Анкета: Какъв план към мобилен оператор предпочитате - абонаментен или предплатен? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Абонаментен план, защото имам неограничени минути и мегабайти
17.95%
7
17.95%
Абонаментен, защото не ми се налага да презареждам постоянно
2.56%
1
2.56%
Абонаментен план, защото се възползвам от повече услуги
0%
0
0%
Абонаментен план, защото имам повече роумниг достъп
0%
0
0%
Всички отговори по-горе с отговор "Абонаментен план"
43.59%
17
43.59%
Предплатен план, защото не съм обвързан с договор
7.69%
3
7.69%
Предплатен план, защото не съм обвързан с месечна такса
2.56%
1
2.56%
Предплатен план, защото плащам само това, от което имам нужда
12.82%
5
12.82%
Предплатен план, защото мога да активирам и допълнителни пакети
0%
0
0%
Всички отговори по-горе с отговор "Предплатен план"
12.82%
5
12.82%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Какъв план към мобилен оператор предпочитате - абонаментен или предплатен?
#1

[Изображение: maxresdefault-3.jpg]

Какъв план към мобилен оператор предпочитате - абонаментен или предплатен?

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

На този етап абонаментен

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#3

На предплатен съм и ми е екстра!

Xiaomi 11t pro 5g 128GB/8GB
Цитирай
#4

Много варианти на отговори, но ... моят пак го няма!

За протокола - ползвам мобилен интернет на абонаментен план и минути на предплатен.

Да видим плюсовете на абонаментния план:
  1. Защото имам неограничени минути и мегабайти
    Колко са и колко реално се ползват?
  2. Защото не ми се налага да презареждам постоянно
    Пак се презарежда, но е автоматично. И много фира има - защото нищо не се прехвърля.
  3. Защото се възползвам от повече услуги
    Това важи само когато наистина има нужда от тях.
  4. Защото имам повече роумниг достъп
    Точно заради роуминга преминах на предплатен - „вътрешните„ минути не важаха в роуминг.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • Compare
Цитирай
#5

Преди година-две минахме от абонаменти към предплатени на друг оператор.  Направо се родихме с много по-ниските такси и получаваме повече. С натрупването става Мега. Lol

 S7 > Mi 8 > Redmi Note 7 > Mi 9 > Mi9TRedmi Note 8 > Redmi Note 8 ProMi9T Pro > Redmi Note 9S > Redmi Note 9 Pro > Xiaomi Mi 10 lite > Xiaomi Mi 10 Note litePoco X3 > Мi10TPRO > Redmi Note 10 Pro > Mi11Xiaomi 11T Pro > 1+11 > S20+











[-] 3 потребители изказват благодарност на airbus за това мнение:
  • fu4ko, greenandroid, jhoro
Цитирай
#6

На абонаментен план съм. Каквото ни се предлага - това е. Все пак, преди няколко години за 30 лв. имахме по някой друг GB, а още преди това - MB. Нещата напреднаха доста така, че като го сложа с какво беше преди 5-6-10 години направо сме добре. Друг е въпроса, че няма достатъчно конкуренция откъм MVNO оператори - т.нар. виртуални оператори. Всъщност, ние нямаме такива. Не може поставеното директорче на Пеевски да ми излиза да говори как и в по-големи държави имало по 3 оператора и било нормално. Да, имат по 3-4 за сметка на още 10 виртуални които често са по-добри от колкото самите "реални".

Но все пак - в момента смартфон за 500 лв. с план за 30 лв. може неща, които преди 10 години в същото съотношение можехме само да сънуваме , така, че развитието ми харесва.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivanov_1994 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#7

(2024-02-27, 21:40:20)Ivanov_1994 написа:  Но все пак - в момента смартфон за 500 лв. с план за 30 лв. може неща, които преди 10 години в същото съотношение можехме само да сънуваме , така, че развитието ми харесва.

