Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Топографски карти

То, тракове се намират. Проблемът е, че рядко са адекватно направени и описани.
Какъв е смисълът в трак с наименование 4x4 и описание "още тракове"?

Препоръчвам, когато запишете трак и решите да го споделите да се постараете за следното:
1. Премахвате "излишните" блуждаения - търене на пътеката, отклонения и т.н., освен ако не са важни - например отиване до място с панорама край пътя.
2. Правите кратко описание на трака - откъде закъде е, каква е настилката, за какво превозно средство е подходящ, за какво ниво на подготовка, за колко часа е нормално да се измине.
3. Ако ви се занимава - подробно описание - през къде се минава, особености на маршрута, указания срещу объркване, интересни места и забележителности по пътя, чешми с вода за пиене и т.н.
4. Качвате трака в сайт по ваш избор, където може да добавите и снимки. Възможните сайтове са доста, аз ползвам EveryTrail и Wikiloc.

Резултатът е трак, който може да се ползва лесно и безопасно и от други, а не само да отбележи "Пешо беше тук".
Цитирай
Аксесоари

От известно време се мъчих да премахна ограниченията на свалените като листове руски топографски карти.
Дразнеше ме бялото поле в краищата, при движение по границите на листа се налага да местиш картата по телефона за да видиш какво следва, после обратно... Освен това листите станаха доста и трябва да мисля при отварянето на Орукса кой от всичките ми трябва.

Успях да направя обединение на картните листи, така че да се получи нова ГОЛЯМА и ВЯРНА карта без полета и обхващаща толкова от земята, колкото ти трябва (и колкото телефона може да поеме).
Стъпките накратко са следните:
1. Теглят се от poehali.org тези листи, които ти трябват и се слагат в директория.
2. Ползва се Map Merge (част от пакета на OziExplorer) за да се обединят и конвертират във формата на Ози - ozfx3. Резултатът може да се ползва в Ози, която за мен е най-добрата програма за разглеждане и манипулиране на тракове върху компютъра.
3. Ползва се Ozf2img за да се измъкне картинката от обединената карта за Ози. Резултатът е файл PNG.
4. Конвертира се с Орукса тази картинка, като се ползва същия МАП файл - дори не е нужно да се бърника вътре, само да се укаже вярната картинка при конвертирането.
5. Прехвърляш в телефона и... вуала - вместо 30 отделни карти с бели полета по краищата имам 5 - за всеки район, който ми трябва по една.
6. Трият се първоначалните файлове, освен ако не смятате да правите от тях други компилации.

Единственият недостатък, който съм забелязал е, че понеже картите са сканирани със съвсем лека разлика в мащаба, при сглобяването на границата тук таме се получава двойна линия, но това не пречи на възприемането на картата, а отделните листове са НАПЪЛНО вярно поставени по местата си.
Цитирай

На който не му тръгва OruxMapsDesktop да направи това:


1 - Uninstall java from the manager of programs.
2 - Install the latest version of Java from www.java.com
3 - you prove to run .bat file (OruxMapsDesktop.bat) and if it opens and closes without doing anything, it's probably because it does not acknowledge the order of the bat "java" then you must edit the PATH environment variable.
4 - Right click on "Computer" on the desktop -> properties -> config. Advanced System -> Advanced -> Environment Variables -> System Variables
5 - Select "path" and edit
6 - you put the path to the java executable in my case was C:\Program Files (x86)\Java\jre6\bin. Careful not to delete anything you have written and separate the value with ';'
7 - Save and ready.

Rock

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

Neilor написа:От известно време се мъчих да премахна ограниченията на свалените като листове руски топографски карти.
Дразнеше ме бялото поле в краищата, при движение по границите на листа се налага да местиш картата по телефона за да видиш какво следва, после обратно... Освен това листите станаха доста и трябва да мисля при отварянето на Орукса кой от всичките ми трябва.

Успях да направя обединение на картните листи, така че да се получи нова ГОЛЯМА и ВЯРНА карта без полета и обхващаща толкова от земята, колкото ти трябва (и колкото телефона може да поеме).
Стъпките накратко са следните:
1. Теглят се от poehali.org тези листи, които ти трябват и се слагат в директория.
2. Ползва се Map Merge (част от пакета на OziExplorer) за да се обединят и конвертират във формата на Ози - ozfx3. Резултатът може да се ползва в Ози, която за мен е най-добрата програма за разглеждане и манипулиране на тракове върху компютъра.
3. Ползва се Ozf2img за да се измъкне картинката от обединената карта за Ози. Резултатът е файл PNG.
4. Конвертира се с Орукса тази картинка, като се ползва същия МАП файл - дори не е нужно да се бърника вътре, само да се укаже вярната картинка при конвертирането.
5. Прехвърляш в телефона и... вуала - вместо 30 отделни карти с бели полета по краищата имам 5 - за всеки район, който ми трябва по една.
6. Трият се първоначалните файлове, освен ако не смятате да правите от тях други компилации.

