Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Офлайн планински карти и програми?
#1

Извинявам се, ако го има това, което търся, но не намерих отговор на проблема.
Новобранец съм. От вчера имам "Huawei ideos". Трябват ми програма и карти, работещи офлайн, за планински райони. Картата на Гугъл е добра, но гълта трафик и губя обхват понякога, което обърква всичко. Намирам интересни скални образувания, а после не мога да заведа подходящия специалист до там. Всъщност, много съм въодушевен дори от вградените неща и дръпнатите от маркета. Бихте ли казали, кои приложения са ви най-полезни? Не става въпрос само за GPS. Нещо като класация. :thumbup:
Цитирай
Аксесоари
#2

Вече е споменавано, програмката се казва rmaps, потърси темата във форума.
Цитирай
#3

аз от RMaps се отказах - нещо му куцаше функционалността, затова минах на Трекбъди и в последствие се спрях на Орукс мапс... сега разучавам пробвам Локус - доста подобни са с Орукс... както killer4o написа има теми, примерно тази https://www.androidbg.com/forum/topic604...karti.html

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#4

geolog написа:Трябват ми програма и карти, работещи офлайн, за планински райони.
За кои планини ти трябват карти?
Цитирай
#5

има фото програмки които показват точните gps кординати на снимката която си направил на обекта и ти ги показва на гугал мапса. И така ще знаеш каде се намират камънчетата които търсиш.
Цитирай
#6

Много благодаря на всички! Smile
Започвам да изпробвам. Всъщност, не знам дали е нужно да се деинсталират предишните, когато се пробва нещо ново.
SuperUser, ще ми се за цялата територия. Написах "планинските райони", защото там се проявяват проблемите, при липса на обхват.
Цитирай
#7

Питах те за кои планини, за да се опитам да ти направя карта. Да конвертирам карти за цялата страна е непосилна задача за мен, трудоемко е, а и картите стават огромни по размер.
Аз съм голям фен на ходенето по планините и обикновено си правя карти за местата, където ще ходя. Като източници за растерните карти (каквито използват програми като OruxMaps например) използвам сканирани туристически карти, сателитни карти от Google Maps, военните топографски карти (тези на ГенЩаба 1:50000, натовските 1:50000), за някои райони има и по-подробни карти в мащаби 1:25000 и дори 1:5000.
Без карти програмите за навигация ще са ти безполезни. Съветвам те да прочетеш темата, към която Han_Solo е дал линк, там е обяснено как да си конвертираш сам карта. Ако спешно ти трябва карта за някоя планина, пиши в тази тема, ще потърся в колекцията си, и ако имам такава, ще я кача във форума.
Ако сериозно се занимаваш с геологически проучвания, най-добре си купи ръчен GPS приемник Garmin с вградена навигационна и off-road карта на България. Батерията му ще издържа 5 пъти повече, отколкото на телефона, ще може да го изтърваш в локви, да се търкаля по баирите, да го вали дъжда, да му сменяш батериите с обикновени АА, ако закъсаш за по-дълго време из пущинаците и не можеш да намериш пътя до най-близкото село.
Цитирай
#8

https://www.androidbg.com/forum/topic604...karti.html Колега ето темичка погледни и ако ти хареса може да пробваш Dance Само внимателно чети постовете на Супе юзер и Неилор :bow: НЕ препоръчвам Confusedtupid: Соло
Цитирай
#9

zik77 написа:https://www.androidbg.com/forum/topic604...karti.html Колега ето темичка погледни и ако ти хареса може да пробваш Dance Само внимателно чети постовете на Супе юзер и Неилор :bow: НЕ препоръчвам Confusedtupid: Соло

Значи помниш а ? Tongue


По темата- вчера пробвах и направих с Атлас креатора карти на един и същи участък за Орукс мапс и за Локус ... за орукса формат orux maps sqlite а за Локуса Big planet tracks sqlite - резултата е интересен - картите за локуса са по-малки ,а един участък с размери приблизително 50х30км си излиза с големина 100-200МВ в зависимост от мащаба и избрания вид карти - за приемливо ориентиране пеш примерно при няколко нива на приближението включително и ниво на зумването 17 /последното на OSM с мащаб 100метра/

Добавка:
два пъти пробвах и се получи доста странен резултат - с най-интерсния за мен източник на информация за ориентиране - сателитните карти с насложен леър пътища при генериране на карта за Орукс мапс ми дава обем от приблизително 300-400МВ а при точно същата карта и настройки за мащаба за Локус - близо 2 гигабайта Huh при картите които не са от сателитни снимки е обратното - при Орукс обем 150-200 МВ при Локус - около 100... някой да има подобни наблдения?

