Анкета: Кой ще е следващият напуснал смартфон сферата? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
HTC
43.24%
16
43.24%
Motorola
5.41%
2
5.41%
Nokia
2.70%
1
2.70%
Huawei
5.41%
2
5.41%
SONY
40.54%
15
40.54%
Друга марка (коя?)
2.70%
1
2.70%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Кой ще е следващият производител, който ще напусне пазара на телефони?
#1

Чак днес научих, че LG от вече две години не правили телефони. Lol
Считайте колко релевантни са били към 2021 година, че да не забележа 2 години и да не се шуми много-много.

Може би съжалявам че преди 10 години не се навих на LG, защото е по-добре човек да има опит с повече марки, от колкото да си кара с 1-2 винаги.
За вас не знам, но аз повече съжалявам за марки и модели, които не съм имал, особено за тези, които дори не съм подържал и разцъкал в магазина като LG, HTC (когато бяха актуални), Samsung S4 и S5... от колкото за някой модел или марка които съм опитал, а не са ми харесали.

Всичко тече, всичко се променя. Според вас коя марка ще направи следващото оттегляне от бранша?

Като гледам Сони не се старят вече, за Нокия да не говорим - разчитат на ретро носталгия, а смартфоните им са с камери със смешно ниски мегапиксели. Но пък уж продавали добре в Индия. Сони пък около 2013-14 имаха фиаско с фабрични дефекти. Моята Xperia SP беше от дефектните, блокиран екран или изобщо не се включваше, вече дори не помня. Смениха го още на втория ден след покупката, но и смененият имаше една точица-микропукнатина на екрана.

Моторола на скоро като ги гледах на живо на мен лично ми харесаха, но няма какво да ги отличи кой знае какво. Аз по принцип ако си купувам телефон със сток Андроид ще предпочета Пиксел заради камерите. Не виждам Моторола с какво изпъкват, макар, че имам лека носталгия по марката, имах Мото с копчета. И Нокия така - сток Андроид със слаби камери, поне някакви готини скинове да бяха измислили, ами то нищо отличаващо ги.

HTC гледам са пуснали телефон сега май месец, значи реално все още се водят активни, но няма реклами, няма статии като едно време, нищо. Помня пак около 2013-15 година имаха много реклами и добре изглеждаха за тогава.
На Huawei пък им подляха вода по политическо-идеологически причини, но преди броени дни пуснаха нов модел. Липсата на Гугъл обаче си казва думата и има огромен отлив от потребители.

Galaxy S1 -> Lumia 520 -> Xperia SP -> Galaxy Young S6310 -> Galaxy J5 -> iPhone 6S -> J5/Young S6310 (временно) -> Galaxy A12
Цитирай
Аксесоари
#2

Huawei си пускат доста модели , поддържат си HarmonyOS и дори се чудя за какво са в този списък. Няма да го напуснат скоро със сигурност. Това развиване и набиване на милиони в AppGallery и плащане на разработчици за да портват приложения при тях не е защото искат да напуснат със сигурност.

Motorola се развива много добре, Lenovo набиват финанси в бранда и дори в САЩ се продават не-зле за статута си в момента. Тук също се продават. Не виждам причина да напускат, дори напротив.

Nokia е продукт на HMD и надали ще напуснат , продават се добре и в развиващите се пазари, където основни конкуренти са oopo,vivo,xiaomi и разни индийски брандове като lava, tecno и т.н.

HTC не правят нищо, всъщност не съм особено наясно как съществуват все още и с какво се занимават. Продали са си лиценза за името и това, което виждате от време на време не са техни телефони а предимно индийски производители на които им е по-лесно да продават с бранда на HTC отколкото с нов, непознат за пазара. Нямат нищо общо с истинския HTC. Те самите отдавна са го напуснали, просто бранда живее според кой си плаща да го лепне върху отрочето си. Има ги предполагам на техния сайт но не стоят те зад у-вата. Blackberry също си бяха дали бранда на TCL ако не се лъжа.

Напускащи според мен ще са Sony. Мобилно подразделение отдавна на загуба, самите те не се занимават особено и не правят нищо съществено а не е като де знаят какво трябва да направят. Попиляват бранда буквално при мобилните телефони. Та, те ще са следващите.
[-] 2 потребители изказват благодарност на Ivanov_1994 за това мнение:
  • L1892, Victormihov
Цитирай
#3

(2023-06-02, 11:08:41)Ivanov_1994 написа:  Huawei си пускат доста модели , поддържат си HarmonyOS и дори се чудя за какво са в този списък...
 
