Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ZTE Blade Q - Инсталиране на CWM (ClockworkMod)
#1

АКО ПРАВИТЕ ОПИСАНОТО В ТЕМАТА, ПРАВИТЕ ГО НА СВОЙ РИСК.

Не нося отговорност за брикнати телефони, такива с липсващ IMEI, както и "изпържени", ударени с чук, хвърлени през прозореца/терасата и т.н. апарати, както и за невалидна гаранция.

Прочетете всичко в настоящата тема много внимателно. Аз съм практик. Не ме питайте за теоретични постановки. Тях ще ги намерите в публикувания линк. Чета нещата по няколко пъти, обмислям ги (още поне няколко пъти отгоре) и чак тогава действам. Всичко описано в линка съм го изпробвал на личния си телефон - работи. Ще ви напиша само практически съвети относно "възловите" моменти. Но ако не знаете какво правите или защо го правите... по добре не го правете.

Предупредени сте!

Въпреки изписаното по въпроса из други теми реших да експериментирам качването на CWM на ZTE Blade Q и сега ще Ви опиша резултата. Има и други методи за това но аз избрах този.
Сигурен е, работи и можете да си върнете телефона в начално състояние - със заводски настройки, стоково recovery и без root.
1. Телефона трябва да е root-нат. Аз съм го направил с Framaroot 1.8.1
2. Трява да сте маркирали опцията - Отстраняване на грешки през USB в менюто Настройки - раздел Опции на програмиста. Как се активира последнана опция е описано на много места - няма да го коментирам.
3. Трябва да имате качени подходящите драйвери - освен тези които ги има на телефона Ви и може да инсталирате като след като свържете телефона с компютъра в появилото се падашо меню - USB връзкя с компютър - изберете опцията инсталиране на драйвери вместо опцията която е по подразбиране - мултимедийно устройство, като след инсталирането на драйвери възстановите опцията по подразбиране. След това откачете телефона от USB
3. Горните драйвери не са достатъчни. Отваряте този линк.
http://www.4shared.com/get/GB90WzAX/driv...t65xx.html
Аз съм ги изтеглил през Facebook - изберете друг начин ако искате.
Описаното по долу важи за Windows7 32-bit версия (споменам го защото същия експеримент при таблета ми Lenovo A3000 проработи с грешка, но в 64-бит версия на Windows 7 нямаше проблеми)
Разаривирате изтеглените длайвери.
Влизате в System Setting на Win7 - Device Installation Setting - маркирате второто подменю - No, let me choose what to do и в него първата опция - Always Install the best driver software From Windows Update. (Въпреки това Windows няма да намери драйвер за изключения Ви телефон!)
За това правите следното:
1. Отваряте и оставяте отворен Device Manager на Windows.
2. Изключвате телефона от бутона, изчаквате няколко секунди и го закачате както е изключен към USB на компютъра. Windows започза да търси драйвер (но не намира). За кратко в Device Manager се появява ново устройство - ADB interface и след малко изчезва от Device manager. Трябва преди да е изчезнало това устройство да кликнете с десен бутон върху него - да избрете Instal Driver и да посочите разархивираната по-горе папка с драйвери.
Толкова с драйверите. За проба рестартирайте компютъра и пробвайте както с изключен така и с включен телефон - и в двата случая при закачането му към USB всичко с драйверите му да е наред. Ако е наред....
http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=469340&st=340
От този линк съм избрал следващите стъпки. За сведение повечето линкове с драйвери не работят.
Работил съм с MTK Droid Tools 2.5.2 и SP Flash Tools v5.1343.01
1. Създаване на ROM-backup - пълен бекъп на системата без данни на потребителя.
1а. Създаване на scatter файл - действате по описанието - особености няма.
1б. Четене на ROM-a от телефона и създаване на файлов образ с име ROM_ - особености няма - действаге по описанието.
2а. Създаване на Backup със стоково Recovery - действате по описанието. Особеност - в папката с Backup няма файл с име recovery.img, а файл с име factory_NONmodified_recovery.img.
Когато впоследствие флашвате направения Backup на телефона си за да възсгановите стоковото recovery e необходимо да преименувате файла factory_NONmodified_recovery.img в recovery.img за да може SP Flash Tools да го види.
2б. Създаване на Backup със CWM - действате по описанието. Особеност - в папката с Backup няма файл с име recovery.img, а файл с име ZTE-Blade-Q_131101__recovery_дата_час.img - това де факто е CWM recovery.
Когато впоследствие флашвате направения Backup на телефона си за да инсталирате CWM recovery e необходимо да преименувате файла ZTE-Blade-Q_131101__recovery_дата_час.img в recovery.img за да може SP Flash Tools да го види.