Единственият недостатък, който съм забелязал е, че понеже картите са сканирани със съвсем лека разлика в мащаба, при сглобяването на границата тук таме се получава двойна линия, но това не пречи на възприемането на картата, а отделните листове са НАПЪЛНО вярно поставени по местата си.


Колега, направил си го супер, ще тръгне ли на Andozic-a и ако да, сподели резултата или да откриваме топлата вода?! (Имам и Орукс)
Благодаря предварително. :bow:

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

Няма причини да не тръгне на Андрозик, той ползва ozfx3 файловете.
Всъщност единственият недостатък при тези големи карти е, че при голям мащаб на телефона (поглед от най-високо), се визуализира само центъра. Т.е. ако имаш карта на всичко от Варна до Шумен при опит да видиш цялата карта няма да успееш.
Цитирай

:thumbup: Благодаря колега Neilor, сега ако наистина споделиш безценния си труд няма да имаш равен, т.е. картите, звучи нахално, но не всички сме толкова на вътре с материала и конвертирането на топографски карти, благодаря! :bow:

Твоите карти и на Орукса и на Андрозика ли вървят, коя е по-добра навигация, сподели опит, моля те?

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

Ползвам Орукс, за Андрозик само съм чел.
За картите - ако много ти трябва някой район, пиши на лични, може да го имам. Но всичките са доста мегабайти и не става да ги кача.
Цитирай

тегля си карти от тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ , но как да ги конвертирам за Орукс? Тегля един файл .tif, но това е само изображение, OruxMapsDesktop ми иска 2 файла за да започне преобразуването..

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:тегля си карти от тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ , но как да ги конвертирам за Орукс? Тегля един файл .tif, но това е само изображение, OruxMapsDesktop ми иска 2 файла за да започне преобразуването..

И аз се интересувам ...

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

След като се поразтърсих, намерих това

http://mrfloris.com/blogs/garmin-topogra...oid-phone/

поне карти за Гармин има много, ще пробвам да конвертирам за Орукс

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:тегля си карти от тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ , но как да ги конвертирам за Орукс? Тегля един файл .tif, но това е само изображение, OruxMapsDesktop ми иска 2 файла за да започне преобразуването..
Доколкото съм чел трябва да се зададат координати на няколко места / желателно близо до четирите ъгъла на картния лист/ за да се калибрира картата и да се конвертира, ти такива координати зададе ли? И за кои карти става дума, там освен топографските има описани цитирани и линкнати поне още 3-4-5 карти

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай

getzov написа:След като се поразтърсих, намерих това

http://mrfloris.com/blogs/garmin-topogra...oid-phone/

поне карти за Гармин има много, ще пробвам да конвертирам за Орукс
Не се мъчи, конвертирай за Навител Навигатора ако ти се занимава. Ако конвертираш за Орукс ще имаш едно ниво на зуум - вече бях писал за опита ми за конвертиране на БГМаунтънс от Гармин за Орукс.

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай

Han_Solo написа:
getzov написа:тегля си карти от тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ , но как да ги конвертирам за Орукс? Тегля един файл .tif, но това е само изображение, OruxMapsDesktop ми иска 2 файла за да започне преобразуването..
Доколкото съм чел трябва да се зададат координати на няколко места / желателно близо до четирите ъгъла на картния лист/ за да се калибрира картата и да се конвертира, ти такива координати зададе ли? И за кои карти става дума, там освен топографските има описани цитирани и линкнати поне още 3-4-5 карти


BGtopoVJ - според мен картите са калибрирани , тегля ги във формат готови за ползване на Гармин, като ги въведа в OruxMapsDesktop, автоматично се запълват полетата с координати.

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:
Han_Solo написа:
getzov написа:тегля си карти от тук http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/ , но как да ги конвертирам за Орукс? Тегля един файл .tif, но това е само изображение, OruxMapsDesktop ми иска 2 файла за да започне преобразуването..
Доколкото съм чел трябва да се зададат координати на няколко места / желателно близо до четирите ъгъла на картния лист/ за да се калибрира картата и да се конвертира, ти такива координати зададе ли? И за кои карти става дума, там освен топографските има описани цитирани и линкнати поне още 3-4-5 карти


BGtopoVJ - според мен картите са калибрирани , тегля ги във формат готови за ползване на Гармин, като ги въведа в OruxMapsDesktop, автоматично се запълват полетата с координати.


Дай подробности, моля как става конвертирането, защото на мен ми дава грешка при четенето на имидж файла.

