Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ревю на OnePlus 7T
#1

Ревю на  OnePlus 7T

След близо 2 месеца ползване на OnePlus 7T реших да споделя впечатенията си от телефона.
Когато дойде времето да сменям стария си смартфон, дълго избирах между различни модели.
Изискванията ми бяха устройството да е достатъчно мощно, за да го ползвам безпроблемно поне година и половина, да има добър дисплей, голяма памет, добра батерия, лесен потребителски интерфейс и читава камера. И най-важното – да не струва една торба пари.
В крайна сметка се спрях на въпросния телефон. Ценово е позициониран по-скоро в горния среден клас, отколкото във флагманския – за 1000 – 1100 лв не може да се намери нов флагман на водещите марки, и ако финансовият въпрос е важен за вас, това определено е плюс. OnePlus 7T не може да се нарече флагман в пълния смисъл на тази дума. Бих го определил като телефон на границата между горния среден клас и наистина високия клас. Има някои дребни компромиси, които са определили неговото позициониране и всичко зависи от това дали сте готови да ги направите. Ето ги и тях:
1. „Само“ Full HD дисплей
2. Липса на micro sd слот за карта памет
3. Липса на жак за слушалки
4. Липса на led сензор
5. Липса на официален стандарт за водо и прахо устойчивост
Накратко по точките – за мен наличието на full hd дисплей е по-скоро плюс, отчитайки по-добрият живот на батерията. Липсата на слот за карта памет се компенсира с голямата вътрешна памет – 256 гигабайта (има и модел със 128). Отдавна ползвам качествени bluetooth слушалки и 3.5 мм жак не ми е необходим. Липсата на лед сензор наистина е трудно разбираема, но това е политика на OnePlus с всичките им телефони. Бързо се свиква, а и телефонът има доста полезни опции, за които ще стане въпрос по-нататък. Колкото до водоустойчивостта, липсата на официален стандарт не значи, че телефонът е напълно беззащитен. Ако го ползвате под дъжда, или пък разлеете чашата с вода върху него, ще оцелее безпроблемно (личен опит).
Дотук с увода. Започваме с анализ на отделните аспекти на телефона.

Външен вид и окомплектовка

OnePlus 7T е красиво устройство. Стъклен сандвич с метална рамка по средата, екранът и гърбът са защитени с GorillaGlas 5. Задният капак е с много приятен матов завършек, но събира доста отпечатъци. От лявата страна е разположен бутонът за нивото на звука, отдясно – power бутонът и слайдерът за превключване между различните режими – звънене, вибрация, безшумен. Въпросният слайдер е приятно грапав и за мен е много полезно допълнение. Отгоре е разположен само един микрофон, а отдолу – още един, type C входът, слот за две сим карти и долният говорител. Телефонът има стерео говорители, като горният е всъщност слушалката – направена е доста дълга, но това не загрозява телефона. Отзад е разположен един голям и издаден стъклен кръг, в който са поместени трите камери. Да, този кръг определено изпъква много над повърхността, но с един кейс нещата си идват на мястото и няма да усетите неудобство.
Телефонът пристига с привличаща вниманието голяма и дълга червена кутия, в която са поместени следните неща:
1. Самият телефон
2. Кабел и DASH charger зарядно
3. Игла за вадене на сим слота
4. Прозрачен силиконов кейс, изненадващо удобен
5. Различни книжки и упътвания
6. Лист със стикери на OnePlus
Цялостното усещане е за скъпо и качествено устройство и в това отношение всичко е на топ ниво.

Дисплей, батерия и звук

Дисплей
Телефонът разполага с 6.55 инчов fluid amoled дисплей при резолюция 1080 х 2400 пиксела, с 402 ppi пикселна гъстота. Дисплеят е чист, достатъчно ярък и добре калибриран. В това седмо поколение на своите телефони OnePlus въвеждат и по-високата честота от 90 херца, на която работят дисплеите им. Можете да изберете дали той да работи на 60 херца, или на 90. Разликата на пръв поглед е абсолютно незабележима, и в началото се чудех за какво е целият този шум. След 2-3 седмици ползване обаче започнах да забелязвам предимствата на 90-те херца. При гледане на видео и при игри картината е по-плавна и приятна и ако след това се върнете на 60 херца, разликата се усеща. Същевременно по-високата честота на опресняване почти не влияе на батерията. Да, има разлика, но тя е изключително минимална и едва ли си струва да ползвате телефона на по-ниската честота. Двайсетина минути screen on time по-малко или повече не са от жизнено значение.

