Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

история как пуснах приложение за Android
#1
Bug 

Здравейте AndroidBG!

Почти заглавието... Smile Направих още един опит да разработя и пусна приложение за Android, защото съм любопитен дали все още е възможно да ударя джакпота и да получа парче от тортата от пазара. Мога да кажа, че това е трудно, тъй като Google Play Store е наводнен с приложения и е трудно да получите органични изтегляния. Какъв е вашият опит момчета? Има ли някакъв трик, който работи за вас, за да получите повече трафик?

Уверих се, че предоставям качествено приложение и се фокусирах първо върху това да дам стойност на потребителите. Също така създадох целева страница, за да изградя доверие у потребителите. Моят бизнес модел е прост: приложението предлага 2-седмичен пробен период с всички негови функции безплатно, тъй като не искам да поставям реклами в приложението. След изтичане на пробния период потребителят трябва да закупи пълната версия, за да продължи да използва приложението.

Ще бъда благодарен, ако можете да ми дадете съвет и честни отзиви за приложението.

Линк към приложението: https://play.google.com/store/apps/detai....photosmap
Цитирай
Аксесоари
#2

Трафик можете да получите като си платите за реклама, но той няма да гарантира покупка на приложението. За да накараш потребител да избере твоя продукт зависи изцяло от вас и представането на вашия продукт, няма универсална рецепта.

Лично аз виждам 2 проблема - не си показал никъде, че ще имат trial период на сваленото приложение. Второ самсунгската галерия и google photo имат същото - показване на галерията върху карта. Да може да нямат приложенията всичките ти функционалности (пример: добавяне на геотаг на картинка), но това достатъчно ли е да накара потребителя да похарчи пари за приложение с такава функционалност.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ndsbg за това мнение:
  • Veaware
Цитирай
#3

Моя опит показва, че получих повече потребители като преведох приложенията си на български. И също българите не обичат да дават пари. В интерес на истината и реклами не искат, но са по склонни на реклами отколкото да плащат.
[-] 1 потребител изказва благодарност на yo_asakura за това мнение:
  • Sho Gun
Цитирай
#4

Добра точка, информацията за безплатния пробен период е посочена в приложението, Общите условия и на уебсайта на приложението, но не и в описанието на Play Store. Ще го добавя и тук.

Супер ценна обратна връзка, благодаря!  Wink  Какво според вас би накарало потребител да харчи пари за това приложение? Какви функции мога да добавя, за да направя това приложение по-привлекателно за потребителите?   Huh
Цитирай
#5

(2023-03-11, 08:54:27)Veaware написа:  Здравейте AndroidBG!

Почти заглавието... Smile Направих още един опит да разработя и пусна приложение за Android, защото съм любопитен дали все още е възможно да ударя джакпота и да получа парче от тортата от пазара. Мога да кажа, че това е трудно, тъй като Google Play Store е наводнен с приложения и е трудно да получите органични изтегляния. Какъв е вашият опит момчета? Има ли някакъв трик, който работи за вас, за да получите повече трафик?

Уверих се, че предоставям качествено приложение и се фокусирах първо върху това да дам стойност на потребителите. Също така създадох целева страница, за да изградя доверие у потребителите. Моят бизнес модел е прост: приложението предлага 2-седмичен пробен период с всички негови функции безплатно, тъй като не искам да поставям реклами в приложението. След изтичане на пробния период потребителят трябва да закупи пълната версия, за да продължи да използва приложението.

Ще бъда благодарен, ако можете да ми дадете съвет и честни отзиви за приложението.

Линк към приложението: https://play.google.com/store/apps/detai....photosmap

Ще ти дам най-добрия съвет, който дадоха и на мен: прави приложения за iOS. Там е "истинската торта" от която може да получиш парче, както си се изразил.

iOS потребителите са склонни да плащат за качествено съдържание за разлика от android потребителите. Също така насочи таргетирането си към западния свят, защото 90% от хората в източна Европа не вярват че за софтуер трябва да се дават пари.

Google отдавна изпусна положението в play store и сега там е някакъв ад - наводнен с нискокачествени банални приложения, с малко или никакви апове с професионална насоченост. Докато за ios имаш конкуренция, която стимулира развитието и подобряването на приложенията.