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

.img файла отварям с програмата GPSMapEdit, но оттук нататък...

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:.img файла отварям с програмата GPSMapEdit, но оттук нататък...

Колега, ... и тази програма пробвах, но ми отваря картата само с червени линии и др. такива, може би защото е заключена или е в NT формат ...

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

Значи най-после успях да направя карта за Орукс, от посочения по-горе сайт си теглите района който ви трябва. Аз го дръпнах в обработен формат .tif. После тая картинка я конвертирах от .tif във .bmp(аз го направих с Format factory, но става с всеки конвертор на изображения). За това изображение намирате съответния .map от архива който ще кача( трябва да са с еднакви имена). Двата ни файла - .bmp и .map ги слагаме в една папка и ги отваряме с Орукса на компютъра, конвертираме си ги и готово!

http://dl.dropbox.com/u/12220341/map%20%...%D0%B5.rar

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:Значи най-после успях да направя карта за Орукс, от посочения по-горе сайт си теглите района който ви трябва. Аз го дръпнах в обработен формат .tif. После тая картинка я конвертирах от .tif във .bmp(аз го направих с Format factory, но става с всеки конвертор на изображения). За това изображение намирате съответния .map от архива който ще кача( трябва да са с еднакви имена). Двата ни файла - .bmp и .map ги слагаме в една папка и ги отваряме с Орукса на компютъра, конвертираме си ги и готово!

http://dl.dropbox.com/u/12220341/map%20%...%D0%B5.rar


Браво, благодаря, ще пробваме! :bow: :thumbup:

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

не съм го тествал в реални условия, дали картата е калибрована като във формата за Гармин.

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

Колега, конвертира се наистина, използваш Пулково 1942 и .... FLAT EARTH ли?

п.п. Всичко си върви, Орукса си разпознава картата, сега да мислим за обединяването на повече картни листи ... и ще стане супер.

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай

jiktak написа:Колега, конвертира се наистина, използваш Пулково 1942 и .... FLAT EARTH ли?

п.п. Всичко си върви, Орукса си разпознава картата, сега да мислим за обединяването на повече картни листи ... и ще стане супер.


latitude/longtitude ползвам вместо FLAT EARTH, не знам има ли значение

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

Гарминските карти, както и на всички други навигации са векторни. Това ще рече, че колкото и да увеличаваш се запазват размерите на точките и линиите, само разстоянията между тях се променят.
Топографските и други карти са растерни - като фотография - като увеличаваш картинката става по-голяма, но не се появяват повече подробности.
Ако идеята е да се ползва нещо, което го има на Гарминската карта - обекти, пътека може и да има смисъл да го ползвате на Орукс, но да си прехвърлите цялата карта на Навител е по-добра идея.

Ако пък ползвате топографски карти, конвертирани за Гармин - знач правите всичко не както трябва! Smile
Цитирай

Точно се канех да напиша нещо в този дух. Бях споделил какво пробвах с БГМаунтънс - вкарвам картата в GPS Mapedit и експортвам като OZI explorer map и оттам вкарвам в Орукс десктопа, но не си заслужаваше точно поради гореописаната причина - мапедита ти експортва само избраното ниво на зуум и просто ми се видя полезно и удобно да позвам Атлас креатора и наличните в него източници на карти

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай

А карта от Навител може ли да се ползва на Орукс( аз пак упорствам), в интерес на истината не съм пробвал Навител, може и да ми допадне, а и откъде си теглите офроуд карти ?

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай

getzov написа:А карта от Навител може ли да се ползва на Орукс( аз пак упорствам), в интерес на истината не съм пробвал Навител, може и да ми допадне, а и откъде си теглите офроуд карти ?
Руснаците си пазят интереса в този аспект - пуснали са програмата GPS Mapedit която може да отваря доста формати, но може да експортва само в Навител и още 3-4 формата. Никога не съм търсил а и не ми е трябвало да обръщам от Навител в Орукс формат - обикновенно това което съм си качил в орукса за дадения преход ми стига - сателитните изображения, една карта с хоризонтали и още някоя по избор в зависимост от района и целта на прехода... БГмаунтънс на Навитела я отварям само ако не мога да се справя или пък искам да погледна някаво специфично инфо.
За тегленето на карти - намерил съм си с повечко ровене по форумите ОФРМ 4.9 за навител - по-нови версии май няма че смениха формата на картата и мапедита не го отваря /явно корпоративно споразумение/ БГмаунтънс съм си я конвертирал, ама я има и по форумите тук -таме а с топокартата не съм се занимавал да я конвертирам - информацията която видях не е съвсем актуална, въпреки че в ipmart-bg има линк към развиващ се проект за топографска карта който трябва да е актуален:

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)