Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Промяна на цените при Iphone и Android с времето
#1

Всеки е чувал за лафа, че Iphone държали по-високи цени с времето и били по-добра инвестиция от тази гледна точка, но дали е така? 
Аз има други наблюдения.Според мен само в първите месеци е така, а след време нещата се изравняват. Вие какво мислите?
Изхождам от сравнение на цените на модели представени 2017 година

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
Аксесоари
#2

Смартфона не е инвестиция.
Айфона е скъпа джаджа и лесно се продава, това го прави много гъвкава покупка.
Аз тази година смених към 3 айфона и мога да кажа, че буквално се продават за дни.
Цената си си пада, но пазарлъка при "свали ми" е по-малък, защото търсенето е голямо и не е нужно да се спирам на първият.
Помня как съм купувал айфони втора ръка с цел печалба при продажба и съм правил някой лев.

Кеф е да продаваш айфона, защото е лесно бързо , а който купува го взима и не те замаява.

Дали падат по-бързо или по-бавно, падат по-бавно защото търсенето е голямо и тогава хората просто не смъкват.
Цитирай
#3

Написах инвестиция от тази гледна точка. Пък и сам казваш, че си взимал втора ръка за да го продадеш на по-висока цена.
Само, че както казах флагмените от 2017 на самсунг и хуауей в момента са на цената на iphone 8 от същата година.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#4

Продаване и купуване на втора ръка е търговия, пак не е инвестиция.

Това е труден въпрос, но Айфона втора ръка по-трудно ще го свалиш надолу, докато Хуавея ще му разхвърля цената и го сваля и ще му го грабна, пробвал съм всякакви игрички защото доста купувам и продавам, при Айфоните свалят цената по-трудно, а и аз самият като кажа някоя цена на Айфона който продавам си е БЕТОН, на Самсунг свалям много защото искам да го продам, иначе никой не го иска.

Това, че са написани еднакви цени и на двата модела, не значи, че се продадат на тези цени. Не живеем в 80тте, днес всеки се пазари, дори и в забутаната ни БългарияSmile


Иначе най-много печалба съм правил с Айфоните, Самсунгите почти винаги съм на загуба, докато го купя и го пусна и цената му паднала, и после и парите които съм му дал не искат да ги дадат.
Затова искам ли да направя някой лев си набелязвам няколко модела Айфон, без значение от годините им и ги взимам, съответното и продажбата им им е много лесна. Знам, че ви е трудно да го слушате това, защото все пак е Андроид форум, но аз гледам фактите, и според мен лесното им продаване и липсата на всякакъв пазарлък ги прави ПО-ДОБРА дългосрочна покупка.
Естествено всички зависи дали харесваш Айфон, за мен той си е едно ограничено добре работещо мултимедийно устройство- не бих го нарекал смартфон.
Иначе тая тема сме я дъвкали и до никъде не сме стигали, само спорове и сърденета.

със здраве колегиSmile
Цитирай
#5

Факт е че Айфоните втора ръка се купуват повече,и държат по висока цена от другите телефони.Брат ми използва дълги години Айфони и при смяна ги продава в ОЛХ ,ползвани по 2+години,винаги бързо,до като аз моите андроид телефони HTC 10 Sony Z1 compact ги продавах с голяма мъка и с голяма отстъпка,иначе няма продаване.
Цитирай
#6

(2021-05-30, 04:14:44)nanobanano написа:  Всеки е чувал за лафа, че Iphone държали по-високи цени с времето и били по-добра инвестиция от тази гледна точка, но дали е така? 
Да, така е: Кои смартфон брандове се обезценяват най-бързо

 
Цитирай
#7

Имах 7 (128GB) версия, който след 2 години и половина го бях продал на 1/3 от цената му.
XS (256GB) версия, който след 1 година и 10 месеца го продадох го бях продал на 1/3 от цената му, за да си купя новия модел (естествено с доплащане от моя страна), с който съм в момента.

