Анкета: Ползвате ли MIUI 12.5 - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да.
44.44%
16
44.44%
Чакам седмичен за моя телефон
0%
0
0%
Чакам стабилен за моя телефон
25.00%
9
25.00%
Ко? Не!
11.11%
4
11.11%
Искам само да видя резултатите
19.44%
7
19.44%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

MIUI 12.5 - обход на интересните настройки
#1

Здравейте. Имам възможността да разцъкам подробно седмичния xiaomi.eu, базиран на MIUI 12.5/Android 11.
За разлика от MIUI 12 стабилен/Андроид 9 тук има много повече глезотии, които смятам да споделя докато още имам пресни спомени.

Само за да е ясно - Тествам на Mi 10t Lite, който е алтернатива на Redmi note 9 pro 5G.

Tака. Телефонът изгря директно с MIUI логото за 12.5:
   

Стъпките нататък са непроменени, така че пропускаме и започвам обход Настройките:

1. My Device - нищо интересно (или поне нищо интересно за мен)

2. Security status - Тук има данни за последния security patch, find device, Play protect и някакви системни ъпдейти за Google play
(като цъкнах на последното имаше такъв ъпдейт и изискваше рестарт на телефона. Промяна не видях, така че до тук и с това меню)

3. SIM cards & mobile networks - eдинственото интересно тук (вероятно само за колегата @batala) e, че в advanced settings има опция Select 5G network mode. А вътре: Auto,  NSA, SA+NSA;
Другото полезно е опцията да запомни от коя карта сте набирали определен номер и при следващо избиране обаждането да стане от нея, без да ви пита пак (това при избрана опция всеки път да ви пита от коя искате да изберете).

4. Wi-Fi - в wifi асистента има вариант автоматично да пуска или спира wifi ако в последните 15 минути не е видяло позната мрежа. За да сканира сигурно си го пуска периодично, което... не знам. За мен е странно и затова не спирам Wi-Fi Big Grin

5. Bluetooth - има опция за blocklist, както и за нотификация в статусбара, с която да избирате дали аудиоустройството, за което сте закачени е само за медия, по подразбиране и .. не запомних останалите, но беше интересна опция.
Също има улеснен процес за сдвояване на съвместими устройства (вероятно от същата марка/подмарка или от по-известните, поддържани марки)

6. Connection & sharing - единственото, което не бях виждал тук е, че има опция за линк към Chromebook

7. Wallpaper & personalization - тук са малко сляти две менюта (в смисъл, че има и достъп до част от настройките за Звуците)
Тук вече е много по-лесно да си персонализирате текущата тема, без да сте отворили приложението теми.
Директен достъп до Тапет, изглед на часовника на заключен екран, икони, шрифт по подразбиране. Изглед на тези неща в реално време.
А по-надолу опциите за Ringtone, Notifications, Alarms и пряк път до приложението Теми.
В настройките за Notifications вече има цяла джунгла от звуци (Буквално).
До миуи 12 имаше само Droplets (различни звуци от капки вода).
В MIUI 12 добавиха и Birds and fireflies (много забавно подсвирка, чурулика...)
Сега в 12.5 има също и: Rainforest, Savanna, Australia, Arctic, Nature mix (тук, в последното можете да комбинирате до 5 звука от всяка от гореизброените 4 нови тематики, което е избор от 78 животни, а то ще ги редува,  за да не идват поредните известия с един и същ звук).
Има разбира се и опция то да ви разбърка 5 животни на случаен принцип. Забавно Smile

8. Lock screen - Единственото по-ново и полезно е смяната на типа на анимация при първо включване в зарядното. Не мога да потвърдя дали го има в China rom-a но в Глобал стейбъл го нямаше.
Charging animation -> off, Flow, Glow, Wave. Това са опциите

9. Display - В Reading mode има опции Classic и Paper(има го и в чистия MIUI 12).
Като Paper прави наистина ефект хартия и успокоява повече очите, но това си е субективен фактор.
В Brightness Level - ако сте на ръчни настройки има опция при по-силна светлина да се включи Sunlight режим, който да коригира допълнително екрана.
Има и Night mode, което не съм разбрал как работи, но вероятно е същото, но за по-тъмни времена или части от деня
И последно: освен автоматичното завъртане на екрана има и възможност за избор на Allow all rotations, Което освен на 0/90 или 0/180 градуса трябва да върти телефона и на 360

