Анкета: Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г. - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да
41.51%
44
41.51%
Не
47.17%
50
47.17%
Не мога да преценя
6.60%
7
6.60%
Друго
4.72%
5
4.72%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г.
#1


 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • Be6i4
Цитирай
Аксесоари
#2

4GB RAM според мен,трябва да е минимума,6GB RAM е моя и работи без забавяне,игри не играя,но за всичко останало е достатъчно,над 8GB RAM е излишно,освен за гейминг и 8k видео.
[-] 1 потребител изказва благодарност на DoryanY за това мнение:
  • oxuboxu
Цитирай
#3

Достатъчно е да се огледам където и да е и ди видя, че са повече от предостатъчни, защото на масовия потребител му е все тая що за хардуер има в евтиния телефон. Нужен е да се обади на този-онзи и чат-пат да щракне някоя снимка, все едно с какво качество ще е, важното е да се разпознае обекта/субекта на нея.
Но за други 4 ГБ рам са малко, търсят 6-8, които скоро ще са недостатъчно и ще търсим 12-16 …. Слагам без резерви и себе си в тази група. Същото е като при компютрите - на времето първия ми компютър бе 486, запознатите знаят за какво става дума, а днес, 1/4 век по-късно, 8 ГБ рам е критичен минимум, ако не се ползва за нещо повече от ФБ или подобни.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#4

За мен си е напълно достатъчно, тъй като не съм геймър. Също така и на съвременен компютър му е достатъчно. Единствените изключения са гейминг, чертожни програми и обработка на снимки и видео, но там не само рам паметта е от значение. Ако мобилните приложения са направени добре, и ако се грижиш оптимално за устройството си 4гб стигат. Ако имаш отворени много приложения и други които работят на заден фон, просто така, и 12 ще са малко!

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • oxuboxu
Цитирай
#5

колкото повече, толкова повече е казал мечо пух Smile

Samsung S24U 1Tb/12,Samsung S21U 512/16,Samsung S21U256/12,iPhone 15 Black,
iPhone 13 Black,Huawei p40 pro,Huawei p30 pro,Huawei p20 pro,Soni Xpreria Z5 premium,Z3,Z,Samsung S7 edge,Note 4,Note 2

Цитирай
#6

Смартфонът може да има мощен процесор и бърза обвивка и липсата на RAM ще ти бъде компенсирана и няма да я забележиш, дори устройството да е с 3 GB RAM, така че това "повече" в някои случаи ще е напълно излишно.

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • dessexc
Цитирай
#7

В единия си телефон съм с 2 гб и винаги имам свободен един когато сърфирам, или каквото и да правя, игри не играя никога. В другия съм с 4 гб, и винаги имам по 2 свободни. И на 2 и на 4 телефоните ми са почти еднакво пъргави. Така че 4 е напълно достатъчно, бих рекъл че повече дори са излишни. Андроид си се влага и си ползва оптимизирано паметта. Няма проблем

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#8

За среден клас Android са предостатъчни, но за висок клас поне 6 - 8 GB или повече.
Проблема при Android е, че всеки производител оптимизира използването на RAM-та по свой стил/начин и от там се получава "презареждането" на приложения въпреки, че е с повече RAM, което на практика не би трябвало да се случва.
При iOS дори 2GB RAM са достатъчни за ежедневни задачи, а за любителите на повече инсталирани програми има 4 - 6GB в зависимост от модела.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#9

За мултитаскинг под 6гб рам не е оптимално, с 4гб може да имате максимум 4-5 приложения отворени наведнъж, понякога и по-малко, просто крашват в background-а. Наскоро разцъках galaxy s8+ с 4гб рам и видях каква мъка е. Нищо общо с 6гб с които телефона не само, че работи по-бързо, но и мултитасква много по-добре. Когато бях с oneplus 5(6гб) нищо не крашваше в background-а. Просто разликата е огромна. В момента на lenovo z6 pro-то без да имам нищо отворено андроида ползва 4гб рам от 8-те. Колкото повече рам памет е налична толкова повече се ползва с цел по-бърза работа, така е при 64-битовия андроид.

