Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проблем с прегряване на рутер - моля за съвет
#1

Здравейте! Имам проблем с рутера си вкъщи и моля за съвет как да постъпя. Предлага 2,4 и 5 ГХц, WiFi 6. Безплатен, предоставен от доставчика, поддържащ до 150 мегабита и с изричен надпис, че не е предназначен за продажба, няма търговска марка. Последното всъщност еднозначно говори за произхода му, но, подчертавам, че не се жалвам от стабилността му на работа или с покритието - наред са си. Наскоро си промених договора до 150 мегабита и практически почти ги достигам на максимума. Тогава и ми го дадоха, заменяйки по-бавният стар. С оптика до помещението съм, рутерът се намира върху кутията й. В стаята се поддържа температура около 28 градуса.

Откакто е сложен преди известно време не съм го пипал и случайно открих вчера, че рутерът грее до степен, че едва ли не може да се ползва като ютия. Притесних се, че може да стопи нещо и да предизвика крайно нежелателни последствия. Обадих се на доставчика, казаха че не е нормално и ще го подменят веднага. Занесох го в офиса, смениха ми го с аналогичен, но резултатът е точно никакъв – грее, та чак пари.

Би следвало за скорост 150 мегабита да се ползва рутер със значително по-голям капацитет и това може би е една от причините за това свръхпрегряване, но някак не приемат в офиса това становище.

Моля, дайте съвет какво да правя. Не се притеснявам да го заменя със собствен, не вярвам да откажат да го конфигурират, но искам да съм сигурен, че греенето (очевидно е неизбежно, разбира се) ще е в съвсем неплашещи граници.
Цитирай
Аксесоари
#2

Не разбрах рутера има ли оптични портове, ако да възможно е те да греят, което е нормално, но не и както в твоя случай. Друг вариант ако няма оптични входове, значи са ти дали китайски боклук за 1 долар, който е сглобен в гараж и разбира се е пестено за всичко, съответно няма радиатори по чиповете.
Ако имаш вариант го смени с нещо читаво.
Цитирай
#3

Какво има за неразбиране?
До жилището има оптичен кабел, после - ONT и след него рутер!
Щом рутера е "до 150 Mbps" - ще работи до към стотина. Щом договорната скорост е до 150 Mbps - рутера трябва да е поне "до 300 Mbps. Поне TP-Link TL-WR841N
Явно е втория вариант - брандирано менте.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#4

Освен да им го върнеш,за да не ти създава притеснения и да си купиш качествен,с по добри параметри.

Huawei P30
Цитирай
#5

От кутията до рутера върви RJ45. При 150 мегабита (по договор) ми дава до 135-140 (друг въпрос е доколко измерването в няколко източника е достоверно), но в случая това не ми е грижа. Скоростта и покритието са ми доволно добри.
Очевидно е и, че е менте (всеки що годе мераклия за известност би си сложил "заглавието" върху капака, но такова няма), може би дори и за под 1 долар.

Предлагат от доставчика TP-Link AC 1200 Archer A6 като заместник, цената е подобна на тази по сайтовете, но мненията от потребители са твърде оскъдни. Търся модел, поддържащ скоростта и да не ме кара да слагам пожарогасител до него Smile

jhoro, TP-Link TL-WR841N е само с 2,4 ГХц.

(2021-08-26, 14:03:03)DoryanY написа:  ... и да си купиш качествен,с по добри параметри.
Конкретен модел?

(2021-08-26, 13:41:29)Andon0v написа:  ...Ако имаш вариант го смени с нещо читаво.
Това е идеята, въпросът е кое е читаво.

П.П. При търсене (минимум 2 лан порта!) ми излиза само един модел (надявам се 150 лв. да стигнат), липсват коментари - Zyxel NBG6515
Цитирай
#6

Колега, питах го, защото има комбинирани рутери с onu-та. Там понякога се прецаква оптичния модул или процесора и греят жестоко.
За автора, какъв е бюджета, тоя тип линк ще ти свърши работа принципно, само че не мисля че поддържа Wi-Fi 6, може да погледнеш AX10
Цитирай
#7

Няма фиксиран бюджет, но се надявам 150 лв. да са достатъчни. Изисквания - минимум 2 лан порта, RJ45, WiFi6, 2,4 и 5 ГХц и да не грее до степен парене.
Цитирай
#8

Аз ползвам Linksys,по стар модел от този  LINKSYS E5400 /AC1200-WiFi 5 и съм доволен,в технополис е 105 лв.
Гледам този HUAWEI AX3 DUAL CORE /WS7100-Wi-Fi 6 Plus -100 лв.също мисля че е добре,не знам за какви пари търсиш.Нека и някой друг да даде мнение.