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#10

SuperUser написа:Ако сериозно се занимаваш с геологически проучвания, най-добре си купи ръчен GPS приемник Garmin с вградена навигационна и off-road карта на България. Батерията му ще издържа 5 пъти повече, отколкото на телефона, ще може да го изтърваш в локви, да се търкаля по баирите, да го вали дъжда, да му сменяш батериите с обикновени АА, ако закъсаш за по-дълго време из пущинаците и не можеш да намериш пътя до най-близкото село.
Май си прав. Вчера направих един 10км преход с напълно заредена батерия и тя не можа да издържи докрай. Освен това, в моя случай са подходящи сателитните снимки, защото се вижда ясно всеки ориентир. Май ще се купува автономен GPS, а този ще се ползва за кратко. Най-вече за правене на снимки с координатите. Lordfen, имаш ли конкретна идея за подходяща програмка?
Цитирай
#11

geolog написа:Май си прав. Вчера направих един 10км преход с напълно заредена батерия и тя не можа да издържи докрай. .....
аз се разхождам с колело по планините и се ориентирам точно по сателитните снимки... ползвам Орукс мапс на НТС Тату и успявам да изкарам цял ден /4-6 часа/ с включен GPS и писане на трак. накрая батерията е на около 20-30%. Номера е да не държиш екрана постоянно включен - палиш го, ориентираш се за 10-15 секунди и го гасиш. Всъщност екрана гълта батерията не чак толкова gps приемника

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#12

И аз ползвам навигацията основно за каране на колело.
Колко ще издържи батерията на телефона с включена навигация и писане на трак зависи от телефона. При мен - около 2-3 часа. Хубавото е, че това изобщо не е необходимо. Аз ползвам ГПС-а за сверка от време на време, необходими са му 5-10 секунди докато захапе и позиционира. Резултатът - един ден разходка сваля батерията на 60-70%.
Ако искам трак ползвам друго устройство - тракер, на което това му е работата.

Гармин ГПСите са най-добрия хардуер, спор няма. За екстремни условия в планините са единственото решение, но софтуера и цените им не ми харесват.

Моето решение е топографските карти с Орукс мапс. Пробвал съм и със сателитни, но ми вършат много по-малко работа. Отделно Орукс мапс работят и с онлайн карти от няколко източника, понеже имам евтин мобилен интернет от време на време поглеждам и тях.
Цитирай
#13

аз съм си направил и качил на телефона няколко карти с атлас креатора. За района около София по метода на опита и грешката разбрах че е най добре да имам 2-3 карти на целия район с по-широчко покритие - Гугъл терен, OSM cycle, OSM Hike - от Стара планина до Рила :whistle: но все пак достатъчно подробни за ориентиране и освен това Гугъл хибрид за конкретното място където се разхождам

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#14

Май съм пълен тъпанар... Sad
Качих си Орукса, но не можах даже да стартирам "OruxMapsDesktop"... Пфууу, ще джасна една ракия и дано се наспя, че утре пак ще се става рано. Абе откъде намирате време или аз го хабя тъпо? Надявах се да конвертна някоя карта за Шуменското или Провадийското плато, че има интересни фосили там, ама явно съм в първи клас на дърти години. Sad
Цитирай
#15

geolog написа:Май съм пълен тъпанар... Sad
Качих си Орукса, но не можах даже да стартирам "OruxMapsDesktop"... Пфууу, ще джасна една ракия и дано се наспя, че утре пак ще се става рано. Абе откъде намирате време или аз го хабя тъпо? Надявах се да конвертна някоя карта за Шуменското или Провадийското плато, че има интересни фосили там, ама явно съм в първи клас на дърти години. Sad


Доста късно, но ...:

1 - Uninstall java from the manager of programs.
2 - Install the latest version of Java from www.java.com
3 - you prove to run .bat file (OruxMapsDesktop.bat) and if it opens and closes without doing anything, it's probably because it does not acknowledge the order of the bat "java" then you must edit the PATH environment variable.
4 - Right click on "Computer" on the desktop -> properties -> config. Advanced System -> Advanced -> Environment Variables -> System Variables
5 - Select "path" and edit
6 - you put the path to the java executable in my case was C:\Program Files (x86)\Java\jre6\bin. Careful not to delete anything you have written and separate the value with ';'
7 - Save and ready.

Самсунг Галакси Ноут 3 - черен!
Xiaomi Poco F2 Pro  Dance
В България и в български форуми се пише на БЪЛГАРСКИ !!!
Цитирай
#16

За да не пускам нова тема имам питане.
С HTC Explorer съм, инсталирах си Orux Maps свалих от нета уф отключен .IMG файл за карта ОФРМ слагам я в папката която се иска на телефона, влизам в програмата избирам картата и като отида да гледам самата карта не ми зарежда нищо. Има някаква вградена световна която се зарежда когато дам zoom out, дава ми че включва тази която съм си сложил когато зуумна към България но нищо бяло поле.

