Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Заслужава ли си SSD?
#1

Напоследък почнах да се занимавам повече с обработка на снимки, но лаптопа ми който едно, че е стар и е слаб не се справя особенно добре. Та се чудех ако му сложа едно SSD, ще се подобри ли работата на програми като Lightroom и Photoshop?
Знам, че SSD е просто по-бърза памет, но не се чудя дали има смисъл от него или да си спестя направо за един хубав лаптоп.
Цитирай
Аксесоари
#2

Първо кажи какъв ти е компютъра и ако е все още сносен повярвай ми има голям смисъл. Аз почти се бях отказал от един лаптоп, докато не му забих едно ssd и не можах да го позная. След това съм монтирал доста на различни компютри и лаптопи и разлилата е огромна.
Цитирай
#3

Какъвто и да е случаят си заслужава. HDD вече е само за съхранение, разликата е космическа и дори да ти е стара машината, то пак ще живне (като за обработка на изображения съвсем не е само до диска).
Цитирай
#4

На гаранционен лаптоп как му се добавя ssd?Лаптопа е с хард и другия му слот е набутан и иска много разглобяване.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#5

В гаранционния сервиз ти го монтират.
Цитирай
#6

(2020-01-24, 23:06:20)nanobanano написа:  На гаранционен лаптоп как му се добавя ssd?Лаптопа е с хард и другия му слот е набутан и иска много разглобяване.

Ако ще трябва да го разглобяваш, с което и да нарушиш гаранционния стикер, то по-добре питай в магазина или официалния сервиз. Тъпо е, ама...
Цитирай
#7

Тази технология е подходяща за стартиране на ОС и приложения, не за честа промяна и създаване на файлове. Бързи са, но всичко е относително.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#8

(2020-01-24, 23:06:20)nanobanano написа:  На гаранционен лаптоп как му се добавя ssd?Лаптопа е с хард и другия му слот е набутан и иска много разглобяване.
Какъв е лаптопа, може ли да има m2 nvme, за което не знаеш? И съответно на него да сложиш ссд и то дори по-бързо в пъти от сата ссд-тата. А и в последно време ги правят достъпни тези ъпдейти: на рам, ssd, wifi карта и не отпада гаранцията, и не е нужно да ходи до сервиз. Аз имах леново y570 от 2012-3 и там можеше да се разглобява без да нарушиш гаранцията. На сегашния ми лаптоп пак леново, отново няма проблем да ъпгрейдвам сам.

(2020-01-24, 23:41:17)alexbg67 написа:  Тази технология е подходяща за стартиране на ОС и приложения, не за честа промяна и създаване на файлове. Бързи са, но всичко е относително.
И аз съм ги чувал онези приказки, че не трябва много да се презаписва на едно ссд, защото се прецаква. Да ама не, не им вярвам, поради простата причина, че поне от 4 години имам на компа и го ползвам за теглене на торенти, и не е правило проблеми. Също от година някъде имам тв бокс, който е с памет на същия принцип, а на него вече му разказвам играта с торенти, защото има 16гб памет, а гледам 50-60 гигабайтови филми, смятай за какво презаписване става въпрос и пак всичко е ок. Няма смисъл просто вече от hdd-тата, особено при тези цени на ссд-то.
Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
Цитирай
#9

Някои лаптопи позволяват достъп до някои компоненти, обикновено хард, но вече много и не позволяват, ако не искаш да ти отпадне гаранцията.

Какво го плашите момчето с живота на SSD - по-уязвими бяха в началото, сега хем са евтиния, хем има и с по пет години гаранция.
Цитирай
#10

(2020-01-24, 23:56:24)dada_ написа:  Какъв е лаптопа, може ли да има m2 nvme, за което не знаеш? И съответно на него да сложиш ссд и то дори по-бързо в пъти от сата ссд-тата. А и в последно време ги правят достъпни тези ъпдейти: на рам, ssd, wifi карта и не отпада гаранцията, и не е нужно да ходи до сервиз. 
acer 1715-72g-56zt е модела

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#11

(2020-01-25, 08:29:42)nanobanano написа:  acer 1715-72g-56zt е модела
acer A715-72g-56zt не е ли с А715. Защото само за него намирам информация в интернет. Модела с А715... има nvme m2 ssd, но ще трябва целия долен капак да се махне. Принципно не ми изглежда сложно и не би трябвало да се нарушава гаранцията, но е най-добре да звъннеш в acer и да ги попиташ можеш ли да upgrade-ваш сам или трябва процедурата да се извърши от сервиз. И ако ще действаш сам, гледай клипове, има гайдове стъпка по стъпка.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
Цитирай
#12

Ако искаш да ти важи гаранцията, звъниш и питаш в официалния сервиз, не в търговеца !

Колкото и да е стара машината, само някой, който казва на черното бяло, може да те убеждава, че няма смисъл от ссд Smile
Цитирай
#13

Знам, че ще прозвучи като реклама, но затова линка ще го маскирам в снимката:

[Изображение: 02.jpg]

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#14

А там, в ardes.bg, дали ще могат и да го инсталират на място?

 
Цитирай
#15

Би трябвало срещу заплащане да предлагат такава услуга.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#16

Докато не изтече гаранцията и от официалният сервиз не могат да ти добавят компонент без да ти отпадне гаранцията.
Както го поръчаш така си остава за 2 години, освен ако не решиш че нямаш нужда от гаранция, което понякога си заслужава заради ъпгрейд
Цитирай
#17

solo5, силно се надявам, че това е някаква шега и не вярваш в написаното.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#18

И аз така си помислих, когато размислих да си боцна още една 4GB RAM на лаптопа ми, който беше на 1 месец тогава,
но така ми отговориха от фирмата, от която го закупих (голям електронен магазин за лаптопи)
Гаранцията отпада при отваряне на кутията на лаптопа, а за съжаление повечето от съвременните
няма ревизионни отвори за RAM и HDD. Моят се научих да си го разглобявам след като му изтече гаранцията и си го почиствам и ъпгрейдвам сам. В началото беше гърч, защото на долната страна са болтчетата, а се отваря през капака за клавиатурата :-)
На всичко отгоре се оказа че Рам паметта ми беше на задната страна на дъното, т.е м/у платката и кутията на лаптопа...