10. Sound & vibration - тук интересното е Sound assistant, в който можете да понастроите звуците идващи от повече от едно приложения работещи заедно и издаващи звук.
три са вариантите:
- възможност за настройка на звука на всяко от едновременно работещите приложения. Тук при натискане на бутон за завук се появява иконка с нотичка, на която като натиснете ви дава кои приложения вижда на заден план и ви дава да настроите тяхната сила освен силата на Media
- тук има опция да не намаля силата на звука на преден план при идващи известия на заден план
- Възможност за получаване на известия и обаждания през спийкъра на телефона, въпреки, че носите слушалки с кабел, закачени за телефона... не знам с какво е полезно, но го има

В Additional settings пък има опция за включване на звука от Boot анимацията, и избор при натискане бутона на звука кое да е по подразбиране за увеличаване: Ringtone/Media

11. Notifications & Control center - тук ми хареса опцията за добавяне на SmartHome в Control center-a.
Общо взето под шорткътите, които вие си подреждате има и плочки за бързо спиране на лампи, контакти или каквото имате закачено, но така пък не може да се затвори бързо Control center-a с плъзгане на пръста отдолу-нагоре. Всеки си преценява.
Хубаво е, че има настройки Smile

12. Home screen - новото (за мен) е опцията да избирате изгледа на приложенията в Recents: Вертикално или хоризонтално.
Удобството на хоризонталното е, че при включен индикатор за цял екран  recents съвпада с текущите ви прозорци при плъзгане в ляво или дясно, но пък от друга страна при по-агресивни жестове за плъзгане има голям шанс просто да затворите такс мениджъра, защото телефонът си мисли, че правите жест за назад.

13. Passwords & security - нищо ново, но поне можете да видите в authorization & revocation дали няма някое нагло приложение от типа Msa, analytics, miui daemon и да му подрежете крилцата(или поне да изглежда така, защото не се знае реално дали му/им правите нещо с тази настройка)

14. Privacy protection - тук новото е privacy awarness, което е разширило малко възможностите от MIUI 11.
Не го ползвам, затова ще има снимка:
   

15. Battery - Tук видях две новости:
- под графиката на опцията Ranking/details вече има 4 полета за избор: All/Software/Hardware/Details, което разделя статистиките на такива за по-лесно четене (лично мнение)
- в настройките има 5G battery saver, което прави 5G по-енергоспестяващо в някои ситуации (никой не знае кои са тези ситуации, но е успокояващо)

16. Apps - Нищо ново, но все пак да предупредя хората със седмичен xiaomi.eu:
Всяко ново приложение, което инсталирате започва своята работа с включена опция за Autostart.
Така че проверявайте от време на време дали приложенията не са повече от 5 (освен ако не искате изрично да са повече от 5) и махайте ненужните

17. Additional settings
17.1 - Date & time - без промяна
17.2 - Languages & input - нищо ново
17.3 - Регион - тук работата е ясна
17.4 - Full screen display - пак нищо ново (хареса ми опцията за чертата като на iOS и обясних по-горе защо е полезна: Да можете да сменяте арр-овете при плъзгане в долната част на екрана, без да отваряте Recents)
17.5 - Button shortcuts - Тук ме грабна опцията за частичен скрийн шот, което ви дава да направите freeform изрезка на екрана, като по подразбиране се достъпва със задържане на 3 пръста едновременно и после си очертавате с пръст какво искате да изрежете - Супер. Браво. Впечатлен съм !
17.6 - Led light - няма промяна. Да не кажа, че опциите бавно, бавно се смаляват и вече са само 2 Smile
17.7 - Quick ball - без новости
17.8 - One-handed mode - полезно, но без хардуерни бутони вече е трудно достъпно, освен ако не си добавите опция в Quickball Smile
17.9 - Accessibility - дано не ви се налага, но и тук не виждам нищо ново и интересно, а и преди го ползвах само, за да мога да приключвам разговорите с power бутона
17.10 - Тук ще видите Developer options (ако преди това ги активирате с Тапване 7 пъти върху MIUI Version в My Device/All specs

18. Screen time - нищо ново (в xiaomi.eu имате опция да редувате изгледа на едно от облачетата в Control center-a с Oставащи мегабайти, време през което е използван екрана и колко крачки сте направили, така че тази опция трябва да ви е включена, ако искате да гледате точно това горе в ляво(при отваряне на контрол центъра))

19. Special features - тук съм впечатлен от Floating windows. Oще не съм достатъчно добър, но са полезни и ги ползвам:
   

20+ - тук остават стандартни неща, които не виждам смисъл да се обсъждат. Все пак ги изреждам:
Mi account
Google
Accounts & sync
Privacy
Location
Services and feedback

Всъщност само за ползващите мобилни разплащания през NFC мога да вметна (не е от MIUI 12. 5 това), че не е нужно да имате Google pay приложението, за да си управлявате картите.
Влизате в Google - Account services - Google pay и .. от там ще се оправите Smile