Но има и друго - българските оператори не предлагат устройства с предплатен план!!!
Във Великобритания си купих бюджетен смартфон, с цена ... заплатата ми за 1 ден.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • greenandroid
Цитирай
#8

Да, тук нямаме нищо с предплатени планове. Преди много години, още по времето на Germanos/Internity/2be имаше някакви пакети с предплатени и телефон но вече няма такива., може би от тогава. Даже си спомням някакви предплатени пакети със нисък/среден (за тогава) телефон (ама баш телефон, думата "смарт" не я знаехме, ха-ха) и имаше чат-пат някакви подаръци към тях - шапки, шалчета, вино даже май имаше при Мтел по празниците.

Ама това са работи от преди 18-20 години.

Уви, само абонаменти вече...и то пак със цигански номера. В техно веригата (оставям настрана разни сайтове) - 1400 лв. В оператора - 1700 ама с 1320 лв. с план за по 40 лв. То да кажеш, че са някакви големи субсидии, айде да не сравняваме със САЩ, ама ако сега си върнеш към оператор там S23-ката си взимаш 24-ка абсолютно безплатно, с.тнар. installement credits. Не плащаш нищо, неустойката е само ако смениш оператора, тъй като субсидираната сума е пръсната върху 24 месеца. Ама получаваш и смартфон.

Тук хем преподписваш, хем евентуално изплащаш и самия телефон , хем ако ги напуснеш по рано ще плащаш "разликата" между субсидираната и каталожната цена, която нарочно е толкова голяма, за да те спре да го направиш. Изключително грозни практики.
Дори и да са ти дали някаква сносна оферта, да речем в техно веригата телефона да е 2500 а те да ти го дадат за 1800 (на изплащане или в брой) разликата няма е 700 лв, а поне едни 300-400 отгоре които ще доплатиш ако "кривнеш" от пътя в тия 24 месеца. Тия грозни, долни практики ме спират да взимам каквото и да е от тях.

Плановете не са лоши за времената в които живеем, ама политиките им със устройствата са не като за 3-тия свят ми като за 10-тия. То, в Индия има по-свестни оферти .... отворете Flipkart и се нагледайте. За САЩ и тамошните Walmart/Target и операторите им да не говорим.
Цитирай
#9

Добавете отговор към анкетата, специален план за хора с увреждания.

Аз съм на безсрочен абонаментен план без договор за хора със слухови увреждания, таксата е 11.90 лв с ДДС.

 iPhone 5s, Samsung Note 8, Samsung S22 Ultra, iPhone 15 Pro Max 1TB & Apple Watch Ultra 2
[-] 1 потребител изказва благодарност на Павел Василев за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#10

Ами ползвам от всички по малко:
Предплатен план-един път в годината се закупува.
Абонаментен план-всеки месец се заплаща безсрочен.
Импулсен план-колкото изговориш и колкото сърфираш толкова си плащаш.
и разбирасе Е-SIM-ки около 1-2гб безплатен интернет тук там Smile

И разбира се имам и аз едно въпросче?
Какъв е смисъла от анкетата как се процедира нататък?
Не се заяждам ,да попитам ,да знам какво да правя и аз?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#11

(2024-02-28, 07:53:37)Compare написа:  Предплатен план-един път в годината се закупува.
Импулсен план-колкото изговориш и колкото сърфираш толкова си плащаш.

Защо реши, че предплатен план се закупува (сменя) всяка година? Зареждам и активирам пакети всеки месец, но самия план е от над 10 години.

Този "импулсен план" не ми е позтат, но при предплатените има и друго. Ако няма активен пакет, а се плаща според потреблението - излиза много скъпо. Във Великобритания говорех да 3 пенса на минута, тук е 2 минути за лев.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#12

(2024-02-28, 08:09:05)jhoro написа:  Защо реши, че предплатен план се закупува (сменя) всяка година? Зареждам и активирам пакети всеки месец, но самия план е от над 10 години.

Този "импулсен план" не ми е позтат, но при предплатените има и друго. Ако няма активен пакет, а се плаща според потреблението - излиза много скъпо. Във Великобритания говорех да 3 пенса на минута, тук е 2 минути за лев.

А само да поясня какви планове имам ,нищо повече.
Предплатен план,плаща се един път в годината около 100€ и имаш всеки месец по 500мин.разговори в EU, 500СМС-а в EU и 10гб в EU ,FiX!
Ползвам го от няколко години.
Не могат да начисляват никакви суми повече от това което си платил за цялата година.Хаха поне не ми се е случвало да има и изненади.
Плановете са всичките от Австрия .

