Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Правилно ли зареждаме батерията на смартфона си?
#1

Според ресурса BusinessInsider потребителите масово зареждат телефоните си погрешно, което допълнително ускорява влошаването на батерията. Един от основните проблеми, е когато хората зареждат телефона си за цяла нощ. Това означава, че той престоява няколко часа напълно зареден, но включен към захранването. А това пък води до ускоряване на процеса на стареене на батерията. По този начин химикалите в нея губят от свойствата си да задържат заряд по-дълго време и в резултат постепенно батерията започва да се изтощава по-бързо. Самите производители обаче не споменават това като проблем. Може би защото те очакват, че повечето потребители така и така ще сменят телефона си доста преди батерията да стане неизползваема. Компаниите обаче имат съвети как потребителите да удължат живота на батериите на телефоните, които няма да ползват по-дълго време. Литиево-йонните батерии стареят най-бавно, когато са с между 30% и 50%. Производителите препоръчват на потребителите да оставят телефоните си на около 50% заредена батерия, когато няма да ги използват по-дълго време, но не и напълно заредени. Също така не е препоръчително батерията да се оставя да се изтощи напълно. Това ще удължи нейния живот и тя ще работи по-пълноценно по-дълго време.
[Изображение: a5ad474d527533a1f7053a422cdca50f-full.jpg]  
Източник: >>>>>>>

 
Цитирай
Аксесоари
#2

Хайде стига с тея изследвания. Зареждам телефона както ми е удобно. От години телефоните ми са цяла нощ на зарядното. Нокиата ми 808 издържа толкова колкото и преди 5+ години, а е зареждана в продължение на три години по цяла нощ, често и по няколко пъти на ден, когато ми беше основен и снимах много.
Разлика в издръжливостта на батерията не съм намирал никога поради факта, че се зареждат по цяла нощ. От както имам в себе си и външна батерия изобщо не ми пука, ползвам и товаря телефона на макс. Който иска да слугува на батерията негова воля. Аз никога не съм го правил.
Цитирай
#3

И аз не се занимавам с гимнастики или каквото и да е на батерията ползвам я на воля .
От такива пазения на батерията най много да се разболее човек.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#4

Точно така! Телефона е да служи на човека, не човека да му служи...
Цитирай
#5

Съгласен

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#6

Аз също зареждам както намеря за добре, но съм забелязал, че наистина държи малко повече когато се зарежда по стандартен начин, а не с бързо зареждане. Като е нова батерията не си личи, но моя е на 2 години и не, че имам проблем с батерията (даже е идеална), но от както съм спрял бързото зареждане (първоначално за проба) видях, че наистина държи повечко.
Цитирай
#7

Ползвайте 20% от капацитета на батерията, за да може новия собственик да ползва 90-95%! А ако се държи между 49 и 50% ще е най-добре. Така новия собственик ще има почти нова батерия.
Аз също зареждам всяка вечер, а телефоните ми след мен ги ползват още дълги години без смяна на батерията. LG G3 примерно се зарежда по 2 пъти през деня и 1 път за цяла вечер и батерията си му е оригиналната. А колко хора смениха по 3-4 батерии вече. Само веднъж купих резервна батерия за Optimus Black, когато беше на 1+ година и тази батерия държеше по-малко от оригиналната. После съм забравил да го изключа и така съм го прибрал в шкафа. След известно време (няколко месеца) го вадя от шкафа и установих, че батерията е напълно умряла. Имам много телефони в шкафа, винаги ги оставям на 100% , след известно време ги проверявам и са на по 90 и няколко%. Изключвам ги и отново в шкафа. Като паднат на 50-60, зареждам ги до 100 и отново в шкафа. На никой батерията не е заминала, освен онази, която е паднала до край и е стояла с месеци без заряд.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#8

Три зареждания за 24 часа не ми звучат като много жива батерия. Разбира се има голямо значение, какво е потреблението, но все пак.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#9

Нонстоп игри и клипове от You tube. Той като нов не се слави с повече от 3-4 часа СОТ, та какво остава за близо 5 годишен телефон, с QHD резолюция и неподходящ чипсет за този екран. Да направи макс 2-2.5 часа СОТ с 1 заряд. Мой приятел, а и съфорумци сменяха по няколко батерии. След 5-6 месеца телефонът започва да изключва при по-голям товар.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#10

