Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Начало на проект "Custom километраж за автомобил с андроид устройство"
#1

Здравейте, определено ми беше доста трудно да избера в кой раздел да пусна темата, тьй като тя засяга доста раздели от форума. Ако все пак не съм улучил правилното място моля да бъде преместена или изтрита, ако не покрива изискванията на форума.

Ще обясня накратко какво ще се опитам да създам за да бъде максимално ясно за разбиране и съответно да получа помощ от хора, които са се сблъсквали с подобни проблеми или вече са минавали по същия път за предстоящите подводни камъни. Имаме автомобил, който не е стандартен, не можем да използваме OBD, OBD2 връзки, защото работи с по-стар компютър. Тоест с две думи не можем много да разчитаме на връзка с компютъра на колата, от където да извлечем данните, които са ни необходими. Имаме и километраж, който почти изцяло е навързан директно към датчици. Идеята е да му бъде направено обновяване и километража да стане нещо по-съвременно и добре изглеждащо. Километража представлява 3 овала, като на левия и десния ще бъдат обновени циферблатите и ще се смени стъклото отгоре, а в средата, където се намира самия километраж искам да поставя андроид устройство, което реално да дойде върху него, да го покрие. Километража не работи съвсем правилно и без това, колата е с 21 цолови джанти има разминаване и затова искам да ползвам GPS километраж. За физическата изработка няма проблем, отдавна се занимавам с подобни неща и мисля, че ще се справя добре, но технически предстоят няколко проблема. Ще ги карам един по един, за да може всеки един да има максимално ясно обяснение и максимално бързо да намерим решение.

1. Какво точно устройство да използваме? Можем да използваме телефон с андроид, можем и не много голям таблет. Въпроса тук е съществува ли начин ако примерно да речем взимаме устройство телефон Lenovo Z2w (с такова разполагам), може да бъде закупено и всякакво друго, няма проблем. Но... ако примерно вземем даденото Lenovo, има ли начин, да бъде отключен софтуера, андроида на дадения телефон за да може да бъде изтрито абсолютно всичко, което ще ни бъде ненужно, но ще бави устройството. На него ще бъде инсталирано приложение, от рода на "GPS Speedometer" или "Thunder GPS speedometer" (могат да бъдат открити в google play market), ще се ползват платени версии за да можем да използваме пълната им функционалност и да няма реклами. Според мен ще ни бъде необходима и връзка с външна GPS антена, защото не винаги вградените GPS-и са особено бързи и вършат добра работа, антената може да бъде монтирана и отвън на автомобила, но за нея малко по-надолу. Въпроса е такъв, какво устройство бихте препоръчали да използваме за дадената цел и как да олекотим максимално андроида, могат ли да бъдат премахнати всички видове ненужни неща, като по-голямата част от услугите на гугъл, разни плеъри за музика, фотогалерии и всякакви подобни неща, които ще ни бъдат ненужни. Също така ще бъде желателно да сменим логото, което показва андроид, докато зарежда при стартиране (някак си не е ок да запалиш колата и да почне да ти свети Lenovo и т.н. Smile ). Не на последно място трябва да изкараме поне един бутон, който да вържем за волана в последствие, за да може от него да се въртят различните режими. В краен случай може устройството да се остави открито отгоре и това да става с тъч скрийна. 

Началното стартиране също е важна част, този процес ако всеки път телефона гасне и се стартира от 0 ще отнеме 2-3-4 минути и повече, понякога е неприятно, там също трябва да се помисли как да тръгва възможно най-бързо и да осъществява връзка с GPS максимално бързо.

2. Каква GPS антена да ползваме? Според мен най-добре е да се заложи на кабелна връзка, не знам до колко можем да разчитаме на bluetooth, wi fi връзки и т.н. и как точно да стане свързването между антената и телефона? Примерно някаква USB антена. 

