Анкета: Руутвате ли си все още телефона? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, все още го руутвам
18.37%
9
18.37%
Не, преди го руутвах
26.53%
13
26.53%
Не, защото няма възможност
6.12%
3
6.12%
Не, защото вече не ми е нужно
38.78%
19
38.78%
Не, даже не знам какво е това
4.08%
2
4.08%
Друго
6.12%
3
6.12%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Руутвате ли си все още телефона?
#1

[Изображение: top-rooting-apps.jpg]

Руутвате ли си все още телефона?

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

Рутването и флашването на къстъм фърмуери, рековърита и т.н. вече е пълна безмислица с която само може да си загубиш гаранцията. Някой хора ще вземат да ми цитират наредби от ЕС и т.н. че при руут гаранцията не отпада, но въпреки всичко поне при Самсунг при промяна на knox брояча например не можеш да правиш безконтактни плащания и други операции свързани със сигурността.

Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512 Phantom Black/Iphone 13 pro max 512 gb Space Grey/ Honor Watch GS Pro/ Apple Airpods Pro/Mecool KM6 Deluxe.
Цитирай
#3

Ами то много зависи и защо го носиш в сервиз - ако е за дефект е едно, ама ако докато си руутвал или вследствие на това си прецакал нещо е друго. Но по темата: не, преди руутвах, но не виждам смисъл вече. Все още има някои неща, които е хубаво ако имаш на телефона и които изискват руут, но не са от най-важните.
Цитирай
#4

Root-вах предимно за да махна рекламите, но ромовете, които ползвам вече са с в граден адблокър на бразъра и с руут се чупят понякога безконтактните плащания.
Така че вече съм без руут, но с отключен буутлоудър.

Руут достъпа може да е много полезен. Най-малкото, за да се отървете от фирмения Bloatware, която всяка компания налива в телефона.
Също чрез промяна на системните файлове можете да отключвате функционалности, можете да видите запаметените пароли на безжичните мрежи, може да промените поведението на някои функции, можете да направите бекъп на приложенията заедно с настройките им и т.н
Но някак в 2020-та вече не е толкова нужен.
Гаранцията е най-малкия проблем и тя се ползва при хардуерни дефекти.
Софтуера може да се оправя в домашни условия.
Все пак зависи и колко пари сте изръсили за телефон
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#5

Вече само за custom rom-ове руутвам. Преди телефоните имаха много проблеми на фабричните андроиди-нежелани приложения(bloatware), малко памет при по-евтините модели(тук с руут и link2sd и подобни програми се решаваше проблема) и като цяло лош и неоптимизиран софтуер от производителя. Преди андроид 5 и за запис на екрана беше нужен руут. В днешно време телефоните имат много по-добър софтуер без такива проблеми и няма смисъл да се руутва, освен за няколко приложения за хакове и други по-специфични системни модификации. При всеки случай руут вече не е нужен на повечето хора.

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай
#6

До сега не съм рутвал телефон,смятам че така работи по добре.
Цитирай
#7

Преди роотвах, не видях особена ползва от това, а и не съм супер спец, лесно може да се прецака нещо.
А и няма ъпдейти.
Като цяло в света на мобилните технологии се случиха 2 неща, ios лека по-лека се отвори, а Андроид лека по-лека стана по-стабилен и мазен.
Това допринесе да си седим без роот и да си се наслаждаме на ъпдейти и сигурни телефони.
Те затова и custom rom-овете отпаднаха.

Само с Шиаоми си играя да сложа Xiaomi.eu, но това е поради съвсем друга причина.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#8

Рутвам заради VoWifi и заради Network signal Guru, която не работи без руут, а е полезна програмка за устройства с Qualcomm.
NFC плащанията работят, като скривам руута с magisk hide.
[-] 1 потребител изказва благодарност на plevel12 за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#9

Последния телефон с рут ми беше LG G3 до към края на 2015. От тогава не рутвам.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#10

Рутнах 2 таблета и един телефон. Така и не видях голям смисъл и вече не се занимавам.

Gesendet von meinem ELE-L29 mit Tapatalk
Цитирай
#11

Досега винаги съм руутвал телефоните си и най-вероятно и в бъдеще ще гледам ако е възможно да го направя.
Причината е проста - обичам да имам пълен достъп до устройството, което ползвам. Това беше идеята зад Андроид още в началото - да си настроиш телефона както на теб ти е удобно, "пълна свобода за потребителя". Повечето производители забравиха тази идея и даже вървят срещу нея (например Huawei като заключиха bootloader-ите). Е, ясно е защо - свободата на потребителя не е в полза на производителя. Но тука вече темата отива в съвсем друга посока.

Иначе ползвам руут-а основно за да спра всякакви реклами, някой-друг app (Titanium Backup, Lucky Patcher, Kernel Adiutor, Xposed, ACCA), за аудио мод също. Има си ползи, но си е играчка и не е за всеки.

Sony Xperia 5 IV
Stock | Shizuku | + Galaxy Watch 4 Classic
[-] 3 потребители изказват благодарност на BloodBullet за това мнение:
  • milenvn, tough, Victormihov
Цитирай
#12

Никога, но като чета темата до тук, май иос=андроид! Почти де, май голяма част от спора за двете ОС отиде в небитието! Smile

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#13

Не съм съвсем съгласен с последното, андроида върви в такава посока , че на потребителя да не му се налага да руутва, дава се доста голяма свобода и се следи за настроенията преди се руутваше за доста повече случаи, напоследък не изпитвам необходимост
И бутлоудър съм отключвал и кернел съм сменял ... при първите андроди които съм имал почти задължително, последния който ми се наложи да руутна и да сменя ром беше един Хковър2 оттогава не ми се е налагало, не че не следя xda да кажем, че и не само него

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#14

HTC Sensation XE, който го е имал с Андроид 4,отключване по метода с жичката, забава голяма още тогава... И накрая фабричния софт пак най-удачен.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#15

Никога не съм руутвал, всичко, което съм искал си го е имало в телефона, а и като разбрах, че може да изгубиш гаранцията и да не може да идват повече актуализации, това съвсем ме отказа.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#16

Преди го рутвах, по-скоро за опити, защото ми беше интересно.
Вече не бих направил такова нещо, най-малко пък на сравнително нов флагман.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)