Аз също смятам, че Huawei няма място в тази тема, защото брандът е много повече от сериозен и продължава да изкарва висококачествени модели с перфекти характеристики. И ако не беше откровено политическата намеса, причинила премахването на гугълските услуги, на върха щеше да има 3 бранда, а не два. 

Nokia и Motorola също си имат големи пазари в най-продаваните ценови сегменти и едва ли ще спрат дейността си.

HTC пуснаха нещо ново, но надали ще се върнат в надпреварата и ще последват трайно LG, така че не ги броя за завърнали се. 

Като колебаещ се бих добавил и Meizu, но делът им на пазара едва ли има кой знае какво значение.

Считам, че засега поне Sony е с най-вероятният напускащ, ако изобщо това се случи. За проблемите с телефоните им е изписано много, най-вероятно основателно, та може би това е причината за обявените загуби, при това не еднократни. Разбира се, лошите финансови резултати съвсем не са основание за непременно ликвидиране на дадена дейност/производство, защото тази материя съвсем не е толкова простичка и еднозначна, колкото изглежда на пръв поглед. 

Та нищо чудно брандът да продължи да предлага нови и нови модели всяка година, но за мен си остава загадка защо Sony, снабдяващ огромна част от конкурентите си в бранша с много високо качествена оптика, не ползва същата тази оптика за себе си. Факт е, че толкова широко рекламирания 1" сензор (модел 989) с се влага в топ флагмани на други марки, но не и в собствените им.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • Samsung2013
Цитирай
#4

Sony има богато портфолио от фотоапарати (особено mirroless) и хипер, ултра мега камера в техен телефон ще е канибализъм. А покрай апаратите се продават доста други неща за разлика от един гол телефон
Цитирай
#5

SAMSUNG също имат DSLR и професионална фото/видео техника от всякакъв вид ...

Ако това им е извинение евала.
Цитирай
#6

Това е мое предположение. Дали е така те си знаят

BTW: Samsung не са и никога не са били в професионалната фотография.
Там има други имена
Цитирай
#7

Те си имат продуктите, просто нямат имената на Sony, Nikon, RED и т.н.

А и човек, който търси това, което един DSLR предлага надали който и да е смартфон би го накарал да "хвърли" професионалния апарат заради мобилния телефон. Няма как да се сравняват просто. Едното има огромен сензор, истинска оптика и е направено да снима, другото е "всичко в 1" с всякакви AI, binning и пр. похвати да оправят снимките от малките сензори. Стигнахме до 1" сензори но пак играе софтуера и няма как да е иначе.

Просто не виждам кой професионален фотограф ей така ще мине на телефон. Дори в ниския си клас вадят повече детайл от едни 108/200MP флагмани по простата причина, че тия пиксели телефона няма как да ги запълни с тоя детайл, който е необходим от малкото си сензорче за разлика от големия такъв, професионален обектив и т.н.

А и то не говорим изобщо само за камерите, то нито софтуера си развиват, нито каквото и да било. Дизайнерски са спрели от години и телефоните им са трудно различими кой какъв модел е, скъпи са на фона на това, което предлагат и нямат никаква реклама. То не, че има какво да рекламират. Навремето се влагаше в софтуер, давал съм пример многократно, че Timescape при Sony Ericsson и Sense на HTC бяха много по-добри визуално и качествено от онова "нещо" което представляваше недъгавия TouchWiz по онова време. Т.е. могат. Не искат. И надали само камерите са им проблема.
Цитирай
#8

Сега се сетих, че може би трябваше да добавя и ZTE. Имаха един много рекламиран модел Blade едно време, те как са?
И OnePlus по едно време изглеждаха като следващото голямо нещо, но напоследък нищо не чувам за тях. Тези две фирми надолу ли вървят според вас?
Известно време не бях следил нещата, защото от работа на компютри в свободното си време стоя надалеч от всякакви устройства, а на работа не мога да отварям форуми и новинарски сайтове. Има доста размествания. Само Самсунг и Айфон си държат хайпа.

