Анкета: Имате ли нужда от 5G - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, имам нужда от повече скорост
15.07%
11
15.07%
Да, за да съм модерен
6.85%
5
6.85%
Не, в момента 4G ми е достатъчно
75.34%
55
75.34%
Не, в момента 3G ми е достатъчно
2.74%
2
2.74%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 4 гласа - средно 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Имате ли нужда от 5G ?
#26

Принципно нямам нужда, ама нека да има. Прогрес му се вика.
Цитирай
Аксесоари
#27

Не съм сигурен, че принципа тук е "ако няма масова нужда ще я създадат". Ние обичаме да отричаме новостите.

Когато 4G навлезе и 4K още не беше чак пък толкова масово, т.е. масово домакинствата имаха 720/1080p телевизори в къщи с онези ранни версии на Android и Smart телевизори (предимно лагващи) нямаше нужда от 4G скорост - в началото каквото правех в HSPA връзка (3G) го правих и в 4G. Дори го изключвах - за какво ми е, за тогавашните социални мрежи (и вида им) и пращане на мейл, чат или снимка си бяха абсолютно резонни. Флагманите бяха между 8 и 12MP, компресираха доста снимките и се пращаха лесно по 3G. Накарайте ме сега да ползвам 3G мрежа, това е безумно...

Тогава пак се говореше, че 4К не е напълно нужно, че Full HD било голяма резолюция и видиш ли човешкото какво можело и не можело да различи, че пак си измислят нови резолюции и "иновации" за да ти вземат парите...

Пък сега телевизори за по 400 лв. са 4К и с Android. Защо ги купувате, нали HD беше достатъчно?

Сега сме на същата дилема - има ли смисъл от 8К и 5G? Да, както имаше от 4K и 4G, от HD и 3G и така назад във времето. Има смисъл и от 12K и 6G ако това ще доведе до още по-добро качество и скорости.

Понякога ми се налага да тегля файл 20-30GB и това в 4G скорост е едно бавене сравнено с 5G, където скоростта ми удря до 1.5gbps при А1 и буквално тегленето е една цигара време. Записвам 8К на моменти и тегленето му после от облака (ако се наложи) е буквално светкавично с 5G. Стига да имаш добро покритие, разбира се, това важи за всички мрежи. Не си представям днешните си нужди, в които една мобилна игра е 10-20GB, 5-10 минути клип е 5GB и базовия storage дори вече в средния клас е 256GB и ние още да си бутаме на 4G. Да, за едните социални мрежи става. Да, ако плана ти е ограничен до 4G скорости то даже е логично. Плащам си за unlimited план и искам скоростта да се усеща.

И както в момента някои твърдят, че 8GB били достатъчни като RAM - да, все още може би да. Това го твърдяхме обаче и за 4GB RAM, когато едва виждахме флагмани с толкова RAM, това го твърдяхме и когато бяха 2GB - че нямало за какво да се ползват.

Едно и също се върти през годините и в крайна сметка 12/16GB RAM , 512GB/1TB storage, 8K запис и 8K телевизия, WiFi 6 (навлизаме и в 7) с гигабитови скорости и 5G със същите вече са част от ежедневието ни и това е абсолютно нормално.
И ако това сега са високи спецификации нека напомня, че преди години 2/3GB RAM, Full HD видео запис, Full HD телевизор, 4G връзка, 64GB storage и цели 13MP камера бяха върхова спецификация на флагман то сега дори 100$ смартфони предлагат 4GB RAM, а за още толкова - 64MP камери и дори 108MP за има няма 400 лв.

Така, че - ДА, имам нужда от всичко което ми предлага повече скорост, повече удобство, качество и количество!
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivanov_1994 за това мнение:
  • whitehart
Цитирай
#28

Понеже въпросът е "Имате ли нужда от 5G ?" - могада кажа - "Те, нямам зэр за 5G!"
Но понеже телефона го поддържа, услугата е достъпна и скоростта-постижима - що да не го ползвам?
Друго си е, на спеед теста да покаже 500-600 Mbps.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#29

(2023-05-26, 14:01:39)Ivanov_1994 написа:  Не съм сигурен, че принципа тук е "ако няма масова нужда ще я създадат". Ние обичаме да отричаме новостите.

Когато 4G навлезе и 4K още не беше чак пък толкова масово, т.е. масово домакинствата имаха 720/1080p телевизори в къщи с онези ранни версии на Android и Smart телевизори (предимно лагващи) нямаше нужда от 4G скорост - в началото каквото правех в HSPA връзка (3G) го правих и в 4G. Дори го изключвах - за какво ми е, за тогавашните социални мрежи (и вида им) и пращане на мейл, чат или снимка си бяха абсолютно резонни. Флагманите бяха между 8 и 12MP, компресираха доста снимките и се пращаха лесно по 3G. Накарайте ме сега да ползвам 3G мрежа, това е безумно...

Тогава пак се говореше, че 4К не е напълно нужно, че Full HD било голяма резолюция и видиш ли човешкото какво можело и не можело да различи, че пак си измислят нови резолюции и "иновации" за да ти вземат парите...

Пък сега телевизори за по 400 лв. са 4К и с Android. Защо ги купувате, нали HD беше достатъчно?