Не знам как да го обясня по друг начин ,освен ,колкото изговориш толкова и си плащаш,колкото сърфираш толкова си плащаш.
Вярно е излиза мнооого скъпо но е валиден за EU и извън EU !Ползвам го почети никога до много рядко само в мега спешни случай.Дано да не ми се налага. Blush

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#13

Маркирах втория отговор, защото съм на корпоративен план с неограничени (в страната) минути, но лимитиран (21000 МВ) интернет на висока скорост. Всичко това за 18 лв. с ДДС към момента (същият план в подобни, но по-големи групи е много по-евтин), но цените растат.

Преподписва се на всеки 2 години и през наближаващия април предстои поредното, но става все по-зле - драстично падат минутите за разговори в роуминг, дори с текущия изчезнаха напълно, както и интернетът навън. Вътрешният ми е почти безполезен, защото от тия 21000 МВ рядко достигам и до 1000.

В първите години с мобилен телефон бях на предплатен, личен, но ми беше твърде неудобен и затова минах на абонамент. А от 2005-2006 г. постоянно съм на корпоративни планове с всички позитиви и негативи от това.
Цитирай
#14

(2024-02-28, 08:26:03)Compare написа:  Плановете са всичките от Австрия .

Само това да беше казал, стига.
Но в Булгаристан е друго.

(2024-02-28, 08:43:58)L1892 написа:  Маркирах втория отговор, защото съм на корпоративен план ...

Служебния телефон ми е на абонамент - най-хубавия план! Друг плаща, аз само ползвам.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#15

(2024-02-28, 10:44:50)jhoro написа:  Само това да беше казал, стига.
Но в Булгаристан е друго.

На кратко!
Няма да разправям какви приключения сме имали с BOB в България Angel
ИЗМАМНИЦИ!

Не че тук са нещо мноооого по добро, но поне с няколко идей постават.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





[-] 1 потребител изказва благодарност на Compare за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#16

(2024-02-28, 10:44:50)jhoro написа:  ... Служебния телефон ми е на абонамент - най-хубавия план! Друг плаща, аз само ползвам.

Има служебни и служебни - в случая си го плащам сам, но при ползване на преференциална бизнес тарифа. От многогодишен опит знам, че това е най-изгодния вариант.
Цитирай
#17

Не знам какви са ви изискванията за телефон, но аз практически не мога да правя това което правя без него. Без GPS, особено в чужбина, съм абсолютно и безвъзвратно загубен. Искам да мога да си чета мейлите когато ми се наложи, а не когато има нет.
И искам да мога да погледна какво правят приятелите в социалките НЕЗАВИСИМО къде съм. Или да си чатя с френдовете ако ми е скучно.

И ОПРЕДЕЛЕНО не искам да пресмятам колко мегабай или минутки са ми останали преди всяка интеракция.

Предпочитам да живея просто и да използвам апарата си с пълния му потенциал.

Това за жалост струва колкото апарата горе долу. Емиии, таксите да си жив. И да имаш услуга.

Когато правиш нещо трудно подсъзнателно се опитваш да избягваш да го правиш. И не си щастлив като ти се налага. Повечето щастие според мен си струва един пробит долар.

Не мислете колко харчите, а колко изкарвате. И се радвайте на живота!
Цитирай
#18

(2024-02-29, 13:43:21)georgekodinov написа:  Не мислете колко харчите, а колко изкарвате. И се радвайте на живота!

По-голяма глупост ... скоро не бях чувал!

Как няма да си правя сметката? Доходите зависят от много неща, но разходите ми - основно от мен.


