Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Избор на лаптоп
#1

Имам нужда от малко мнения за избор на НОВ лаптоп.
В момента ползвам Asus P50ij и като цяло винаги съм бил доволен от него, но вече чукна 10 години и започна да издиша оттук-оттам.
Нямам претенции относно светкавична бързина и производителност, игри не играя, ползвам го за браузване, гледане на филми, офис програми и прочее обикновени неща. 
Имам изискване само за надеждност. Както хардуерна - да не се разпадне корпуса и откъртят пантите от най-обикновено ползване като Acer-a на баща ми, така и софтуерна - да не си "забравя" драйверите през ден и непрекъснато да трябва да му преинсталирам нещо.
Свикнал съм с екран 15.6", така че предпочитам да е в този +/- диапазон. На SSD не държа - харда винаги може да се замени за нещо по-леко или по-обемно (според желанията). 
Бюджета е до 1000лв.
Нямам поглед върху новите машини; чета характеристики, но те са само числа, които в случая нищо не значат, затова и разчитам на вашия опит.

Huawei U8150 Ideos>>HTC Evo 3D>>ZTE Blade Q>>Samsung Galaxy S3 Neo>>Asus Zenfone 5>>Asus Zenfone 2 Laser>>Asus Zenfone 4 ZE554KL
Цитирай
Аксесоари
#2

Приятелката ми си взе Acer Aspire 3 от Технополис и за сега е доволна. Малко по скъп е, но идва и с Windows 10. 1199 лева и получаваш 10 генерация i5 процесор, MX230 видео карта, 512GB ssd, 8GB рам. Смятам, че за тези пари е доста добро. Ако е без Windows сигурно и по евтин модел ще има.
Цитирай
#3

А батерията на модела колко е заявено да държи от производителя може ли да се разбере?

 
Цитирай
#4

Търси в официалния сайт, но обикновено тея процесори са 15W и са доста икономични. Зависи от натоварването, но на повечето сходни лаптопи към 8 часа им дават. Естествено, ако пуснеш игра ще замине и за 2, но все пак...
Цитирай
#5

Аз за тези пари и този тип на ползване бих заложил на лаптоп с вградено видео, външното само ще намали живота на батерия, а за мен той е важен. За около 1000лв има доста избор от интел и амд, като аз бих заложил на амд поради
-по-евтин лаптоп
- вграденото видео е по-добро от интелското, като вега 8 и 10 са по-силни от доста от ниския клас външни видеота
-вероятно по-висока производителност за същия клас лаптоп и процесори
Един пример https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/La...1/p/516545
Или изчакайте малко да се види какво ще предложи амд 4000 серията за мобилни устройства, за която обещават около 15% по-висока прозиводителност.
Като избирате нов лаптоп гледайте да си имате повечко рам памет, защото много вероятно няма да може да се надгради в бъдеще - запоена е към дъното. Някой тип устройства имат дори запоено ссд.
Все по-трудно ще срещнете хард диск в новите устройства, като единствените опасения са, че може да не си изкара гаранцията. Но все пак аз не залагам надежди, че нов лаптоп от който и да е клас ще изкара 10г

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#6

Като гледам, човека казва "Нямам претенции относно светкавична бързина и производителност, игри не играя, ползвам го за браузване, гледане на филми, офис програми и прочее обикновени неща". Цената, която е определил е доста висока и си мисля, че какъвто и да е лаптоп от популярна марка ще му свърши работа. Относно "надеждност", която иска също си мисля, че какъвто и да е латоп от популярна марка ще му свърши работа. За предпочитане, както каза колегата bitmad да е с вградено видео с цел увеличаване живота на батерията.

karloson, надявам се, че няма да гледаш 4К филми защото тогава вградената видео карта няма да ти свърши работа, а и няма смисъл на лаптоп да гледаш 4К.
Цитирай
#7

https://www.technopolis.bg/bg/Laptopi/La...7/p/513291

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#8

(2020-01-07, 09:43:21)bitmad написа:  Като избирате нов лаптоп гледайте да си имате повечко рам памет, защото много вероятно няма да може да се надгради в бъдеще - запоена е към дъното.

