Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sony Xperia 1 IV - Лични впечатления и коментари
#1

[Изображение: Xperia-IV-design-black-16-9-scaled.jpg]

Xperia 1 IV разполага с 6.5" дисплей с OLED панел, 4K резолюция, 120 Hz опресняване и пропорции 21 към 9. Моделът предлага стилен дизайн със стъклен гръб с матова повърхност и метална рамка, запазен е и физическия бутон за правене на снимки.
Конфигурацията на Sony Xperia 1 IV се базира на Snapdragon 8 Gen 1, допълнен от 12 GB RAM + 256 GB вградена флаш памет, предлага и microSD слот.
Основната камера има три 12 МР сензора на гърба си + 3D iToF сензор за дълбочина. Основната камера има сензор с размер 1/1.7", обектив с OIS и 24 мм фокусно разстояние. Ултрашироката камера (16 мм) е със сензор 1/2.5", а най-интересна е телефото камерата, която служи за оптично приближение и покрива фокусното разстояние от 85 до 125 мм, а има и OIS. Предната камера залага на 12 МР сензор. Батерията е с капацитет 5000 mAh. Поддържа се бързо 30 W зареждане, което за 30 минути запълва 50% от капацитета на батерията. Sony обещава също, че капацитетът на батерията няма да намалее, дори след 3-годишно ползване.
Новия флагман е оборудван с мощни стерео високоговорители с по-богато звучене, особено в ниските честоти, запазен е 3.5 мм жак, има технологии за подобряване качеството на аудиото, както и висока защита от прах и вода IP68. Sony обяви, че премахва зарядното от комплекта на Xperia 1 IV, както и USB C кабела. Апаратът се предлага в цветове Black, Ice White и Purple.

 
[-] 2 потребители изказват благодарност на NoMaD за това мнение:
  • Ivo. Petkov, tynata2
Цитирай
Аксесоари
#2

Чудя се дали да го поръчам с предварителната опция към Технополис, или да изчакам да го предложат от оператора на който съм (Виваком)?
Заслужават ли си тия слушалки, с уточнението, че почти не ползвам такива на телефона си, а само на компютъра.
Дали е оферта да го взема с тях и после да ги продам, или да си ги запазя?
За компютъра имам Audiotechnica ATH-SR50BT, но по кабел.
Прави ми впечатление, че в комлекта няма зарядно, а цената е космическа.
Няма излязъл оригинален калъф с капаче, а само такъв тип гръб...

Sony Xperia Z1, Xperia Z3, Xperia XZ Premium, Xperia 1 II, Xperia 1 IV
Цитирай
#3

Някакви преки впечатления от модела на тукашни потребители?
Цитирай
#4

От Sony обявиха, че започват разпространението на актуализацията до Android 13 за Xperia 1 IV.

Линк

 
Цитирай
#5

Вече съм с android 13. Всичко работи перфектно, само ми се струва, че има проблем с обхвата. На няколко пъти ми се губи Volte. Това се случва когато мобилните данни са към A1,а разговорите се провеждат през другата SIM карта - на Yettel. Ако мобилните данни са през Yettel, всичко е наред. Може и проблема да е от това, че на Yettel съм с esim карта, която по принцип е допълнителна за мултисим услугата на Yettel. Основната, физическата, съм я сложил в часовник. Иначе телефона е невероятен. Камерата е много добра, батерията е отлична. С една дума - Сони! Smile

Xperia 1 V
ОТ ОГЪНЯ НА ЧУЖДАТА ОМРАЗА ОСТАНА САМО ПЕПЕЛТА. НАШАТА ЛЮБОВ Е ВЕЧНА,ВИНАГИ ЩЕ ИМА ЦСКА!
[-] 3 потребители изказват благодарност на geopit за това мнение:
  • Ivo. Petkov, tynata2, Victormihov
Цитирай
#6

И аз отдавна им се точа да ги пробвам, или Сони или Мотото, но дори не съм ги виждам и на живо, а като параметри изглеждат много добре, най-много ми харесва това, че е флагман, а е с плосък екран, нещо което днес е рядкост. С плосък екран е нали? Smile
Може ли да качиш малко снимки и наистина ли телефонът грее толкова много, по принцип не вярвам на провокациите в интернет, но имаме колега с модела така, че ще ми е интересно да чуяSmile
Друго да попитам, може ли да се сложи снимка на Always on display?
Благодаря