Huawei P30
Цитирай
#9

Хуайея е супер, само че тоя с 4те ядра, към 150 лв е.
Цитирай
#10

(2021-08-26, 14:32:24)L1892 написа:  Няма фиксиран бюджет, но се надявам 150 лв. да са достатъчни. Изисквания - минимум 2 лан порта, RJ45, WiFi6, 2,4 и 5 ГХц и да не грее до степен парене.

https://laptop.bg/archive/routers-asus-A...0g_plus_v3
този ползвам в къщи, взех го за 120 лв - линка е заради модела. Синът ми е геймър и щеше да ме тормози ако имаше нещо не наред. У нас сме на 100 оптика. Рутера е пушка имам си и приложение. Въпросния арчер С6 си го купих за вилата. Работил е няколко месеца, но проблеми не съм имал досега. Той пък е около 50 лв. Такъв купих и на другия ми син за апартамента му. Ползва също оптика, към рутера му са закачени 4 мобилни, 2 лаптопа/1 е работен и геймърски/ и 2 смарт телевизора. Засега също не ми се е оплакал. Него го взех от веригите за техника.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#11

(2021-08-26, 15:21:59)pepy1 написа:  https://laptop.bg/archive/routers-asus-A...0g_plus_v3
този ползвам в къщи, взех го за 120 лв - линка е заради модела...
А би ли го пипнал дали пари? Иначе на параметри изглежда супер, но определяща ми е температурата.

(2021-08-26, 14:34:44)Andon0v написа:  Хуайея е супер, само че тоя с 4те ядра, към 150 лв е.
Може ли конкретен модел, че нещо се залутах из мрежата?
Цитирай
#12

В момента не съм в София, във Варна съм, но ще му сложа един термометър в събота. Имам и стаен термометър, та ще ти споделя всичко, само да се прибера.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#13

https://www.emag.bg/ruter-huawei-ax3-wif...ction=view
Цитирай
#14

(2021-08-26, 14:15:18)L1892 написа:  jhoro, TP-Link TL-WR841N е само с 2,4 ГХц.

Остава да кажеш, че имаш устройства - само с 5 GHz ...
Тези 130-140 Mbps - този рутер, ще си ги осигурява. На много прилична цена.
Ако пък ти се дават повече пари - това си е твое решение.

(2021-08-26, 14:26:05)Andon0v написа:  Колега, питах го, защото има комбинирани рутери с onu-та. Там понякога се прецаква оптичния модул или процесора и греят жестоко.
За автора, какъв е бюджета, тоя тип линк ще ти свърши работа принципно, само че не мисля че поддържа Wi-Fi 6, може да погледнеш AX10

Разбрах ти идеята за комбинираните устройства - обясних, как аз съм разбрал питанието.

(2021-08-26, 15:35:46)pepy1 написа:  В момента не съм в София, във Варна съм, но ще му сложа един термометър в събота. Имам и стаен термометър, та ще ти споделя всичко, само да се прибера.

В момента рутера ми - TP-Link TL-WR740N - е доста хладен.
Свързан е по същия начин и не е изключван от няколко дни.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#15

Няма място за сравнение с тези които предложих/моите/ и твоя! Най-малко банда им бяга, другото няма да го споменавам. А автора на темата търси двубандов на първо място.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#16

(2021-08-26, 16:56:24)jhoro написа:  Остава да кажеш, че имаш устройства - само с 5 GHz ...

Не, разбира се, но по-скоро ще се появи трета честота, отколкото да се върне само първата. Все пак, нека да погледнем малко в перспектива Smile

(2021-08-26, 15:35:46)pepy1 написа:  ...но ще му сложа един термометър в събота. Имам и стаен термометър, та ще ти споделя всичко, само да се прибера.
Благодаря! Няма нужда чак от термометър, паренето е лесно установимо и без измерване. Моделът изглежда добре, а и цената му е съвсем прилична - 108 лв

(2021-08-26, 16:06:06)Andon0v написа:  https://www.emag.bg/ruter-huawei-ax3-wif...ction=view
Всичките ни телефони в момента са Huawei, та предложението изглежда супер, особено опцията за обмен. А и още няколко часа ще е на цена 130 лв
Цитирай
#17

(2021-08-26, 18:10:33)L1892 написа:  Моделът изглежда добре, а и цената му е съвсем прилична - 108 лв

Всичките ни телефони в момента са Huawei, та предложението изглежда супер, особено опцията за обмен. А и още няколко часа ще е на цена 130 лв

Всеки знае него си, но за мен - цени над 100 лева се направо неприлични!
TP-LINK ARCHER C6 за 69 лева или TP-LINK ARCHER A6 за 79,90 лева са прилични цени.
Двубандови, 4 ЛАН-порта, Гигабитови ...