Честно казано една марка за мен е успешна ако е силно налагана с реклама. Защото подсъзнателно аз се сещам когато спирките в София бяха окичени с билборд реклами на Samsung S5 през пролетта на 2014-та. Ето скрийншот от сайта на Мтел от 2013-та година, където двата най-промотирани още на първа страница телефона са тези:
[Изображение: Screenshot-2023-06-02-194131.png]
Рекламата по търговските обекти или дори билборди край пътя или по стените на някой мол си е много важна. Помня като ходих да преподписвам договор едно време как HTC имаше изпънат рекламен плакат в магазина на Мтел. От години не съм виждал такива на Сони, ZTE, Motorola. Не е казано, че като видиш плаката и хоп веднага им ставаш клиент, но това праща подсъзнателно съобщение за релевантност и съобщава на потребителите "Тук сме, съществуваме!". Голяма част от култа към Айфон се дължи на умелата реклама. На Самсунг също.
Не става да не влагаш почти нищо в реклама и да те знаят хората. Като мина в някой мол и от 100 метра виждам рекламни плакати на Айфон и на Самсунг. А не на Сони или Моторола примерно. Може пък ние като пазар да не сме им приоритет, знам ли.

Galaxy S1 -> Lumia 520 -> Xperia SP -> Galaxy Young S6310 -> Galaxy J5 -> iPhone 6S -> J5/Young S6310 (временно) -> Galaxy A12
Цитирай
#9

Motorola имат реклама в Технополис, например.

ZTE никога не са си налагали собствения бранд особено много но продават устройства и до днес, както правят и TCL които хем са правили телефони хем LED/QLED панели за Samsung но вече и под собствен бранд.

ZTE и TCL са продавали и продават доста под брандове под други имена, най-вече брандирани за мобилни оператори. Последните у-ва на А1, например отпреди 2-3 години са техни. Alcatel по същия начин. И сега и сега има разни брандирани под Vodafone например като бранд но произведени от TCL/Alcatel/ZTE. Това не са компании силно рекламиращи собствения си бранд.
Цитирай
#10

(2023-06-02, 10:51:44)Samsung2013 написа:  Всичко тече, всичко се променя. Според вас коя марка ще направи следващото оттегляне от бранша?
Вероятно ще е Meizu, които все още се опитват с последните си модели да останат в строя, но виждам, че не им се получава особено. А преди години имаха дори пазар и в България също.

 
Цитирай
#11

Все още имам едно Meizu Pro 5 с Exynos професор. Имаше за тогава страхотна камера и пръстов отпечатък на физически бутон.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
Цитирай
#12

(2023-06-02, 15:13:58)vaso22 написа:  Sony има богато портфолио от фотоапарати (особено mirroless) и хипер, ултра мега камера в техен телефон ще е канибализъм...

Мисля, че по-скоро е обратното. Друг е въпросът, че 989 1" не дава (мое мнение, но май не само) очакваните уау резултати, като най-вероятно причината е софтуерна. А и никой фотограф, дори и начинаещ, не би заложил на който и да е телефон за сметка на огледални и неогледални истински фотоапарати. Колкото и да са обработени софтуерно, поне засега не бих сравнявал снимките от Nikon-а ми с тези на P30 Pro (предишния) и S23U (текущия). Имам и огромна база данни за съпоставка между Sony Alpha 7 и iPhone 13 Pro Max и резултатите съвсем не са в полза на телефона, нормално е.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • DoryanY
Цитирай
#13

Htc ще са следващите, после Sony, OnePlus бяха силни, но не им се получи според мен, ще напуснат и те пазара, имах техни 2 апарата, не ми харесаха въобще не мисля, че вече са интересни, а и пазара им отслабна.
Meizu, Lenovo и те ще си идат.

Вече не останаха марки и Епъл буксуват.
Но определено Htc ги няма вече.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#14

Meizu са локален играч но мисля, че да - може и да са следващите пътници. OnePlus е част от BBK и няма да си тръгне лесно но не са и това което бяха. Като бранд може и да се случи това.
Цитирай
#15

В пика си през 2017 година е имало повече от 700 марки смартфони, които са допринесли за 1,5 милиарда продадени устройства годишно. През 2023 година този брой е намалял с 1/3 до почти 250. Пандемията и недостигът на компоненти, които започнаха през 2020 година оказаха огромно влияние, а глобалното икономическо забавяне след нахлуването на Русия в Украйна през миналата година накара много по-малки компании за смартфони да прекратят дейността си.

[Изображение: 2023-09-22-image-5.webp]
Източник

 
Цитирай
#16

Споменава се нагоре за 1-инчова матрица в телефоните. Кое на тази матрица е 1 инч, освен наименованието?

Sony Z5 Compact.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)