И за да не съм съвсем офтопик, мога да потвърдя че си заслужава да се сложи SSD на който и да е лаптоп.
За фотошопа трябва и достатъчно РАМ също

P.S. Още нещо важно: Когато си купите нов лаптоп онлайн и го регистрирате на ваше име в сайта на фирмата производител
не можете да го върнете в 14 дневният срок или колкото е определен за онлайн връщане. Затова изчакайте с регистрацията няколко дни, за да се убедите че това е вашият лаптоп!
Цитирай
#19

В тази статия са обобщени компонентите, които влияят на производителността, най-вече при фотообработка:
https://digitalphotographycourses.co.za/...o-editing/
То, кажи-речи, всичко Big Grin. Аз съм любител фотограф. Ползвам Lightroom и Photoshop. Мога да кажа, че SSD ще освежи нещата, ще се усети със сигурност. В момента системата ми изостава откъм CPU. За рендъринг и фотообработка е по-добре повече ядра и тредове. i5-4460 е слабичък за това, скоро ще трябва да сменям цялото PC. Иначе RAM-a 16 GB/1600 Mhz на DDR3 се държи още. Но SSD-то се справя най-добре - Samsung Evo 850, 240 GB.
Цитирай
#20

(2020-01-26, 02:17:48)donscot написа:  В тази статия са обобщени компонентите, които влияят на производителността, най-вече при фотообработка:
https://digitalphotographycourses.co.za/...o-editing/
То, кажи-речи, всичко Big Grin. Аз съм любител фотограф. Ползвам Lightroom и Photoshop. Мога да кажа, че SSD ще освежи нещата, ще се усети със сигурност. В момента системата ми изостава откъм CPU. За рендъринг и фотообработка е по-добре повече ядра и тредове. i5-4460 е слабичък за това, скоро ще трябва да сменям цялото PC. Иначе RAM-a 16 GB/1600 Mhz на DDR3 се държи още. Но SSD-то се справя най-добре - Samsung Evo 850, 240 GB.
Разкошна образователна връзка, благодаря за която.
Един от най-добрите и сигурни SSD-та е Samsung 850 Pro
В предната ми фирма издействах два броя, в райд режим, на най-важния работен компютър, който беше и сървър.
Бетон.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#21

Само малко инфо когато щях да си вземам компютър.Накратко:
Казах им че искам да заменя HDD със SSD след покупката на компютъра и ми съобщиха че има вероятност да отпадне гаранцията и ми подадоха един списък на производителите на който може да се смени HDD със SSD или каквито и да било части само през сервизите на производителите с евентуално заплащане за работата без да отпадне гаранцията.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#22

(2020-01-26, 07:53:02)Compare написа:  Само малко инфо когато щях да си вземам компютър.Накратко:
Казах им че искам да заменя HDD със SSD след покупката на компютъра и ми съобщиха че има вероятност да отпадне гаранцията и ми подадоха един списък на производителите на който може да се смени HDD със SSD или каквито и да било части само през сервизите на производителите с евентуално заплащане за работата без да отпадне гаранцията.
Замяна или добавяне се прави само в оторизиран сервиз без да отпада гаранцията. При замяна си пазете смененият елемент защото ако се наложи кредитиране на продукта се изисква да е с оригиналните компоненти. 
ACER A715-72g-56zt има допълнителен слот за М.2 SSD
Цитирай
#23

Лаптопа е с 8GB рам и някакъв мижав 4 ядрен Пентиум.Та общо взето въпроса ми е, дали хвърлям пари по него или да не си правя труда и да си спестя за някакъв свестен лаптоп, понеже настолен не ми върши работа.
Цитирай
#24

То, общо-взето, всички сме пред такава дилема като става въпрос за ъпгрейд. Аз съм в подобна ситуация също, за PC. За да сложа по-мощен процесор трябва да сменям цялото дъно и всичко заедно с него. И накрая реших да ползвам машината ми с компромис докато не дойде време да я сменя направо с нова. В твоя случай, обаче няма толкова да ти бъде ощетен бюджета. Та, трябва да си зададеш въпроса, колко дълго ще ти отнеме да събереш бюджета за новата машина, за да прецениш и вече дали си струва (откъм време) да ъпгрейдваш. Ако след 6 месеца ще си успял да събереш парите за нов лаптоп тогава ъпгрейда е безсмислен. Иначе откъм производителност винаги си струва.
Цитирай
#25

(2020-01-28, 02:04:38)badtG написа:  Лаптопа е с 8GB рам и някакъв мижав 4 ядрен Пентиум.Та общо взето въпроса ми е, дали хвърлям пари по него или да не си правя труда и да си спестя за някакъв свестен лаптоп, понеже настолен не ми върши работа.

Аз какво да кажа с буквално 10 годишен 2GHz процесор T5870 (Intel Core 2 Duo) и 4GB RAM (DDR2), след като сложих SSD-то направо хвърчи.
Копиране на файл(ове) при HDD беше около 15 - 20 MB/s, а с SSD-то около 170 MB/s.
Ако смяташ да го ползваш още няколко години - със сиурност си заслужава смяната на HDD с SSD.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)