Сега сме на същата дилема - има ли смисъл от 8К и 5G? Да, както имаше от 4K и 4G, от HD и 3G и така назад във времето. Има смисъл и от 12K и 6G ако това ще доведе до още по-добро качество и скорости.

Понякога ми се налага да тегля файл 20-30GB и това в 4G скорост е едно бавене сравнено с 5G, където скоростта ми удря до 1.5gbps при А1 и буквално тегленето е една цигара време. Записвам 8К на моменти и тегленето му после от облака (ако се наложи) е буквално светкавично с 5G. Стига да имаш добро покритие, разбира се, това важи за всички мрежи. Не си представям днешните си нужди, в които една мобилна игра е 10-20GB, 5-10 минути клип е 5GB и базовия storage дори вече в средния клас е 256GB и ние още да си бутаме на 4G. Да, за едните социални мрежи става. Да, ако плана ти е ограничен до 4G скорости то даже е логично. Плащам си за unlimited план и искам скоростта да се усеща.

И както в момента някои твърдят, че 8GB били достатъчни като RAM - да, все още може би да. Това го твърдяхме обаче и за 4GB RAM, когато едва виждахме флагмани с толкова RAM, това го твърдяхме и когато бяха 2GB - че нямало за какво да се ползват.

Едно и също се върти през годините и в крайна сметка 12/16GB RAM , 512GB/1TB storage, 8K запис и 8K телевизия, WiFi 6 (навлизаме и в 7) с гигабитови скорости и 5G със същите вече са част от ежедневието ни и това е абсолютно нормално.
И ако това сега са високи спецификации нека напомня, че преди години 2/3GB RAM, Full HD видео запис, Full HD телевизор, 4G връзка, 64GB storage и цели 13MP камера бяха върхова спецификация на флагман то сега дори 100$ смартфони предлагат 4GB RAM, а за още толкова - 64MP камери и дори 108MP за има няма 400 лв.

Така, че - ДА, имам нужда от всичко което ми предлага повече скорост, повече удобство, качество и количество!

Никой нищо не отрича, и по-горе споменах, че това е маркетингов трик за продажба на нови смартфони от операторите. 5д има само на места в големите градове! Освен това на въпросните клетки вечерно време, когато има много абонати закачени, скоростта е по-малка от на 4г! На този етап освен да харчи батерия, за друго не става! Не че не е добре да ползваш по-голяма скорост когато сърфираш в нета, просто те е на толкова малко места, че не си заслужава. Иначе, ако им погледнеш картите с покритието, покриват много. Но на практика покриват нищо!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#30

Ами то покритието си го има, вече откъм качество... А1 имат брутална мрежа, това мога да кажа. Особено на открито. Това нещо го няма дори по кабел - надминава 1gbps.

Но съм забелязал, че то не е само и до скорост, има си латентност и т.н. 1-2 "чертички" 5G често са ми вършили повече работа от пълен 4G обхват и не се е усещало, че е непълен обхват.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivanov_1994 за това мнение:
  • fu4ko
Цитирай
#31

Казвам ти го като постоанно пътуващ от няколко години из Плевен, Русе, Шумен Варна Добрич, В.Търново и София. Чат пат Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Сливен, Бургас, както и околията на тези градове. Това е моята практика с 5Г, а ти ако искаш вярвай на графиките и думите на консултантите им. Случвало ми се е да ми прекъсне разговор при липса на обхват, а когато слушам радио през приложение, на 3Г спира всичко. Е това им е хубавата мрежа на нашите оператори. А когато отидеш на някой по именит курорт/без значение зимен или летен/ и има повече хора, няма мрежа! Та 5г.... Иначе и аз се възползвам максимално от новите технологии, но повечето от тях са на думи/поне тук в България/ И за Европа мога да пиша, ама в друга тема! А от всички оператори, най-зле са глобул от към всичко.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#32

Забелязали ли сте когато някоя от телевизите излъчват репортаж на живо,почти винаги прекъсва,и картината е с ниска резолюция.Дали използват 5G?Или сигнала е лош.

Huawei P30
Цитирай
#33

(2023-05-26, 20:32:24)pepy1 написа:  Случвало ми се е да ми прекъсне разговор при липса на обхват

Още ли не знаеш,  че нормалната телефония е само на 2G?

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#34

Зная, но от 5 да мине на 2 и накрая да прекъсне - извод да си прави всеки сам.

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#35

(2023-05-27, 07:12:49)pepy1 написа:  Зная, но от 5 да мине на 2 и накрая да прекъсне - извод да си прави всеки сам.

Български оператори, сър!
Не надграждат, префасонират - правят 4G и 5G, а развалят 2G и 3G.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#36

В чужбина често са по-зле. В Германия и Холандия са трагедия. Особено Германия, това ми е страната с най-гадния и бавен интернет ако ще и домашен да е. Обхватите из градовете и околиите им са тотал щета с който и да е оператор.
Цитирай
#37

Тук не сме толкова зле откъм мобилен нет. Примерно в Търново достигам 1300 mbps на 5G, което си е супер. От няколко дни съм в Рим, на Водафон Италия, и в половината град няма 5G, максималният резултат, който изкарах с 5G покритие беше 270 mbps.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)