При Android със сигурност нямаше да мога да взема същите пари за стари флагмани. Примерно вместо XS (256GB), ако си бях купил Galaxy S9 за 1800 - 2000 лв. след 2 години не ми се вярва, че ще мога да му взема 750 - 800 лв.


Така, че ако искаш телефон, на който след 2 - 3 години да му вземеш добра цена при продажба - iPhone е по-добрият избор. Продават се за няколко дни от пускането на обявата, защото ги търсят като топъл хляб.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#8

(2021-05-30, 04:14:44)nanobanano написа:  Всеки е чувал за лафа, че Iphone държали по-високи цени с времето и били по-добра инвестиция от тази гледна точка, но дали е така? 
И още една тема по въпроса: Класация на най-нерентабилни смартфони от гледна точка на инвестиция в тях

 
Цитирай
#9

По принцип "инвестиция" е влагане на средства/време/труд, за да се получат след определено време повече средства. Така че инвестиция не мисля, че е най-подходящия термин.
Ябълките пускат нов модел веднъж годишно, на висока стартова цена, която се запазва дълго време и най-важното се конкурират сами със себе си т.е. нов модел срещу стар модел. Отделно и най-евтините модели предлагат достатъчно висок набор от екстри.
При Андроид нещата са доста по-изострени и сложни - имаме голям брой производители, които почти всеки месец вадят нещо, на най-разнообразни цени.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#10

(2021-05-30, 05:35:21)nanobanano написа:  Написах инвестиция от тази гледна точка. Пък и сам казваш, че си взимал втора ръка за да го продадеш на по-висока цена.
Само, че както казах флагмените от 2017 на самсунг и хуауей в момента са на цената на iphone 8 от същата година.


Разликата е , че IPhone 8 от 2017 не е флагмана. Флагмана в линията беше iPhone X.


Sent from my iPad using Tapatalk
Цитирай
#11

Между другото , тъй като имам опит с продаването на айфони и хуауей, на последък ми е по лесно да продавам вторите, търсенето е доста голямо и пазарлък не е имало. Поне при мен. Сега с най новите им устройства без Гугъл услуги, сигурно е по тегаво, но преди тях си се продават като топъл хляб.
Цитирай
#12

С iPhone съм правил по-добри пари и съм го продавал по-бързо. Хуавей му падат цените, но преди намесата на САЩ се продаваха относително бързо.

Samsung е общо взето ширпотреба, буквално има ОКЕАН от Самсунг телефони.
Никаква цена не държат-някой тука може да го е купил за 1800 и да разпъва локуми, че "държи цена", искайки му след 1 година 1500 примерно, но има още десетки обяви за същия модел-кой на зор ,няма пари и спешно продава за 950 (сваляш даже на 900), кой с леко пукнато стъкло продава за 850-и там сваляш, кой просто му се наситил и продава за 1000-сваляш на 920, кой му потрошил екрана и продава за 650-сваляш на 600, сменяш стъкло за 350-400 и ей ти го "нов" за 950-продаваш за 1100. Океан от телефони Самсунг. Ти като не го даваш за тия цени, 30 други човека ще го дадат.

LG е голяма мъка да се продава. Почти никакъв интерес и търсене в комбинация със сгромолясващи се цени. Понякога съм чакал с месеци-3 или 4 месеца. А сега пък след спирането на бизнеса ще е двойна мъка, но пък това е рай за тия, които нямат LG и ще искат да си купят, чакане му е майката. В момента даже Wing се срива като цена, което е супер!

