Анкета: Къде съхранявате снимките и видеоклиповете си? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Изключително и само на телефона си
15.38%
10
15.38%
Само в облака и никъде другаде
24.62%
16
24.62%
Прехвърлям всичко на PC или лаптопа си
7.69%
5
7.69%
Използвам външни носители
7.69%
5
7.69%
На домашния си сървър
4.62%
3
4.62%
За по-сигурно ги съхранявам на няколко места
36.92%
24
36.92%
Друго
3.08%
2
3.08%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Къде съхранявате снимките и видеоклиповете си?
#1

[Изображение: Photos-cloud-storage.jpg]
Къде съхранявате снимките и видеоклиповете си?

 
Цитирай
Аксесоари
#2

По важните са на облак и на оптичен носител.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#3

В облак google-mega,на лаптопа архивирам,и на външен диск важните,отделно семейните ги изкарах и на хартия.

Huawei P30
[-] 1 потребител изказва благодарност на DoryanY за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#4

В iCloud, в Google Photos и локално на телефона. На хард дискове и SSD-та вече не разчитам, защото така ми заминаха доста снимки, заради лоши сектори, после се наложи да го форматирам (нищо не успях да спася с каквито и да е програми) и накрая сдаде тотално багажа (всички сектори "светнаха червено").
От него случай насам предимно облаци и локално на телефона, но не и на HDD/SSD.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#5

Остават на телефона, за да са ми на разположение по всяко време, но всичко ценно се прехвърля на минимум 2 лаптопа, отделно и на няколко външни носители в зависимост от значимостта.

Нямам никакво доверие на облаци или каквото и да е, до което в даден момент може да нямам достъп - споделям от горчив личен опит.
Цитирай
#6

(2022-01-25, 13:27:24)centur написа:  В iCloud, в Google Photos и локално на телефона. На хард дискове и SSD-та вече не разчитам, защото така ми заминаха доста снимки, заради лоши сектори, после се наложи да го форматирам (нищо не успях да спася с каквито и да е програми) и накрая сдаде тотално багажа (всички сектори "светнаха червено").
От него случай насам предимно облаци и локално на телефона, но не и на HDD/SSD.

За това само на оптичен носител.  Не се влияе от нищо освен механично увреждане. Един диск има живот над 100г.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#7

(2022-01-25, 14:39:46)gazibarev написа:  За това само на оптичен носител.  Не се влияе от нищо освен механично увреждане. Един диск има живот над 100г.

Тук много си вярваш . Или си сложил една 0 в повече .

Ето малко инфо :

Код:
Когато стандартът CD все още се налагаше, се прогнозираше със смайваща убедителност, че ще има срок на годност поне 100 години. Една най-сетне постигната теоретична утопия, която беше приета на юнашко доверие от масовия потребител и чиновниците на държавните институции. За щастие персоналът, полагащ грижи за особено важни фирмени или правителствени данни, е длъжен периодично да проверява сигурността на архивите. В края на миналия век се разбра тъжната истина, че една трета от най-рано произведените CD вече трудно се четат. Данните върху единични бройки са били безвъзвратно загубени. А от въвеждането на стандарта не се беше сменило и едно човешко поколение.

Притеснителната подробност е, че тези първи CD са произведени фабрично и с висококачествени материали. Затова вече с много по-голяма точност може да се прогнозира, че евтино CD или DVD, което е записано от потребителска видеокамера или на персонален компютър, ще има дори по-малка трайност. На пресконференции, проведени в Европа и САЩ, водещи производители на дискове коригираха средния срок на годност: 30 години за фабрично записаните продукти; 15 години за тези, „изпечени” в домашни условия. По обясними причини актуализираната трайност на дисковете обичайно не се изписва на опаковката им, но е добре да се знае.
Цитирай
#8

И 30 години да е. Има ли харддиск който ще е годен след 30 години? М? Или да се изразя по точно. Данни записани преди 30 години на магнитен носител дали ще бъдат 100%четими след 30? М? И двамата знаем отговора. Доказано е че най сигурният носител на цифрови данни за най дълъг период от време си остава компакт диска. ( защото няма как да запишеш по голям обем от няколко мегабайта на винилова плоча.) Която със сигурност ще е по трайна. А и информацията ти от къде я черпиш? Достоверност? М?