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#7

(2022-12-08, 06:07:47)Victormihov написа:  И аз отдавна им се точа да ги пробвам, или Сони или Мотото, но дори не съм ги виждам и на живо, а като параметри изглеждат много добре, най-много ми харесва това, че е флагман, а е с плосък екран, нещо което днес е рядкост. С плосък екран е нали? Smile
Може ли да качиш малко снимки и наистина ли телефонът грее толкова много, по принцип не вярвам на провокациите в интернет, но имаме колега с модела така, че ще ми е интересно да чуяSmile
Друго да попитам, може ли да се сложи снимка на Always on display?
Благодаря
Здравей колега,аз не съм с 1 IV но можеш да сложиш каквато си искаш снимка на ALWAYS ON DISPLAY,аз на моя съм му сложил.А колкото до греенето не мога да ти кажа дали е така,но на моя 5 II не съм забелязвал такива симптоми!
И да ОЛЕД дисплея е плосък!

SONY XPERIA 1 V Android 14
[-] 1 потребител изказва благодарност на jiggas за това мнение:
  • Victormihov
Цитирай
#8

Някой знае ли дали има начин бутоните долу да се подреждат обратно. В смисъл назад да е отдясно?

                       
              Xiaomi 13

                
               
                     
Цитирай
#9

(2022-12-15, 07:15:45)dingila написа:  Някой знае ли дали има начин бутоните долу да се подреждат обратно. В смисъл назад да е отдясно?

Не не може да обръщаш бутоните.

И аз да си кажа мнението за телефона. Тази година минах през Фолд 4, S22 Ultra, Pixel 6 pro, Xperia 1.3 и даже Huawei p50 pro. Всичко това в търсене на най добрата камера в телефон.За мен най добрата означава първо зуум , второ естествени сцени и цветове, и трето - нощните снимки да са нощни, с черно небе и тъмни зони, а не всичко да сияе като на стадион. Иначе останалите аспекти на всички флагмани са си ясни . Мощност, батерия и т.н.т.

С какво ме спечели Сони. Дисплея е ОЛЕД, Амоледите за мен са твърде пресилени , бонбонени, компотени цветове. Формата. Ами седи в ръката като никой друг голям телефон, по лек по балансиран. Тия с извитите екрани ми седят твърде някак като сапун, глуповато и по китайски. Лично мнение. Работи плавно и мазно като Пиксел - за разлика от Самсунг. Самсунг и за 2000 евро да е пак не работи гладко. Който е ползвал Пиксел ще ме разбере. Феновете на Самсунг - явно не са виждали Пиксел. Камерата е като никоя друга. Бързите снимки не са най добрите, но са напълно адекватни. Но ако бутнеш малко настройките при по сложни сцени - стават чудни кадри. Та комбинацията от дисплей, бързина и камера - само при СОНИ. И батерията се държи по добре от на S22 Ultra с недодялания Ексинус.

Относно греенето - може да го е имало но е оправено. Аз имам телефона от средата на декември(Андоид 13) и дори след почти час тежки игри си е ок. Е загрява, но нито дропва, нито се изключва.

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
[-] 2 потребители изказват благодарност на Bavarche за това мнение:
  • jgadjev, Victormihov
Цитирай
#10

Твоят коментар ме убеди напълно, следващият ми телефон 1 IV - Благодаря ти от сърце.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#11

Аз вече се пуснах на 5 IV, чакам го всеки момент да пристигне (за жалост още нямаме тема за 5-цата)
По мнения из интернет Xperia не се славят с най-добрите авто режими, ако става въпрос за бързи снимки без никакви настройки по-добре са пикселите или айфоните
Но 'магията' е в про режимите, харесва ми, че се стараят и 3-те камери да са с едни и същи цветове, могат и 4к120ф
Също екрана е цял (няма нотч), има жак за слушалки и SD слот, скенера за отпечатъци е според мен на най-доброто място (макар че ultrasonic под екрана също не е крайно зле), бутона за камерата изглежда удобен, има добри мнения и за високоговорителите (същото се отнася и за 1-цата в общи линии, основните им разлики са 4k vs 1080p екран, и телефото камерата на 5-цата е фиксирана 60mm, на 1-цата е 85-125mm optical zoom)

Чудех се и между пиксел 7 про, но ме отказаха някои неща, предимно в дизайна и че не се предлага официално, а само в 2-3 онлайн магазинчета
Другия вариант беше Asus Zenfone 9, но при него гърба е пластмасов и май се износва бързо, а и няма безжично зареждане
Самсунг се заканих да не купувам поне на първо време, а за айфон не мисля че съм готов още

