Анкета: Колко дълго производителят трябва да осигури поддръжка на смартфоните си? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Една година, а след това ще е време за ново устройство
0%
0
0%
Две години са напълно достатъчни
0%
0
0%
Три години - оптимален срок
17.07%
7
17.07%
До пет години. Не виждам смисъл да сменям смартфоните си по-често
63.41%
26
63.41%
Мечо Пух
17.07%
7
17.07%
Друго
2.44%
1
2.44%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колко дълго производителят трябва да осигури поддръжка на смартфоните си?
#1

[Изображение: gsmarena-004-large.jpg]
Колко дълго производителят трябва да осигури поддръжка на смартфоните си?

 
Цитирай
Аксесоари
#2

Ще заложа на 3 години, макар че в огромна част от моделите има съществено разминаване, или по-скоро забавяне, между периода на обявяване на модела и появата му на пазара, което не е в плюс на клиента по отношение реалната времева поддръжка.

При грижовно стопанисване повечето апарати могат и издържат чисто физически и по-дълго време, но няма начин да се избегне амортизацията. Вярно е, че мнозинството от потребителите ползват телефоните си и повече години, но от личен опит не бих повярвал на чието и да е твърдение, че след еди-колко си години телефонът им е като нов, което е съвсем различно от това все още да върши работа.
[-] 2 потребители изказват благодарност на L1892 за това мнение:
  • jhoro, Павел Василев
Цитирай
#3

Досега всичките ми смартфони ги сменям на 5 години, тази година имах голямо желание да го сменя моя Samsung S22 Ultra с новия 15 Pro Max, за разнообразие, но честно казано се колебая в последно време и май ще си карам още 3 години със сегашния.

Въпреки че ми е мерак, осъзнавам че ще е истинско разхищение на излишни финанси само защото ми омръзнал сегашния, та засега ще се въздържа от нова покупка без основателна причина.

 iPhone 5s, Samsung Note 8, Samsung S22 Ultra, iPhone 15 Pro Max 1TB & Apple Watch Ultra 2
Цитирай
#4

За да останат актуални след 7 години, смартфоните се нуждаят от не само от софтуерни, но и от хардуерни иновации. Ерата на революционните смартфони е в затишие. Удължаването на софтуерната поддръжка е добър ход, но това не е всичко. Днешните флагмани се мъчат да излязат извън рамките на итеративните обновления, а годишните им ъпгрейди са все по-незначителни. Седем години с един смартфон: Възможно ли е с моделите от 2024г.?

Източник

 
Цитирай
#5

(2023-09-05, 07:26:18)L1892 написа:  ... не бих повярвал на чието и да е твърдение, че след еди-колко си години телефонът им е като нов, което е съвсем различно от това все още да върши работа.

Има уловка - не знаеш на кого, какво работа е вършил телефона като нов!
Ако е работил (като) часовник - освен обажданията?

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#6

Три години е напълно достатъчно. Който иска, стига производителя да позволява отключване на bootloader, може да си сложи custom ROM и по-нова версия на Андроид. Това с Мечо Пух е несеризоно...

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#7

(2024-03-08, 21:35:26)Be6i4 написа:  Това с Мечо Пух ...

... изобщо не го разбрах.

И дефинирайте, какво означава „да осигури поддръжка“!
Много неща (не само смартфони) съм купувал с малка гаранция, а съм ползвал много време - без нужда от поддръжка.
Просто електрониката много бързо остарява морално.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#8

(2024-03-08, 22:01:46)jhoro написа:  ... изобщо не го разбрах.

И дефинирайте, какво означава „да осигури поддръжка“!
Много неща (не само смартфони) съм купувал с малка гаранция, а съм ползвал много време - без нужда от поддръжка.
Просто електрониката много бързо остарява морално.

А и вече не са бъгави като едно време телефоните. Почти всичко работи без грешки - говорим за фирмите от години в бранша.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#9

3-4г стига.
Айфоните примерно поддържат старите си модели, но реално какво ново получаваш като имаш ъпдейт за айфон 10 например?
Само номера на версията се променя в About.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#10

Поддръжка от 5г.актуализации за сигурност поне и производителя да има резервни части за моделите,най вече батерии 7г.

