Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Обаждания от статистическа агенция
#1

Здравейте.
От известно време получавам през месец обаждане от някаква 'агенция' с цел проучване - било то за заплати, автомобили, служебни автомобили и какво ли не.
Представят се за 'Агенция Флип Сървей' и звънят от телефон +359 2 434 0848 .
Като започна да ги питам откъде ми имат номера и защо звънят, почват да ми обясняват как телефона ми го имало в търговския регистър и всякакви други булшит места и накрая просто прекъсват разговора Big Grin 
Подозирам едно мое старо работно място(за 2 дни) - Куесте ООД в София - преди звъняха на хора от близкия изток и ги склоняваха да купуват акции, злато и тн. Знам, че имаше и български екип ама не знам какво правеха.
На някой друг да му се случва нещо подобно? Ако да как процедирате в такъв случай?

Поздрави,
Никола

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай
Аксесоари
#2

Ако имаш фирма на твое име или си отбелязан като някакво отговорно лице на някоя фирма (управител, счетоводител, човешки ресурси и т.н), то номерът ти действително е отбелязан в търговския регистър. Ако не става въпрос за фирмени проучвания, обикновено се звъни на случаен принцип на абсолютно произволни номера и те нямат представа на кого се обаждат, така че реално те не ти "имат номера". А номерът, от който ти звънят обикновено е виртуален, генериран от компютърна програма. Ако не искаш да участваш в проучвания на тази агенция трябва да им кажеш, че правиш категоричен отказ от участие и не желаеш да ти звънят никога повече.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#3

Ами опитах се да им го кажа 2 пъти и пак ми звъннаха - нямало как да отбележат номера ми, че не искам да участвам. А това със случайно генериран силно ме съмнява Big Grin
Иначе нямам фирма и не съм отбелязан като управител, така че наистина не знам...

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай
#4

Случаен е, не се съмнявай - просто им блокирай номера. Иначе могат да те игнорират, явно им е по-лесно да не го правят.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#5

Жалба до Комисията за защита на личните данни с данни за обаждащата се фирма, предмета на обаждането и липсата на съгласие от твоя страна. На kzld@cpdp.bg жалбата може да бъде изпратена като файл, но задължително подписана с КЕП. Иначе - в деловодството. Успех!
Цитирай
#6

(2022-08-02, 15:08:32)niki1999kir написа:  Ами опитах се да им го кажа 2 пъти и пак ми звъннаха - нямало как да отбележат номера ми, че не искам да участвам. А това със случайно генериран силно ме съмнява Big Grin
Иначе нямам фирма и не съм отбелязан като управител, така че наистина не знам...

Работила съм в такава агенция, затова ти казвам, че са случайни номера. Това е все едно да вдигнеш слушалката и да нацъкаш някакви цифри. Единствените умишлено набрани номера бяха точно на фирмите, които си ги има действително в търговския регистър или публичното пространство. Обаче на тях им се казва, че търсиш еди-коя-си фирма. Но при нас си имаше къде да отбележиш повече да не се звъни на даден номер. Тези са някакви по-досадни явно. Разбира се, съществуват и измамници, но ако не се опитват да те изврънкат за пари или нещо съмнително, вероятно са просто калпава агенция...

Иначе телефонният номер не се води лична данна, когато не е придружен от информация за името на абоната.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#7

Е, номерата ви може да ги има и във ваши обяви по сайтове - примерно, на мен ми звъня подобна агенция, дето била изучвала хранителните ни навици (нагъвам хамбургери, пица, банички и никога не съм се хранел здравословно, въпреки това имам уникален ген и фигура и нямам здравословни проблеми, та не ми е пука) дни след като пуснах обява в сайт за автомобили от тези известните, продавах си личния автомобил (че отесня и се наложи по-голям).

Иначе най-фрапантното беше когато си вземах нова предплатена карта без никой да и има номера (или така си мислих) и поне година търсиха някаква лека жена в сферата на платената любов (как ласкаво се изказах) на този номер. Дори получавах SMS-и "снощи изкъртихме матрака, да повторим днес в 8?" при което отговарях с "да, заповядай, ама доведи и някой приятел да е по-забавно" Big Grin

Така и не разбрах коя е тази жрица, която търсиха на тая карта ама се принудих да счупя картата и да я хвърля.
Цитирай
#8

Е, това, че номерът е нов за теб и не си го дал на никого не означава, че не е принадлежал на друг човек преди време. Винаги, когато един клиент си закрие номера, операторът го дава на друг клиент след 6 месеца. Та, в този случай хората просто не са знаели, че въпросната жрица вече не ползва номера и са си търсили точно нея. На мен също са ми казвали познати, че са ме набирали на стария ми номер, но вдигнал някой друг, няма как. Big Grin

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#9

Имам над 130 блокирани номера за около 4години, накрая обажданията спряха.
Звънят от всякъде, дарения, оператори, фирми, реклами, булки от Украйна, всичко..block block block звънят от други номера, пак block block block накрая не им останаха номера, историята ми с блокаж 2 часа скролSmile
Даже не ми чуват гласа, оставям ги да се изкажат, червен бутон и block.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#10

(2022-08-03, 10:27:24)kefaes6efa написа:  Жалба до Комисията за защита на личните данни с данни за обаждащата се фирма, предмета на обаждането и липсата на съгласие от твоя страна. На kzld@cpdp.bg жалбата може да бъде изпратена като файл, но задължително подписана с КЕП. Иначе - в деловодството. Успех!

х2

Няма какво друго да се каже по темата !!!
Цитирай
#11

Почти е сигурно, че Комисията ще откаже работа по случая, защото както каза и Lupita, телефонният номер е лични данни, само когато се идентифицира и с име на собственика. Тогава вече можеш да се възползваш от "правото да бъдеш забравен". Тоест казваш, че искаш всички данни за теб, които съществуват в регистъра на фирмата да бъдат изтрити и да не се занимават повече с теб.
Имаш право и да поискаш да разбереш от къде са ти взели данните.
След това (но не помня в какъв срок) са длъжни писмено да те уведомят, че исканите от теб действия са изпълнени. Ако продължат и след това - глобите са жестоки. Имаше някаква голяма фиксирана сума или 4 процента от световният годишен оборот на фирмата.
Въпросът е, че ако тръгне на заяждане работата, може да се позоват на някакъв друг закон касаещ националната сигурност (примерно за МВР) и да кажат, че са длъжни да пазят данните още доста дълго време.Поне такова беше положението при мобилните оператори.
Всички искания от твоя страна обаче трябва да бъдат предявени официално и заведени с входящ номер.

Изпратено от моят 2109119DG с помощта на Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)