Разбирам, че всичко изглежда доста сложно и объркано в началото, именно и затова пускам тема тук. Ако някой може да помогне по част от проблемите ще съм много благодарен. Винаги съм се чудил дали няма устройства, които не са телефони или таблети и могат да се използват за подобни проекти. Просто дисплей с тъч скрийн с някакви копчета и захранване с някакъв максимално олекотен андроид... някой да е виждал нещо подобно и да знае от къде може да се намери?
Цитирай
Аксесоари
#2

и какво е общото на въпроса ти и програмирането за андроид?
Цитирай
#3

Защото по-голямата част от проблемите са софтуерни, свързани с андроида. В кой раздел е най-подходящо да я пусна?
Цитирай
#4

има огромна разлика между това да създадеш с програмен код приложение и това да ползваш готови приложения от маркета. Този раздел "програмиране на приложения" е от първите (създаване на приложения)
Цитирай
#5

И кой раздел е най-подходящ за темата?
Цитирай
#6

можеш да изтеглиш чист андроид от гугъл за тестване и да си стартираш каквото искаш на него, освен това има андроид аутомотив което си е ОС само за коли (https://source.android.com/docs/devices/automotive)
един въпрос за цялото начинание - не виждам голяма ползва от него, като се има предвид че толкова старите коли (които нямат ОБД) са на изчезване, освен ако не е някакъв проект за университет или просто да се докаже че може.

Galaxy Nexus -> Sony Z1 Compact -> Meizu M1 Note->One Plus X -> Xiaomi mi6->Samsung a70->S21FE 
Цитирай
#7

(2022-09-28, 15:30:42)rnaydenov написа:  можеш да изтеглиш чист андроид от гугъл за тестване и да си стартираш каквото искаш на него, освен това има андроид аутомотив което си е ОС само за коли (https://source.android.com/docs/devices/automotive)
един въпрос за цялото начинание - не виждам голяма ползва от него, като се има предвид че толкова старите коли (които нямат ОБД) са на изчезване, освен ако не е някакъв проект за университет или просто да се докаже че може.

Точно това исках да намеря, някаква версия, която да е максимално олекотена и да се ползва за такива неща. Имам едно устройство в момента, мултимедия в колата, което работи с андроид, планирам да вкарам второ на таблото отгоре, което да отваря директно картата и да ти показва винаги карта, тоест да са отделни двете. Третото за което реално говорим в темата ще бъде малък дисплей, който има за цел да показва основно километрите, но все пак ми се иска да има и някакви други екстри там по него, затова го мисля още. Не е проект за университет, но е кола, която реално е стара, но всъщност от където и да я гледаш изглежда като нова Smile Салона също е обновен, всичко е съвременно и няма помен от старите истории, но като цяло ми се иска да направя една последна версия на таблото, че нещо не ме радва, затова ми се иска и километража да е малко по-съвременен, защото в момента той я издава, а и някак си морално остарелите уреди създават друго усещане. 

Брат ми е програмист, опитахме се да създадем модул, чрез ардуино, който да хваща старите сигнали, които в момента влизат в километража и да ги преобразува в кан сигналите, които отиват в съвременните километражи и по този начин да подкараме какъвто искаме километраж, но той се занимава със съвсем различни неща и няма много време за съжаление, това му е много ново и не може да се оправи. Все още не можем да направим връзка с компютъра на колата и да изкараме сигналите в момента, а от километража ако ги хванем ще му е още по-сложно и затова реших да мина към този вариант като по-лесен. Идеята е да се ползва километраж, като този на снимката и в средата където си е мястото за дисплей просто да се сложи телефон отдолу..


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай
#8

Мда, старите коли нямат цифрова връзка. Трябва сам да си направиш преобразувател който да чете аналогови сигнали и да ги превръща в цифрови. Друг начин няма

Galaxy Nexus -> Sony Z1 Compact -> Meizu M1 Note->One Plus X -> Xiaomi mi6->Samsung a70->S21FE 
Цитирай
#9

То има някакъв вид компютър, но е преди OBD. Води се HFM, има го в Мерцедес до 97-ма година, преди да влезат кан шините, мисля, че и Ауди работят с тези компютри по това време... закача се на диганостика и показва някакви живи данни, но разбира се са различни от следващите. Иначе този километраж го връзваме и можем да го управляваме с ардуино, брат ми му слага един потенциометър и като го върти скача я стрелката за километрите, я оборотите я някакви други работи дето им е хванал ID-тата, но просто информацията по темата е доста малко, а той не се занимава с такива неща и му е трудно още. Ако пък познавате някой, който може да изработи подобен модул, връзка между едното и другото ще си платя с удоволствие...
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)