрийншот, а отзиви по-късно днес или утре


Прикачени файлове Миниатюри
   
[-] 2 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • emil11, emzo
Цитирай
#25

Потвърждавам декемврийски секюрити пач за Mi note 3
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)