Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Помощ!: Загубена информация от хард диск
#1
Question 

Здравейте на всички.
Нали се имам донякъде за разбирач, реших да ъпгрейдна диска на лаптопа с ssd. 
Всичко премина добре, клонирах дяла на windows и лаптопа тръгна от ssd-то без каквито и да е било проблеми. Не знам защо реших да не направя пълен бекъп на информацията от стария хард диск преди да започна манипулациите но уви ето сега пиша темата  Bu

Проблемът ми започна когато започнах да чистя партишаните от стария хард диск, по-точно тези на windows и да остава само тази която беше с личната информация. Всичко премина добре докато без да исках не изтрих всички пратишъни на диска...  Grater

Единственото което успявам да направя до момента е чрез DiscDrill да възстановявам файловете които са били на диска. Слава богу файлове има, не са се затрили но програмата си ги наименува по неин начин.. 

Главния ми въпрос е, има ли начин по който мога да възстановя партишъните които са били на диска преди да ги изтрия, като се запази и подредбата и имената на папките и файловете? 

Ще съм много благодарен ако някой се е сблъсквал с този проблем да ми даде съвет и накоки.
Цитирай
Аксесоари
#2

R-STUDIO ще ти свърши работа. Бях си я купил срещу 100 и няколко лева преди няколко години ми се наложи и повечето в замунда (и подобни) не работеха или не по този начин, който на мен ми се искаше и се принудих да си я купя.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

Ако диска е SSD - никакъв шанс. При SSDто всеки сектор (по-точно кластер) се презадава от low lovel алгоритми с цел всяка част от SSDто да се използа равномерно.
Ако не е SSD - зависи колко от данните са презаписани. Обикновено програмите за възстановяване първо търсят файлови таблици, за да намерят поредността на всички части от файла, ако няма (много зависи и от файловата система) примерно структора на някоя директория, и на последно място по типове файлове намирайки header-и на картинки, филмчека, документи и други познати структори (задавайки и максимална големина, ако структората не съдържа такъв параметър), тук много зависи и фрагменацията на диска, за да може да се намерят файлове. Имената няма как да се върнат, ако я няма таблицата. (Евентуално на снимките, ако имат exif-и). Аз лично съм ползвал и доволен за спасяване на снимки и долументи GetDataBack (която поддържаше само FAT и NTFS), сега вече гледам, че има и exFAT, EXT, HFS+, APFS... но за жалост съвременните компютри са предимно с SSD.

Превантивно:
Backup на всичко важно и поне клонирана на диска, преди да почнеш да триеш (особенно пък дялове).
А на важните неща поне RAID1 (mirror), ако дефектира нещо + външен backup + cloud backup + перидичен offine backup!

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
Цитирай
#4

(2023-05-31, 00:09:13)Чо написа:  Ако диска е SSD - никакъв шанс. При SSDто всеки сектор (по-точно кластер) се презадава от low lovel алгоритми с цел всяка част от SSDто да се използа равномерно.
Ако не е SSD - зависи колко от данните са презаписани. Обикновено програмите за възстановяване първо търсят файлови таблици, за да намерят поредността на всички части от файла, ако няма (много зависи и от файловата система) примерно структора на някоя директория, и на последно място по типове файлове намирайки header-и на картинки, филмчека, документи и други познати структори (задавайки и максимална големина, ако структората не съдържа такъв параметър), тук много зависи и фрагменацията на диска, за да може да се намерят файлове. Имената няма как да се върнат, ако я няма таблицата. (Евентуално на снимките, ако имат exif-и). Аз лично съм ползвал и доволен за спасяване на снимки и долументи GetDataBack (която поддържаше само FAT и NTFS), сега вече гледам, че има и exFAT, EXT, HFS+, APFS... но за жалост съвременните компютри са предимно с SSD.

Превантивно:
Backup на всичко важно и поне клонирана на диска, преди да почнеш да триеш (особенно пък дялове).
А на важните неща поне RAID1 (mirror), ако дефектира нещо + външен backup + cloud backup + перидичен offine backup!

Здравей, 
Искам да изкажа своята благодарност!
Използвах цитираната от теб програма - GetDataBack. 
Успях да спася всички (поне така се надявам) 600 гб данни  Tongue
Програмата подреди всичко по папките, както беше преди затриването на дяловете  Smile , даже и имената се запазиха. 

Вече си имам едно на ум и ще бъда доста по внимателен с подобни операции  Big Grin

Отново, Благодаря!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)