Важно е да се подчертае, че почти всички от бюджетните телефони с 2-3гб рам идват точно поради тази причина с 32 битов андроид, независимо, че имат 64 битови процесори. Там ram management-а е съвсем различен.

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай
#10

Добре де, колко отворени и важни приложения имате постоянно в бегаунд? Понякога се чудя какво толкова правите с тези телефони. Не се заяждам, просто ми е любопитно. Смених скоро телефон на година и осем месеца (наложи се, не за друго) сега съм с последен модел, и аз лично разлика особена в бързина не виждам. Вярно е че всеки различно си ползва телефона ма чак пък... и на двата поигравам call of duty, и тук не намирам разлика.
[-] 1 потребител изказва благодарност на kery70 за това мнение:
  • росен2
Цитирай
#11

Smile не е задължително нещо да е важно за да бъде отворено и да ползва ресурси. Моята жена/не е единствен случай - сигурен съм на 100%/ отваря мейли, браузери, приложения. После не ги затваря, а отваря същите наново, така се събират много ненужно отворени неща, черпещи излишно ресурс. Предполагам има и по добре написани приложения, които като опиташ да ги стартираш отново, отваря вече отворените, а не отваря втори, трети ... пъти едно и също нещо.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#12

И аз се чудя какво толкова важно правят на тия телефони космическа ракета ли приземяват...

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#13

Приблизително 2GB RAM се консумират от самата операционната система. Тоест, при 4GB ще остават само 2GB за фонова работа на приложения и други процеси. Ами всяко приложение заема приблизително около 150-250 MB, това означава, че ще може да имаме 8-10 приложения едновременно и да превключвате между тях, без да се страхуваме, че ще бъдат разтоварени от паметта.

 
Цитирай
#14

(2021-03-14, 19:09:06)pepy1 написа:  Smile не е задължително нещо да е важно за да бъде отворено и да ползва ресурси. Моята жена/не е единствен случай - сигурен съм на 100%/ отваря мейли, браузери, приложения. После не ги затваря, а отваря същите наново, така се събират много ненужно отворени неща, черпещи излишно ресурс. Предполагам има и по добре написани приложения, които като опиташ да ги стартираш отново, отваря вече отворените, а не отваря втори, трети ... пъти едно и също нещо.


Как така да отваря едно и също приложение няколко пъти?
В смисъл едно и също приложение го има отворено няколко пъти?
А и написах “важни неща”, щом си забравил че си отворил нещо, кое му е важното? Отделно системата ще ги спре сама за да освободи рам за друго, прясно отворено.
[-] 1 потребител изказва благодарност на kery70 за това мнение:
  • росен2
Цитирай
#15

(2021-03-14, 18:59:14)kery70 написа:  Добре де, колко отворени и важни приложения имате постоянно в бегаунд? Понякога се чудя какво толкова правите с тези телефони. Не се заяждам, просто ми е любопитно. Смених скоро телефон на година и осем месеца (наложи се, не за друго) сега съм с последен модел, и аз лично разлика особена в бързина не виждам. Вярно е че всеки различно си ползва телефона ма чак пък... и на двата поигравам call of duty, и тук не намирам разлика.

Имам отворени youtube, chrome/mozilla, telegram, reddit, discord, и др. приложения. Съвсем нормално, според мен. Иначе за какво да се дават повече от 200-300лв за телефон, като няма да се ползва.

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай
#16

4GB са вече критичния минимум в ниския клас - за жалост точно най-ползваните приложения са наблъскани вече с какви ли не екстри и тежат прекалено много - един facebook и instagram едновременно отворено могат да докарат някои ниски класове от 2019 с по 3-4GB RAM до припадък. Отварянето на един messenger и пращането на видео вече пък е извращение там.