Аз ли изпускам нещо или картата не е отключена (даваха че е отключена)
Четох за Орукса че работи с карти за гармин които са отключени.
Цитирай
#17

krach написа:За да не пускам нова тема имам питане.
С HTC Explorer съм, инсталирах си Orux Maps свалих от нета уф отключен .IMG файл за карта ОФРМ слагам я в папката която се иска на телефона, влизам в програмата избирам картата и като отида да гледам самата карта не ми зарежда нищо. Има някаква вградена световна която се зарежда когато дам zoom out, дава ми че включва тази която съм си сложил когато зуумна към България но нищо бяло поле.

Аз ли изпускам нещо или картата не е отключена (даваха че е отключена)
Четох за Орукса че работи с карти за гармин които са отключени.
Явно с новия тип гармински карти има проблем, със стария си работи. Аз напипах една карта ама като я отвори има имената на улици на "маймуница" /орукса май не разчита кирилицата в гармнските карти като хората/ и големи розови безформени полигони.
Трябва да видя - имаше програми които конвертират от новия към стария тип отключени карти - имало уреди които не поддържат новите гармински карти да си поиграя и да видя какво ще стане... трябва да се учим Tongue вече има програма за андроид която чете гармински карти и ще трябва да вникваме в тънкостите

Свали си БГТопомап и БГМаунтънс - с тях работи, проверено, Rock

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#18

Han_Solo написа:
krach написа:За да не пускам нова тема имам питане.
С HTC Explorer съм, инсталирах си Orux Maps свалих от нета уф отключен .IMG файл за карта ОФРМ слагам я в папката която се иска на телефона, влизам в програмата избирам картата и като отида да гледам самата карта не ми зарежда нищо. Има някаква вградена световна която се зарежда когато дам zoom out, дава ми че включва тази която съм си сложил когато зуумна към България но нищо бяло поле.

Аз ли изпускам нещо или картата не е отключена (даваха че е отключена)
Четох за Орукса че работи с карти за гармин които са отключени.
Явно с новия тип гармински карти има проблем, със стария си работи. Аз напипах една карта ама като я отвори има имената на улици на "маймуница" /орукса май не разчита кирилицата в гармнските карти като хората/ и големи розови безформени полигони.
Трябва да видя - имаше програми които конвертират от новия към стария тип отключени карти - имало уреди които не поддържат новите гармински карти да си поиграя и да видя какво ще стане... трябва да се учим Tongue вече има програма за андроид която чете гармински карти и ще трябва да вникваме в тънкостите

Свали си БГТопомап и БГМаунтънс - с тях работи, проверено, Rock

Благодаря
Цитирай
#19

Колеги имам еидн проблем и да питам дали е породен от необходимоста да се конвертират картите (в по - горните постове видях че се конвертират не съм много в час)
Проблема ми е следния ОруксМапса е инсталнат в папката която са картите съм сложил .IMG файла когато през програмата избера офлайн мапс, ми излиза името на файла които съм качил но където би трябвало да е картата седи само сиво поле.
с HTC explorer съм
Цитирай
#20

krach написа:.....
Проблема ми е следния ОруксМапса е инсталнат в папката която са картите съм сложил .IMG файла когато през програмата избера офлайн мапс, ми излиза името на файла които съм качил но където би трябвало да е картата седи само
с HTC explorer съм
чакай сега, кои карти? Имай предвид и че гарминските карти се зареждат малко бавно

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай
#21

Някой може ли да ми обясни как на Orux Maps да задам начална и крайна точка и да ми изкара маршрута, по който трябва да мина, за да стигна?

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z5 Compact

Xiaomi Mi 9 SE
Xiaomi 13
Цитирай
#22

OruxMap не може да прави маршрут, ще цитирам колега от друг сайт: "...инсталирасе на компютър безплатната гарминска програма BaseCamp, да се инсталира и BGMountains, да се изчисли маршрута в BaseCamp, да се превърне в трак и този трак да се прехвърли в паметта на телефона, за да се визуализира в OruxMaps."
Аз ползвам оруксмапс с готови тракове от http://bgmountains.org/, но няма голям избор, а само на по-традиционните маршрути.
  Вчера си инсталирах Locus, при нея може да задаваш крайна точка и да ти изчисли маршрута от кординатите на които се намираш до точката която си избрал, но опцията начало край по избор не го намерих. Но програмата я пробвах само 10 мин. в градски условия, така че ако решиш да я пробваш и намериш нещо интересно ще се радвам да споделиш.


Ето доста неща описани за Oruxmaps
http://bghiking.weebly.com/1053107210741...W6RG8-qpHx
Цитирай
#23

Орукса чете и пише тракове, може и да се импортват, и то няколко вида направени с различни програми. Това може да се направи и през самата програма ама е времеотнемащо. Ама все пак има разлика в това да си направиш трак, да позлваш готов трак или да имаш рутираща карта която да използва програмата да ти направи маршрут... доколкото знам орукса не рутира, за разлика от някои други програми от рода на ОСМАнд но то пак зависи от картата

The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be…unnatural
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)