Относно изискванията за телефон:
  • Без GPS, особено в чужбина, съм абсолютно и безвъзвратно загубен.
Това го има даже на апарати, които вече са „в кошчето“! Поради технологично остаряване.
  • Искам да мога да си чета мейлите когато ми се наложи, а не когато има нет.
Много интересно - ако НЯМА нет (и батерия) - какво ще видиш?
  • И ОПРЕДЕЛЕНО не искам да пресмятам колко мегабай или минутки са ми останали преди всяка интеракция.
Аз също не ги следя, но си знам нормалното потребление. За какво ми е план с „неограничени“ минути и мегабайти, като говоря 120-150 минути на месец и ползвам 10-15 GB мобилен нет?
  • Предпочитам да живея просто и да използвам апарата си с пълния му потенциал.
Горното важи и за апарата. Телефон за 500-700 лева ми върши същата работа, както и „флагман“ за 2 - 3 хиляди.
  • Емиии, таксите да си жив. И да имаш услуга.
Не е само таксите, а и обвързаността! Чувал ли си израза:
Не се обвързвай с нищо, от което да не можеш да се отървеш за 30 секунди, ако усетиш жегата зад ъгъла!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 3 потребители изказват благодарност на jhoro за това мнение:
  • DoryanY, fu4ko, greenandroid
Цитирай
#19

(2024-02-29, 19:35:51)jhoro написа:  Как няма да си правя сметката? Доходите зависят от много неща, но разходите ми - основно от мен.
  • И ОПРЕДЕЛЕНО не искам да пресмятам колко мегабай или минутки са ми останали преди всяка интеракция.
Аз също не ги следя, но си знам нормалното потребление. За какво ми е план с „неограничени“ минути и мегабайти, като говоря 120-150 минути на месец и ползвам 10-15 GB мобилен нет?
  • Предпочитам да живея просто и да използвам апарата си с пълния му потенциал.
Горното важи и за апарата. Телефон за 500-700 лева ми върши същата работа, както и „флагман“ за 2 - 3 хиляди.
  • Емиии, таксите да си жив. И да имаш услуга.
Не е само таксите, а и обвързаността! Чувал ли си израза:
Не се обвързвай с нищо, от което да не можеш да се отървеш за 30 секунди, ако усетиш жегата зад ъгъла!

Преди да говориш може би е добре да слушаш малко. Твърдиш че аз съм глупав. Може и да си прав. Това предполагам да значи че ти си умен. А умните хора не бързат да говорят последно като попитах.  И освен това *ВЪЗПИТАНИТЕ* хора не се опитват да съдят и квалифицират съвети които са им дадени безплатно.

Радвам се за теб че телефон за 500 лв ти върши "същата работа" като "флагман" за 2-3к. На мен лично не. Защото се опитвам да използвам всички налични неща по предназначение. И качеството на живота ми се подобрява от някои от тях.

Не казвам да не си "правиш сметката". Но това е затормозяващо. И намалява качеството на живот. Затова хората които могат да си го позволят, гледат да си правят сметката за важните неща и си позволяват "лукса" да не мислят с дни дали да платят 20 или 200 лв на месец за нещата които им изкарват или спестяват хиляди. Имаше едно интервю с Бил Гейтс където го питаха колко струва кутия мляко ... потърси го в нета. 

Да, като няма нет или батерия няма как да си свърша работата (да си проверя мейла). Точно затова и го написах това изречение че искам да мога. Да обясня пак: искам да ИМАМ ДОСТАТЪЧНО нет и батерия за да мога да го направя когато ми се налага. И да не ми се налага всеки път да се чудя имам ли, нямам ли. 

Иначе за обвързаността: ще си позволя да ти предложа още един безплатен и не директно свързан с технологиите съвет който сигурно ще пренебрегнеш отново: Никой нищо полезно не може да направи в този живот без да се обвърже! Дори и на родителите ти им се е наложило да се обвържат за да те създадат. От там започва и стига до самия край: ако не си обвързан с никого няма кой дори да те погребе! Опитай да порасъждаваш малко със собствената си глава на тази тема преди да цитираш бог знае кого!
Цитирай
#20

@georgekodinov Но Стив Джобс и Бил Гейтс са отгледали децата си с ограничен достъп до технологии,в това число и телефони- https://www.kaldata.com/%d1%82%d0%b5%d0%...65635.html не защото не са могли да си го позволят,а защото са считали че трябва да се научат на други ценности.Аз съм избрал не-скъп план 22лв.но нито интернета му ползвам,нито говоря кой знае колко,само при нужда,макар че има не ограничени минути,първата година и интернета беше с неограничен,но пак толкова съм го ползвал,ползвам домашния,когато съм в къщи.За това има различни планове,според нуждите,и потреблението.Ето колко сем изразходил от 13.02 до днес.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Huawei P30
Цитирай
#21

(2024-03-01, 14:10:35)georgekodinov написа:  Преди да говориш може би е добре да слушаш малко. Твърдиш че аз съм глупав. Може и да си прав. Това предполагам да значи че ти си умен. А умните хора не бързат да говорят последно като попитах.  И освен това *ВЪЗПИТАНИТЕ* хора не се опитват да съдят и квалифицират съвети които са им дадени безплатно.