Разбира се има значение и типа памет (RAM и ROM), процесор и разбира се - софтуер. Но в общия случай вече RAM си се изисква.

До онзи ден някои се смяха на S20 Ultra за варианта с 16GB RAM и как било напълно излишно, ама новия ROG Ultimate е с 18GB....
Цитирай
#17

То погледнато реално може и нищо да не се затваря, но на всеки според потребностите. Така или инак системата ще ги килне сама след време тези които изрично не са заключени. Повече от 5-6 отворени за работа не вярвам да са потребни на който и да било, та и с 4гб ще вървят нормално, в повечето случаи, разбира се винаги има изключения.
Цитирай
#18

(2021-03-14, 18:59:14)kery70 написа:  Добре де, колко отворени и важни приложения имате постоянно в бегаунд?...

Въпросът не е само в броя на отворените приложения. Аз, например, ги избягвам при всяка възможност и ползвам само когато не е възможно/удобно да се ползва браузър. Така съм преценил, така практикувам - говоря за себе си. За какво ми е ресурс в горница и оправдан ли е? Отговорът се е наложил практически – за бързо действие при нужда.

И не го правя/казвам, за да запълвам обем във форума, а споделям преживян проблем - 2 телефона със почти еднакви процесори, но с различна памет (4 и 6 ГБ РАМ) и едно и също приложение, навигация Here, ъпдейтната до дупка. Място на действието - Комо, на 50-тина км северно от Милано, тъмно …
Накратко: докато 4-те ГБ се лутаха с позиционирането (така и не стана), 6-те вече се изплащаха. Подобни примери мога да пиша с часове. Някой ще възрази, че случаят е единичен. Ами и за съм.

Не е ли същото и с колите? И такава с 25 кс ще те закара (карал съм Трабант 9 години) от А до Б, но ако мога да си позволя 150 или 200, що да не го направя, след като точно „излишната“ мощност е тази, която вади при нужда.

И аз не се заяждам, а отговарям Smile
Цитирай
#19

Телефона ми е с 2 гб рам. Сега проверих при отворени 6 таба в браузъра и фейсбук приложене имам свободни 800 мб, или кажи речи половината. Макар че когато си прелиствам фейсбука не прелиствам и браузера едновременно. Никога до сега не съм изпитвал недостиг на рам специално аз с моя начин на ползване.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#20

L1892 Мислиш ли че обема рам е виновен в случая? Два телефона “почти” еднакви. Не казвам че е лошо да е повече, да не ме разбере някой грешно. Но в много случаи непотребно. За колите е така, но колко души във форума имат да кажем 500кс автомобил, защото може да те изкара от ситуация в такава която тази с 200кс няма да може? Всичко е много относително, нали?
А и при сутация, не дай боже, това с колата може да е живото спасяващо, но това с телефона... не е на живот и смърт. Просто се разглезихме, и обществото стана консуматорско, това е истината.
[-] 2 потребители изказват благодарност на kery70 за това мнение:
  • dessexc, росен2
Цитирай
#21

(2021-03-14, 19:17:24)NoMaD написа:  Приблизително 2GB RAM се консумират от самата операционната система. ....

Интересно. Това за коя марка и модел се отнася. Note 10 с 8 GB RAM - използвани от ОС ~ 780 МВ. + още ~ 100 МВ. за някои системни приложения.

1916 
Цитирай
#22

Например в Samsung Note 8 и 9 с 6 GB RAM за потребителя свободни остават само около 2.5 - 3.5 GB RAM за ползване.