Експериментирал съм и двата варианта - и двата Backup-a се флашват безпроблемно, като чрез втория Backup имате качен CWM, а чрез първия Backup можеге да възстаровите стоковото recovery.

След направа на Backup през CWM съм изпробвал основните опции на CWM - wipe data/factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache, както и възстановявяне ня направения през него пълен Backup на системата - всичко работи нормално.

Качвайки CWM можете да правите т.н. Nandroid Backup - пълно копие на системата и данните си - вариант добър за тези който предпочитат този начин на архивиране, но не можете да флашвате стоковия ROM наново - това може да стане само през стоковото recovery.

Препоръчително е при флашването през SP Flash Tools в менюто за елементите който да се флашнат бутонът пред preloader да е размаркиран. Този файл се флашва само при крайна необходимост, защото грешка при флашването му, флащване на дефектен файл ще убие невъзстановимо телефона.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
Аксесоари
#2

Offtopic Текстчето отгоре ми е отчасти познато Tooth

Браво за темата, много полезно! :thumbup:

Запознайте се с Правилата на форума. | Устройства: ZTE Blade III, Sony Xperia Z (dead)
Предишни: Nexus 7 2012, ZTE Blade, Samsung Galaxy SII NFC | Други: Toshiba Encore, Nokia Lumia 630, Apple iPad mini
Цитирай
#3

shadee написа:Offtopic Текстчето отгоре ми е отчасти познато Tooth

Извинявам се за плагиатството, ама то кой знае какво различно от това което си писал няма смисъл да си напъва да измисля човек. Lol

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#4

Благодаря ти за труда, който си положил, но не всички разбираме руски и може да стане някой сакатлък.

EDIT: Ами аз не можах да се преборя с SP Flash Tool. Руснаците казват, че трябва линията отдолу да светне червено и после да стане синя. Е, при мен си седи червена, показва 100% и брояча отдолу си върви.
Някакви идеи?

Mtel Lenovo P1m 
ex Mtel ZTE Blade III
ex Мtel ZTE Blade Q
ex Mtel HTC Desire 510
Цитирай
#5

Gribbo написа:EDIT: Ами аз не можах да се преборя с SP Flash Tool. Руснаците казват, че трябва линията отдолу да светне червено и после да стане синя. Е, при мен си седи червена, показва 100% и брояча отдолу си върви.
Някакви идеи?

Ако си изпробвал описания вариант с това да откачиш телефона от компютъра да извадиш батерията и пак да го закачиш към USB кабела е желателно първо да повториш, целия процес от момента на отваряне на опцията Read Back на SP Flash Tool отново. Процесът е малко бавен - зависи от това на какъв комп го пускаш. След като премине червената лента минава известно време докато се появи синятята, но не повече от минута да кажем. Ако отново не се получи провери дали всичко с драйверите е наред по описания в предния ми пост начин. Но мисля, че с тях си се справил - щом червената лента тръгва, би трябвало те да са наред. Друго за което се сещам е следното - каква ти е операционната система с която работиш. Написал съм, че ескперимента съм го правил във Windows 7 - 32 bit.
На 64 bit Windows 7 не съм го пробвал. Същия експеримент направен от мене с таблет Lenovo A3000 на 32-битовата Windows не проработи, но на 64-битовата такава мина безпроблемно.... така, че е възможно и това да е проблем, но тъй като не съм го експериментирал не мога да кажа със сигурност.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#6

Здравейте от скоро има телефона и попаднах на този форум какво става след (можете да си върнете телефона в начално състояние - със заводски настройки, стоково recovery и без root) <<<< това какво му е хубавото ?Съжалявам за за глупавия въпрос. Smile
Цитирай
#7

