Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Реализация в чужбина?
#1

Здраввйте! От известно време съм пред една дилема и ще се радвам да ми дадете съвет. На кратко скоро завърших висшето си образование като инженер тук в България, но живея в малък град и реализация е много трудно да се намери а и заплащането не е много на ниво. За да работя работа по специалността трябва да се преместя в голям град, тъй като в града в който живея просто няма развитие. От скоро мои роднини ми предлагат да идем при тях в Испания с приятелката ми и първоначално да живеем при тях. Проблема е че не знаем езика и ще мине време докато го научим а през това време ще работим нискоквалифицирана работа, като това не ме притеснява особенно, а по скоро дали след като науча езика ще мога да работя работа по специалността и да намеря по-добра реализация от тази в България или в чужбина за нас остава само "мръсната" работа?  Bu

Google Pixel XL
Цитирай
Аксесоари
#2

Със сигурност в Испания ще си много по-добре отколкото в България
Цитирай
#3

Ако няма какво да рискуваш,не виждам къде е проблема да отидеш до Испания.Ако си около 20-30г сега му е времето, докато си млад, после ...!
Зависи и какъв инженер си станал, малко стаж ,също няма да е зле.Има хора който живеят 20-30г в чужбина и пак не се справят добре с езика ,но пък нямат абсолютно никакви финансови проблеми .Зависи много от теб и от хората който ''помагат''!Има доста българи по Испания и не очаквай че щете посрещнат с отворени обятия. Много може да си пишем по темата !Няма да е лошо ако може още по конкретно да напишеш какво те интересува?Това че остава само "мръсната" работа не съм много съгласен кой каквото преживял!
Защо не опиташ да намериш работа по специалността си в някой по голям град в България,само като опция?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#4

А защо не пробваш първо в София. Това е пак като да идеш в чужбина, само че говориш същия език, не се притесняваш толкова, имаш кого да питаш и подобни. И като го казвам това, че е пак като да идеш в чужбина, не го разбирай буквално, че ще е същото, просто сменяш обстановката и ще провериш, дали можеш да се справиш в голям град, а и дали ще ти хареса.
Сега ако си учил в София, ще ти е още по-лесно, но е така, в малкия град или няма работа или заплата е ниска, а и двете.
Но ти казваш, че имаш роднини, та не е като да си напълно сам, ако може да разчиташ на тях, ти си знаеш.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#5

страната няма никакво значение, всичко си зависи от теб, къде ще идеш и как ще се реализираш.
Цитирай
#6

(2021-06-08, 13:23:10)ndsbg написа:  страната няма никакво значение, всичко си зависи от теб, къде ще идеш и как ще се реализираш.

Така е.
Няма никакво значение дали учиш и работиш в Сингапур или Швейцария , или си завършил в Мъглиж и работиш в Опан.

По темата-БЯГАЙ ДАЛЕЧ от банановата социалистическа република Чалгаристан !
Особено пък и роднини като имаш-кво чакаш?
Цитирай
#7

Ти не напускаше ли форума, пушекчо Big GrinDDD Живей си там в лукса, кво се занимаваш с нас простолюдието.
По темата: пробвай в София/Пловдив/Варна, ще успееш да намериш хубава работа.
Като какъв инженер си завършил?

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай
#8

(2021-06-08, 09:52:10)dako написа:  ...а по скоро дали след като науча езика ще мога да работя работа по специалността и да намеря по-добра реализация от тази в България или в чужбина за нас остава само "мръсната" работа?  Bu
Без език (и стаж), най-вероятно ще трябва да минете през "нискоквалифицирана" работа. Щом това не те притеснява - действай... Ако си добър в областта си - най-вероятно ще се реализираш. Условия за реализация има почти навсякъде, трябва само да намериш своето си място.
Цитирай
#9

(2021-06-08, 13:15:11)hazART написа:  А защо не пробваш първо в София. Това е пак като да идеш в чужбина, само че говориш същия език, не се притесняваш толкова, имаш кого да питаш и подобни. И като го казвам това, че е пак като да идеш в чужбина, не го разбирай буквално, че ще е същото, просто сменяш обстановката и ще провериш, дали можеш да се справиш в голям град, а и дали ще ти хареса.
Сега ако си учил в София, ще ти е още по-лесно, но е така, в малкия град или няма работа или заплата е ниска, а и двете.
Но ти казваш, че имаш роднини, та не е като да си напълно сам, ако може да разчиташ на тях, ти си знаеш.
Ами големия град ми е другия вариант. Учил съм редовно в Пловдив и ми е познат града, така че това са ми двата варианта или чужбина или в Пловдив.