Послепис. Зачуден от тезата ти..... току що си пуснах CD със саундтрака на terminator 2 диска е оригинален 1993та г. безупречен външен вид и кристален звук.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#9

На пресконференции, проведени в Европа и САЩ, водещи производители на дискове коригираха средния срок на годност: 30 години за фабрично записаните продукти; 15 години за тези, „изпечени” в домашни условия.
https://hicomm.bg/lubopitno/jivotyt-na-c...apisi.html

Huawei P30
Цитирай
#10

За домашните съм съгласен.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#11

(2022-01-25, 14:39:46)gazibarev написа:  За това само на оптичен носител.  Не се влияе от нищо освен механично увреждане. Един диск има живот над 100г.

Има момент, в който диска си заминава/дори и в гаранция/Дори и да е гаранционен никой не може да възстанови съдържанието му. Патил съм, затова вече само облаци. Имам един платен/руски/ - на него всичко важно, безплатните са ми копия Smile

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#12

Домашен сървър с райд масив, периодично сменям дисковете.
Цитирай
#13

На компютъра + ДВД дискове а вече и на Гугъл снимки с неограничен обем(пиксел експиренс).

S21 FE
RN5 AI
Цитирай
#14

(2022-01-25, 14:39:46)gazibarev написа:  За това само на оптичен носител.  Не се влияе от нищо освен механично увреждане. Един диск има живот над 100г.

Не се влияе друг път...Влияе се от температурата, слънчевите лъчи...Ако един диск го държиш в неподходящи условия, може да се скапе за месеци.


Цитирай
#15

(2022-01-27, 13:14:58)eleena написа:  Не се влияе друг път...Влияе се от температурата, слънчевите лъчи...Ако един диск го държиш в неподходящи условия, може да се скапе за месеци.

Това са допълнителни и или субективни  фактори. 
Флашката е малка и можеш да я изгубиш лесно. Също е много чувствителна към електростатичен разряд.  Магнитния носител също. Влияе се от вибрации и удари както и от магнитни полета. Физическите фактори за увреждане на носителите са ясни

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#16

Субективни фактори има за всеки носител. Но да отсичаш, че не се влияе от нищо освен механично увреждане, е меко казано заблуждаващо..


Цитирай
#17

Гласувах с друго,защото снимка се съхранява в албум на хартиен носител,по истинско от това няма

Samsung S24U 1Tb/12,Samsung S21U 512/16,Samsung S21U256/12,iPhone 15 Black,
iPhone 13 Black,Huawei p40 pro,Huawei p30 pro,Huawei p20 pro,Soni Xpreria Z5 premium,Z3,Z,Samsung S7 edge,Note 4,Note 2

[-] 2 потребители изказват благодарност на Sokolchev за това мнение:
  • DoryanY, jhoro
Цитирай
#18

(2022-01-27, 14:31:32)Sokolchev написа:  Гласувах с друго,защото снимка се съхранява в албум на хартиен носител,по истинско от това няма

Има логика, но това е от времето - когато се снимаше на лента (36 кадъра) и по два-три филма за цяла почивка (примерно).
Сега - след 4 дневна разходка до морето - имам неколкостотин снимки (малко над 600). Ако трябва всяка да „излезе на хартия“ поне в един екземпляр ... не ми се смята!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#19

Значи не си виждал повредени снимки и ленти. Въздух, светлина, влажност и температура са нещата които ги повреждат. Когато се пипат също се повреждат. Затова лично аз съм си дигитализирал всичко що беше на лента и ви ейч ес касета, вкл и тези които в по-късен етап са на сд и двд дискове, въпреки че имам и видео и двд рекордери/четци. А най-голямото предимство на "облаците" е, че не зависиш от нищо и никой.  Трябва ти единствено и само интернет, устройството не е важно, то е само монитор и високоговорител. Smile

