Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Съхраняване на снимки и видео файлове?
#1
Video 

Съхраняване на снимки и видео файлове?
Моля дайте някакви идеи съвети къде да си съхранявам снимки и видео файловете ?
Имам NAS Server но ми се иска на още едно място да бъдат синхронизирани и съхранени снимките и видео файловете.
Не знам какво да взема и кое ще е най удобно още един NAS Server или хардиск?
Проблема е в това че трия без да искам хардиска Sleepy и искам да имам NAS Server или хардиск който да е закачен към сегашният ми сервер и като му кача снимка да я копира или да се синхронизира веднага и да съм си спокоен че дори и да изтрия или има лоши сектори диска да си имам още една сигурност!

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
Аксесоари
#2

Google photos?

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

Google Pixel 6a
Цитирай
#3

RAID като вариант обмислял ли си?
Цитирай
#4

Raid 1
Цитирай
#5

Избери си подходящ облак за нуждите ти, има и безплатни!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#6

Аз ползвам два криптирани харда. Изтрих всички снимки от Гугъл. Предпочитам офлайн да са ми. Синхронизирам квото имам на телефона автоматично в Мега като се вържа за wifi и после прехвърлям на двата външни диска.
Цитирай
#7

(2020-06-02, 19:24:52)slavkov написа:  Google photos?

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk
Забравих да спомена че не ми се обвързва с абонаменти.
(2020-06-02, 20:14:34)fifth_root написа:  RAID като вариант обмислял ли си?
Дааа Smile Но как функционира точно не знам .
Само знам от youtube видеота но дали и как ще функционира на моя сервер не знам .
Той е на Raid 1 !
Ако изгори или се изтрие единият хардиск губи ли се информацията ,какво трябва да предприема да не губя информация ?
Моя сервер е WD My Cloud EX2 Ultra 2x4TB
(2020-06-02, 20:48:51)Andon0v написа:  Raid 1
Моя сервер е WD My Cloud EX2 Ultra 2x4TB и е на RAID 1 Smile
Примерно ако изтрия един диск някак си без да искам или има лоши сектори или нещо му се случи, поставям новия хардиск и той автоматично се запълва с изтритата информация или ....?
Ако знам че само поставям новият хардиск и всичко става автоматично значи нищо не ми трябва!
(2020-06-02, 21:14:32)pepy1 написа:  Избери си подходящ облак за нуждите ти, има и безплатни!
Не ми се обвързва с абонаменти! а безплатни облаци с близо 1 тб снимки и видеота не съм попадал .

(2020-06-02, 21:29:30)eksoldier написа:  Аз ползвам два криптирани харда. Изтрих всички снимки от Гугъл. Предпочитам офлайн да са ми. Синхронизирам квото имам на телефона автоматично в Мега като се вържа за wifi и после прехвърлям на двата външни диска.

Дааа и това е вариянт , Smile но гладам да си и поспестя това прехвърляне на снимки .
Примерно като се снима вземам телефона на жена ми вземам и моите подбирам най хубавите снимки и си правя папка на серва и чак тогава ги качвам.
Като са 2-3-4-5.. хиляди снимки и минават дни

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#8

Raid 1 просто ти копира (клонира) информацията и на двата харда, така че ако стане нещо с единия да можеш да си я възстановиш
Цитирай
#9

Нищо не подбирам. Задал съм кои папки да се синхронизират с Мега при връзка с wifi... Януари качвам предходната година на хардовете и толкоз. Мега ми дава 50ГБ фрий пространство, но четох, че вече стават 15гб месец след регистрацията. Аз понеже имам от години акаунт за тва си стоя на старите 50гб.
Цитирай
#10

(2020-06-02, 21:52:49)Andon0v написа:  Raid 1 просто ти копира (клонира) информацията и на двата харда, така че ако стане нещо с единия да можеш да си я възстановиш


Точно ,това ме интересува най много ,как става възстановяването на практика?
Ако знаеш моля сподели.Ако ли не ще търся пак някой по кратко видео или описание. В youtube има доста филмчета от по 5мин-до към 2часа но не ги разбирам много както и че не ми става ясно всичко и най вече това за което съм го пуснал видеото ''Kак става възстановяването на практика?''