Сега да напиша и за рекорда ми за най-бърза продажба с лека печалба-едно Xiaomi Note 8 Pro. Такова нещо не ми се беше случвало-към 20 съобщения получих в първия половин час!
Цитирай
#13

Шиаоми се продава много лесно защото е супер евтин,но там да чакаш печалба си е чист късмет.
Иначе са супер телефони и тях много обичам да ги продавам.
Цитирай
#14

Писмо до Xiaomi от екипа на MIUI Испания + петиция за лошата поддръжка на MIUI Global ROM  https://divna.tech/pismo-do-xiaomi-ot-ek...KflPr0RjWc
Много си повярваха.
Цитирай
#15

(2021-05-30, 04:14:44)nanobanano написа:  Всеки е чувал за лафа, че Iphone държали по-високи цени с времето и били по-добра инвестиция от тази гледна точка, но дали е така? 
Аз има други наблюдения.Според мен само в първите месеци е така, а след време нещата се изравняват. Вие какво мислите?
Изхождам от сравнение на цените на модели представени 2017 година

Никога не съм гледала на телефон или часовник, като на инвестиция. Това са вещи, които придобивам да ми служат - тук и сега и напред във времето, докато преценя. Никога решението какво да си купя не е било обусловено от това - колко ще струва след време и какви пари ще изкарам от него във времето. Нямам и телефон или часовник, които да съм купила и след това продала - по някаква причина. Samsung Galaxy S8+ - върнах по програма за изкупуване - добра цена ми дадоха - инче щеше да се ползва от някой наоколо.

Сега вероятно ще взема S21 Ultra. Настоящият Note 10 Plus е перфектен от всякъде, без никакви забележки, лагове .... приятелка вече си даде заявката и вероятно ще го получи, ако не вляза с него в trade in програма.

Не съм търговец, консуматор съм - купувам това, което ми е нужно, за да го ползвам, да ми служи и да ме радва.

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#16

По принцип инвестиция не означава непременно вкарани пари с цел печалба. Това е грешно разбиране. Ако имаш примерно лукс хотел във Вегас инвестираш 5 милиона евро в 6 метра мраморна ограда със сензори, 200 8k охранителни видеокамери и електронна система с четец на зениците + 20 обучени охранителя всеки със заплата от 10 000 долара, това не ти носи грам печалби, но си е яка инвестиция. Инвестиция в сигурността. Телефоните са инвестиция на глупостта и показността-ако някой ми каже по-тъпо нещо от това да изпраскаш 2-3 бона за телефон, слушам.
Цитирай
#17

(2021-05-30, 12:33:29)divna написа:  Никога не съм гледала на телефон или часовник, като на инвестиция. Това са вещи, които придобивам да ми служат...
+1
Цитирай
#18

(2021-05-30, 13:29:40)greensmoke7777 написа:  По принцип инвестиция не означава непременно вкарани пари с цел печалба. Това е грешно разбиране. Ако имаш примерно лукс хотел във Вегас инвестираш 5 милиона евро в 6 метра мраморна ограда със сензори, 200 8k охранителни видеокамери и електронна система с четец на зениците + 20 обучени охранителя всеки със заплата от 10 000 долара, това не ти носи грам печалби, но си е яка инвестиция. Инвестиция в сигурността. Телефоните са инвестиция на глупостта и показността-ако някой ми каже по-тъпо нещо от това да изпраскаш 2-3 бона за телефон, слушам.

Забрави и кибрита с дъх на канела от амазония Lol
Ммм ще вкарвам 20 охранителя по 10 хиляди долара заплата, но всичко това няма да ми носи и 1ст печалба.
Ти така ли си ръководиш сметките?
Затова само стотинки тука ни показваш Lol

А иначе:
Инвестицията e дългосрочно влагане на парични средства или капитал за придобиване на финансови инструменти или други активи с цел да се постигнат печелившо възвръщане във формата на лихва, друг доход или повишаване на стойността на инструмента.
Цитирай
#19

Не ми се вярва някой да си купува телефон като инвестиция.
Цитирай
#20

Тя битката вече е спечелена, преди да е започнала. За какво изобщо спорите, а някои почнаха и за инвестиции да говорят и да ни казват за какво си използват телефоните, все едно ни интересува.
iPhone се продава по-бързо и държи цена, Android се обезценява по-лесно, защото има много модели и много марки.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#21

(2021-05-30, 14:38:46)DoryanY написа:  Не ми се вярва някой да си купува телефон като инвестиция.