5 практически съвета за експлоатация на литиево-йонни батерии: https://habr.com/ru/company/mugenpower/blog/168483/

 
Цитирай
#11

Зареждайте си по цяла нощ, но със зарядно с нисък ампераж, просто е...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#12

То няма значение, така или иначе зарядното изключва като се зареди телефона. След това телефона просто си седи с един кабел пъхнат, не върви ток по него. Вижте, че часове след зареждането и телефона и зарядното са студени.
Цитирай
#13

(2019-05-26, 11:13:53)yo_asakura написа:  То няма значение, така или иначе зарядното изключва като се зареди телефона. След това телефона просто си седи с един кабел пъхнат, не върви ток по него. Вижте, че часове след зареждането и телефона и зарядното са студени.
Точно така, за това е и погрешно схващането, че като е нов телефон и трябва да стои по 12 часа включен към зарядното на първо зареждане (някои хора още го вярват) Стане ли 100% процеса на зареждане приключва.
Цитирай
#14

То е ясно, че като стане на 100% зареждането приключва. Все още се проповядва държенето на зарядно за 12 часа, като единствената цел е да се държи 12 часа новата батерия на 100%. Виж сега какво се постига с това не знам.
Цитирай
#15

Хората правят 100W зарядни, но дори и е този форум много хора проповядват схващането, че бързото зареждане убива батериите.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Цитирай
#16

А смятате ли, че на производителите предлагащи зареждане с мощност 100W им пука какво ще е състоянието на батерията след 1 година ползване? За тях е по-важно след 1 година да намериш причина да си смениш телефона с по-новия, отколкото да останеш със старият телефон.
Цитирай
#17

След година не, ама след две нямам проблем със смяната... За толкова време на батерията няма кво толкова да и стане. Казах горе как си зареждам всеки ден телефона и че по цяла нощ е в зарядното. За една година ползване на мейта нямам ядове, сигурен съм, че и след още една година няма да имам. Свикнете с факта, че батерията е консуматив.
Цитирай
#18

(2019-05-26, 11:13:53)yo_asakura написа:  То няма значение, така или иначе зарядното изключва като се зареди телефона. След това телефона просто си седи с един кабел пъхнат, не върви ток по него. Вижте, че часове след зареждането и телефона и зарядното са студени.
Не е точно така. Батерията след някой час почва да пада и зарядното пак почва да работи. Нали се сещаш , че колкото и време да държиш телефона на зарядното той винаги ще е зареден на100%.
Цитирай
#19

Като няма какво да зарежда след пълни 100% няма напрежение, няма и топлина... Ето виж колко "работи" зарядното след 100%.[Изображение: 2d8685311645cc3948fa79d0422d886b.jpg]
Цитирай
#20

Няма смисъл да им обясняваш. Ако зависеше от хора като тях, още щяхме да сме в ерата на NiMH.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Цитирай
#21

(2019-05-26, 17:10:06)anatol06 написа:  Не е точно така. Батерията след някой час почва да пада и зарядното пак почва да работи. Нали се сещаш , че колкото и време да държиш телефона на зарядното той винаги ще е зареден на100%.

Айде пробвай да гледаш телефона няколко часа след като се е заредил и виж дали ще стане на 99 и след това пак да стане на 100. След това пак ще говорим. Smile
Цитирай
#22

Да, аз като си легна и го сложа на зарядното го оставям да си работи, ей така да си ми свети в спалнята.... И не с тва зарядно 22 вата няма шанс да ми падне батерията докато го ползвам. Може да се случи ако се ползва зарядно с 1 ампер...
Цитирай
#23

(2019-05-26, 19:20:27)yo_asakura написа:  Айде пробвай да гледаш телефона няколко часа след като се е заредил и виж дали ще стане на 99 и след това пак да стане на 100. След това пак ще говорим. Smile

Айде остави го една седмица на зарядно да видим колко % батерия ще ти е заредена. Само не ми казвай че за  една седмица няма да пада под 100%.
Цитирай
#24

Мисля, че телефона като стой на зарядно черпи ток директно от мрежата през зарядното, а батерията не се бара. Поне аз така смятам.
Цитирай
#25

именно! за това са смартфони. хората са го изчислили. то ако е толква тъпо направено, като го оставиш на зарядно 1 седмица и ще ти изпуши батерията. всичко си е предвидено.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)