Темата е заключена
Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

МВР получава безконтролен достъп до нашите устройства и интернет
#1

От вторник властите получават възможност да проследяват трафичните данни от всички мобилни телефони и интернет контакти на българските граждани без съдебно разрешение, става ясно от публикувания в Държавен вестник Закон за мерките и действията по време на извънредното положение. Оправданието е, че трябва да се контролират поставените под карантина, но няма никакви гаранции, че следенето ще се ограничи само до тях. МВР ще може безконтролно да изисква справки от мобилните оператори и доставчиците на интернет услуги за това кой къде ходи, с кого и кога говори.

[Изображение: a72569a9ad1d731aa2b8b3687db2480f-full.jpg]

Трафичните данни на гражданите не засягат същинската кореспонденция, т.е. какво се съдържа в самите разговори, но позволяват разкриване на цялата друга информация. Движението на гражданите може да бъдат проследявано през клетките на мобилните оператори, с кого те говорят, какви сайтове посещават и с кого си пишат. Уж във връзка с карантината, а покрай това и в друга връзка, а защо не и за други хора, след като съд няма да проверява исканията, а операторите не са наясно кой е болен и кой здрав. Посочва се, че мярката ще се прилага за хората, които отказват и не изпълняват заповед за задължителна изолация и лечение от COVID-19.
Източник: >>>>>>

 
Аксесоари
#2

Това май ще се използва за политически репресии, и за бизнес интереси, вируса ще е между другото. Въпроса е как да си вземем правата на граждани при положение че няма граждани / общество?

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
#3

По света е отдавна вече приложена тази практика, аз лично няма никакъв проблем с това.
Само кризата да мине.
Няма особено какво да крия, а и не се виждам с никого, щото не съм контактен и цял ден кисна във форума Smile
Останете здрави това е най важно.
#4

Тази тема отива в общи приказки, нищо общо няма с андроид новини, въпреки важността и!

[Изображение: nexus2cee_output_t4FJGx.gif]
#5

Нямам какво да крия .

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





#6

(2020-03-24, 22:13:45)Compare написа:  Нямам какво да крия .
Въобще не е там работата......

[Изображение: nexus2cee_output_t4FJGx.gif]
#7

Явно е дошло времето да се разлисти "1984" на Дж. Оруел пак.

 
#8

(2020-03-24, 22:18:51)vlaf написа:  Въобще не е там работата......

А къде е ?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





#9

(2020-03-24, 22:29:42)NoMaD написа:  Явно е дошло времето да се разлисти "1984" на Дж. Оруел пак.
Да, "1984" и "Фермата", медиите, телекраните, министерството на истината се вихри.

Doogee S30
#10

(2020-03-24, 23:21:10)Compare написа:  А къде е ?
В нарушаването на личната ти свобода.
#11

(2020-03-25, 07:23:23)Bobby34 написа:  В нарушаването на личната ти свобода.
Докато има идиоти не спазващи карантината, съм съгласен. Все пак един такъв индевид трябва да може да се проследи с кого е контактувал и къде е ходил да пръска коронки. След това естествено е неприемливо. Какво толкова ви притеснява незнам, 99% няма какво толкова да криете , а останалите сигурно няма въобще да ви проверяват. Ако си мислите, че някой ще ви дебне, за да разбере кой ви е дилъра на марихуана, жестоко се лъжете.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
#12

@dada_ много точно се е изразил. И аз съм за такива мерки щом нямаме самосъзнание. Върнал се някой от п...а си м...а и хукнал да се види с роднини и приятели, а уж е под карантина. Защо не си стоят в Италия, Испания, UK, ...... ами се върнаха тук да сеят зараза? За такива изроди - солена глоба и затвор.
Не казвам, че всички са безотговорни, но "покрай сухото гори и мокрото".

1916 
#13

Май и двамата сте чели през ред промените в закона за електронните съобщения или просто не сте го разбрали. Не става въпрос за превантивен контрол по време на пандемията, а че има вероятност да остане за постоянно МВР да може да изисква от операторите данни за потребителите, без за това да иска съдебно разрешение, както досега и след като преключи борбата с COVID-19.

 
#14

Хайде стига вече с тая "зараза". Вируси и бактерии има абсолютно всеки ден, болниците винаги са пълни. Дали ще се разболееш от грип или от коронавирус, не е от съществено значение. И какво им пречи на въпросните карантинирани да излязат без телефон? Как ще ги спипат тогава?

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
#15

@Lupita или просто си пускаш самолетен режим и ще те хванат за дедовия.

Някои хора прекалено много вярват на новинарите и всичко каквото пускат.
#16

(2020-03-25, 11:43:15)ndsbg написа:  ...Някои хора прекалено много вярват на новинарите и всичко каквото пускат.
Законът за мерките и действията по време на извънредното положение и отпечатан в ДВ и не вярвам, че той спада към категорията на жълтата преса и към новинарите също.