(2020-06-02, 22:20:38)eksoldier написа:  Нищо не подбирам. Задал съм кои папки да се синхронизират с Мега при връзка с wifi... Януари качвам предходната година на хардовете и толкоз. Мега ми дава 50ГБ фрий пространство, но четох, че вече стават 15гб месец след регистрацията. Аз понеже имам от години акаунт за тва си стоя на старите 50гб.

Аз ги по подбирам всеки път . Stolt Вярно много работа но пък си заслужава всяка почивка всяко преживяване си има отделна папка Angel
После търсенето на дадена снимка става малко до доста по добро.
За Мега не знаех,и аз имам акаунт от доста години на сам за което се радвам че мога да ползвам 50гб.
По принцип доста добра идея!

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#11

Е търсенето е супер бързо една папка за годината и 12 подпапки за месеците. Wink За мен тва е най доброто. Хем имаш за текущата година всичко в облака, хем имаш архив на два отделни харда за миналите години. Шансът да се прецака нещо нищожен.
Цитирай
#12

(2020-06-03, 07:52:14)Compare написа:  Точно ,това ме интересува най много ,как става възстановяването на практика?
Ако знаеш моля сподели.Ако ли не ще търся пак някой по кратко видео или описание. В youtube има доста филмчета от по 5мин-до към 2часа но не ги разбирам много както и че не ми става ясно всичко и най вече това за което съм го пуснал видеото ''Kак става възстановяването на практика?''
Ако се наложи да смениш единия диск (дефект, повреда), другият ти пази същата информация, така че като смениш повредения с нов, същата информация се записва и на новия. Това го прави RAID контролера.
Цитирай
#13

(2020-06-03, 11:28:03)Andon0v написа:  Ако се наложи да смениш единия диск (дефект, повреда), другият ти пази същата информация, така че като смениш повредения с нов, същата информация се записва и на новия. Това го прави RAID контролера.

Дано да не се налага Blush
Много благодаря за инфото !

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#14

(2020-06-03, 07:52:14)Compare написа:  ''Kак става възстановяването на практика?''
На практика, в RAID 1 всеки файл се записва едновременно на два диска. Така, ако единият дефектира, няма опасност за данните. Недостатъкът е, че имаш два диска, но ползваш обема само на 1. Т.е. купуваш два диска по 1ТВ, но като ги сложиш в RAID 1, имаш общ обем от 1ТВ.

P.s. Яндекс Диск има неограничен обем за снимки от телефона. Аз имам повече от 50 ГБ снимки там, които не се броят към безплатния обем от 10 ГБ в облака.
Цитирай
#15

Външен диск, който да се ползва само при нужда. Можеш да си го разнасяш навсякъде и да го пускаш на всичко, само да се форматира буутсектора подходящо.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#16

(2020-06-03, 22:57:19)kamenvo написа:  На практика, в RAID 1 всеки файл се записва едновременно на два диска. Така, ако единият дефектира, няма опасност за данните. Недостатъкът е, че имаш два диска, но ползваш обема само на 1. Т.е. купуваш два диска по 1ТВ, но като ги сложиш в RAID 1, имаш общ обем от 1ТВ.

P.s. Яндекс Диск има неограничен обем за снимки от телефона. Аз имам повече от 50 ГБ снимки там, които не се броят към безплатния обем от 10 ГБ в облака.

Мерси за пояснението ,разбрах . Smile
Изгледах доста видеота и в youtube.
Проблема ми беше в това че ако сменя единият диск с развалени сектори примерно,не знаех през какво трябваше да се премини за да се напълни новият диск при поставянето му в Server-a.Аз си мислех че трябват допълнителни програми, досовски описание да се следва и за това ми бе малко рисковано,сега съм доста по спокоен щом всичко става автоматично.