Много от съвременните лаптопи нямат сервизен капак откъм дъното.
Отдолу са само винтчетата, а след отстраняването им лаптопа се разглобява през клавиатурата
Така че ако не се поръча с каквото е необходимо и след това се добавя отпада гаранцията
Бягай далече и от лаптопи на асус, вече не са това име, което бяха.
На един асус се оказа че зарядното не е правилно проектирано.
За да го направят в лъскава квадратна кутия са сложили по-малки кондензатори от необходимото.
Та въпросните кондензатори ми се скапаха още на първата година.
Разбира се като зарядното не може да напълни батерията докрай.
В началото до 90% и все по-надолу. Понеже се опитва да донапълва през цялото време
се оказа че ми скапа батерията, която пък е вградена.
Реших си проблема като си купих втора ръка зарядно със същите характеристики но от старото поколение
А батерията изключих, като отворих лаптопа и го карам като настолен в момента
Така че повечето съвременни лаптопи до към 1000лв са майтап
Аз на моя му сложих ssd и още една 4 GB Ram (общо 8) и засега се справя сравнително добре за ежедневни задачи
Цитирай
#9

Аз ползвам само Asus вече 10 години, други лаптопи не съм купувал, но евтините им модели около 1000лв. както и на всички останали марки ако бъда честен са пълен т@ш@к, последните 5 години ползвам само UX серията на Asus, с нито един от лаптопите не съм имал проблеми никога.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#10

Всеки говори да е само с вградено видео за по добра батерия, но тя външната карта се включва само при определени програми. тя не работи постоянно, за да дърпа ток. и колкото и да не му трябва при ежедневна работа, е хубаво да я има, защото все пак може да му се наложи нещо в бъдеще. Както казахте, дори и да реши да гледа нещо в 4к или 8к на телевизора си.
Цитирай
#11

Не знам кое е здраво, кое е добре проектирано, виждам само, че се произвеждат и се купуват всякакви машинки и брандове. Знаеш, колкото недоволни от един световен бранд, толкова и доволни. Не е редно да се отрича един бранд заради 1 определен продукт, който е зле, самите асус правят един куп неща, които са на върха в категорията си. Проблема е, че света отива към ниско качество и точно програмиран "срок на годност". То е и логично, ако са сметнали, че на 5 г повечето хора си сменяват лаптопа, ми няма да го правят да е здрав за повече. Но заради повечето страдат малко по-малкото, които не им е зор да са с лъскаво устройство през 3-4г, а обичат да си ползват нещата с усмивка по-дълго. Като добавим конкуренция, печалба, и там всички познати бизнес думи и то става много зле.
Като цяло идеята ми беше автора на темата да си определи много точно какво иска като характеристики в бъдеще, защото може да няма шанс да ги промени след покупка, след изтичане на гаранция. Също да има очаквания, че гаранцията колко ще изкара новия лаптоп може да е много близка до заявената от производителя. Преди много умираха дъна, видеокарти от прегряване, но сега ссд-та, батерии, зарядни и знам ли какво още.
Като гледам старата машинка на автора, то тя прилича на AIO, може и такова да си търси. За тия пари аз бих търсил amd ryzen 5 3500u vega 8, 8gb ram ddr4 , 256/512 ssd, fhd ips, metal chassis, вече дали да е 15,6 или 14 не ми е важно, като евентуално да има usb-c power delivery, и да има възможно по-голяма батерия.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#12

Всичко зависи за какво ще се ползва лаптопа.
В повечето случаи, особено за лаптопи до 1000лв, е по-добре без външно видео
И без това през по-голямата част от времето не се ползва, а цената на лаптопа е по-висока заради нея
В останалите случаи освен батерия, нагрява допълнително и без това
не дотам добре сметнатите охлаждания при ниският клас лаптопи
Потвърждавам че на AMD вграденото видео е на много добро ниво
Ако на някой му трябва външно видео за по-сериозна обработка, то със сигурност ще е в друг клас лаптоп
Цитирай
#13

Благодаря за съветите!
На сегашния ми лаптоп Asus P50 съм добавил 2ГБ РАМ (има 2ГБ запоена и допълнителен слот) и съм сменил харда със SSD (евтино ). Проблемът ми е, че започна доста да грее и да се затруднява при определени паралелни задачи - примерно прехвърляне на по-голям обем данни към външен диск или флашка и едновременно гледане на филм. Предполагам, че за тези години (10) от термопастата на охлаждането на процесора не е останало нищо и не знам дали това не спомага за спъването му.
Ако едно сервизиране на охлаждането и смяна на SSD може да облекчи нещата, бих си карал още със старата машина.
Не ми се смейте много на разсъжденията, защото знанията ми са ограничени Smile Smile Smile

Huawei U8150 Ideos>>HTC Evo 3D>>ZTE Blade Q>>Samsung Galaxy S3 Neo>>Asus Zenfone 5>>Asus Zenfone 2 Laser>>Asus Zenfone 4 ZE554KL
Цитирай
#14

Вземай един ThinkPad втора ръка висок клас за 500-600 лв.,че и гаранция имат и ъпгрейд носят.
Цитирай
#15

Тук случая е дали да си вземеш 10г бмв с "гаранция" или нов автомобил от магазина с реална гаранция. Само в случая и старата и новата ще са със същите екстри, като новата може да е по-удбона и практична. Типичен българин или европеец, това е Въпроса. Как да дам 600 лв за 5г лаптоп, като за тея пари си взимам нова машинка, която да ми върши същата работа? В момента конкуренцията е мега силна особено при процесорите. Лаптопите в бюджетния клас са достатъчно добри за хора без сериозни изисквания.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#16

(2020-01-08, 09:11:30)retyrn написа:  Вземай един ThinkPad втора ръка висок клас за 500-600 лв.,че и гаранция имат и ъпгрейд носят.
Оферти?

