Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проблем с камерата на s23 и s23 Plus
#1

Здравейте, попаднах на статии за хардуерен проблем с камерите на s23 и s23 Plus. Проблема се описва с основната камера, че замазва (blur-ва) части от снимката. Посочва се, че не всички устройства са засегнати и е изпратен report до Samsung за проблема, понеже може да се окаже софтуерен и да се реши с актуализация.
При мен проблема се проявява при снимки на текст, в долен и горен край. При вас забелязвате ли такова размазване и какво мислите по въпроса? Отново казвам проблема е само при чистия s23 и s23 Plus и не засяга Ultra моделите, понеже са с различна основна камера.

Samsung S23 Green 256GB
Iphone XS Silver 256GB
Xiaomi Poco X3 6/128GB
Iphone 6S 32GB Space Gray
LG G2 16GB Black
Цитирай
Аксесоари
#2

Със S23+ съм.Аз също прочетох за проблема и след като проверих се оказа,че го има и при мен.Размазан текст но само в горния край на текста.Дано се окаже софтуерен проблема.Подозирам,че много хора просто не са го забелязали все още.
Цитирай
#3

(2023-03-18, 09:51:58)plamenvp12 написа:  Със S23+ съм.Аз също прочетох за проблема и след като проверих се оказа,че го има и при мен.Размазан текст но само в горния край на текста.Дано се окаже софтуерен проблема.Подозирам,че много хора просто не са го забелязали все още.

Аз също преди да прочета за проблема, не бях забелязал нищо. Сега установих, че като цяло снимките в близък кадър се замазват. Ще прикача и снимка за да се види какво точно конкретизирам в темата. https://ibb.co/yV9W615

Samsung S23 Green 256GB
Iphone XS Silver 256GB
Xiaomi Poco X3 6/128GB
Iphone 6S 32GB Space Gray
LG G2 16GB Black
Цитирай
#4

Това изглежда нормален кадър като за S22+/S23+ и е нормално да има размазването за съжаление. Така работят плиткият DoF + алгоритмите на Samsung.

Ето от S22+, Игнорирайте белият баланс и ниският контраст - силно странично осветление:

1. Scene optimizer ON

[Изображение: 20230318-111150.jpg]

2. Scene optimizer OFF

[Изображение: 20230318-111244.jpg]

3. PRO режим

[Изображение: 20230318-111345.jpg]

4. S21 FE scene optimizer OFF

[Изображение: 20230318-112017.jpg]

5. S21 FE снимано с Lightroom в DNG, едит с доста шарпънинг + едж и експорт

[Изображение: LRM-20230318-112103.jpg]

6. Същият кадър, сниман с iPad Mini 6th gen - фокусът малко бяга от логото, но е трудно

[Изображение: Image.jpg]

Казано накратко - това е положението за съжаление. Може да има ъпдейт който да се опита да замаже нещата ако се вдигне пак много врява - но може и да няма.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
[-] 2 потребители изказват благодарност на stenlius за това мнение:
  • OGIER, otan
Цитирай
#5

(2023-03-18, 11:31:53)stenlius написа:  Това изглежда нормален кадър като за S22+/S23+ и е нормално да има размазването за съжаление. Така работят плиткият DoF + алгоритмите на Samsung.

Казано накратко - това е положението за съжаление. Може да има ъпдейт който да се опита да замаже нещата ако се вдигне пак много врява - но може и да няма.

