Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Фотография, правена с фотоапарати

(2015-03-04, 13:08:53)bobyn написа:  Здравейте. Да подосаждам и аз в темата малко. Напоследък яко ме човърка идеята да сменя сапунерката с нещо по-сериозно. Ще се снима малко дете (портрети, в парка, на плажа - ясно ви е) и чат-пат някой пейзаж. Още не съм решил окончателно дали да е DSLR или компактен със сменяема оптика. Засега съм хвърлил око на следните модели:

Sony A5000
Olympus PEN E-PL7
PEN E-PL5
Panasonic DMC-G6

SONY Alpha 58
Canon EOS 1200D
Nikon D3300

Дайте съвет какво да избера.

След много четене сведох избора до само два модела с леки вариации в избора на обективи в комплекта (естествено ги няма в горния списък :-)))):

Olympus E-PL6 PEN (черен) + обектив Olympus ZD Micro 14-42mm F/3.5-5.6 II R MSC (черен) + обектив Olympus ZD Micro 40-150mm F/4-5.6 ED R MSC (черен)
или същия, но с друг обектив (един);
вариант 2 е SONY a5100 (и него го има в комплект с два обектива, но вече ми идва малко в повече цената).

За мен плюсовете и минусите са следните:

Сони-то е по-скъпо, управлението му не ми харесва особено (няма го това колелце отгоре с избора на режимите), няма стабилизация. За сметка на това е с по-голям сензор, много хвалена система за фокусиране и има вградена светкавица, колкото и семпла да изглежда.

Олимпус-а от своя страна е 20% по-евтин, евентуално го има с два обектива в комплекта, управлението е много удобно (според мен), има стабилизация на изображението и система за почистване на сензора от прах. При него пък светкавицата не е вградена (но пък е включена в комплекта). Май ако беше вградена нямаше да му мисля толкова и досега да съм го взел... Само не знам ще ми трябва ли този по-големия обектив в реалния живот. Също така не ми е ясно струва ли си да го взимам във варианта с палачинковия обектив, има ли друго предимство освен компактността?!

Ще ви помоля за мнение кой от двата модела апарати бихте избрали вие и защо.

Pixel XL / Android 9 Pie
Цитирай
Аксесоари

14-42 е приятен компромис във фокусното разстояние, при тази големина на обектива, най-вероятно бих седял с него за ежедневен, така, ще мога до нося по-често с мен, заради по-ниските размери. Sony-то е със стабилизация в обективите, което не е такава голяма рядкост. На мен Nikon-а ми е така, на един приятел Canon-а. Пък и тази стабилизация не е нещо особено. Но пък по-големия сензор е голям плюс. По-големия плюс на Oluympus-а е системата за почистване и възможността за външна светкавица. Докато на Sony, системата за фокусаиране, фокусните точки и резолюцията и теглото на самото тяло, което е около 100 грама по-леко. При тези апарати е около 30%. Сензорите вадят еднаква големина на пиксела, така че, тя не е от значение при съпоставянето им.

Никога не съм бил фен на Олимпус, преди не ми харесваше ергономията им, в момента не съм ги следил. Сони пък обикновено са били малко по-скъпи от останалите и пак съм ги пропускал, не мога да ти дам, конкретен отговор, кое ще е по-добре.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай

Коментара е излишен Big Grin
[Изображение: 16761023728_baf6206119_z.jpg]Размазвация... lol by QuattroFX, on Flickr

hTC One М9
Цитирай

bobyn ползвам E-PL3 с 14-42 и 40-150 обективите вече над година. Като основен ми е 40-150. Малкия го ползвам ако трябва да снимам нещо от близо (под 3 метра). Петко споменава системата за фокусиране. Да при сони е 175 точки, но с 24 херца рефреш докато при олимпус е 35 точки с 120 херца. Удивително бърз е автофокуса. Като недостатъци на олимпуса бих изтъкнал детайла. Твърде много детайл и острота има и в повечето случаи ги намалям. Друг недостатък е row формата. От олимпус малко са го изменили и така да се каже е добре да го обработваш през техния софтуер, преди да го пипаш с фотошоп.
Цитирай

Все още се колебая. Засега само вдигнах леко нивото откъм олимпуса и за момента освен сонито другите два варианта са Olympus E-PL7 PEN и Olympus E-M10 OM-D. Като май клоня към последния от трите.
От това, което чета и слушам за момента, фокуса на сонито е голямо предимство само ако снимам много повече видео.