 
Цитирай
#17

(2020-01-07, 12:28:50)yo_asakura написа:  Всеки говори да е само с вградено видео за по добра батерия, но тя външната карта се включва само при определени програми. тя не работи постоянно, за да дърпа ток. и колкото и да не му трябва при ежедневна работа, е хубаво да я има, защото все пак може да му се наложи нещо в бъдеще. Както казахте, дори и да реши да гледа нещо в 4к или 8к на телевизора си.

Не е само това има още минуси отделното видео, лаптопите с него са много по големи печки, а колкото повече и по висока температура държат толкова по къс е живота на почти всички компоненти вътре, не ме питай от къде знам и как съм го научил, последните вградени видео карти са достатъчно бързи.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#18

(2020-01-08, 09:54:56)NoMaD написа:  Оферти?
https://izone.bg/lenovo-thinkpad-t450s-i5/
https://technodream.bg/category/laptop-l...otrebyavan
https://ardes.bg/upotrebyavani-laptopi/l...ovo/page/2
https://www.kvantservice.com/laptopi/len...UOEALw_wcB
И сигурно поне още 5 сайта могат да се добавят към предлагащите такива продукти.Някой от тях предлагат и вариянти за ъпгрейд при самото закупуване.
Цитирай
#19

(2020-01-08, 08:21:46)karloson написа:  започна доста да грее...
Предполагам, че за тези години (10) от термопастата на охлаждането на процесора не е останало нищо...
Ако едно сервизиране на охлаждането...

Аз бих го разглобил, сервизирал и почистил сам.
Няма какво да губиш или ще стане или няма :-)
И в двата случая печелиш или ще имаш оправен стар лаптоп или ще си купиш нов
Имай предвид също че и 10 годишният ти лаптоп винаги ще по-бавен
при прехвърляне към външен източник заради USB 2.0 портовете си
Цитирай
#20

(2020-01-08, 09:11:30)retyrn написа:  Вземай един ThinkPad втора ръка висок клас за 500-600 лв.,че и гаранция имат и ъпгрейд носят.

За това, което е описал, или почти никакви по-особени изисквания, с втора ръка висок клас тинкпад ще е повече от доволен.
Даже за изискванията му и за 300-350 лв тинкпад ще му свърши работа.
Много хубави и качествени машини са.
Цитирай
#21

(2020-01-08, 10:04:44)retyrn написа:   ...И сигурно поне още 5 сайта могат да се добавят към предлагащите такива продукти.Някой от тях предлагат и вариянти за ъпгрейд при самото закупуване.
Не хващат нещо окото. Май ще се насоча към този, само малко да му падне цената още: https://www.olx.bg/ad/chisto-nov-laptop-...facf4246b9

 
Цитирай
#22

Както прочетох 14 инча, така и затворих директно.
Цитирай
#23

(2020-01-08, 10:36:23)solo5 написа:  Аз бих го разглобил, сервизирал и почистил сам.
Няма какво да губиш или ще стане или няма :-)
Свалям му долния капак (5 винтчета) и чистя каквото мога, но за по-фините работи нямам нито ръка, нито очи Smile
А за бавното копиране през USB2 съм наясно и не ми пречи то, а това, че понякога лаптопа пече и  губи ума и дума при 2-3 не толкова тежки задачи едновременно.

Huawei U8150 Ideos>>HTC Evo 3D>>ZTE Blade Q>>Samsung Galaxy S3 Neo>>Asus Zenfone 5>>Asus Zenfone 2 Laser>>Asus Zenfone 4 ZE554KL
Цитирай
#24

(2020-01-08, 16:43:52)karloson написа:  Свалям му долния капак (5 винтчета) и чистя каквото мога, но за по-фините работи нямам нито ръка, нито очи Smile
А за бавното копиране през USB2 съм наясно и не ми пречи то, а това, че понякога лаптопа пече и  губи ума и дума при 2-3 не толкова тежки задачи едновременно.
Даваш го на сервиз или твой познат ,който се занимава с това,за основно почистване и смяна на термопаста на процесора и забравяш за греенето. Мисля че услугата струваше около 30 лева.
Цитирай
#25

Да използвам темата. Препоръчайте лаптоп, при който по-сериозните задачи ще са обработване на снимки с Lightroom и Photoshop.
Бюджетът е 2000 лв.
Този става ли?
https://laptop.bg/laptops-acer-Aspire_7_...NHQ5SEX018 xx

Sent from my Galaxy Note 10+ using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)