Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Защо поскъпнаха Компютрите и Смартфоните?
#1

Здравейте!
Пускам тази тема, ако може да анализираме, защо поскъпнаха, последната година "Компютрите и Смартфоните"

Донякъде е нормално, като се има предвид инфлацията, но от друга страна има недостиг на чипове, видео-карти и много компоненти свързани с компютрите и смартфоните..
Как бихте коментирали, като изключим инфлацията, поскъпването!?

Доколкото знам, последната година се повиши цената на видеокарти, дали от недостик или има някаква връзка с криптовалутата - копаенето?

Имам наблюдение, че и цените на смартфоните се повишиха много!

Редми ноте 7 - 6/64
Цитирай
Аксесоари
#2

Криптовалути, Ковид, инфлация - все удобни оправдания. Риба се лови в мътни води...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#3

Платих за Мото Г60 399, сега гледам курсът ер 459.

Philips Fizz.........................Samsung Galaxy Ace GT-S5830 - SGS II V11.2
Samsung Galaxy GT - I9300 HYPER - ROM V6
Alkatel PIXI 4034X
Nokia 5.1
Moto g60
Цитирай
#4

(2022-12-10, 16:18:35)georev написа:  ...
Имам наблюдение, че и цените на смартфоните се повишиха много!

Нямам наблюдение да се е понижила цената на каквото и да е, като причините са комплексни и "недостигът на суровини" , реален или не, е само една от тях. 

Процесът иначе е икономически съвсем закономерен и лесно предвидим, дори и в нашенския му район на действие. Факторите са много, но ще спомена един като най-популярен - всеки иска, а и често получава по-висока заплата - откъде ще дойде тя, ако не се повишат цените на стоките?

Пример буквално от последните дни у нас: на първо четене е приета промяна на минималната работна заплата от 710 на 850 лева. А ще я получават няколкостотин (никой не знае точния им брой) хиляди българи. Откъде ще дойдат тия 140 лв. горница? А какво мислят тия, дето до 31 декември са на малко над минималната, не можеш да ги оставиш без повишение и тях, нали?
И ще питаме защо от 1 януари стоките ще поскъпнат чувствително...
Цитирай
#5

Защото се напечатаха едни пари без реално да имат покритие и съответно цената на реалните неща скача и за жалост още ще скача, докато има бюрократи, които мислят че като напечаташ нещо и то "пониква".

Redmi note 8 pro
Ex Nubia M2
Цитирай
#6

(2022-12-10, 18:37:41)alexbg67 написа:  Криптовалути, Ковид, инфлация - все удобни оправдания. Риба се лови в мътни води...

Забрави Путин - основния виновник за всички беди.

Doogee S30
Цитирай
#7

Смартфоните са били скъпи винаги. Сравнете ги с предишни цени и заплати и ще видите, че е така. Преди също се впечатлявахме от цените.

За сравнение:
HTC Snap излезе 2009 г и се предлагаше на цена към 680 лв. Средната работна заплата по това време беше около 600 лв. Към декември 2022 г средната работна заплата е около 1800 лв.
Цитирай
#8

Не знам, на май качеството поне при Самсунг е паднало.
Поправете ме ако греша, но не мисля, че днес може да се купи смартфон за 150 лева и той да изкара повече от 5 години. Дори 2 години да изкара ще е чудо и ще е някое пълно дърво като тези евтините бавни боклуци на Алкател. Само че и те са на по 200 лева поне без план и са със скорост определено по-бавна със сегашния софтуер от колкото Галакси янг за 150 лева беше на времето. То това телефонче и сега би работило, но вече е за нова батерия, старата си отиде. Сега в ниския и средния сектор на Самсунг качеството е плачевно. Даваш 400 лева и взимаш пълно дърво.

Galaxy S1 -> Lumia 520 -> Xperia SP -> Galaxy Young S6310 -> Galaxy J5 -> iPhone 6S -> J5/Young S6310 (временно) -> Galaxy A12
Цитирай
#9

Смартфоните са скъпи, ама добре, че не харесваме часовници, там всичко е в хилядиSmile

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#10

Ами, и Епъл и Самсунг имат артикули за под 1000 лв. Хуавей също. Китайчоците не ги смятам, те са по подразбиране😀. А ако включите и фитнес гривните, решенията стават много, не е като да няма избор.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#11

(2022-12-29, 12:31:34)Victormihov написа:  Смартфоните са скъпи, ама добре, че не харесваме часовници, там всичко е в хилядиSmile

Защо да е в хиляди?
Аз си бях купил Apple Watch 6 Nike версия за около 900 лв.
Вече, ако държиш да е непременно със сапфирено стъкло, стоманена рамка и т.н. тогава почти двойно - тройно повече.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#12

Ако става въпрос за аналогови часовници,също може да се купи хубав часовник за 200 до към 500лв.Не е нужно да е хиляди.
А иначе телефоните и лаптопите поскъпнаха,най вече заради по-високите цени на дисплеи,процесори и другите компоненти.

Huawei P30
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)