Приятен ден на всички!
[-] 22 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • amica, BlackBone, Compare, dp4u4umi6ev, emil11, hegys, isbotev, iwan33, jorji, milenvn, Miro2210, petar37, romborak, ronnie72, skysoft, sokkoban, userworx, valentyno, valkov2, vassetz, vlado05, росен2
Цитирай
Аксесоари
#2

Интересни новини за 12,5  от Калдата . Най-интересната за мен извадка е - "Hoвaтa фиpмeнa пoтpeбитeлcĸa cpeдa e cилнo oптимизиpaнa, блaгoдapeниe нa ĸoeтo нaтoвapвaнeтo нa пpoцecopa e нaмaлялo c 22%, a eднoвpeмeннo c тoвa ĸoнcyмaциятa нa eлeĸтpичecĸa eнepгия e нaмaлялa c 15%. Πoвишeнo e плaвнocттa пpи изпoлзвaнeтo нa жecтoвe."
Цитирай
#3

Хората, които ще получат глобалния ъпдейт да преценят. Аз не виждам голяма разлика
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • росен2
Цитирай
#4

Върнали ли са в 12.5 нормалната статистика за батерията, да се разбира от последното зареждане, или все още е непотребната, което въведоха?

Изпратено от POCO F2 Pro

Cognosce te ipsum!
Цитирай
#5

Как да го проверя?
Цитирай
#6

Настройки > Батерия и производителност > Статистика за разход на батерията

На 99% съм сигурен, че не, иначе щеше да се чуе.

Изпратено от POCO F2 Pro

Cognosce te ipsum!
Цитирай
#7

Дано това да върши работа, но от това, което обясняваш май трябва да е минал повече от един ден от последното зареждане


Прикачени файлове Миниатюри
       
Цитирай
#8

Аз имам и Nearby Share и Android Autо в Connections & Sharing
[Изображение: IMG-20210415-002725.jpg]

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#9

Някои вече имат и Miui+
Цитирай
#10

(2021-04-14, 23:05:37)kayovas написа:  Настройки > Батерия и производителност  > Статистика за разход на батерията

На 99% съм сигурен, че не, иначе щеше да се чуе.

Изпратено от POCO F2 Pro

Обърна ли внимание на това, че брои часовете в зависимост от това дали е дозареждано до или над 90%?


Прикачени файлове Миниатюри
       
Цитирай
#11

Вече месец се боря да намеря poket mode
Моля помагайте

Подпис 
GMS fan
Цитирай
#12

(2021-08-10, 05:45:33)dzveraSW написа:  Вече месец се боря да намеря poket mode
Моля помагайте
в lock screen....

Sent from my PoCo M3 using Tapatalk
Цитирай
#13

При мен са го махнали
Цитирай
#14

suffer имаш ли идея защо не може да се инсталира magisk на еу ром 12.0.10...?

Sent from my PoCo M3 using Tapatalk
Цитирай
#15

https://4pda.to/forum/index.php?showtopi...p=99965998

По този метод може да стане
Цитирай
#16

някой знае ли как се оправя проблема с navigation bar при миуи 12.5....т.е. да няма бутони!

Sent from my PoCo M3 using Tapatalk
Цитирай
#17

Пускаш жестовете.


Прикачени файлове Миниатюри
       
Цитирай
#18

не се изразих правилно.... при поко лаунчера става, ама при други лаунчери не става!?

Sent from my PoCo M3 using Tapatalk
Цитирай
#19

Мисля, че не работят жестовете с външни Launcher-и
Цитирай
#20

Suffer знаеш ли защо като стартирам тела и нали се показва един катинар /в случая е отворен/.. Но като вляза в тела на developer option, показва че тела е заключен...!? Иначе имам рут и т.н....

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
Цитирай
#21

Заради рута показва че е заключен
Цитирай
#22

(2021-12-26, 17:23:19)Miro2210 написа:  Заради рута показва че е заключен
Никога не е показвало че е заключен... винаги съм имал рут..
! Просто реших да мина от еу 12.0.11.0 на 12.5.5.0, но не се получи и същото време изчезна къстъм recovery... и след това харт ресет с stock recovery.. и вече се показа това с lock phone...

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
Цитирай
#23

Щом имаш руут е отключен
Цитирай
#24

(2021-12-26, 19:59:29)Smakl написа:  Никога не е показвало че е заключен... винаги съм имал рут..

Е при мен винаги е показвало, че заключен в настройките за програмисти. Махам рута и веднага показваше, че е отключен, след рестарт и така...
Цитирай
#25

Значи да не се притеснявам за това...а ще е проблем ли да се върна от а11 на а10..? [Изображение: b068cdf2db2678670349a46c751c1bcd.jpg]

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)