Формулирай си по-точно въпроса. Smile Че нещо не схващам какво точно питаш. Ще ти отговоря все пак. С CWM (ClockworkMod) можете да правите т.н. Nandroid Backup - пълно копие на системата и данните си. Това означава следното - архивирате както данните си така и операционната система (Андроид). Това ви дава възможност при необходимост с едно действие да възстановите всичко. Връщането на стоковия ROM, стоковото recovry и un-root e необходимо да се направи, ако се наложи телефона да отиде в сервиз - за да ви зачетат гаранцията той трябва да е във "фабричен" вид. За пояснение - през стоковото recovery обаче на можете да правите пълен архив на системата, а само такъв на данните си, т. е. ако нещо се случи с Android-a ви, то ще трябва да правите инсталацията му наново, което си е чиста загуба на време. Също така през CWM може да инсталирате т. н. Custom ROM - такъв който е различен от стоковия. Е за съжаление още няма портнат такъв за нашия телефон Sad , но да се надяваме, че скоро и това ще се случи.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#8

Пита за това, какво е предимството телефонът да може да се ънрутне и да се върне стоковия ром със стоковото рековери. Поне аз така разбрах.

Huawei U8150 Ideos>>HTC Evo 3D>>ZTE Blade Q>>Samsung Galaxy S3 Neo>>Asus Zenfone 5>>Asus Zenfone 2 Laser>>Asus Zenfone 4 ZE554KL
Цитирай
#9

Wink Ами това съм го обяснил.... По скоро може да се окаже само необходимост... Ако се наложи по някаква причина да "ходи" в сервиз трябва да е в "стоково" състояние. Лично на мене ми се е налагала да връщам друго устройство към стоковите ROM, recovery защото поради хардуерен проблем трябваше си разходи до сервиза Lol

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#10

благодаря за отговора
Цитирай
#11

Между другото като си вържа изключения телефон към компа първо се чува сигнала за закачено USB устройство и почти веднага сигнала за изключено USB устройство. Дали е нормално?

Mtel Lenovo P1m 
ex Mtel ZTE Blade III
ex Мtel ZTE Blade Q
ex Mtel HTC Desire 510
Цитирай
#12

Wink За твое успокоение точно така се "чува" и моя телефон. Първо звук при закачане и вторият звук е след като Windows го е "разпознал" като устройство. Гледаш в Device managеr-a на Windows-a - щом нямаш неразпознато устройство, значи всичко е наред.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#13

И все пак не мога да го преборя този SP Flash Tools и това много ме дразни. Някъде бъркам и не разбирам къде.

Mtel Lenovo P1m 
ex Mtel ZTE Blade III
ex Мtel ZTE Blade Q
ex Mtel HTC Desire 510
Цитирай
#14

Gribbo написа:И все пак не мога да го преборя този SP Flash Tools и това много ме дразни. Някъде бъркам и не разбирам къде.

http://fabosums.blogspot.com/2014/01/fla...tools.html

Ето ти тук едно описание на англиски - визуално е показано всичко.

Коя версия на SP Flash Tools ползваш и в какъв Windows. Аз експериментите съм ги правил в 32-bit и в 64-bit версии на Windows 7 Professional - и в двата всичко протича нормално. Изпробвал съм две версии на SP Flash Tools - SP Flash Tool v5.1343.01 и SP Flash Tool v5.1352.01 - и двете работят. Възможно е ако използваш друта версия на програмата или ако работиш във Windows XP да не ти се получи. За пример ще ти кажа, че подобен експеримент с таблета ми Lenovo A3000 във Windows 7 Pro 32-bit не сработи, докато във Windows 7 Pro 64-bit със същата версия на SP Flash Tools всичко мина нормално.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай
#15

Аз се предавам. Почупих си нервите и не става. Версиите на програмите са тези, които си написал, а уиндоуса ми е 7ца 32бит.
P.S.: Мисля, че проблема може да е в скатер файла. Поне на снимките в английското обяснение и това, което аз виждам има разлика.

Mtel Lenovo P1m 
ex Mtel ZTE Blade III
ex Мtel ZTE Blade Q
ex Mtel HTC Desire 510
Цитирай
#16

Когато правиш RAM_0 файла всичко в таблицата на SP Flash Tools трябва да ти е маркирано.

Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Tab S 10.5 LTE, Xiaomi Mi Max 2
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)