Sony Xperia 5 IV
Stock | Shizuku | + Galaxy Watch 4 Classic
Цитирай
#12

(2022-12-18, 21:32:03)Bavarche написа:  ...С какво ме спечели Сони. Дисплея е ОЛЕД, Амоледите за мен са твърде пресилени , бонбонени, компотени цветове. Формата. Ами седи в ръката като никой друг голям телефон, по лек по балансиран. Тия с извитите екрани ми седят твърде някак като сапун, глуповато и по китайски. Лично мнение. Работи плавно и мазно като Пиксел - за разлика от Самсунг. Самсунг и за 2000 евро да е пак не работи гладко. Който е ползвал Пиксел ще ме разбере. Феновете на Самсунг - явно не са виждали Пиксел. Камерата е като никоя друга. Бързите снимки не са най добрите, но са напълно адекватни. Но ако бутнеш малко настройките при по сложни сцени - стават чудни кадри.  Та комбинацията от дисплей, бързина и камера - само при СОНИ. И батерията се държи по добре от на S22 Ultra с недодялания Ексинус...
А при модела има ли такъв момент пиковата яркост на OLED-матрицата да не надвишава 650 нита, което съответства на индикаторите на IPS-панелите, а честотата на опресняване от 120 Hz след няколко минути активна употреба на устройството да пада до стандартните 60 Hz?

 
Цитирай
#13

От февруари месец имам телефона.
Обнових го още в началото до най-новата версия на софтуера. Получих Андроид 13.
Прави ми впечатление, че понякога избирам някое приложение от екрана, и то не тръгва. Избирам друго, и другото не тръгва. И в един момент, някак си нещо се оправя, и тръгват и двете приложения. Има нещо като забавяне.
Батерията е супер. Не грее при сравнително умерена употреба.
Едно от нещата, които ме дразнят е, че няма как да спирам WiFi с едно движение. На другия ми телефон Xperia 1 II, който остана само с Андроид 12, успях да поправя тая плочка, без да root-вам телефона.
Гугъл всячески се опитват да натрапват странните си решения кое как да бъде.
Друго нещо, което не ме кефи - така и не разбрах как да затворя това приложение Photo Pro. Не намирам опция из екрана. Някакъв бутон или нещо друго.
Отделно, че не може да се записва видео в режим различен от Basic. Просто не намирам такава опция.

Sony Xperia Z1, Xperia Z3, Xperia XZ Premium, Xperia 1 II, Xperia 1 IV
Цитирай
#14

Това сигурно е същото като при стоковия android с wifi и данните предполагам цъка се плочката и после чак може да се изключи wifi или направо да се изберат мобилни данни. Самите сони явно така са си го оставили без да го променят, на мен също не ми харесва така.

Изпратено от моят Pixel 5 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#15

Привет пичове!
Изправен съм пред дилема.
Ето за какво става въпрос:
Искам да си бартеросам S23 Ultra-та за Sony Xperia 1 IV,Sony Xperia PRO-I или SONY XPERIA 1 V(с афинитет към PRO-I).
Понеже PRO-I е трудно откриваем,се примирих с марк 4...
Свързах се с един,който предлага четворка почти нов,без следи от употреба.
Държа да е с доказуем произход,понеже предлагам такъв,закупен в България от представителството на Самсунг.
Човека ми каза,че е закупен от Копенхаген(Дания),с фактура и гаранция от Теленор(местните клонове).
Та голямата питанка ми е,дали има опасност да се натъкна на кодирана бройка,която на по-късен етап е вероятно да бъде заключен/блокиран от оператора заради задължения...
ПС:Наясно съм,че това е нишов телефон,който 95% от потребителите няма да погледнат.
Увличам се по фотография,в миналото ползвах М2 Aqua(първия ми Андроид,на него си създадох Гугъл-профила,М4 Aqua,Z5),телевизора ми е Сони и като цяло бранда има особено място в сърцето ми.
Та,с две думи-има ли вероятност да се опаря?
И на какво да наблегна?
Благодаря на отзовалите се и весели празници на всички.

