Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eкран с висока честота на опресняване - гаранция за качество или н?
#1

Освен  качеството на самия дисплей, има много и други фактори, които да отнемат предимството да имате дисплей с висока честота на опресняване. Дисплеите с честота 90Hz, 120 и 144Hz са една от тенденциите в света на смартфоните тази година. Но дали това е поредният маркетингов трик, защото не всеки смартфон само защото е оборудван със 120 – херцов екран може да ни предложи едни и същи функции, както и автономност на батерията. Има много нюанси, в допълнение към посочената честота на опресняване на екрана, които да съставляват понятието "великолепен дисплей".
Нека да започнем с факта, че в някои смартфони, оборудвани с високочестотни дисплеи, тази опция е изключена по подразбиране или производителите правят трудна да я активирате с цел на по-добрата автономност (Google и Samsung). Но напоследък се вижда, че 120-херцовите дисплеи все повече вече се срещат и в средния сегмент. Но дали те  наистина са сравними по качество с тези, предлагани от флагманите? Абстрахирайте се от честотата, защото 120Hz не винаги e гаранция за качество.  

[Изображение: e91662872df5160e23e86695a7f1a5b1-full.jpg]

Докато дисплеите от 90 и 120Hz са предназначени да направят интерфейса и анимациите в приложенията по-гладки, високата честота на опресняване на екрана не е знак за качество на дисплея. Точността на цветовете, гама корекцията и балансът на бялото не зависят от този показател, той има по-голямо въздействие върху начина, по който самото съдържание ще изглежда на екрана и се възприема от даден потребител. Въпреки че при 120Hz картинката изглежда по-гладка, снимките и видеоклиповете може да са все още пренаситени или, обратно, да не са достатъчно наситени при наличието на лошо калибриран дисплей.
Ако отчетем това, много от дисплеите на някои производители изглеждат напълно различни, дори ако те имат същата честота на опресняване. Например, евтините такива са характерни с забележими недостатъци и лошо калибриране на цветовете. Най-вече на това трябва да се обърне при устройства с по-ниска цена, които могат да се похвалят с дисплеи с висока честота на опресняване, защото това е функция с която производителите обикновено прикриват или спестяват на клиентите други очевидни проблеми. От друга страна, в дисплеите на флагманите производителите могат да отидат по-далеч и да надхвърлят възможностите за фабричната калибровка на цвета, както OnePlus демонстрира в своя флагман OnePlus 8 Pro. Ето защо трябва да се обърне внимание на традиционните показатели за качеството на дисплея, а не само честотата на опресняване на екрана.
Флагман с дисплей 60Hz може да се окаже по-добър от нискобюджетно устройство с дисплей 120Hz. Традиционните 60-херцови дисплеи могат да изглеждат по-добре от 120-херцови, поне по отношение на точността на цветовете. Това често се потвърждава при сравняване на екраните на водещи и на по-достъпни модели смартфони. Качеството на картината в този случай определено е по-важно от усещането на леко по-гладкия интерфейс. Освен това фактът, че дисплеят поддържа честота на актуализация 90 или 120Hz, не означава, че повечето приложения или съдържание, показвано на екрана, ще съответстват на тази функция. Когато купувате устройство със 120Hz дисплей, нямате никаква гаранция, че всички приложения ще работят с тази частота. Тази функция е по-вероятно да бъде напълно разкрита при флагманите, въпреки че някои приложения могат да бъдат оптимизирани за определени платформи.
Ситуацията се усложнява от факта, че приложенията и елементите на потребителския интерфейс се използват едновременно. От Google отбелязват, че 120 херцови дисплеи са по-подходящи за гледане на съдържание с 24, 30, 45 и 60 кадъра в секунда, тъй като тези стойности са разделени на 120. Например възпроизвеждането на видео на 24 кадъра в секунда на 120Hz дисплей избягва интерполацията 3:2, необходима за 60 Hz дисплей. Въпреки това, когато видеото е с ниска скорост на кадрите и интерфейсът е висок, може да има конфликти в софтуера. В този момент, операционна система и избира скоростта на кадрите по свое усмотрение, което може да доведе до треперене и / или връщане към стандарта от 60Hz.


Но се очаква че в Android 11 ще има нов API setFrameRate, който ще помогне да се намери оптималната кадрова честота за няколко приложения, които работят едновременно. Но съвременните устройства трябва да се съобразят със системни предпочитания, които могат да доведат и до конфликти. В крайна сметка, приложения и игри могат да повлияят на честотата на опресняването, но окончателното решение все още се взема от операционната система. Надяваме се, че през следващата година смартфоните на Android 11 ще могат по-добре да се справят със съдържанието с различна кадрова честота от съществуващите модели към настоящия момент.
Не всички дисплеи с 120Hz са едни и същи. Хубаво е да притежавате устройство, което да има високочестотен дисплей, но в един момент останалите функции може би ще се окажат по-важни от броя на херцовете. Опцията "90Hz" или "120Hz" не означава, че екранът непременно ще се отличава с голяма цветова трансмисия или правилната цветова схема. Но такива дисплеи със сигурност могат да изглеждат страхотно, особено ако смартфонът има софтуерни и мощни хардуерни ресурси за разширяване на калибрирането и конвертиране на тонални стойности на изображението от по-широк диапазон към по-тесен диапазон. Все пак важно е предварително да се знае дали смартфонът има други допълнителни предимства освен високата честота на опресняване. Отделно стои и въпроса при процесора с разширени възможности, при който гладката картина ще бъде равнопоставена с по-дълга автономна работа на устройството. И да не забравяме, че Android 11 и новите приложения, които ще се появят след него, трябва да разширят сценария, при които ползите от високочестотната актуализация на екрана ще бъдат по-очевидни, като ще оставят правото на избор на всеки потребител в тази насока.

Източник: >>>>>>

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • kamenvo
Цитирай
Аксесоари




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)