Много се надявам да се шегуваш-хилядите магазинчета, правещи бизнес и продаващи мобилни телефони, какво правят според теб?
Инвестират 10-15 бона, купуват и продават телефони ей така за спорта ли, щото били консуматив?
Стига глупости!
Естествено ,че купуването на телефон с цел печалба е инвестиция, другото е , както вече констатирах и изложих по-рано твърденията си, релевантни на екзактната обективна тематика, която конкретно засягаме, купуването на телефон за едното ползване е тотална глупост, но и пак е инвестиция, глупава.
Както пушенето на пури е глупава и вредна инвестиция-180 лв аз давам за бройка на пурата, по 2 на ден пуша, тва за месец си е инвестиция от 11 бона или 3 годишната ми заплата!
Тва е!
Цитирай
#22

(2021-05-30, 12:33:29)divna написа:  Никога не съм гледала на телефон или часовник, като на инвестиция. Това са вещи, които придобивам да ми служат - тук и сега и напред във времето, докато преценя. Никога решението какво да си купя не е било обусловено от това - колко ще струва след време и какви пари ще изкарам от него във времето. Нямам и телефон или часовник, които да съм купила и след това продала - по някаква причина. Samsung Galaxy S8+ - върнах по програма за изкупуване - добра цена ми дадоха - инче щеше да се ползва от някой наоколо.

Сега вероятно ще взема S21 Ultra. Настоящият Note 10 Plus е перфектен от всякъде, без никакви забележки, лагове .... приятелка вече си даде заявката и вероятно ще го получи, ако не вляза с него в trade in програма.

Не съм търговец, консуматор съм - купувам това, което ми е нужно, за да го ползвам, да ми служи и да ме радва.

Напълно споделям твоето мнение.
Купувам устройства, от които имам нужда, за да си върша работа с тях и ги ползвам докато работят.

Samsung Galaxy S10 Plus Prism White and Second Phone Nokia E 72
Samsung Galaxy S III Marble White -> Samsung Galaxy S 6 White Pearl ->
Цитирай
#23

(2021-05-30, 14:48:40)greensmoke7777 написа:  Много се надявам да се шегуваш-хилядите магазинчета, правещи бизнес и продаващи мобилни телефони, какво правят според теб?
Инвестират 10-15 бона, купуват и продават телефони ей така за спорта ли, щото били консуматив?
Стига глупости!

Естествено ,че купуването на телефон с цел печалба е инвестиция, другото е , както вече констатирах и изложих по-рано твърденията си, релевантни на екзактната обективна тематика, която конкретно засягаме, купуването на телефон за едното ползване е тотална глупост, но и пак е инвестиция, глупава.
Както пушенето на пури е глупава и вредна инвестиция-180 лв аз давам за бройка на пурата, по 2 на ден пуша, тва за месец си е инвестиция от 11 бона или 3 годишната ми заплата!
Тва е!

Болднатото се нарича търговия. Инвестиция би било, ако планират да ги продават след 10г. на по-висока цена. Ама те искат да ги продават бързо и да въртят парите.

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#24

Не се захващайте за думата инвестиция. Не съм я подбрал правилно.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#25

(2021-05-30, 15:50:02)divna написа:  Болднатото се нарича търговия. Инвестиция би било, ако планират да ги продават след 10г. на по-висока цена. Ама те искат да ги продават бързо и да въртят парите.

Диви, не е точно така, Слънчице сладко, прекрасно и разкошно Tongue
Давам с мен пример-миналия месец похарчих към една немалка сума за старинни предмети.
Айде кажи сега според теб това какво е-инвестиция или търговия?
Защото мога да ги продам утре и да направя в пъти по-голяма печалба и това според теб ще е търговия.
Да , но мога и да ги задържа и след години да им взема още повече. И това според теб би трябвало да е инвестиция.
А според мен знаеш ли какво е-инвестиция с цел търговия и печалби. Същото е и с телефоните.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)