(2021-06-08, 13:52:36)niki1999kir написа:  Ти не напускаше ли форума, пушекчо Big GrinDDD Живей си там в лукса, кво се занимаваш с нас простолюдието.
По темата: пробвай в София/Пловдив/Варна, ще успееш да намериш хубава работа.
Като какъв инженер си завършил?
Завършил съм като магистър-електроинженер.

Google Pixel XL
Цитирай
#10

(2021-06-08, 13:52:36)niki1999kir написа:  Ти не напускаше ли форума, пушекчо Big GrinDDD Живей си там в лукса, кво се занимаваш с нас простолюдието.
По темата: пробвай в София/Пловдив/Варна, ще успееш да намериш хубава работа.
Като какъв инженер си завършил?

Само в София може да взима хубава заплата, но с това идват и хубавите разходи-храна, квартира, ток, вода, интернет, телефон, дрехи. А в Пловдив какво ще прави-в цехчетата за хладилници ще буха за 700 лв ли?
Че даже и те се махнаха от Пловдив, в който град се взима масово 650 лв, както във всеки друг град извън София.
Отваряй една група по избор във Фейса и чети пловдивчани какви смешни заплати взимат, от инженери до градинари.

Испания е по-бедна от Швейцария, Германия, Франция, Италия и тн, но все пак е несравнимо по-добре от народната соц република, всякакви сравнения даже са смешни. Не си пропилявай времето в България, ако имаш шанс пробвай в чужбина. 60 000 човека на година отиват в чужбина, една шепа заблудени се връщат, а после по медиите 3 седмици пишат как все повече българи избирали да се върнат.
Никой не се връща, освен някакви заблудени. Имаше и един световноизвестен учен, който се върна от САЩ, успял и всичко, и знаеш ли как завърши в милата му Родина-разкъсан жив от улични псета на улицата, Бог да го прости.
И тука ми говорят за някакви заплати, ама все едно всичко останало в банановата република от Третия свят е наред-нищо не е наред! А в момента даже се тресем от корупция и политически простотии, Русия ни обяви за държава враг, Македония ни бъзика, Сърбия ни се смее, че има 7 пъти по-големи инвестиции от нас, а в същото време даже и САЩ ни санкционират. И явно на никой не му пука, че това е изключително тревожен сигнал, щом и от двете страни-Изток и Запад вече ни бият шамари.
Цитирай
#11

Направи си една бърза равносметка .
Ако отидеш в Испания ще разбереш най късно до около 2г дали е за теб или не е !Тоест губиш около 2г в пребиваването ти и развитието ти в България,все едно една казарма! Smile

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#12

@greensmoke7777 ако е кадърен, в което не знаем, а и той не знае, защото скоро е завършил може да си живее добре и тука в България, това че ти не си успял в родината си, не значи, че той не може. А щом автора пита какво да прави с кариерата си то му е все тая къде ще живее и пробва да работи. Навсякъде ще се плаща ток,вода,телефон, интернет, дрехи, обучки, за кръчми и каквото му е на сърце друго.
Цитирай
#13

Зависи какво имаш предвид "да живее добре". Скапана инфраструктура, най-вече пътна, медицина от памтивека, кражби и корупция навсякъде, бездомни песове, мутри в правителството са всичко друго, но не и възможност за "добър живот".
Цитирай
#14

(2021-06-08, 14:21:54)Harbinger написа:  Зависи какво имаш предвид "да живее добре". Скапана инфраструктура, най-вече пътна, медицина от памтивека, кражби и корупция навсякъде, бездомни песове, мутри в правителството са всичко друго, но не и възможност за "добър живот".