По-скоро ще е хардуерен проблема и по-конкретно е с бройките произведени във Виетнам. В чуждите форуми попаднах на мнение където телефон купен от Щатите и произведен в Кореа няма този проблем. Все пак надеждата умира последна и се надявам ъпдейта в края на март който се говори, че ще е за камерите да оправи нещата

Samsung S23 Green 256GB
Iphone XS Silver 256GB
Xiaomi Poco X3 6/128GB
Iphone 6S 32GB Space Gray
LG G2 16GB Black
Цитирай
#6

Не смятам, че корейците са по- качествени от виатнамците.. Може би, който е с кореец му се иска да е помазан, ама - НЕ! Wink

Специално в Кореа ги позлатяват вътре, за по- добър топлообмен и електропроводимост между процесорът и дънната платка. А вътре в процесора има едно 9- то ядро, което се грижи за съня на потребителя, докато спи. Също батерията има разлика, направена е от чист уран и държи до 70% повече..
Цитирай
#7

(2023-03-18, 15:46:31)RoboCop написа:  Не смятам, че корейците са по- качествени от виатнамците.. Може би, който е с кореец му се иска да е помазан, ама - НЕ! Wink

Специално в Кореа ги позлатяват вътре, за по- добър топлообмен и електропроводимост между процесорът и дънната платка. А вътре в процесора има едно 9- то ядро, което се грижи за съня на потребителя, докато спи. Също батерията има разлика, направена е от чист уран и държи до 70% повече..

До скоро и аз мислих, че контрола на качество е същия в заводите в Кореа и Виетнам, но уви конкретния случай показва обратното.

Samsung S23 Green 256GB
Iphone XS Silver 256GB
Xiaomi Poco X3 6/128GB
Iphone 6S 32GB Space Gray
LG G2 16GB Black
Цитирай
#8

Това не е проблем, а са нормалните оптични с-ва на основната камера в комбинация с алгоритъма на Samsung. Smile И не зависи от държавата на производство.
Дълбочината на рязкост е доста малка поради сравнително големият размер на сензора, отворената бленда и близостта на обекта. А алгоритъма на Samsung, когато стаква изображенията се мъчи да компенсира най-далечните ъгли с повече edge шарпенинг. Получава се каквото съм показал.
Всеки може да повтори снимката с телеобектива и ще види, че там това го няма - дълбочината на рязкост е доста по-голяма заради малката матрица и затворената бленда.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
[-] 5 потребители изказват благодарност на stenlius за това мнение:
  • Jack Daniel's, OliQueenBG, otan, Plamen11, RoboCop
Цитирай
#9

И при мен го има проблема само при текст или много близко разстояние. Имах 22 плюс, но не явно не съм обърнал достатъчно внимание на проблема. И там имаше размазване на текст. Дано не е хардуерен проблем и с очакваната в края на месеца актуализация да подобрят положението. При ултрата го нямало този проблем.
П,С. Една колежка е с 23 ултра. Направих няколко тестови снимки, нещо не съм очарован от качеството.

Samsung Galaxy A14 5G and A34
Цитирай
#10

(2023-03-20, 10:43:22)otan написа:  ... При ултрата го нямало този проблем...
Напротив, има го същия проблем с текста - коментирано е в съответната тема.
Цитирай
#11

Този "проблем" и аз го забелязах. Имам също и Фолд4 и сякаш там е по добре. Като бенчмарк имам и един Хуавей П40Про и там естествено кадъра е перфектен. Но понеже през ръцете ми са минали всякакви възможни флагмани, мога да ви кажа че този проблем е сравнително незначителен. Снимаш текста в режим за сканиране на текст и излиза доста по ясно. Като цяло серията S23 е много по близка до съвършенството от когато и да било. Не си мислете, че другите марки и модели нямат трески за дялане, включ. и супер дупер Айфоните. За мен S23 серията наистина надмина конкуренцията и малките бъгове са и простени. А и вероятно поправими с ъпдейти.

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
Цитирай
#12

(2023-03-20, 13:44:08)Bavarche написа:  ...че този проблем е сравнително незначителен. Снимаш текста в режим за сканиране на текст и излиза доста по ясно...

Всъщност това е огромен проблем и нищо (подобрители, интелекти ...) не помага, включително и режимът за сканиране. А като замазва на текст, едва ли е различно и на всичко друго, само дето като снимаш ябълки или храсти, трудно ще се види кусура. 

Но е вярно, че и при други модели/марки има издънки. P30 Pro, например, както и всички други модели на Huawei/Honor, минали през мен, има перфектно макро без замазване/кривене, но пък при ограничено осветление в макро режим снима текста доста тъмно; ползваш ли светкавица - става още по-зле. 

