Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Плащане пътна такса в Сърбия при новите условия – къде и как?
#1

Момчета, предстои ми спешно пътуване до Унгария през Сърбия с лек автомобил. Не съм минавал по този маршрут при новите условия - без предишната "патарина" или както там беше, при които разбрах, че при влизане на магистралата се взимало някакво картонче, с което се плаща чак на излизане. В случая ще пътувам през цяла Сърбия от нашата граница (Калотина) до унгарската (Суботица).
 
Моля, някой пътувал наскоро да поясни недвусмислено на кой точно пункт след Калотина се взима това картонче ли е, талонче ли е, каквото там е, и къде се излиза и плаща за пътя. Много линкове намирам в Гугъл, но и информацията е доста противоречива, та затова и търся помощ от някой, минавал наскоро по този маршрут.

Като гледам картата тук , не съм сигурен дали „платеният вход“ е на Димитровград или на Трупале, приемайки Суботица за изход. Така ли е или греша?

Благодаря за вниманието.
Цитирай
Аксесоари
#2

в Унгария да си вземеш веднага винетка преди да се качиш на магистралата,че пак глобите големи.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#3

@L1892 на Сърбия магистралите са с тол такси (не са като българските, без кабинки за вход и изход). Спираш на бариерата дават ти "билетче" и на излизане от магистралата си плащаш изминатото разтояние според "билетчето". Същата процедура (без тези с винетната система) е и в много други страни с тол такси на магистралите, та не виждам, какво те притеснява пътуването в Сърбия.
Цитирай
#4

Нищо не се е променило, просто има 1 кабинка повече. Предлагам ти унгарската винетка да си я купиш онлайн от тук. Там те цакат с евро по много гаден курс. Друг вариант е да имаш форинти.
https://hu-vignette.com/bg/Index/

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#5

Не се притеснявам, само исках да уточня за Сърбия, защото от познати чух половинчати и противоречиви коментари, та затова попитах каква точно е действителната картинка. Минавал съм доста пъти през комшиите, но беше при старата система. Сега ми казаха, че: а) "билетчето" се взима от някакъв автомат встрани до тоалетните; б) взимаш си го сам по същия начин, както е при влизане в платените паркинги на моловете; и в) дава ти го служител от митницата. Някак не се връзват тия 3 варианта, та помолих за недвусмислен отговор.

В Унгария съм ходил няколко пъти с кола и познавам винетната им система (винаги имам форинти в себе си, точно заради ценовите разлики), но всеки път досега съм пътувал през Румъния, където е практически същото като при маджарите. Дори още в румънската част от границата има гишета за унгарски винетки.

Благодаря за разясненията!
Цитирай
#6

Таксата Димитровград - Суботица е 1950 RSD или 17 евро за лека кола до 1.30 висичина и с две оси.
Дават устройство и отчитат при преминаване през пунктовете, а на излизане от страната колко да се плати.
Ако се пътува често, може и лично устройство за конкретна кола да се вземе.

Другото, което имаше в Сърбия по магистралите е СРЕДНА СКОРОСТ.
На кабинка вход записват точни дата и час и на кабинка изход точни дата и час. Като разделят пътя между кабинките на разликата в времената се получава СРЕДНА СКОРОСТ по този участък. Ако той е по-голям от 120 км/ч (колкото е ограничението в Сърбия по магистралите) към тол таксата за учасъка се включва и глобата за превишена скорост.

Трябва да има застраховка "зелена карта" важаща за Сърбия (има и таквиа без).
Ако е с транзитни номера, има отделните страни, които нямат необходимото покритие. Примерно с германски "жълти транзитни номера (за 5 дни)" не става през Сърбия (ще искат още за застаховка), трябва да са "червени транзитни номера (за 15 или 30 дни)".

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
Цитирай
#7

Благодаря за допълнението!

Да, знам за отчитането на средната скорост, а и там контролът е на ниво, не е като при нас. Затова и обикновено карам с 10-тина км/час под максимално разрешената, лесно е с темпомата.

Запознах се и с таксите, имам и зелена карта, а колата е с постоянни номера и пълно автокаско, та ще проверя утре на практика теоретичните си познания.
Цитирай
#8

Да обобщя след преминаване на маршрута:
- малко след минаване границата при Калотина се стига до първата путарина, на която сам си взех подаващото се от автомата талонче, а встрани от кабината на табло пише номера на колата ми.

- близо до южната част на Белград се плаща (2 варианта - на касиер или с EPN- устройство, вижда се отдалеч разпределението), но не се взима ново талонче

- минава се гратис през Белград

- след северната част на столицата се повтаря първата точка ... и така почти до самата граница, където удвоих времето - на пункта при Хоргош чакахме точно толкова, колкото ни трябваше да преминем през цяла Сърбия с 2 почивки. Работеха само 3 коридора, всяка кола се проверява - всички слизат, гледат в багажника, в жабката и под седалките, а поне 3/4 от колите проверяват и с огледала отдолу.
Цитирай
#9

(2021-11-05, 20:07:26)L1892 написа:  Не се притеснявам, само исках да уточня за Сърбия, защото от познати чух половинчати и противоречиви коментари, та затова попитах каква точно е действителната картинка. Минавал съм доста пъти през комшиите, но беше при старата система. Сега ми казаха, че: а) "билетчето" се взима от някакъв автомат встрани до тоалетните; б) взимаш си го сам по същия начин, както е при влизане в платените паркинги на моловете; и в) дава ти го служител от митницата. Някак не се връзват тия 3 варианта, та помолих за недвусмислен отговор.

митницата няма нищо общо с пътищата.  Когато плащаш на изминато разтояние е логично на входа да си вземеш "билетче като в паркингите на мола" и на излизане ти отчита изминатото разтояние. Елементарна система, която трябваше и тук да вкарат, а не разни камери със софтуер за милиони и служители, които покриват същите тези автоматични камери и софтуера за милиони.
Цитирай
#10

(2021-11-08, 10:45:47)ndsbg написа:  митницата няма нищо общо с тъпищата.  Когато плащаш на изминато разтояние е логично на входа да си вземеш "билетче като в паркингите на мола" и на излизане ти отчита изминатото разтояние. Елементарна система, която трябваше и тук да вкарат, а не разни камери със софтуер за милиони и служители, които покриват същите тези автоматични камери и софтуера за милиони.

Напълно подкрепям тази теза!

Благодаря на автора за споделения опит!

Samsung Galaxy S10 Plus Prism White and Second Phone Nokia E 72
Samsung Galaxy S III Marble White -> Samsung Galaxy S 6 White Pearl ->
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)