Ами то е пределно ясно какво има предвид-офисчето, 1500 лв и пълна апатия към това какво се случва в държавата!
Към автора-нищо не пречи да се пробваш.
Опитай и има два варианта:

1. Ставаш като онези 60 000 души, които всяка година напускат страната и заживяват в чужбина, много от тях остават завинаги там
2. Връщаш се, защото не може да издържиш-тресе те яка носталгия по чалгата, кебапчетата и 20 лв за изборите, корупцията, ограбването на народа, уличните псета, кратерите по пътищата, мизерията и простотията, малоумните ни политици, тромавата администрация, ровещите в кофите пенсионери, каращите като луди по улиците и убиващи на пешеходните пътеки хора, бягащи с 300 км/ч 80 годишни старци по пешеходните, докато колите на сантиметри от тях напират да минават, прекрасната ни медицина и тн прекрасни неща.
Цитирай
#15

(2021-06-08, 14:21:54)Harbinger написа:  Зависи какво имаш предвид "да живее добре". Скапана инфраструктура, най-вече пътна, медицина от памтивека, кражби и корупция навсякъде, бездомни песове, мутри в правителството са всичко друго, но не и възможност за "добър живот".

и мислиш, че това го няма в Испания ли??? И си мислиш, че там те чакат с отворени обятия и веднага ще ти предложат 3-4-5-6к заплата в евро? И си мислиш, че като се спасиш от страната ще чакаш някога да се оправи от самосебе си и като се върнеш в оправената държава ще кажеш аз бачках в Испания 10 години искам 20к евро заплата, а вие които сте останали в България ще бачкате за 1000 лв заплата.

А в споменатите 60000 на година избягали от страната ни, колко от тях живеят вече добър живот в страната в която са отишли има ли статистика? Сигурен съм че повече от 50% от тях живеят в същата "мизерия", в която са били и тук, ама ги е срам да се върнат, а като си дойдат за лятната отпуска се правят на баровци.
Цитирай
#16

С английския и немския как си реално и имаш ли някакви документи за владеенето им?
Цитирай
#17

Хора, целта на занятието е "Реализация по специалността в чужбина", а не бране на чушки или миене на чинии.

За съжаление не знам нищичко за Испания.
Обаче, вече 19г живея и работя в Англия и мога до утре сутринта да обяснявам на автора, какъв е начина за реализация.

Както и да е, според мен, най-важното нещо за реализиране на неговият план е езика. Няма значение, коя държава. Не говориш ли езика на работодателя, процесът ще е дълъг и мъчителен.


Цитирай
#18

@ndsbg Какво ще рече "да ме чакат с отворени обятия"? От теб зависи дали ще се интегрираш, или няма. Аз съм студент в Германия и като завърша след 1 година живот и здраве, мисля да остана тук. Сестра ми също живее в моя град повече от 15 години. Имаше намерение да се върне в БГ след като завърши университета, ама се отказа поради посочените от мен причини. Знае езика перфектно, работи си, получава десетки пъти по-висока заплата, отколкото щеше да получава в Русе, а в София никога не е искала да живее, казва, че не би живяла в толкова пренаселен и мръсен град.
Цитирай
#19

(2021-06-08, 16:38:53)pnnlv написа:  С английския и немския как си реално и имаш ли някакви документи за владеенето им?

С английския се оправям и говоримо и писменно, но нямам документ, а немският изобщо не го знам.

Google Pixel XL
Цитирай
#20

Аз ти препоръчвам да пробваш тук.Човек има шанс и тук.Пробвай в някой голям град като през това време учи испански. Ако не се случат нещата пак може да заминеш,но поне ще говориш езика им.До колко ще го научиш от теб зависи.Ако след време все пак заминеш,не се пробвай с друга работа,а търси това което искаш,това което можеш. Прецени си възможностите,помисли и действай.Най-лошото ще е бездействието. Тук всички може да ти кажем какво ли не,но за всеки един от нас реалността в която живеем е различна.Успех!