Pixel XL / Android 9 Pie
Цитирай

Колега защо просто не се насочиш към Canon или Nikkon, махни Olympus-a, много е слаб от към избор и ъпгрейд.

hTC One М9
Цитирай

Давай предложения. Насочил съм се към безогледалните заради размера. DSLR 1 кг няма да нося.

Pixel XL / Android 9 Pie
Цитирай

[Изображение: grolsch_1.jpg]
Цитирай

[Изображение: 16895812689_3617455f84_c.jpg]Kitty by genderlik, on Flickr

От Зоопарка в Загреб. Може би ще кача и повече снимки, когато се прибера в България и имам време да си поиграя с тях.

Galaxy S6
Galaxy S5
HTC One X
Цитирай

[Изображение: grolsch_2.jpg]
Цитирай

Скоро не бях се отбелязвал, но не бях и обикалял толкова. Тези почивни дни, успях да направя един хубав преход.

Билото на Стара Планина, отсреща се вижда в. Вежен.
[Изображение: 16945685270_78ccc0f056_c.jpg]

Пътеката за слизане към х. Вежен.
[Изображение: 17131659962_8705572f92_c.jpg]

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай

[Изображение: 17297937631_6cf8fd63af_o.jpg]

D_coffee
Цитирай

Имам Canon G1X и искам да направя live view с PC/Laptop. Купих си mini HDMI към HDMI кабел, но не знам какво да правя сега. Някой може ли да ми помогне, защото опитах какво ли не, но без резултат.
Цитирай

HDMi, само вади сигнал при компютъра. Ще стане само с телевизор или друго устройство, което да приеме HDMi сигнала. За комютъра ще ти трябва тунер.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай

Както Петко е казал, hdmi на лаптопа ти е изход от видео картата, не вход.
Цитирай

Добре, когато го сложа в телевизора ми светва, че е открило сигнал в HDMI дупката, но когато го включва ми казва да проверя захранването или кабелите, но няма картина ?
Цитирай

А пробва ли да включиш фотоапарата?

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай

(2015-05-01, 12:56:40)amateur написа:  Добре, когато го сложа в телевизора ми светва, че е открило сигнал в HDMI дупката, но когато го включва ми казва да проверя захранването или кабелите, но няма картина ?

Разгледай книжките, които вървят с фотоапарата, там трябва да е описано как става. 

P.S. Когато ти казах да попиташ във фото форума, имах предвид тук -> http://photo-forum.net/forum/list.php?f=1, а не темата за фотография в този форум.   

D_coffee
Цитирай

Включвам фотоапарата, разбира се. Картината си я виждам на него, но не и на ТВ.
Цитирай

Колеги, с кои програми си обработвате RAW снимките на компютър?
И ако може линк откъде да ги сваля, за което благодаря предварително. 

Pixel XL / Android 9 Pie
Цитирай

Здравейте, не знам дали тук е мястото, но да ви питам. Взех назаем един фотоапарат Nikon D3100 и направих много снимки. Но стана един проблем: близо 100 снимки не ги показва. Има ги като файлове, но изписва, че даденият формат не се поддържа. Оказа се, че всичко е от SD картата и след като я смених нямаше такъв проблем. На фотоапарата показваше последната направена снимка, и като направиш нова, на старата излиза"Cannot display image". Има ли начин да ги възстановя тези снимки, имам ги на компютъра като файлове, пробвах с най-различни програми, но не става. Някакви съвети ?

Iphone 3g --> Samsung Galaxy Note - Ice Cream Sandwich(4.0.4)
Цитирай

Знам че в някои сервизи за мобилни телефони възстановяват изтрити/повредени файлове от карти памет. Не винаги е успешно възстановяването, а понякога е напълно, но нищо не ти пречи да пробваш. Иначе има и програми, които да си изтеглиш на компютъра и сам да пробваш да възстатовиш файловете, но не знам колко са ефективни.

D_coffee
Цитирай

Днес 2019 балона полетяха в небето над Пловдив. Smile

[Изображение: 17812284350_34014c9b55_o.jpg]
[Изображение: 17813672299_8f5b2fd448_o.jpg]

D_coffee
Цитирай

[Изображение: vodni_kapki_90.jpg]
Цитирай

Здравейте колеги. Аз съм с Nikon D5100 с китовия обектив. Можете ли да препоръчате някой обектив с който да заменя китовия, защото китовия снима доста лошо в по-тъмна среда. Smile
Мисля че най-евтиния заместител е Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) с мотор.

Huawei P20 Black
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)