Батерия
OnePlus 7T разполага с 3800 mAh батерия, напълно достатъчна за един пълен ден активно ползване. Според начинът ви на работа с телефона може да направите и 2 пълни дни, зависи дали играете игри най-вече и колко интензивно използвате устройството. При автоматична яркост и ползване само на wi-fi батерията издържа 8-9 часа SoT. При смесена употреба wi-fi, 4G – около 6.30 – 7.00, а ако ползвате само мобилните данни – около 6 часа SoT. Ако това ви е недостатъчно, трябва да знаете, че DASH charger-ът зарежда супер бързо. За по-малко от час батерията се пълни догоре. Дори да нямате време и да го включите само за десетина минути, това ще вдигне осезаемо нивото на батерията и ще ви спести търсенето на контакт до края на деня.

Звук
Звукът от стерео говорителите е силен и ясен. Ползвал съм немалко телефони със стерео звук и мога да твърдя, че този е сред добрите примери. И двата говорителя звучат с еднаква сила, нивото на звука е доста силно и със сигурност няма да пропуснете да чуете телефона, когато звъни. Телефонът е сертифициран с Dolby cinema sound и ако гледате подходящи видеа, можете да усетите това. Като че ли басите са с една идея по-трудно доловими, но цялостното усещане е за добър, силен и качествен звук. Колкото до звука от слушалки, там нещата също са на добро ниво. Е, може би не на върхово ниво, не съм меломан и не претендирам, че телефонът е подходящ за ценители на добрия звук с високоимпедансни слушалки, все пак тук не е наличен quad dac, както при някои модели на LG примерно. За мен обаче звукът в слушалките има достатъчна мощ, не се усещат изкривявания и като цяло съм доволен.


Софтуер

OnePlus 7T залага на почти чист ванила Андроид, върху който е имплементиран фирменият интерфейс Oxygen OS. Версията на андроид е 10 ot of the box, софтуерните актуализации са редовни и надеждни. Всичко е семпло, удобно, леко и телефонът не изпитва никакви затруднения. Поддържат се навигационните жестове с плъзгане отстрани на екрана, а има и някои удобни въведения с други жестове, бързи команди с писане върху изключен екран и други. Липсата на ЛЕД нотификации донякъде се компенсира от т.н.р Ambient display. Достатъчно е само да повдигнете телефона, или да тапнете веднъж върху дисплея, за да се появи зона с нужната за вас информация – нови уведомления, час, ниво на батерията, активира се е вграденият в екрана пръстов отпечатък. Той от своя страна е изключително бърз и надежден. Като скорост бих го сравнил със стандартните физически фингърпринт бутони. Отключването на телефона е супер бързо и удобно. Достатъчно е само да докоснете веднъж дисплея и след това поставяте пръста си върху зоната с фингърпринт обозначението. Отключването е мигновено и дори с мокри или мръсни пръсти не се затруднява изобщо. Лицевото разпознаване е категорично най-бързото, което съм виждал до момента. При натискане на пауър бутона екранът светва и предната камера търси лицето ви. Отключването е светкавично бързо, дори лицето ви да е в страни от телефона, дори светлината да е недостатъчна, дори да носите очила, шапка, или даже маска. Добра работа на OnePlus.
Що се отнася до мощта и скоростта на работа, телефонът е ненадминат. Клокнатият на по-висока честота процесор Snapdragon 855+ и 8-те гигабайта ram правят от устройството истински звяр. Телефонът е повече от подходящ за геймърско устройство, а трябва да отбележа и че в термално отношение нещата са чудесни. Много рядко се случва да загрее сериозно, дори при тежки игри. Всичко върви бързо и плавно и е удоволствие да се играе на него.

Камера

Камерите никога не са били силата на OnePlus. В предишните поколения техни устройства за камерите им винаги се е говорело като за нелоши, но и нищо особено. Тук определено има подобрение, макар и не много голямо. Ако за вас камерата е най-важна, това не е вашият телефон. Във високия клас има много по-добри камерафони, но и на много по-висока цена, разбира се. OnePlus 7T разполага с тройна система от камери – основна 48 мегапикселова, широкоъгълна и такава с двукратен зуум. Основната камера снима по подразбиране на 12 мегапиксела. Снимките са балансирани като цяло, нямат фрапиращи забележки, цветопредаването е точно и добро. При по-голямо зуумване на снимките обаче се забелязва липса на фини детайли, все едно са замазани с маслена четка. Ако ги гледате на голям екран, това е лесно забележимо. Иначе като цяло качеството им е добро, автофокусът е без забележки, динамичният обхват е чудесен и ако сте потребител, който просто вади телефона и снима на автоматичен режим, ще останете удовлетворен. При ПРО режим можете да снимате и на 48 мегапиксела, но не си струва особено. Да, снимките са с много повече уловени фини детайли, но и с много повече шум и като цяло не изглеждат особено добре. Широкоъгълната камера се справя достатъчно добре, с точно цветопредаване и липса на изкривявания. Двукратният зуум също е на ниво, макар и да не е нещо кой знае какво като качество.  За мен обаче най-добрата опция е макро режимът за снимки. Камерата е способна да фокусира обекти на удивително близко разстояние – буквално залепяте камерата до обекта, 2-3 сантиметра, и фокусът е перфектен, детайлите са чудесни и ясно видими. Най-добрият макро режим, на който съм попадал до сега, а съм сменил близо 20 смартфона до момента. Портретният режим също е много добър, като имате две опции – на близко и далечно разстояние. Обектите се засичат много добре, размазването на задния фон не е прекалено силно, като минус отбелязвам липсата на опция за степента на размазване на фона. Колкото до снимките при слаба осветеност – огромен плюс тук е наличието на nightscape режима, който при почти пълна липса на светлина е способен да направи учудващо ясна и детайлна снимка, като нощните снимки определено се приближават много до нивото на водещите камерафони. Видеоклиповете са достатъчно добри, стабилизацията се справя прекрасно и като цяло нямам забележки. Селфи камерата бих определил като много добра, към отлична. И в нормален, и в портретен режим се справя повече от добре.
Общото ми впечатление от тройната система камери е, че са на едно много добро, но не и отлично ниво. Имат полезни опции, снимките са хубави, ясни, с добро цветопредаване, отличен динамичен обхват, автофокусът се справя безпроблемно и интерфейсът на приложението е достатъчно удобен за ползване. Все пак обаче ако за вас мобилната фотография е най-важното нещо в един смартфон, може би е добре да се ориентирате към устройство от по-висок клас.

