Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Промени при освобождаване на стоки от митницата
#1

Здравейте,

Поръчах си едни слушалки и китаецът взел, че написал реалната цена на фактурата. И те отидоха на митницата.
Взимам си митническото известие от пощата, упълномощавам един приятел, както винаги да го вземе от митницата, и греда.

На т.нар. пълномощно видях, че мога да упълномощя "Български пощи" ако искам. Аз не искам.

Другото си беше стандартното пълномощно, изрядно попълнено от мен.
Отива той и му казват, че Пощите трябва да ме представляват един вид задължително, за да освободят пратката от летището или так където се намира.
Ще струва 12 лева...
И така стои той там 1 час, пратка няма, ще чака да се обадят и сигурно пак ще чака 1 час да я вземе, примерно утре.

Чета сега в сайта на митниците и на пощите, че това било някаква много яка услуга, улеснение му викат...

И отдолу в сайта на митниците пише:

Цитат:Предвиденото улеснение не изключва възможността получателят на пощенска пратка да може да се представлява сам пред митническите органи, но в тези случаи митническото оформяне следва да се извърши със стандартна митническа декларация, подадена по електронен път.


Въпросът е някой сблъсквал ли се е с това? Как става попълването и подаването на тази декларация?
Защо след като на място е отишъл човек пак не са му дали пратката? Какъв е смисълът да давам пари и да ходя до там даже два пъти?
Цитирай
Аксесоари
#2

Сблъсках се, онзи ден. С ДХЛ, от щатите. Живота ми се скъси с 10-на години докато взема един часовник.
Електронното заявление е въведено на скоро, задължително е.
Преупълномощи пощите и се приготви за сериозно спокойствие.
Аз лично исках да излежа целия ДХЛ...

Само да вметна - ако не преупълномощиш пощите ще трябва да си изкараш ЕОРИ номер, който е 24 лева. Да не коментираме още едни къси 20 лева, които ще трябва да кихнеш - демек не се занимавай. Когато пощите те представляват е по-добре.
Пак ще ти скъсят живота, ти да не си мислиш, че току-така ще го вземеш.

А да и ДДС дължиш.

Choosing...
Цитирай
#3

Аз за няколко неща по 40-60 лв всяко - за всяко писах пълномощно и за всяко плащах по 12 лв пълномощно + 3,50 лв такса съхранение + 20% ДДС
Това е някаква промяна от началото на август.
Пратка за 40 лв се оскъпява с 23,50 лв и вече не поръчвам нищо . Не знам кой го е измислил, аз си го обяснвам с наближаващите избори и най - лесно разбира се е да се вземе от обикновения човек.
Цитирай
#4

При какви условия държавата ще иска да ме ограби? Трябва пратката да надвишава някаква цена ли и ако да, колко е тя?

Galaxy S10+  ◦  Prism White  ◦  SanDisk Extreme Pro 128 GB / U3 / A2  ◦  Android 10
Galaxy Watch 46mm  ◦  Silver  ◦  Tizen OS by Samsung
Galaxy S II  ◦  Galaxy Note II  ◦  Galaxy S4  ◦  Galaxy S7 edge  ◦  Galaxy S10+

Battery Historian
Цитирай
#5

Държавата не иска да те ограби, просто съществува нещо наречено закон.
Над 30 лева дължиш ДДС, ако това питаш.

Choosing...
Цитирай
#6

Мерси за информацията. Баш кражба си е. 12 лева???
И уж по желание на клиента, нали. Ама я плати иначе два пъти повече. Тука нещо нелоялна конкуренция, едно- друго?
Досега съм ходил много пъти на митницата и ЕОРИ не са ми искали. А и мисля, че има издаване на постоянно ЕОРИ. И ако мога да си пускам сам въпросната декларация ще го правя. Обаче информация подробна няма никъде. Щото скапаната държава иска да скубе. 12 лв + ДДС + 3.50 и на 50 лева плащаш половината още.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Цитирай
#7

Мъка мъка,ебаси държавата то вместо да ти помогне гледа да те забатачи до дъно.От една седмица чакам да ми обработят документите и още си чакам.Всеки ден звъня да питам и отговора е ще ви се обадим като стане.Защо трябваше да го променят,преди отиваш плащаш и взимаш.А сега пак молби,декларации... Китаеца се сърди че не потвърждавам и не може да си вземе парите.
Цитирай
#8

...това е от преди 2 месеца и първо Агенция Митници го обяви, а после излезе официално и от Български пощи! Мъкаааааа...
Цитирай
#9

Взех си слушалките. 65 лева струват те и 30 лева за държавата. Да имат.
Заради новото „улеснение“ човека ми ходи два пъти до митницата и разбира се плати 12 лева за удоволствието.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Цитирай
#10

Точно заради тия дивотии преди време въведоха обмитяването да става в пощите.И вместо да го подобряваме пак старата песен.Опашки разправии......Хората доставят от другия край на света за 3 дена аз не мога от седмица да си взема пратката от България.
Цитирай
#11

И аз чакам една пратка от DHL за към 200$. Не е електроника. Като ви чета и аз ще бера големи ядове, как да процедирам за по-бързо минаване през митница (не няколко дни, защото не ми е близо) + по-малко такси и прочие?
Цитирай
#12

Как стои въпросът с поръчката на малко по-скъпи (> 30 лв. според Слона) неща от Али Експрес? Китайците знаят ли да декларират по-ниска цена или трябва да им напомням? Какво ще се случи, ако хипотетично поръчам някой китайфон за $200, а на пакета е деклариран като $10, и отворят пратката и видят, че това няма как да е вярно? И последен въпрос, може ли да се избегне мито и ДДС, ако пратката е декларирана като подарък - защото преди 3 години получих Galaxy S4 от US чрез UPS, който беше деклариран на $0 и въпреки, че ме викаха до митницата, не се наложи да плащам буквално нищо. Rolleyes

Galaxy S10+  ◦  Prism White  ◦  SanDisk Extreme Pro 128 GB / U3 / A2  ◦  Android 10
Galaxy Watch 46mm  ◦  Silver  ◦  Tizen OS by Samsung
Galaxy S II  ◦  Galaxy Note II  ◦  Galaxy S4  ◦  Galaxy S7 edge  ◦  Galaxy S10+

Battery Historian
Цитирай
#13

Слушалките бяха точно от Али. Китаеца написал 25 долара. Ако беше написал 15 примерно, нямаше да има проблем. Не съм му й казал, защото досега все са писали нещо под 10.
Аз не знаех колко е написал и занесох документ с реалната цена.
Слушалките щяха да минат, но за телефон се съмнявам.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Цитирай
#14

Поредното доказателство че живеем в абсурда.Отивам днес и вдигам врява че пратката ми стои една седмица и не мога да си я взема.От пощите хъката мъката ма то срока е 14 дни.Викам ми вие що не казахте ами ми казахте 2 дена.И тия викат ми то беше така ама митническата е в отпуск и няма кой да обработва документите. Bu .
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)