SM-N9000 > SM-N960F/DS > SM-N975F/DS > SM-N986B > SM-N975U1>SM-S918B/DS
Цитирай
#16

Може да се провери по няколко начина:
1. Обикновено в раздела "За телефона" или "За устройството" има раздел, в който е посочена информация за оператора. Ако в тази директория е посочен конкретен оператор или се споменава за заключване или заключване на SIM картата, тогава телефонът е заключен.
2. Вторият начин е с поставяне SIM карта от друг оператор в телефона си. Ако след поставянето й се налага да бъде въведен код за отключване или ви информира, че е невъзможно да използвате SIM картата, тогава телефонът е заключен.
3. Проверка по IMEI - https://www.imei.info/

Успех с покупката!

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • chopakov
Цитирай
#17

(2023-12-18, 13:37:42)NoMaD написа:  Може да се провери по няколко начина:
1. Обикновено в раздела "За телефона" или "За устройството" има раздел, в който е посочена информация за оператора. Ако в тази директория е посочен конкретен оператор или се споменава за заключване или заключване на SIM картата, тогава телефонът е заключен.
2. Вторият начин е с поставяне SIM карта от друг оператор в телефона си. Ако след поставянето й се налага да бъде въведен код за отключване или ви информира, че е невъзможно да използвате SIM картата, тогава телефонът е заключен.
3. Проверка по IMEI - https://www.imei.info/

Успех с покупката!

Благодаря!
Не разбрах дали е вързан за оператор,но гаранцията съвпада с датата на покупка-купен на 27.04.23г.,в гаранция от 01.05.23г. до 29.04.25г.
Не е в блеклист.
Притесни ме обаче,че го дава несъвместим с eSIM,доколкото знам,модела поддържа eSIM...    

SM-N9000 > SM-N960F/DS > SM-N975F/DS > SM-N986B > SM-N975U1>SM-S918B/DS
Цитирай
#18

(2023-12-18, 17:23:11)chopakov написа:  ...Притесни ме обаче,че го дава несъвместим с eSIM,доколкото знам,модела поддържа eSIM...
Зависи от модела. SIM + eSIM предлагат само моделите, които за европейския и японския пазар. Съдейки по снимката, този явно не поддържа, но за по-сигурно бих уточнил и точния модел от собственика. Ето една сравнителна таблица за тях:

[Изображение: Sony-Xperia-1-IV-modifications.png]

 
Цитирай
#19

Според снимката на кутията от собственика е първия ватиант.
Регион Европа.

Но това не е от първостепенно значение.
По-важното за мен е,да не се окаже кодиран.Примерно половин година след бартера да го блокират заради неплатена сметка/такса/вноска...

SM-N9000 > SM-N960F/DS > SM-N975F/DS > SM-N986B > SM-N975U1>SM-S918B/DS
Цитирай
#20

(2023-12-18, 20:39:30)NoMaD написа:  Зависи от модела. SIM + eSIM предлагат само моделите, които за европейския и японския пазар. Съдейки по снимката, този явно не поддържа, но за по-сигурно бих уточнил и точния модел от собственика. Ето една сравнителна таблица за тях:

[Изображение: Sony-Xperia-1-IV-modifications.png]
Здравей колега,не искам да ти се бъркам в работите ти,ти си имаш някакви планове за телефоните.Но щом имаш опасения че нещо с този телефон марк 4-та може да има проблем защо по добре не си продадеш S23 ULTRA-та вероятно ще и вземеш добри пари и направо да си закупиш XPERIA марк V по нов е като модел,с по-добра камера и с новият Снапдрагон 8 ген 2 който по-добър от 8 ген 1!!!

SONY XPERIA 1 V Android 14
[-] 2 потребители изказват благодарност на jiggas за това мнение:
  • chopakov, Victormihov
Цитирай
#21

И аз така мисля, бартера никога не е чиста работа, продай S23U и си вземи каквото си искаш.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
[-] 1 потребител изказва благодарност на Victormihov за това мнение:
  • chopakov
Цитирай
#22

Японската компания обяви, че започва да обновява до Android 14 своите смартфони от 2022, които включват Xperia 1 IV, Xperia 5 IV и Xperia 10 IV. Моделите ще получат достъп до някои специални добавки в допълнение на функциите в Android 14.

Източник

 
Цитирай
#23

От няколко седмици съм с Андроид 14. Не забелязвам някаква особена разлика в поведение откъм бързина или да държи повече/по-малко батерията.
На човека по-горе със Самсунг, не препоръчвам да го бартеросва за какво да е Сони.
Снимките, правени със Сони не са по-добри. Сони нямат макро режим на снимане.

Sony Xperia Z1, Xperia Z3, Xperia XZ Premium, Xperia 1 II, Xperia 1 IV
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)