 
#17

@NoMaD никой не е написал по адрес на извънредното положение а по повод това

Цитат:че има вероятност да остане за постоянно МВР да може да изисква от операторите данни за потребителите, без за това да иска съдебно разрешение


Разликата между "може" и "е" е от тук до края на вселената. Ако толкова ви беше страх от това "възможно" следене по всяко време щяхте да имате нокия с фенерче. Преди ви беше страх че големите корпорации ви следят, сега МВР. И дори и да разрешат на МВР да ви следи без съдебно разрешение, то не значи че те следят денонощно 7 млн души.
#18

ЗАКОН за мерките и действията по време на извънредното положение:
"§ 51. Параграф 41 се прилага до отпадане на необходимостта от принудително изпълнение на задължителната изолация и болнично лечение на лица по чл. 61 от Закона за здравето, които са отказали или не изпълняват заповедта за задължителна изолация и лечение."

Първо, данни се предоставят за хора, които са се отказали от задължителна изолация или такива, които са се съгласили, но не я изпълняват. (Пояснява точно определен кръг от лица)

Второ чл. 251б, ал.2 от Закона за електронните съобщения гласи:
(Доп. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 06.12.2016 г., доп. - ДВ, бр. 7 от 2018 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 2020 г., в сила от 24.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение).


И за мен тук идва въпроса - до кога се прилагат мерките? До отмяна на извънредното положение, както гласи чл. 251б, ал.2 ЗЕС или до отпадане на необходимостта по параграф 51?

Така излиза, че не за всеки гражданин могат да се искат данни.
Второ, достъп до тези данни са до определен срок (кой от двата срока вече..)
#19

VPN ? Big Grin

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
#20

Този закон си го гласят да им остане за постоянно, без майтап.
А доводите, заради които го приемат, не са основателни.
Винаги мога да си оставя телефона у нас и да изляза на разходка.
Тогава как по-точно ще ме проследят?
Поразиите, които могат да направят след приемането на такива мерки може да са огромни,
ако не се ползва по предназначение. А нашите политици са доказали, че не можем да им вярваме
#21

(2020-03-25, 14:46:44)solo5 написа:  Този закон си го гласят да им остане за постоянно, без майтап.
А доводите, заради които го приемат, не са основателни.
Винаги мога да си оставя телефона у нас и да изляза на разходка.
Тогава как по-точно ще ме проследят?
Поразиите, които могат да направят след приемането на такива мерки може да са огромни,
ако не се ползва по предназначение. А нашите политици са доказали, че не можем да им вярваме
Звънят ти по 2 пъти на ден по произволно време.
#22

Не само, идват и на адрес в момента когато решат, имам познат от Англия се върна и му казаха 14 дни в тях.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
#23

(2020-03-25, 11:31:45)NoMaD написа:  Май и двамата сте чели през ред промените в закона за електронните съобщения или просто не сте го разбрали. Не става въпрос за превантивен контрол по време на пандемията, а че има вероятност да остане за постоянно МВР да може да изисква от операторите данни за потребителите, без за това да иска съдебно разрешение, както досега и след като преключи борбата с COVID-19.

Аз прочетох много добре и за разлика от теб вникнах в смисъла на тази поръчкова статия. Прави ми впечатление, че автора изобщо не е запознат (умишлено според мен) с някои факти. Той пише че "поставените под карантина граждани са няколко стотин". Статията е писана вчера 24.03. На 21.03 беше обявено, че под карантина са около 7000  човека. Как може да се следят толкова хора дали си стоят у тях или сеят зараза? Не, че е 100% сигурно, но поне се опитват да ги ограничат по някакъв начин.
Дано да остане и след карантината. Много измет ще бъде изловена.
Който е чист пред закона и с чиста съвест няма от какво да се притеснява.
#24

(2020-03-25, 15:46:53)milss написа:  . . .
Който е чист пред закона и с чиста съвест няма от какво да се притеснява.
Дали ?
Вярвате ли ?

"Perfection is not attainable, but if we chase perfection we can catch excellence."--- Vince Lombardi
#25

(2020-03-25, 15:46:53)milss написа:  Аз прочетох много добре и за разлика от теб вникнах в смисъла на тази поръчкова статия. Прави ми впечатление, че автора изобщо не е запознат (умишлено според мен) с някои факти. Той пише че "поставените под карантина граждани са няколко стотин". Статията е писана вчера 24.03. На 21.03 беше обявено, че под карантина са около 7000  човека. Как може да се следят толкова хора дали си стоят у тях или сеят зараза? Не, че е 100% сигурно, но поне се опитват да ги ограничат по някакъв начин...
Явно не си вникнал достатъчно. Не става въпрос за "поръчковата статия" и дали авторът в статията се е придържал точно към фактологията на събитията или не, а въведените поправки към закона, както и вероятните последствия за част от населението като последствие от тях. Мой съвет е - четете между редовете, а не това, което виждате писано черно на бяло, дори когато статиите са поръчкови или не.

 
Темата е заключена




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)