Нашите снимки са около 285гб а качването им става доста бавно с нета който имам ,
и в https://drive.google.com имам неограничен обем за снимки ,а ако взема да качвам снимки по облаците много ми става,ще седя неотлъчно от компютъра.
Server-a който е на RAID 1 трябва да свърши работа и по нататък ще взема за по сигурно Wink  някой хардиск или още един Server.
P.S
Всъщност ще пробвам да ги кача и в https://drive.google.com
около 300часа ще са нужни Lol

(2020-06-04, 07:08:31)alexbg67 написа:  Външен диск, който да се ползва само при нужда. Можеш да си го разнасяш навсякъде и да го пускаш на всичко, само да се форматира буутсектора подходящо.

само да се форматира буутсектора подходящо. Това не ми е ясно ,как го форматираш  за да е подходящо?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#17

Препоръчвам в гугъл да не държите нищо.
https://youtu.be/wpa6gQCOmhw
Цитирай
#18

http://alekz.sistemite.com/mbr-vs-gpt/

Някои устройства не разпознават GPT и се налага смяна още в самото начало. С MBR мисля никъде няма проблем, но вече не се ползва в новите устройства.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#19

Raid 1 въобще не е сигурен. От опит го казвам. Имам NAS, един ден върху единия диск цъфнаха лоши сектори, които прецакаха информацията и върху другия диск. И двата бяха на по-малко от година. Просто лош късмет. Това, което може да направи колегата е да си записва файловете върху единия диск (той каза, че и трие без да иска) и да пусне автоматичен бакъп върху другия си диск.
Цитирай
#20

Извадил си лош късмет с NAS и определи другата технология като лоша - без коментар!
Цитирай
#21

Идеята за Бекъп въобще не е лоша. И моята също не е!.. Wink Smile

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#22

(2020-06-14, 20:06:43)fifth_root написа:  Извадил си лош късмет с NAS и определи другата технология като лоша - без коментар!

Всъщност проблемът беше с единия диска, а не с NAS-a. Тук можем и да поспорим.

"RAID-1 protects against the complete failure of one of the two drives. If the drive is not marked as failed, then its contents are assumed to be accurate. But if, for whatever reason, one of the two drives was returning inconsistent data, then that error would not be detected by the RAID system, and the application would get bad data."

Точно това се случи. Записа си повредената информация от диска с лошите сектори върху другия.
Цитирай
#23

Няма за какво да спорим, в първия коментар си написал друго, но RAID не е пълната сигурност, такава няма. По-обикновения вариант - с два независими диска и да си копира периодично (може и със скрипт да го зададе) - може да избегне такова нещо (само че ако ползва скрипт, ще трябва да си поиграе и да му зададе в кои случаи да спре копирането). Може да пробва облачна услуга, OneDrive през Офис 365 конкретно бих препоръчал, където ще има и история на файловете и бекъп.
Цитирай
#24

(2020-06-15, 16:29:08)fifth_root написа:  Няма за какво да спорим, в първия коментар си написал друго, но RAID не е пълната сигурност, такава няма. По-обикновения вариант - с два независими диска и да си копира периодично (може и със скрипт да го зададе) - може да избегне такова нещо (само че ако ползва скрипт, ще трябва да си поиграе и да му зададе в кои случаи да спре копирането). Може да пробва облачна услуга, OneDrive през Офис 365 конкретно бих препоръчал, където ще има и история на файловете и бекъп.
Колега ,не си прочел внимателно първия ми коментар. Надявам се това е причината да не разбереш какво имам предвид като пиша, че Raid 1 не е надежден. А относно бакъпа, повечето NAS устройства имат опция при бакъп да презаписват само файлове, които са претърпели някаква промяна, а останалите да не ги презаписват. Освен всичко друго, това пести време. Все едно де. Просто исках да помогна с мнението си.
Цитирай
#25

Сега ще се убеждаваме кой криво написал, кой криво разбрал ли? Няма полза, дотук всички сме с идея да помогнем. Пък RAID има и други варианти, само че зависи колко му е важно и колко му се плаща.

Риск има и при NAS: corrupt-ва се файл, претърпял е промяна и айде. Но NAS си прав - вариант е напълно.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)