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#20

(2022-01-27, 15:41:04)pepy1 написа:  Значи не си виждал повредени снимки и ленти. Въздух, светлина, влажност и температура са нещата които ги повреждат. Когато се пипат също се повреждат. Затова лично аз съм си дигитализирал всичко що беше на лента и ви ейч ес касета, вкл и тези които в по-късен етап са на сд и двд дискове, въпреки че имам и видео и двд рекордери/четци. А най-голямото предимство на "облаците" е, че не зависиш от нищо и никой.  Трябва ти единствено и само интернет, устройството не е важно, то е само монитор и високоговорител. Smile

Вярно е, но съвсем друго е - когато се отвори албум и вътре са наредени снимки, на физически носител. Ако ще от готовите фотоалбуми - със снимки, отпечатани на страниците.

А в цифров вид - да си стоят копия, за архив.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • DoryanY
Цитирай
#21

(2022-01-27, 15:41:04)pepy1 написа:  ...Въздух, светлина, влажност и температура са нещата които ги повреждат...
Не се повреждат, ако се съхраняват във фототеки.

(2022-01-27, 15:41:04)pepy1 написа:   ....Когато се пипат също се повреждат.  
Ако се пипат, си има специални класьори за тях и също не се повреждат.


Прикачени файлове Миниатюри
       

 
Цитирай
#22

(2022-01-27, 15:37:20)jhoro написа:  Има логика, но това е от времето - когато се снимаше на лента (36 кадъра) и по два-три филма за цяла почивка (примерно).
Сега - след 4 дневна разходка до морето - имам неколкостотин снимки (малко над 600). Ако трябва всяка да „излезе на хартия“ поне в един екземпляр ... не ми се смята!

Ако става на въпрос аз снимам и над 1000 снимки за една двудневна екскурзия,но вярвай ми от тях има едва 10% които са за истински спомен които изкарвам на хартия и се пазят до живот,имам снимки от преди 30 години в няколко десетки албума и с най голям кеф и желание бих и ги показвам когато се заговори за снимки.Сметката не ти е по скъпа от месечен абонамент за даден облак или повече пространство за съхранение,по качествена снимка и то за 15 стотинки от растерна хартия няма

Samsung S24U 1Tb/12,Samsung S21U 512/16,Samsung S21U256/12,iPhone 15 Black,
iPhone 13 Black,Huawei p40 pro,Huawei p30 pro,Huawei p20 pro,Soni Xpreria Z5 premium,Z3,Z,Samsung S7 edge,Note 4,Note 2

[-] 2 потребители изказват благодарност на Sokolchev за това мнение:
  • DoryanY, jhoro
Цитирай
#23

Номаде, малко са хората, които знаят как да съхраняват ленти и снимки. Масата даже за първи път виждат това което си показал. Понеже съм правил грешки и с ленти и със снимки, затова дигитализирах всичко. Наложи се да отида в ателие, където да ми дигитализират черно-бяла лента на 40г, която през 90те я нямаше вече като стандарт Smile

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#24

(2022-01-27, 16:21:01)Sokolchev написа:  Ако става на въпрос аз снимам и над 1000 снимки за една двудневна екскурзия, но вярвай ми от тях има едва 10% които са за истински спомен които изкарвам на хартия и се пазят до живот, имам снимки от преди 30 години в няколко десетки албума и с най голям кеф и желание бих и ги показвам когато се заговори за снимки. Сметката не ти е по скъпа от месечен абонамент за даден облак или повече пространство за съхранение, по качествена снимка и то за 15 стотинки от растерна хартия няма

Прав си, но пак е индивидуално!

10% от 1000 пози са си 100 снимки. Ако всеки път трябва да давам по 40-50 лева за снимки ... мерси.
Облаците, които ползвам са безплатни. Така, че - по-евтино от безплатното няма.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#25

Ако става въпрос за дълъг период от време... 20 30 + години... облаците днес ги има утре не. ( фалит, продажба на мажоритарния пакет на фирма акула...и т.н.) Много зависи от вида данни който искаш да запазиш. Сигурен съм че ако имаш 50 биткойна едва ли би качил кода на облак.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)