Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Защо продажния прозорец на моделите на Андроид са толкова кратки?
#1

Търсих си телефон 2022 г. модел наскоро, но почти никакви нямаше из Техномаркет, Технополис и пр., заменени са от тазгодишните модели.
Това типично ли е за Андроид веднага да се махат от мрежата по-старите модели?
Защото все още може да се закупят iPhone 13, 12, 11, SE 3 (2022) и дори супер стария XR като чисто нови.
Има ли някаква причина например Шаоми и HTC например да бълват толкова много и различни модели, които след само година ще бъдат повечето веднага спряни от мрежата и заменени с по-нови версии?
Цитирай
Аксесоари
#2

Няма как да си пробутат старите модели - повечето са с 4G, по-слаби процесори, по-малко RAM, по-малко mAh батерии и т.н.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

Техноверигите залагат на новите модели, но при онлайн търговците винаги може да се намерят и по-стари такива.

 
Цитирай
#4

(2023-07-21, 19:08:58)NoMaD написа:  Техноверигите залагат на новите модели, но при онлайн търговците винаги може да се намерят и по-стари такива.

Това е ясно, чудното е - какво правят непродадените апарати?

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#5

(2023-07-21, 18:18:49)TonyM написа:   ... Това типично ли е за Андроид веднага да се махат от мрежата по-старите модели? ...

Да, типично е, но не за Андроид, а за нашенските т.нар. "техновериги". Всъщност политиката им е елементарна, но работеща - заявяват се малко бройки от новите модели, хем за да видят как ще се харчат, хем да не залежават, ако няма интерес. 

Каквото се продаде - ок, а каквото остане: а) масирана тв реклама, в която ти набиват в главата как с телефон за 299 лв. ще се направиш незабравими снимки от почивката, че и ще ти го дадат на 10 (примерно) вноски без оскъпяване, б) пуска се на "черен петък", "революция на цените" и подобни шокиращи лозунги.

Най-добре си е с преордърите - клиентите почти гарантират, че ще купят новия модел на максимално висока цена, която уж е с някаква отстъпка, каквато всъщност няма, но това е пригодно само за крайно ограничен асортимент.

Останалото - инструкции към персонала за "пресяване" на клиентелата и безогледно пробутване на залежаващите модели. На незапознат човек му е все там какъв процесор, рам и тип свързаност ще му донесе новата придобивка.

(2023-07-21, 23:23:46)jhoro написа:  Това е ясно, чудното е - какво правят непродадените апарати?

Връщат ги на производителя, това не е проблем, пък в масовия случай се залага на консигнацията.

(2023-07-21, 19:06:51)centur написа:  Няма как да си пробутат старите модели - повечето са с 4G, по-слаби процесори, по-малко RAM, по-малко mAh батерии и т.н.

Напротив - колко от купувачите имат реална представа какво точно купуват и колко от тях биха седнали да сравняват процесорите? А като ти каже "консултантът", че "този модел спокойно издържа 2 дни с едно зареждане", ще се рови ли някой да чете колко mAh е батерията?
Цитирай
#6

За техноверигите това правило за малко бройки важи и за другата техника,почти винаги ако си харесаш модел,няма бройки.

Huawei P30
Цитирай
#7

(2023-07-21, 18:18:49)TonyM написа:  Търсих си телефон 2022 г. модел наскоро, но почти никакви нямаше из Техномаркет, Технополис и пр., заменени са от тазгодишните модели.
Това типично ли е за Андроид веднага да се махат от мрежата по-старите модели?
Защото все още може да се закупят iPhone 13, 12, 11, SE 3 (2022) и дори супер стария XR като чисто нови.
Има ли някаква причина например Шаоми и HTC например да бълват толкова много и различни модели, които след само година ще бъдат повечето веднага спряни от мрежата и заменени с по-нови версии?
Вземи предвид, че нашият пазар е твърде малък и продаваните бройки от тези устройства са много малки за да се вадят генерални изводи. Айфоните, които идват по официален канал приключват много бързо след анонс на новият модел. Тези, които визираш са най-често алтернативен внос.
Жизненият цикъл на у-вата като цяло е малък, макар че последните 1.5 години, заради инфлацията хората намалиха разходите за тях. И това в глобален мащаб принуди вендорите да си оптимизират количествата.

Sent from my SM-S906B using Tapatalk

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#8

Жена ми купува вече няколко години 2-3-4 годишни нови или съвсем малко ползвани от фирма флагмански телефони на смешни цени. След 1-2 години, както тя ги ползва вече са с натрошен дисплей и взема следващия. Не съм чувал да се оплаква, че батерията не държи. В предвид липсващите новости в новите модели, вече съм решил и аз така да правя.

Gesendet von meinem ELE-L29 mit Tapatalk
Цитирай
#9

S21 FE и S22 са стари модели, но си имат 5G.
За рам едва ли масовият купувач чак толкова се втельосва, той гледа да му върви там ФБ и Инстаграма и толкоз.

За щастие S21 FE и S22 все още се предлагат, поне в Интернет в ЕМАГ и подобни, за веригите не знам, С22 може и да го има, все пак е предишния флагмански модел. Но честно да ви кажа цената му хич не е паднала, та сега клоня повече към С21 ФЕ, макар и с малко по-лоша камера. Apple iPhone SE (2022) е на горе долу същата, или дори по-ниска цена, но пък и е доста по-малък като физически размер. Малко ме притеснява с каква камера ще е С21, защото част от работата ми зависи от това да правя снимки с телефона.

Иначе аз съм си много доволен от камерата на вехтата Ябълка 6С, а си поръчах една гола Нокия с копчета, която ще я ползвам само за разговори, но поне е с 4Г...Аз съм пристрастен към висенето в Нета и затова.

Но после осъзнах, че Инстаграм само на компютър е ограничен и мисля да взема един Андроид, да му махна всякакви браузъри и да оставя само УотсАп, Инстаграм и някои други такива нужни ми апликации ще е добър вариант. Инсаграм ми трябва заради работата, там качвам снимки, но той не ми е толкова пристрастяващ като местата в нета с повече текст като форуми, уикипедия, новинарски сайтове и Фейсбук. Аз от сутрин до вечер съм я на компа, я на телефона, честно не мога да разбера как другите хора имат такъв самоконтрол, едвам си свършвам работата от четене на мъдрости и новини в нета... затова хем ми трябва и искам смартфон, хем няма да се разберем с ФБ и уеб браузването. И затова търся миналогодишен модел, ще е жалко да се бръкна за чисто нов скорошен модел, а да трябва да му режа ФБ и браузъра. Big Grin
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)