S23U, а очевидно и останалите от 23-та, размазва по краищата, но пък снимките на текст са много по-ярки и контрастни, което пък прави дефектът още по-дразнещ, няма пълно щастие. Е, има и невинно практическо решение - извадих от шкафа полузабравения фотоапарат Сони, тип сапунерка, за 300 лв. и си щракам текстове на воля - супер са всякак и без значение от светлината. 

Да, повечето биха казали "дадох 2500 лв. (на преордър) за камерафон/телефон, а щракам със сапунерката" и ще прави, но пък никой не ме е принуждавал да го правя. Та ... и аз ще чакам тематичен ъпдейт, който може и да не дойде.
Цитирай
#13

Току що направих 10на опита на снимки на текст във всякакви режими. Никъде няма размазано. S23 ultra

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#14

И аз направих няколко импровизирани теста и при мен резулатите са следните:
- широкоъгълната камера: съвсееееееем леко размазани по целия кадър, но по всяка вероятност е защото само тази камера няма стабилизация и ръката ми трепва
- "нормалната" камера на 12 MPx: размазване в под левия горен ъгъл като клъгло петно
- Телефото-то: идеално

Исках да изключа стабилизацията, обаче никъде не видях такава настройка. Има само изключане на стабилизация при видео. Мисля си дали не е от стабилизацията? Става въпрос за S23. Данните на коя камера има стабилизация (OIS) ги взех от GSM Arena.

Редакция: Сега пак се зачетох в ревюто на S23 в GSM Arena-та и в светлината на този проблем ми прави впечатление, че там не са забелязали нищо такова.
Дали може да си правим извода, че за тестове Самсунг са предоставили "проверена бройка", не мога да преценя.

Samsung Galaxy S23
Цитирай
#15

Ето ги при мен - коментар 199
Цитирай
#16

На макро има размазване в краищата но е нормално заради аберация в следствие хиперфокалното разстояние. Това е физически проблем. Даже не бих казал че е и проблем.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#17

Аз забелязах размазване при снимане на видео, понеже най-вече това правя, например монитора отблизо снимам и картината отстрани е една размазана, доста неприятно.
Цитирай
#18

(2023-03-20, 15:52:00)L1892 написа:  Ето ги при мен - коментар 199

Незначително е размазването и е основно, защото текстът не е в една равнина (листът е леко вълнообразен) и телефонът не е напълно успореден спрямо равнината на листа. При S21FE/S22+/S23/S23+ е доста по-силно изразено.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#19

(2023-03-20, 16:41:15)Dowper написа:  Аз забелязах размазване при снимане на видео, понеже най-вече това правя, например монитора отблизо снимам и картината отстрани е една размазана, доста неприятно.

Дали е видео или снимка.... щом е от близо така ще е. Оптично явление заради големината на сензора и лещите, и разстоянието и големината на снимания обект.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#20

(2023-03-20, 16:45:33)stenlius написа:  Незначително е размазването и е основно, защото текстът не е в една равнина (листът е леко вълнообразен) и телефонът не е напълно успореден спрямо равнината на листа...

Да, не е много. Всъщност, може да е много, много по-зле. Пробите вече са 100+ в различни равнини и с различна хартия (включително състав и цвят), и практически няма съществени различия, т.е. размазва в краищата във всеки отделен случай. 

Но, както вече казах, игнорирах проблема със класическа сапунерка от малко по-скъпите и очаквам с ъпдейт да се пооправят нещата. Въпреки някои от коментарите, считам проблема за софтуерен.
Цитирай
#21

Не е проблем това, тествах с20фе, същата работа в краищата е по замазано.
Цитирай
#22

И аз като си снимам "патката" илиза сякаш леко удебелена напред, не знам илюзия ли е или си е от нея.

Извън кръга на шегата камерата е ТОП, казвам го като любител фотограф. Smile
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)