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#18

(2021-08-26, 19:34:05)jhoro написа:  Всеки знае него си, но за мен - цени над 100 лева се направо неприлични!...
Не са ми излишни, прав си безусловно. Но ако в случая търсим причината за тази неприличност, дори циничност, тя съвсем не е в цените на предлаганите по магазините варианти, а в боклуците, които доставчиците (гарантирано от личен опит не само в конкретния случай) гордо "подаряват безплатно" на абонатите си. В тази посока многотомно издание може да се напише, но със сигурност няма да го чете точно този, към когото е насочено.
Цитирай
#19

(2021-08-26, 19:50:33)L1892 написа:  ... а в боклуците, които доставчиците (гарантирано от личен опит не само в конкретния случай) гордо "подаряват безплатно" на абонатите си. В тази посока многотомно издание може да се напише, но със сигурност няма да го чете точно този, към когото е насочено.

Тук си напълно прав!
Ползвал съм ADSL-устройства от БТК и сега - едно ONT. Но "чисти" рутери - само мои.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#20

Ами това и се опитвам да направя. За вече 25 години съм видял какво ли не в тази посока, в началото и с телефонните модеми, постоянно даващи заето. По едно време вкъщи "специалисти" от предишния ми доставчик бяха накачили 3 (!) рутера последователно - първият да поеме входящия сигнал и да го предаде на втория за връзка по кабел при нужда, а и да прехвърли на третия за само за безжична ... Не ми се говори дори на тази тема. И проблемите, какви ли не, повечето дори куриозни, не са приоритет само на малките населени места - тъкмо напротив.
А бе ... живи и здрави да са.
Цитирай
#21

Мога само да кажа че играчките от зрънчо са по скъпи като себестойност от рутерите дето слагат доставчиците идват им в кашони едни голи платки и тука си ги дозглобяват в кутиики и им слагат антенки.
Цитирай
#22

(2021-08-26, 19:34:05)jhoro написа:  Всеки знае него си, но за мен - цени над 100 лева се направо неприлични!
TP-LINK ARCHER C6 за 69 лева или TP-LINK ARCHER A6 за 79,90 лева са прилични цени.
Двубандови, 4 ЛАН-порта, Гигабитови ...

Нещо се бъркаш:

Да ти представя рутера вкъщи (струваше около 350 лв., но съм го купил преди 5 години):

Linksys EA6900
Broadcom BCM4708A
1 GHz ARM Cortex-A9 dual-core
RAM: 256 MB
Flash 128 MB
1 USB 3.0 и 1 USB 2.0 порт


TP-Link A6 Ac1200
MediaTek MT7621
880 MHz dual-core
RAM 128 MB
Flash 16 MB
There are no USB ports

Пък нека съм със стар рутер на неприлична (според теб) цена Lol

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#23

(2021-08-26, 23:17:47)centur написа:  Нещо се бъркаш:

Да ти представя рутера вкъщи (струваше около 350 лв., но съм го купил преди 5 години):

Linksys EA6900
Broadcom BCM4708A
1 GHz ARM Cortex-A9 dual-core
RAM: 256 MB
Flash 128 MB
1 USB 3.0 и 1 USB 2.0 порт


TP-Link A6 Ac1200
MediaTek MT7621
880 MHz dual-core
RAM 128 MB
Flash 16 MB
There are no USB ports

Пък нека съм със стар рутер на неприлична (според теб) цена Lol

НИКОГА НЕ СЕ БЪРКАМ!
Но .... [Изображение: the-choice-is-yours-inspirational-remind...JFFNF0.jpg]


- Така е, прав си!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#24

(2021-08-26, 16:56:24)jhoro написа:  Остава да кажеш, че имаш устройства - само с 5 GHz ...
Тези 130-140 Mbps - този рутер, ще си ги осигурява. На много прилична цена.
Ако пък ти се дават повече пари - това си е твое решение.

130-140 Mbps от 100 Mbps WAN Port, ммм скептичен съм...

iPhone 14 Pro
Цитирай
#25

(2021-08-26, 16:06:06)Andon0v написа:  https://www.emag.bg/ruter-huawei-ax3-wif...ction=view

Ако някой има въпросния рутер може ли да сподели дали менюто за настройки е на китайски език

Цитат:Цитат от hardwarebg:

След това влезнах в рутера както колегите са посочили по рано из темата, през http://192.168.3.1/ с паролата която зададох по рано през приложението. Всичко е на китайски език, но през chrome си го превеждам на английски език без проблеми.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)