Заключение

OnePlus 7T е едно all round устройство от горната част на средния клас, или пък от ниската част на високия клас, въпрос на гледна точка. Това, дали е перфектният телефон за вас, зависи от приоритетите ви. Ако търсите бърз и мощен смартфон, с изчистен интерфейс, редовни софтуерни актуализации, добър дисплей, стерео звук, и добър живот на батерията, ще останете удовлетворени. След близо 2 месеца ползване съм изключително впечатлен от телефона. Нито веднъж не съм усетил лаг, прегряване, забиване на приложение, нито какъвто и да е хардуерен или софтуерен бъг. Ако за вас са важни компромисите, които съм изброил в началото на ревюто – липса на лед нотификации, жак за слушалки, водоустойчивост и слот за карта памет, както и ако сте маниак на тема мобилна фотография, тогава OnePlus 7T не е за вас. Но ако сте готови на тези минимални жертви, получавате един чудесен и завършен във всички аспекти смартфон на съвсем поносима цена. Въпрос на приоритети.
[-] 3 потребители изказват благодарност на whitehart за това мнение:
  • algor, nistel_87, scorceni
Цитирай
Аксесоари
#2

Как е телефонията - обхват на 4G, чуваемост в слушалката навън на по-шумно място?

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#3

Телефона си за парите е 10+, преди това ползвах 5Т и съм много доволен от марката!

Oneplus 5T, 7T, 9Pro  ✓11 
Цитирай
#4

(2020-04-03, 12:49:41)stenlius написа:  Как е телефонията - обхват на 4G, чуваемост в слушалката навън на по-шумно място?
Обхватът е перфектен, звукът в слушалката е силен и ясен, дори често го намалям, понеже е прекалено силен.

Sent from my OnePlus 7T using Tapatalk
Цитирай
#5

(2020-04-03, 12:49:41)stenlius написа:  Как е телефонията - обхват на 4G, чуваемост в слушалката навън на по-шумно място?

Телефона поддържа всички засега използвани честоти и комбинации от честоти в България. С малко гимнастика и без нужда от руутване се пускат и volte/vowifi.

Oneplus 6 6/64 mirror black, Xiaomi Mi 11 lite 5g
Цитирай
#6

(2020-04-03, 13:32:41)batala написа:  Телефона поддържа всички засега използвани честоти и комбинации от честоти в България. С малко гимнастика и без нужда от руутване се пускат и volte/vowifi.


Сподели метода за пускане на vowifi и volte

Oneplus 5T, 7T, 9Pro  ✓11 
Цитирай
#7

Обсъждано е във форума във секциите за oneplus телефони. Всичките им телефони от 5/5т серията нагоре поддържат пускането на услугите и на Теленор и Виваком.

Sent from my Ericsson R320s using WAP browser

Oneplus 6 6/64 mirror black, Xiaomi Mi 11 lite 5g
Цитирай
#8

(2020-04-03, 13:32:41)batala написа:  Телефона поддържа всички засега използвани честоти и комбинации от честоти в България. С малко гимнастика и без нужда от руутване се пускат и volte/vowifi.
Знам какво поддържа, личните впечатления са ценни, защото почти никъде никой не пише за тези неща. Все пак благодаря и за твоето инфо във форума касаещо агрегациите и volte.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#9

Много добре и правилно описано. Имам го още от премиерата му в Лондон и мога да кажа,че цена-качество трудно може да се намери при друга марка.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)