Huawei P30
[-] 1 потребител изказва благодарност на DoryanY за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#11

Дори батерия на 2 години стояла в склад, не е като нова. След като повечето телефони са средно с по 5000mAh вече е редно да пускат новите модели със същата батерия. Така дори да си със стария модел има шанс да си вземеш наистина нова батерия. Извинявам се за отклонението от темата.
По темата 3 години с опция след 3тата година за безболезнено отключване на bootloader-a.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


[-] 3 потребители изказват благодарност на Be6i4 за това мнение:
  • jhoro, L1892, milss
Цитирай
#12

Понеже вече си се отклонил - кажа
(2024-03-19, 18:29:35)Be6i4 написа:  Дори батерия на 2 години стояла в склад, не е като нова. 
Много зависи - зареждана ли е преди продажбата или не!
Нова батепия, с нулев заряд - може да стои доста!
Новите,ахарати идват с запеждана батерия.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#13

За high-end класа 4 години са нормални като ъпдейти, например S20 серията можеше да получи и One UI 6 и не виждам с какво щеше да се натовари толкова, вече пък 5 и нагоре както са обещани при 24 - 7 години е overkill. И мен ми е ясно как ще се постигнат тези 7 години - с емотикони. Смисъл, ще добавяме нови emoji-та и ще му викаме update. При положение, че новите AI неща и др. екстри на 6.1 няма да дойдат за по-старите само ще сменим цифрата и някой widget. Така ако го караш то може и 10 години. Истинските ъпдейти със всички новости са до 4 години според мен на този хардуер.

За средния клас - 2 до 3 години, 7 Gen 2/Gen 3 и новия 8 Gen 3s имат капацитета да подкарат 2-3 нови версии със сигурност (flagship-killer tier)

За ниско-средния клас (A54 и сродни) - 2 години са достатъчни. Неслучайно А52 след един ъпдейт става още по-лагав, нескопосания Exynos 1280 не може и това да подкара. В този клас процесора е по-скромен за сметка на по-добрите екрани и камери, които се вкараха и това подобри everyday ползването им - в ежедневието и трябва добър екран, читава камера и приятна, плавна работа, не бенчмаркове. Лошото е, че след 1 - 2 големи ъпдейта хардуера просто не може да подкара нещата плавно, защото заедно с тези нови ъпдейти растат и приложенията, те стават по-тежки и комплексни и заедно с тях OS става още по-тежка. Тия обещания за 4 години ъпдейти на А55 и А54 миналата година са много хубави, но след година това нещо ще лагва на поразия и не знам кой ще иска да го ъпдейтне... аз не бих рискувал.

За под този клас - до една версия максимум , колкото е изискването на Google. Хардуера просто не е адекватен за повече.

OnePlus са си прави защо не предлагат 7 години - защото след 7 години с най-новия софтуер experience-а просто няма да е това което трябва да бъде, за да има смисъл от ъпдейти. Пък специално за Samsung тия нескопосани Exynos-и дето ги слагаха при Note 10 , S10 и т.н. - това нали не мислите, че и с 12GB RAM би подкарало нормално последния Android? Те сега работят добре през 2024 именно защото не са натоварени с последната версия.

Това ми е мнението за тези неща.
Цитирай
#14

Поддръжка на новите издания на операционната система или само security updates?
Ако е само второто и 10 години да го поддържат все тая, но не така стоят нещата при първото - всичко зависи от хардуера (както и до колко е склонен производителя да го поддържа).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#15

Ако може и 20 години. А пък вече си е моя работа. Аз, ако искам ще си сменям телефона всеки месец.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Sho Gun за това мнение:
  • Victormihov
Цитирай
#16

В пленарна сесия Европейският парламент одобри директива за т.нар. право на ремонт на потребителите. В нея има правила, които разясняват задълженията на производителите да ремонтират стоките и окуражават потребителите да удължат жизнения цикъл на даден продукт чрез ремонт. Потребителите ще имат достъп и до европейска информационна форма, която ще позволи да се разгледат и сравнят ремонтните услуги. Ще бъде създадена и европейска онлайн платформа, в която ще има национални секции за откриване на местни сервизи, продавачи на refurbished стоки, купувачи на дефектни продукти и локални инициативи на общностите за ремонтиране на продукти.

Източник

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • jhoro
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)