И допълнително - в ios спокойно може да предложиш абонамент, вместо закупуване на приложението. Повечето потребители вече се увериха в ползите от абонамента за разлика от еднократната покупка. Бъдещето е в клауда и стрийминга. Както може да слушаш музика и да гледаш филми без да ги имаш локално, така ще стане и с приложенията и дори с операционната система.
[-] 1 потребител изказва благодарност на yankoa за това мнение:
  • Veaware
Цитирай
#6

Това е солиден съвет, определено трябва да го обмисля сериозно. Както беше предложено по-горе, мога също да опитам с реклами в кампания за популяризиране на приложението. Цената е около 1-1,5 USD на инсталация (или 2-5 USD за западните страни), което означава, че 10% от тези потребители ще трябва да направят покупка, за да възвърнат инвестицията. Доста диви цифри.

P.S. Ще бъда много благодарен за 5 звезди и коментар за преглед в Play Store.
Цитирай
#7

@yankoa абонамент можеш да си направиш във всяка една ОС. Как ще получаваш пари от една услуга не зависи от операционната система, а от това собственика на продукта как иска да получава доходи. И не на последно място не всяка идея/приложение/продукт може да бъде приложен абонаментния принцип (както цитирате слушането на музиката и филми).
Цитирай
#8

Да, и на андроид може да се сложи абонамент, просто в повечето случаи няма кой да го плаща. Това ми беше идеята.

Аз съм на противоположното мнение, и мисля че на всяко приложение и игра може да се приложи системата с абонаментен план - разработчика усъвършенства и добавя нови функции, създава качествена добавена стойност и потребителя плаща за това. Поне това съдя до момента от моя опит - с абонамента получаваш едни предвидими и сигурни доходи.

Лека-полека си отива еднократното закупуване на програми и игри за която и да е операционна система. В интерес на истината така излиза и по-евтино за самия потребител - плащаш само докато ти трябва въпросното приложение
Цитирай
#9

Мисля, че абонаментният модел е разбираем, когато приложението изисква някои работещи услуги, напр. сървър, хранилище, Google Cloud и т.н. Тези неща могат да бъдат доста скъпи. Дори приложението, което създадох, има някои сметки за плащане. Моделът за еднократна покупка е справедлив за потребителя, когато разработчикът няма допълнителни разходи за поддръжка.
Цитирай
#10

@yankoa нищо не си отива в еднократното плащане. Винаги ще има монетаризиране чрез реклами, абонамент или еднокртно плащане. От 15 години пиша софтуер и за всеки продукт подхода различен. При някои от случаите когато продаваш нещо евтино на абонамент можеш доста дълго време да си на загуба докато събереш достатъчен брой абонати (ако ги събереш де) за да си покриеш разходите и евентуално да стигнеш до печалба. Тия клауд услуги където мислиш, че всичко ще се премести не са безплатни. Ако си разработвал софтуер ще разбереш какво имам впредвид.
Цитирай
#11

Аз не пиша софтуер, но ползвам такъв. Клауд услугите не са скъпи, но са постоянни. А има и безплатни. Понякога ми трябва дадено приложение на момента, и го свалям, независимо дали е безплатно, за пробен период или напълно безплатно. Аз като клиент, когато искам са ползвам някакъв софтуер и изкарвам пари от него, разбира се че ще платя. Едва тогава мога да търся отговорност от разработчика при проблем. Но когато е безплатен, нещата са съвсем други. Тук разсъждавам глобално, не става дума за уеб, ИОС или андроид. Много пъти съм се опитвал да достъпя даден бг сайт от чужбина, който може да бъде достъпен само от българско ай пи. Много безплатни приложения ползвах за да излъжа сървара, че съм в бг, но те работеха само по 2 дни. Накрая платих, там засечка никога не съществуваше. Вече си живея отново в България и нямам нужда от такъв специализиран впн софтуер.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#12

@pepy1 тук обсъждаме от страна на този, който изработва софтуера, а не консуматора. Ясно е че консуматора иска винаги да му е най-евтино или безплатно, но от другата страна е съвсем друго. И за да не бъде спам да коментираме приложението на автора на темата.
Приложението му борави с снимките ти на телефона и затова не се налага да плаща за сървъри и т.н., но ползва гугъл мапс за показване къде са направени снимките, а той не е безплатен след определени критерии (https://mapsplatform.google.com/pricing/)
Цитирай
#13

Съгласен съм, но той иска мнения от консуматори, за да може да оптимизира софтуера от който иска да печели. Аз например на негово място бих дал 30 дни безплатно ползване със всичките екстри на приложението. Смятам, че 2 седмици са твърде кратък период за да може един клиент да придобие реална представа за пълните възможности на приложението му.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)