Преди да говоря - съм видял и чул много неща! А другото са си твои съчинения!
не твърдя, че си глупав - само, че говориш глупости. Правиш ли разлика?
  • Радвам се за теб че телефон за 500 лв ти върши "същата работа" като "флагман" за 2-3к. На мен лично не.
Това показва само, че имаме различни нужди!
  • Не казвам да не си "правиш сметката". Но това е затормозяващо. И намалява качеството на живот. Затова хората които могат да си го позволят, гледат да си правят сметката за важните неща и си позволяват "лукса" да не мислят с дни дали да платят 20 или 200 лв на месец за нещата които им изкарват или спестяват хиляди.
Уж не казваш, а даже го повтаряш! Когато искам да летя за някъде - купувам си билет, не самолет!
  • Да обясня пак: искам да ИМАМ ДОСТАТЪЧНО нет и батерия за да мога да го направя когато ми се налага.
Сега остава да кажеш колко е достатъчното - в mAh и мегабайти - и как ще го гарантираш 24/7 за какъвто и да е апарат! Ако ще 100 000 mAh да е батерията, все някога ще трябва да се зареди! И по законите на Мърфи - „Вероятността нещо да се случи е обратно пропорционална на желанието за това.“
  • [b]Иначе за обвързаността ... Дори и на родителите ти им се е наложило да се обвържат за да те създадат.[/b]
Май не си чувал, че деца се раждат и след единични, случайни срещи?

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#22

Предпочитам абонаментен план, защото не ми се налага да го презареждам постоянно и имам повече екстри към него.
Отделно много хора се възползват от него като взимат ново устойство на по-ниска цена.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#23

От много години съм на абонаментен план и не бих си причинил неудобството с предплатените - те по-скоро са за деца или възрастни хора, които рядко им се налага да говорят дълго или да "сърфират" (за възразстните едва ли, но все пак може да има изключения).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
[-] 1 потребител изказва благодарност на centur за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#24

(2024-03-23, 00:10:09)centur написа:  От много години съм на абонаментен план и не бих си причинил неудобството с предплатените - те по-скоро са за деца или възрастни хора, които рядко им се налага да говорят дълго или да "сърфират" (за възразстните едва ли, но все пак може да има изключения).

Всичко е строго ИНДИВИДУАЛНО!

За последните 60 дни съм изхолзвал:
  • 369 минути в мрежата на оператора;
  • 10 минути към други оператори;
  • 3 МВ мобилен интернет.

Какъв абонаментен план да ползнам?

Пп. За да не останете с грешни впечатлетия, ще добавя.
Имам и служебна карта с :
  • 300 национални минути
  • 50 СМС-а
  • 2000 МВ в България 
  • 2800 МВ в роуминг
  • а във фирмата говорим неограничено.
И този абонавентен пран ми е безплатен!

Освен това имам и дата-сим, с по 25 000 МВ на месец.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#25

(2024-03-23, 08:43:40)jhoro написа:  Всичко е строго ИНДИВИДУАЛНО!

За последните 60 дни съм изхолзвал:
  • 369 минути в мрежата на оператора;
  • 10 минути към други оператори;
  • 3 МВ мобилен интернет.

Какъв абонаментен план да ползнам?...

Аз от края на януари до момента имам 97+ GB, което ще рече около 50 000 MB на месец.
Около 1000 минути, т.е. грубо казано 500 минути на месец средно потребление.

Коя предплатена ще ме устрои?

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
[-] 1 потребител изказва благодарност на centur за това мнение:
  • hgeorgiev
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)