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#21

(2021-06-08, 14:17:34)ndsbg написа:  @greensmoke7777 ако е кадърен, в което не знаем, а и той не знае, защото скоро е завършил може да си живее добре и тука в България, това че ти не си успял в родината си, не значи, че той не може. А щом автора пита какво да прави с кариерата си то му е все тая къде ще живее и пробва да работи. Навсякъде ще се плаща ток,вода,телефон, интернет, дрехи, обучки, за кръчми и каквото му е на сърце друго.

Зеления не бил успял? Ти чуваш ли се, знаеш ли с какви гучита и арманита се облича? За лулата от 140г.пр.хр. дето я пyши с кибрит от амазония 15лв клечката няма да споменавам... Така че си объркал човека.

Според мен най-добрият вариант би бил да започнеш нещо тук по специалността, каквото и да е, но да е нещо електро за да трупаж стаж и умения и паралелно да учиш испански и след няколко години, като научиш испанския ще си прецениш, какво ти е положението тук и дали искаш да останеш или да си биеш камшика към Испания, значително по-подготвен с език + стаж и знания, отколкото там да миеш чинии и да учуш език. Това е моето мнение, току виж пък си се реализирал и тук и ще знаеш испански. Wink
Цитирай
#22

@Harbinger ами много е просто това отговорче на въпроса "да ме чакат с отворени обятия" че каквото ще е в България, такова ще е и в Испания и в Италия и в Германия и Тамбукту ако щеш масово се плюе по държавата, и лечението било да заминеш в чужбина. Та затова там не е панацея и не те чакат с отворени обятия.


@nowhere слабо ме вълнува кой какво носи и какво твърди в интернет, че е постигнал. Единственото ми мнение е за тея дето бягат в чубжина с описаните оправдания в тази тема е, никога да не се връщат тук. Като бягаш от нещо не довежда до решението на проблема. Затова и ще имаме сега няколко пъти избори докато се нагодят партиите срещу тази която има най-много гласове и се води спечелилата. И да няма нужда да ми изкарвате лекции как са били спечелили. И не на последно място автора сам трябва да си реши бъдещето, а не от мненията на някои във даден форум.
Цитирай
#23

Това че се справяш с английския няма гаранция че ще работиш за хубави пари в кралството.В България се учи американски английски.Всички го разбират но искат да им се говори на британски английски.Просто когато поискат да те игнорира ще ти кажат: Моля те говори ми на английски.Има и още много други лоши неща за които никой не иска да говори.Има още много скрити камъни.Ако обаче кажеш че ще работиш на половин заплата ще те носят на ръце и езика няма да бъде никакъв проблем.Преди години поляците са били напаст за британците.От няколко години българите и особено румънците са нарицателно име.Има един лаф при англичаните:Прибирайте инструмента че румънците идват.Вече и НИН не дават.Това е национално осигурителен номер.На черно всеки ще те лашка както той си знае.В кралството че си седнал на стол не означава че ще останеш седнал на него.Винаги ще се намери някой по добър от теб.Трябва постоянно да се доказваш.
Испания е добра дестинация да берачи и строители.Ако се качиш на камион ще вземаш малко повече от другите и ще спиш в кабина.Това че се понапълни с испано-викащи  говори че там нещата не са много добре.Чувал съм че в Дания нещата са много добри.Но както вече ти казаха че езика е в основата на всичко.Колкото по добре го говориш шансовете ти са по големи.
И ако евентуално отидеш да работиш на запад никога не питай другия колко пари взема.Ако другия ти сподели това е друга работа.Възможно е да се простиш с работата си.
Цитирай
#24

Ммм, завърших преди по-малко от 5 години и в училище учихме британски английски и не знам някъде да се преподава американски английски, освен може би в онова частното в София - Американски колеж или там както му викат.
Цитирай
#25

@greensmoke7777 Е що да няма? Ти как си успял и носиш гучита, арманита, пръстенЕ на 1000г. И т.н. и т.н. Значи все пак е възможно човек да успее и тук!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 3 гост(и)