 
Цитирай
#23

Ето и за P30-6 GB RAM


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
#24

Сега загледах инсталацията на Windows 10 ми заела 30 гб от диска, бахти дебелия шопар, и се сетих че навремето XP то беше десет пъти по малко, по леко и по бързо Имам лаптоп с XP и правя на него същите неща които правя и на комтютъра си едно към едно - интернет и чат пат по някой филм от Замунда ако сваля много рядко. Целият ми широк кръг от познати прави същото .Така че много хора спокойно можеха да си прекарат живота с XP без да си пълнят дисковете. За мен лично десетката е с извинение едно буре с л___а....Та затова се чудя, на хората все им не стига. Не само памет а всичко. И пари и всичко. Все им е малко. Имал съм телефон и с 6 гб памет, сега съм с телефон с 2 гб памет и ако щете ме наричайте както си искате аз лично разлика не виждам, доколкото касае моя начин на ползване. Та ми е много чудно некой като каже че ползва няколко приложение наведнаж, почвам да си мисля тоя човек (или тая женица) едновременно в фейса, туитър инстаграм и тик ток ли седят, с по няколко човека наведнаж ли си чатят или некакви приложения в аутокад пишат на телефона си, в същото време слушат музика за фон и си приказват по messenger a с гаджето. Кво толко правите на тия телефони, те това е въпроса който най често си задавам. И другия - с камерите ! Като се почне ама 100 мега пиксела ама не знам си. Кво толко снимате и пиксели ли броите пак ми е чудно, като Фейса така или иначе ви ги пресова а и Месинджъра.Така че и с 3,2 мегапиксела Nokia 301 да снимате си е същото.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
[-] 1 потребител изказва благодарност на росен2 за това мнение:
  • kery70
Цитирай
#25

(2021-03-14, 20:45:53)kery70 написа:  ... Всичко е много относително, нали?...
Поне това не подлежи на съмнение, защото зависи от гледната точка. Колкото повече (РАМ), толкова повече (РАМ) не е само израз от популярната приказка, а проверена максима. Колкото по-бързо реагира (работи) една система, толкова по-добре, защото възникват всякакви потребности, понякога и критични. И затова е по-добре (в случая РАМ) да имам в излишък и да не ми се наложи, отколкото да ми трябва, а да го нямам. И това е само резюме на практически оправдан от моя гледна точка резерв. Щото е едно да работя с 16-24-32 ГБ РАМ, друго е да го правя с 8 (с 4 е практически невъзможно за мен, при това без да пращам ракети в космоса, както шеговито се спомена по-горе). Разликата е в скоростта, т.е. във времето, а то е пари не само на теория. В съчетание и с останалите компоненти, разбира се. С много РАМ мога да върша няколко работи едновременно, при това без да претоварвам системата до червено, как иначе да го направя без нужния ресурс?

И да, 500 кс не са нужни при наличието на 200, но ако избера 50-те, това няма да е добра идея. Нищо реално няма да спестя с разликата в парите, а ще си купя доза спокойствие и (поне) една идея повече сигурност. Въпрос на приоритети.

Та ... всичко е относително, както вече уточнихме Smile

(2021-03-15, 07:09:44)росен2 написа:  ...Кво толко правите на тия телефони, те това е въпроса който най често си задавам. И другия - с камерите ! Като се почне ама 100 мега пиксела ама не знам си. Кво толко снимате и пиксели ли броите пак ми е чудно, като Фейса така или иначе ви ги пресова а и Месинджъра.Така че и с 3,2 мегапиксела Nokia 301 да снимате си е същото.

Ами аз работя с телефона си и Nokia 301 ми е безполезна отвсякъде. И колкото повече качество на снимките (отдавна уточнихме, че броят на пикселите е само един от компонентите), толкова по-добре за мен и за работата ми.
Що се отнася до Фейс, Мейс и прочие - никога не съм имал такъв, не се и предвижда, та ми е все едно какво и как пресова, но видео с 4К показва несравнимо повече детайли, които въпросната Нокиа няма как да предостави.
ХР беше добра система, но 10-ката е съвремието, а за филми може да се ползва и 98. Въпросът е в размера/качеството му. Айде да подкараме един .mkv с размер 50-70 ГБ с компютър на система, актуална преди 20 години. Май няма да стане...
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • SE Neo V
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)